گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای گلدار آپارتمانی ۲۴۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی کامل آزاله

آزالیا

نام انگلیسی

azalea

نام علمی

Azalea indica

فارسی رایج

آزاله(خرزهره هندی)

فارسی اصیل

ژونوس(ژون=زیبا+نوس=رنگین کمان)اشاره به گل های زیبا و رنگارنگ آن

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

30000 الی 100000

از خانواده

Ericaceae

خاستگاه

هندوستان

این گل دوستان باید حتما در بالکن یا تراس یا راه پله نگهدرای شود و در صورت آوردن به داخل منزل برگهای آن ریخته و خزان میکند.بیش از ۵۰ نوع از این گیاه زیبای گلدار وجود دارد که بر حسب اندازه ی گل و فصل گل دهی در رده بندی جایگاه ویژه خود را دارند.تشریح کلیه موارد در این خلاصه نمیگنجد و نیاز به مطالعه بیشتر منابع دیگر دارد.خانواده آن ((اریکاسه)) و گلبرگهای آن ساده و پرپر در رنگ های متنوع و با پیوند زنی واریته های جدیدی به دست آمده است.سرمادهی به بوته باعث ظهور زود رس گلها در زمستان می گردد و آبیاری آن به روش مخصوص است.

نیازها:

نور :به نور فراوان احتیاج دارد،از اشعه ی مستقیم آفتاب بیزار است.

دما :در جه حرارت پائین(حدود ۱۵ درجه) در زمان غنچه دادن برای آن حیاتی است و سرمادهی پائیزه گیاه را زودرس می نماید،گیاه را در تابستان خارج از اتاق و در سایه نگهداری کنید.

آبیاری :بین دو آبیاری باید خاک آن خشک شود.

رطوبت :در تمام سال به غبار پاشی روزانه نیاز دارد.

تغذیه :با ظهور غنچه ها در پائیز تغذیه روزانه  را شروع  کنید و بتدریج کاهش داده و در تابستان متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک برگ،شن و برگهای خشک کاج

تعویض گلدان :اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلذان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید.گلدان سفالی بر سایر انواع برتری دارد.

تمییز نمودن برگها :غبار پاشی برای تمیز نگه داشتن برگ ها کافی است.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه چوبی در مخلوطی از شن و تورب در تابستان.

هرس گلدهی: ببینید اونجایی که این گل روی شاخه های یکساله گل میده پس بهتره بعد از اتمام گلدهی سرشاخه ها هرس بشه تا تحریک به شاخه زایی جدید بشه و شاخه های جدیدی رو بده بهتون این شاخه جدیدا سال بعد به گل تبدیل میشن! تفاله چای روی خاک ریختن و دیدن کمی خنکی زمستون باعث گل انگیز شدن این گیاه میشه…

آبیاری به روش مخصوص :سیراب نمودن گلدان های آزالیا روش خاص خود را دارد،به تشت و یا سطل آب ولرم و بدون املاح اضافه نمایید و گلدان ها را به مدت 15 دقیقه درون آن قرار دهید.به طوری که آب تا لبه گلدان ها هم سطح باشد،علامت سیر آب شدن گیاه توقف در خروج حباب هوا از سطح آب است،گلدان ها را از آب خارج نموده تا آب اضافی از زهکش خارج گردد.

عوارض و درمان:

شکل گیه غیر طبیعی و شاخه ها دراز و منحرف هستند :احتیاج به هرس دارد،بعد از قطع گلها شاخه های دراز و بدشکل را هرس کنید.

حلقه های سفید رنگ روی برگ ها مشاهده میشود :حشره ی آفت عامل آن است.با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

پوستک هایی اطراف گلها مشاهده میشود :کاملا طبیعی است،با توسعه ی گلها از بین میروند.

برگ ها سیاه میشوند :هوا سرد است.گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل است.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند(مواظب گها باشید).تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگ های سبز کمرنگ هستند :نور کافی نیست و یا کلسیم خاک بیش از اندازه است.گیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید،با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برف یخچال یا آب جوشیده ی سرد شده ابیاری و یا غبار پاشی کنید.

حشراتی در اطراف گلها در حال پروازند :با سم حشره کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.(مواظب گلها باشید)

غنچه ها باز نمیشوند :آبیاری زیاد از اندازه و یا هوای گرم عامل آن است،شرایط را بازدید و در صورت گرمی هوا گیاه را به محل خنک تر منتقل نموده و در غیر این صورت اجازه دهید سطح خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ های جدید ریز باقی می ماند و گل ها تشکیل نمیشوند :گیاه از کمبود عناصر مواد غذایی خاک در رنج است.از زمانی که جوانه ها ظهور نموده و تا گیاه در گل است هفته ای یکبار با مواد غذایی مخصوص گیاه را تغذیه نمایید،مواد غذایی ممکن است به صورت پودر یا مایع باشد که در صورت مایع بودن میتوانید به صورت غبار پاشی روی برگ ها گیاه را تغذیه نمایید،تغذیه را در اواسط تابستان قطع کنید.

روی برگ ها لکه های قهوه ای تیره مشاهده میشوند :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی است.از آنها استفاده نکنید.

روی گلها لکه های سیاه مشاهده میشود :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی و یا سموم حشره کش است،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید و در موقع سمپاشی مواظب گلها باشید و به طریقی آنها را بپوشانید.

برگ ها کرکدار هستند :کاملا طبیعی است نگران نباشید.

برگ ها و گلها خشک میشوند :عامل آن کمبود و یا زیاد از اندازه بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا است.شرایط را بازدید کنید،اگر احتیاج به آبیاری است گلدان ها را طبق دستور آبیاری کنید.چنانچه عارضه مربوط به آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری نمایید.

آزالیا

آزالیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

وقت گل خوش باد کز وی وقت میخواران خوش است......از صبا هر دم مشام جان ما خوش می‌شود

دیدگاه های شما

247 پاسخ به "معرفی کامل آزاله"

 1. محسن گفت:

  Attachment

  سلام مهندس من این ازالیا و فروردین گرفتم خیلی خب بود ! ابندا تو راه پله بود خنک با ۳ ساعتی نور از پشت پنجره بعد بردم تو تراس بعدش یه مدت گلاش ریخت ابتدا اردیبشهت ریخت و برگاش خشک شد البته نورمستقیم نداشت و لی گرم بود ! بعدش الان اوردم تو پانسیوخونه کولر روشنه هوا هم خنکه نور بسیار ملایم و خوبی هم داره از ۹ تا ۳-۴
  بعدم ما شهریار هستیم ! پیشاپیش ممنون از توجه و راهنمایی شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   ببین محسن جان این گل زایدجالب نمیشه توی خونه و خاکش باید اسیدی بمونه با دادن تفاله چایی و توی محیط بسته هم اصلا خوب نمیشه پس بهتره که بیرون توی سایه باشه و خاکش اسیدی بمونه هیمشه

 2. حجت گفت:

  سلام آزالیا رو میشه تو باغچه توی شهرهای شمالی کاشت

 3. عذرا احمدی گفت:

  سلام.من این گل رو خریدم.ما خوزستان هستیم.میخواستم ببینم تابستون داغ خوزستان رو تحمل میکنه یا باید ببرم داخل.چون گفتید هوای آزاد میخواد،و کلا دمایی رو که تحمل میکنه چه رنجی هست؟

 4. Sanaz گفت:

  سلام و روز بخیر.توی مدت گلدهی چه کودی به آزالیام بدم؟؟
  من کرمانم و روزا گرمه…ولی توی خونه خنکه و تقریبا توی اتاق بزرگی هست…بنظرتون بازم هوای آزاد بیشتری میخاد؟؟

 5. فیروزی گفت:

  سلام آزالیا در باغچه شمالی طبقه ۶ تهران میتوان کاشت ؟

 6. شکیبا گفت:

  سلام وقت بخیر
  آزالیای من سرحال بود تا چند روز پیش که برگاش خشک شد یجوری انگار سوخته هست فک کردم آبش کمه بهش آب دادم اما تاثیری نداشت و دیروز متوجه شدم روی گیاه دیگه‌ای که نزدیکش هست (ناندنیا) کلی سفیدک پودری وجود داره. الان میشه براش کاری کرد یا نه؟!

 7. شکیبا گفت:

  عکس آزالیام رو هرکاری میکنم نمیتونم بفرستم
  اما بیشتر برگ‌ها قهوه‌ای شدن و بیشترشون هم ریختن یجوری انگاری خشک شده
  و رو گیاهای کنارش سفیدک پودری دیدم
  ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار میتونم براش بکنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ این گل شما دچار مریضی قارچی شده و باید درمان بشه ! با سموم قارچکش کاربندازیم و بردن گلدان به جای سایه و خن مثل بالکن سایه میتونید نجاتش بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید