گل های آپارتمانی بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل آفلاندرا یا گورخری

آفلاندرا

نام انگلیسی

Zebra plant –گورخری

نام علمی

Aphelandra Squarrosa

فارسی رایج

آفلاندرا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

50000

از خانواده

Acanthaceae

خاستگاه

برزیل

سلام دوستان عزیز حالتون خوبه ؟ یک بار فقط صابون این گل به تنم خورد، اونم زمانی بود که قارچ بوتریتیس زده بود شدید و بنده در کمال نباوری تونستم زندش کنم و از مرگ نجاتش بدم ، و اون داستان رو جز افتخارات خودم میدونم چون اون گل بعد از ۲ سال هنوز زندست با این که گل بسیار سختیه ! زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی و موطن اصلی آن برزیل و خانواده آن ((آکانتاسه)) با برگ های سبز و خطوط سفید در امتداد رگبرگ ها که حالت رنگ پوست گورخر به آنها می بخشد،پس از اتمام دوران گل دهی احتیاج به یک دوره ی شش هفته ای استراحت در زمستان دارد،گل های زرد رنگ آن که در اطراف سنبله ای مجتمع شده اند دارای براکته های زرد رنگ است.ظهور گل در پائیز و تا اوائل زمستان ادامه دارد،در بهار مقداری از سر شاخه های آن را باید کوتاه کرد.

 

نیازها:

 

نور:به نور کامل احتیاج دارد،در صورتی که اشعه مستقیم آفتاب به آن بتابد برگها پژمرده میشود.

دما :حداکثر درجه حرارت در تابستان در روز ۲۷ و در شب ۱۸ درجه می باشد.با شروع فصل خزان گیاه به استراحت می رود،در زمان استراحت درجه حرارت را حدود ۱۵ درجه تنظیم کنید.

آبیاری : هفته ای دو بار آبیاری در بهار و تابستان کافی است.در کل باید بین دو ابیاری خاک همیشه خشک شود.بعد از پایان گل دهی فقط زمانی اقدام به آبیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد،اصولا هفته ای یک بار کافی است.

رطوبت: در فصل رشد(بهار و تابستان) هر روز غبار پاشی کنید.جهت تامین رطوبت پایدار به داخل زیر گلدانی سنگریزه آب دار اضافه کنید.توجه نمایید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد،در زمان استراحت گیاه در زمستان کمتر غبار پاشی کنید.

تغذیه: کمبود عناصر غذایی خاک گلدان را با مواد غذایی مایع یا جامد محلول در آب  طبق دستور سازنده هر دو هفته یکبار جبران نمایید.در زمستان گیاه را تغذیه نکنید.

خاک مناسب: مخلوطی از پیت،لوم و شن به نسبت مساوی بهترین محیط رشد ریشه ی این گیاه است.

تعویض گلدان :در اوایل بهار در زمان تمام استراحت دوره زمستانی گلدان گیاه دو ساله را تعویض نمایید.در صورتی که حجم گلدان به شما اجازه تعویض ندهد به تعویض خاک های سطح گلدان با خاک و و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.غبار پاشی برگها را نیز تمیز می نماید.گل ها در معرض قطرات آب قرار نگیرند.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد در بهار.

 عوارض و درمان:

 

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است :اگر زمستان هوا خیلی گرم است.گیاه را به محل سردتری منتقل کنید و شاخه ها را هرس کنید.

گل ها ظاهر نمیشوند:گلدان ها خیلی بزگر هستند در اوایل بهار به گلدان های کوچکتری منتقل شوند.تغذیه ی مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

گل ها میریزند و برگها خم میشوند :عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

برگ ها رنگ پریده هستند :نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل دهید و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها مشاهده میشوند :نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را به محل تاریکتری و با نور غیر متسقیم منتقل دهید.

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد:عامل آن وجود دود و گاز موجود در آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل دهید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند:کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

حشراتی در اطراف گل ها در پروازند :هر دو هفته یک بار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

برگ های جدیدی خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیهی مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و روی قاعده ی آنها مشاهده می گردد: حشره ی آفت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته برگها را سم پاشی کنید تا علائم آن از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده میشود: حشره آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

قاعده ساقه پوسیده است:هوا خیلی سرد است و مرطوب،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود،سپس آبیاری کنید.

برگ ها میریزند :گیاه خیلی تشنه است و هوا هم خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب وارد کرده و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم کنید.
زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبایری در این مدت رمز گلدهی با کیفیت عالی آن در سال بعدی است.

آفلاندرا

آفلاندرا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

شکر ایزد که ز تاراج خزان رخنه نیافت

بوستان سمن و سرو و گل و شمشادت

چشم بد دور کز آن تفرقه‌ات بازآورد

طالع نامور و دولت مادرزادت

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید