گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۷۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گیاه آویز

فوشیا

نام انگلیسی

Fuchsia

نام علمی

Fuchsia hybrida

فارسی رایج

آویز(فوشیا). برگرفته از نام پرفسور Fuchs

فارسی اصیل

آویز

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Onagraceae

خاستگاه

مکزیک

فوشیا گیاهی است از خانواده ی گل مغربی یا اوناگراسه.این گیاه به خاطر شکل و نوع گل و رنگامیزی بی نظیر در دنیا بسیار پر طرفدار میباشد.زادگاه آن مکزیک،ساقه های بلند و باریک به طوریکه در اثر وزن خوشه های گل به طرف پائینخم میشود،گلهای زیبا و اویزان و یا صورتی و یا قرمز رنگ ان نه تنها در گلخانه و اتاق بلکه سایبان و سر در منازل را نیز زینت میدهد،با پیشرفت علم و اصلاح نباتات هیبرید های جدید و زیبا و البته مقاوم به گرما و سرما بدست آمده است.موقعی در معرض فروش قرار میگیرد که گلها باز شوند ولی پس از مدتی کم عمر گل تمام شده و به علت عدم آشنایی با عادت گلدهی گلدان را به دور انداخته.پس از اتمام دوران گلدهی باید جوانه ها انتهای را مرتب هرس نموده تا گیاه برای سال اینده خود را اماده نمایداز نکات قابل توجه این است که این گیاه بسیار مورد توجه مرغ مگس خوار میباشد زیرا این پرنده هنگام مهاجرت ترجیح میدهد به خاطر منقار بلند خود از گیاهان مناطق بومی خود تغذیه کند.گل ها روی شاخه ای سال جاری رشد میکنند بنابراین گلدهی در تابستان میباشد

فوشیا

فوشیا

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی و زیاد احتیاج دارد،افتاب را تحمل مینماید،مواظب اشعه ی مستقیم افتاب در وسط روز باشید

 

دما:  اگرچه در تابستان 18 درجه را تحمل میکند،ولی بهترین دما در این فصل 16 است،در درجات بالا تامین رطوبت را فراموش نکیند.درجه حرارت مطلوب در زمستان به علت نیاز سرمایی دوران استراحت 10 درجه توصیه میشود.

 

آبیاری:  در تابستان هفته ای دو بار و در بهار هفته ای یک بار ابیاری نمایید.بعد از شروع گلدهی ابیاری را کاهش دهید و اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید،در زمستان هر دو هفته یکبار ابیاری کافی است.

 

رطوبت: در بهار هفته ای دوبار و در تابستان به صورت روزانه غبارپاشی کنید،بخصوص در درجات حرارتی بالا،در اواخر تابستان  به هفته ای یکبار کاهش دهید و در زمستان غبارچاشی کنید.

 

تغذیه: با شروع و ظهور گلها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هر هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید،از اواخر تابستان و در طول زمستان تغذیه را قطع کنید

 

خاک مناسب :مخلوطی از یک قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت و یک قسمت کود پوسیده ی دامی برای ریشه ی این گیاه بهترین محیط است.

 

تعویض گلدان ها: در اوایل بهار بعد از هرس شاخه های خشگ شده گیاه را در گلدان جدید ببرید.

 

تمیز نمودن برگها: از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده ی نمایید،غبارپاشی برای این امر کافی است.

 

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه از چوب نرم به طول ۵-۸ سانتیمتر در اوایل بهار یا پائیز در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد.

 

عوارض و درمان:

 

در تابستان ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است و گلها ظاهر نمیشوند: نور کافی نیست.گلدان ها را به محل پرنورتری منتقل کنید.گیاه افتاب را به راحتی تحمل میکند ولی مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.اگر این علائم در زمستان مشاهده گردد به علت گرمی هواست.گیاه را به محل خنکتری منتقل نمایید.

 

برگها سقوط مینمایند: تشنگی عامل ان است.فورا گیاه را ابیاری و غبارپاشی کنید،ابیاری را تنظیم کنید.

 

در پائیز و زمستاسن ساقه ها سبز میمانند:هوا خیلی گرم و ابیاری بیش از اندازه است.در پائیز و زمستان هر دو هفته یکبار ابیاری کنید و اجازه دهید گیاه به استراحت بپردازد.

 

گیاه رشد فوق العاده ای داشته و گلها ظاهر نمیشوند:گیاه از زیاد بودن عنصر غذایی در رنج است،تغذیه ی مصنوعی زودتر از موعد انجام شده است.تغذیه را متوقف نموده تا کلها ظاهر شوند،سپس تغذیه نمایید.

 

بعد از خشک شدن گلها نهنجها باقی مانده اند :نهنجها را حذف کنید،گیاهانی گیاهانی که از طریق بذر تکثیر شده اند نهنجهای انها بزرگ است و در هنگام تشکیل بذر در نهنج کلیه ی انرژی گیاه متوجه بذر میگردد،بهتر است گیاهانی را که به وسیله قلمه تولید شده اند انتخاب نمایید،حذف نهنجها طول دوران گلدهی را بیشتر میکند.

 

زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده ی انها تشکیل میشود:
حشره افت عامل ان است،با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی زخم ها را خیس و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

 

گلها پس از باز شدن همراه با برگها سقوط میکند: هوا خشک و تاریک است،گیاه را غبارپاشی و به محل پرنورتری منتقل کنید.

 

لکه های سفید رنگی روی برگها مشاهده میگردد :عامل ایجاد خسارت غبارپاشی در افتاب است،اگرجه گیاه احتیاج به غبارپاشی شدید دارد،ولی این عمل را در افتاب انجام ندهید.

 

برگها در زمستان میریزند :هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

برگهای جدید ریز باقی ماندند و گلها ظاهر نمیشوند: کمبود عناصر غذایی در خاک عامل آن است،گیاه را با مود غذایی مصنوعی طبق دستور تغذیه نمایید تا گلها ظاهر شوند.

 

برگها زرد شده و سقوط میکنند: ابیاری بیش از اندازه عامل ان است و ممکن است خاک گلدان ها باتلاقی شده باشد،در فاصله ی بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید نمایید،اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

 

غنچه ها باز نمیشوند و گلها کمرنگ هستند :هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

 

برگها سیاه میشوند: عامل ان استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید،برگهای گیاه را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمییز کنید.

 

حشرات ریزی روی برگها و جوانه ها ظاهر میشوند:با سم حشره کش طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی نموده تا حشرات از بین بروند.
زیبایی گلهای اویزان چنان مورد توجه است که هر سال واریته ی جدیدی به بازار عرضه میشود.گیاه را پس از خریداری به محل خنک و نور فراوان منتقل کنید.

 

گل آویز

گل آویز

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

از تاب آتش می بر گرد عارضش خوی

چون قطره‌های شبنم بر برگ گل چکیده

لفظی فصیح شیرین قدی بلند چابک

رویی لطیف زیبا چشمی خوش کشیده....

دیدگاه های شما

171 پاسخ به "معرفی گیاه آویز"

 1. فاطمه گفت:

  سلام مهندس .
  خسته نباشید
  آیا فوشیا میوه میده ؟
  فوشیای من بعد از گلدهی ،یه چیزی مثل میوه داد!!!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون بذرشه ! میتونید بکاریید ! گلتون رو تهویه درست کنید براش و اهن بدید تا رشد کنه و گل بده بازم

 2. عذرا احمدی گفت:

  Attachment

  سلام
  این فوشیا رو وقتی اوردم خونه تقریبا همین شکلی بود.داشت برگاش میریخت اوردم که نابود نشه.یه هفته بعد چند تا جوونه زد.اما باز یکی دوتاشون پژمرده شدن.الان ساقه ی بالایی که تو عکس میبینید هم بی حال شده.خاکش هنوز مرطوبه از تشنگی نیست.گفتم شاید از گرما باشه.شما راهنماییم کنید.رطوبت گلخانه بین ۴۵ تا ۵۶ هست و دما ۲۹ درجه.آبیاری با خشک شدن نسبی خاک

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیز خوبی شما؟ اینا به قارچ حساسن و نور شدید نباید بخوره توی تابستون بهتره یه قارچکش بهش بزنید توی خاک و روی بوته ، با خشکی خاک اب بدید شاید زنده بشه دوباره…

 3. صدف گفت:

  Attachment

  سلام و روز بخیر
  این فوشیا دو روزه که خریداری شده. در بالکن شمالی گذاشتم و این بالکن تقریبا هیچ وقت آفتاب نمیگیره. دیروز به گیاه آب دادم که البته فکر کنم خاکش خیس بود هنوز از دفعه قبل. ولی برگاش شل شده. میشه لطفا راهنماییم کنید؟ این سومین فوشیاییه که دارم خرابش میکنم 😔

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام صدف جان خوبی؟ ببینید بذارید خاکش کامل خشک بشه بعد اب بدید چون تا اب قبلی خشک نشده باشه باعث پوسیدگی ریشه میشه ! پس اب ندید فعلا همین بیرون جاش عالیه ! نورش هم خوبه فقط صبر کنید اک خشک بشه بیحال شدنش هم برای همین پر ابی و خفگی ریشه هست. بعد از تعویض گلدون نباید اب بدید سریعا !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید