درختچه ۷۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ آبان ۱۳۹۲

معرفی گاردنیا

گاردنیا

نام انگلیسی

Cape jasmine

نام علمی

Gardenia Jasminoides

فارسی رایج

گاردنیا

فارسی اصیل

افرنگیا (افرنگ=زیبایی + گیا=گیاه) افرنگیا=زیبایی (فارسی دری)

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Rubiaceae

خاستگاه

آسیای مرکزی(ویتنام،میانمار،جنوب چین،هند)

اگر چه شرایط نگهداری گاردینا در منزل کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی گلهای درشت و سفید چینی مانند و معطر ان را دارد. برگها همیشه سبز و مومی هستند، گلها اصولا در تابستان ظاهر میشوند و در بعضی از واریته های ان در زمستان هم گل دارند، مشکل نگهداری گاردینا در تنظیم درجه حرارت برای گلدهی (حدود ۲۰) است، چه در غیر اینصورت باعث ریزش گلها قبل از شکفتن میشود، مساله مهم دیگر در این گیاه زینتی واکنش خاک است که حساسیت زیادی به خاک های قلیایی نشان داده و تمایل ان به رشد در خاک های اسیدی است، نسبت به املاح اب چنان حساس است که ابیاری با اب باران یا اب جوشیده سرد شده توصیه میشود.

نیازها:

نور :به نور کامل نیاز دارد،برگها و گلهای گیاه در نور مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان صدمه میبینند.

دما: در طول بهار و تابستان در درجه حدود ۲۰ نگهداری و در درجه حرارت بالاتر غبارپاشی را فراموش نکنید.در زمستان گیاه را در ۱۰ درجه نگهداری کنید

آبیاری: در طول بهار و تابستان هفته ای سه بار ابیاری کنید.در پائیز و زمستان هفته ای یکبار کافی است.از اب بدون املاح استفاده گردد

رطوبت: در بهار و تابستان با اب سبک و بدون املاح به طور روزانه غبارپاشی و دقت کنید غنچه ها و گل های باز شده مرطوب نشوند،جهت تامین رطوبت دائمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه اب اضافه کنید و توجه نمایید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد

تغذیه :در بهار یکبار و در تابستان یکبار با کود اهن دار تغذیه مصنوعی کنید،از مواد غذایی دیگر طبق دستور هر دو هفته یکبار در فصل رشزهد استفاده گردد.

خاک مناسب :واکنش خاک این گیاه باید اسیدی باشد،مخلوطی از لوم و پیت بهترین خاک است،خاک اهکی را دوست ندارد.

تعویض گلدان :در سه سال اول،هر ساله در بهار،گلدان را با یک اندازه بزگتر تعویض و در سال های بعد که امکان تعویض وجود ندارد خاک های سطحی گلدان را با خاک نو و غنی عوض کنید

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی حتی الامکان استفاده نکنید.در صورت لزوم هر ماه یکبار استفاده گردد.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های انتهای شاخه از پائیز تا بهار در دمای ۲۴ در مخلوطی از شن و پیت و خزه

عوارض و درمان:

گیاه ظاهر نمیشوند:هوا خشک است،برگها را با اس سبک بدون املاح و ولرم غبارپاشی نمایید،ایجاد رطوبت دائمی و پایدار نتیجه بهتری دارد،هنگام غبارپاشی گلها را محفوظ نگه دارید.

برگها تغییر رنگ داده و لکه های دیسک مانند روی انها مشاهده میشوند:حشره افت عامل ان است،برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسکها را با پارچه نرم پاک کنید.

برگها طوری زرد شده اند که فقط رگبرگ ها سبز شده اند:املاح موجود در اب و یا خاک عامل ان است،در بهار یکبار و در تابستان یکبار با کود اهن گیاه را تغذیه کنید،از اب بدون املاح برای ابیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

زخم های پنبه ای سفید روی برگها و در قاعده انها تشکیل شده است:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند،به هنگام سمپاشی مواظب گلها باشید.

برگها در تابستان میریزند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید،ابیاری را تنظیم و سطح خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید.

لکه های سوخته روی برگها و گلها مشاهده میشوند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،غبارپاشی را در سایه در صبح یا عصر انجام دهید

گلها زرد میشوند:رطوبت خیلی بالاست،جریان ملایم هوا در اتاق برقرار کنید.

گیاه سالم است،ولی غنچه ها سقوط میکنند:املاح موجود در اب یا عدم وجود رطوبت کافی عامل ان است،از اب بدون املاح برای ابیاری استفاده کرده و گیاه را غبارپاشی نمایید.

برگهای جدید ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج میبرد،هر دو هفته یکبار طبق دستور با مواد غذایی مصنوعی گیاه را تغذیه و مقداری کود اهن به محلول غذایی اضافه کنید.

گلها رنگ خود را از دست داده اند:صدمه مربوط به غبارپاشی است،در هنگام غبارپاشی گلها را محفوظ نگه دارید.

در زمستان برگها سیاه میشوند:هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تر و به دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید.

در سطح زیرین برگها تار عنکبوت مشاهده میشوند:کنه قرمز ریز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج اغشته به سم کنه کش سطح زیرین برگها را تمیز کنید تا علائم بر طرف شوند،ایجاد رطوبت پایدار در کاهش افت موثر است.

تامین رطوبت پایدار:

گاردنیا نیاز به رطوبت شدید دارد،به طوری که غبارپاشی به تنهایی قادر به تامین رطوبت نیست،علاوه بر غبارپاشی روزانه در بهار و تابستان به زیر گلدانی حاوه سنگریزه طوری اب اضافه کنید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد و خاک گلدان ها باتلاقی نشوند.

در صورتی که گاردانیا به عنوان گیاه هوای ازاد مورد استفاده قرار میگیرد،مساله درجه حرارت و واکنش خاک باید در نظر گرفته شود،چنانچه خاک قلیایی باشد،پیوند گاردانیا روی تامبرجیا پیشنهاد میشود

گاردنیا

گاردنیا

و

گاردنیا

گاردنیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تنش از سایهٔ بال تذروی لرزه می گیرد

چو شاهین زادهٔ اندر قفس با دانه می سازد

بگو اقبال را ای باغبان رخت از چمن بندد

که این جادو نوا ما را ز گل بیگانه می سازد

دیدگاه های شما

71 پاسخ به "معرفی گاردنیا"

 1. مریم گفت:

  سلام آقای مهندس. خوبید؟ حدود ۳ ماه پیش یکی از دوستانم این گلدان را واسم اورد. من با مقایسه عکسها احتمال دادم گاردنیا باشه. البته گلهاش معطر نبودند. توی نور کامل بود و واسش جزیره هم درست کردم. خیلی عالی بود ولی کم کم گلها و بعدهم برگها کامل خشک شدند. من گلدانش را بیرون گذاشتم وگاهی بهش آب میدهم. میخواهم بدونم که آیا اصلا گاردنیا بوده یا نه؟ و حالا میتونم دوباره زنده اش کنم؟ حالا هر گیاهی که هست. در ضمن هیچ آفتی نداشت. بخشید اگه عکسها خوب نیست.
  https://s4.uupload.ir/files/20210720_011126_5so.jpg
  https://s4.uupload.ir/files/20210721_195151_utd.jpg

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مریم جان خوبی؟ این اسمش ازالیا هست نه گاردنیا گل سختیه و مناسب توی اتاق نیست جای سایه میخاد و ابیاری هفته ای دوبار‌! مناطق گرمسیری بدردش نمیخوره و عاشق خنکی و هوای ازاده !! این دیگه از بین رفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید