گل های آپارتمانی ۲۶۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل آرالیا

آرالیا

نام انگلیسی

false castor oil plant

نام علمی

aralia japonica

فارسی رایج

آرالیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

25000 الی 80000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

ژاپن

جز گیاهان مقام به نور کم ، مناسب برای منزل و نامناسب برای ادارات و کارخانجات به علت حساسیت به سرما ،متعلق به خانواده آرالیاسه برگها شبیه پاپیتال  و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق،همیشه سبز،با رنگ سز روشن و براق،سریع الرشد و ارزان . نگهداری آن ساده است،در بعضی کتب،آن را به نام ((فاتسیاژاپونیکا)) میشناسند،برگها نسبت به ماده ی براق کننده ی شیمیایی حساس هستند،در اواسط تابستان گلهای سفید ریز به وصرت خوشه ظاهر می گردد،احتیاج به هور بیشتری دارد.

نیازها:

نور: اگر چه مکان های پر نور را ترجیح میدهند ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری هستند.

دما: قابلیت تحمل زیادی دارند و در درجه حرارت  صفر تا 21 درجه ی سانتی گراد به رشد خود ادامه میدهد.

آبیاری:  آبیاری با خشک شدن خاک انجام شود. در زمستان هفته ای یکبار به آبیاری احتیاج دارد.

رطوبت: در تابستان هر روز و در زمستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،گیاه شدیدا رطوبت دوست است.

تغذیه: با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه ی مصنوعی نمایید.

خاک مناسب: خاک لیمونی بهترین خاک است.

تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد گلدان را فقط با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،گیاه دوست دارد ریشه هایش نزدیک به هم باشد.از کلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید.چنانچه شاخه ها دراز و منحرف و فاصله برگ ها زیاد باشد پس از تعویض گلدان احتمال دارد انتهای شاخه ها بشکند،محل قطع شده را با گرد گوگرد ضدعفونی کنید.

تمیز نمودن برگ ها:از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،غبار پاشی برگها را نیز تمیز می نماید.گل ها را در معرض قطرات آب قرار ندهید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد در بهار

عوارض و درمان:

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است: اگر زمستان است و هوا خیلی گرم،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده و شاخه ها را هرس کنید.

گل ها ظاهر نمیشوند: گلدان ها خیلی بزگر هستند.در اوایل بهار به گلدان ها ی کوچکتری منتقل نموده.تغذیه مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

گلها می ریزند و برگ ها خم میشوند: عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

لکه های قهوه روی برگ مشاهده میشود: نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را بع محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن وجود دود و گاز آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل نمایید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند: کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستوریاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

حشراتی در اطراف گلها در پروازند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

برگ های جدید خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه ی مصنوعی نمایید.

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و قاعده ی آنها مشاهده میگردد: حشره ی آفت عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته بر گها را سمپاشی کنید تا علائم از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیش کنید.

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می گردند:حشره ی آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

قاعده ی ساقه پوسیده است: هوا خیلی سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ ها میریزند: گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.
زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبیاری در این مدت رمز گل دهی با کیفیت عالی آن در سال آینده است.

ارالیا

ارالیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.....

دیدگاه های شما

268 پاسخ به "معرفی گل آرالیا"

 1. مهسا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرانقدر . استاد در قسمت مربوط به آرالیا فرمودید خاک لیمونی . من میتونم از خاک تای سیز استفاده کنم به همراه پیت ماس آلمانی با کمی پرلیت و پودر ذغال . نظر شما چیه استاد ؟ با تشکر از زحمات شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خاک تای سیز همون لیمونی هست و اصطلاح لیمونی قدیمی و منسوخ شده الان میگن خاک اماده کاشت 🙂 این خاکی که گفتین که اصلا عالیه…

 2. مهسا گفت:

  با تشکر از زحمات شما استاد گرانقدر . همواره در پناه خداوند متعال زنده و پیروز باشید

 3. جواد رشیدی گفت:

  سلام جناب آقای سجادی عزیز. آیا این گیاه نیاز به خاک اسیدی داره؟ آیا با هیومیک اسید میشه اسیدیته خاک رو پایین آورد یعنی اسیدی کرد؟ میشه لیست برخی گیاهان معروفی که به خاک اسیدی نیاز دارن بفرمایین؟ ممنونم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی؟ خیاین گیاه باید خنثی باشه و با اسیدهیومیک اسیدیته کم نمیشه و ربطی هم نداره ! گیاه آزالیا ، بلوبری و گاردنیا نیاز به اسیدیته بالا دارن

 4. محمدجواد صیف گفت:

  Attachment

  سلام گل من به این شکل دراومده. اول برگ هاش از وسط شروع شده به قهوه‌ای و قرمز شدن. الانم ساقه‌هاش شل شده و خیلی بی جون شده. باید چه کرد ؟ اون صدف هایی که رو خاک چیدم مشکلی ایجاد میکنن ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمد خوبی ؟ این قارچ زده و باید سم قارچکش بزنید بهش و برگهای خرابش رو بکنید از ته ، تهویه و نورگلتون رو زیاد کنید ابیاری رو با خشکی خاک تنظیم کنید تا ادامه دار نشه

 5. محمدجواد صیف گفت:

  Attachment

  سلام گل من اصلا هیچ رشدی نداشت. بعد از وسط برگ هاش شروع شد به قهوه‌ای شدن و حالا هم ساقه هاش شل شدند و افتادند. مشکلش چیه ؟ اون صدفها که روی خاک چیدم مشکلی ایجاد میکنن ؟

 6. محمدجواد صیف گفت:

  خاکشو بررسی کردم توش کلی کرم خاکی بود. حالا عوض کردیم ببینیم چی میشه. برگهاشم کندیم.

 7. جواد رشیدی گفت:

  Attachment

  سلام جناب آقای سجادی عزیز. برگای گیاه من از پایین جمع میشه و سیاه میشه و می افته. عکسشو فرستادم. میشه راهنمایی بفرمایین. ممنونم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام جواد خوبی؟ این قارچ زده و باید ضد قارچ ببزنید بهش هوای سرد و ابیاری زیاد هم نباید باشه اب زیادباعث این سیاهی میشه! برگ های خراب رو بکنید و سم قارچ کش بزنین

 8. محمد گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  چند ماهی میشه یه دونه از این گل گرفتم که شامل ۵ قلمه بود داخل یک گلدان که خب ماه اول دوم خیلی سرحال و خوب بود.
  هفته ای یکبار آبیاری میکردم
  هفته ای چند بار قبار پاشی میکردم.
  کود دهی هم ۱۵ روز یکبار انجام میشد.

  محلش داخل خونه نور مستقیم نداشت ولی خب غیر مستقیم اوکی بود.
  مشکلی که هست برگ هاش شدیدا آویزون شده و بیحال. کامنت هارو میخوندم شاید قارچ گرفته داروی مخصوص قارچ هم گرفتم و اسپری کردم.
  گفتم شاید به خاطر جاشه (در صورتی که همینجا یکی دو ماهی خوب بود اوضاعش) بردمش نزدیک تر به پنجره و بازم فرقی نکرد.
  براش جزیره درست کردم و بازم فرقی نکرد.
  راستش نمیدونم دیگه باید چیکارش کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید. یکی از قلمه ها هم خشک شد و برگاش ریخت.

  همزمان از جایی که گرفتیم دو گلدان گرفتیم. یک گلدان تک قلمه برای خواهرم و این گلدان ۵ قلمه. خاک و ایناشون مثل همه ولی خب اون سرحال و سالمه خونه ی خودشون و هرکاری گفت میکنه منم انجام دادم برای گلم ولی حالش خوب نیست.

  ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید