گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۲۱۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل مارانتا

مارانتا

نام انگلیسی

Prayer Plant

نام علمی

Marantha Leuconeura

فارسی رایج

مارانتا(برگرفته شده از نام مارانتا گیاه شناس)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000

از خانواده

Maranthaceae

خاستگاه

آفریقا

گل زیبای مارانتا ، بسیار مناسب برای مناطق سرد سیر و خنک ، و حساس در مناطق گرم و مرطوب، معمولا بعد از خرید در اثر خشکی هوا یانور شدید و یا شوری خاک لبه ی برگ ها می سوزد ، باید در نقطه ی مرطوب و خنک منزل یا اداره نگهداری شود  و همینطور مناسب برای نقاط سایه می باشد، حمام روشن یکی از نقاط بسیار خوب برای نگهداری این گل است.  خانواده ان مارانتاسه و بومی افریقاست، برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن درامده و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های متمایز می سازد. دیگر خواهر و برادر های این گونه ، کالاته آ و استرومانته هستند که شرایط انها هم مشابه با مارانتا می باشد . رگبرگ ها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ به وجود می آورد،در سبد اویزان رواج فراوان دارد.

نیازها:

نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد،ولی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.

دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت ۱۰ سانتی کراد مقاومت مینماید،ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ درجه سانتی گراد،در درجات حرارت نزدیک به ۳۰ درجه احتیاج به غبارپاشی دارد.

آبیاری: این گیاه به خشکی خاک حساس است و باید بین دو ابیاری روی خاک خشک شود به جز هنگامی که درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه است، به محض مشاهده ی خشکی روی خاک باید ابیاری گردد.

رطوبت: دوستان این گل به رطوبت بالایی نیاز داشته و باید غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت انجام گردد ،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است،افزودن اب به زیر گلدان همراه با سنگریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا حامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک برای این گل بسیار مهم است زیرا باید اسیدیته ی آن بین ۵ الی ۶ باشد یعنی به خاک اسیدی نیاز داشته ودر صورت ابیاری با اب لوله کشی و تغذیه با کودهای نامرغوب خاک قلیایی شده و از حالت اسیدی خارج میشود دراین صورت برگها شروع به خشکیدگی در لبه ها میکنند. بهتر است در هرنوبت ابیاری کمی سرکه سیب یا اب لیمو صنعتی به اب اضافه گردد تا خاک اسیدی بماند.

تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و ان را متراکم نکنید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برگهای گیاه را تمیز میکند،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده کنید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید

تکثیر:تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار

عوارض و درمان:

برگها رنگ پریده و شباهت به برگ زیبای مارانتا ندارد:هوا تاریک است،گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید،کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رگ برگها شده است،هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها رنگ پریده هستند:شدت نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگها پژمرده و پیچیده میشوند:هوا خیلی سرد است،گلدان محل گرمتری را طلب میکند،تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد،رطوبت خاک  گلدان را بازدید کنید و ابیاری را تنظیم کنید.

برگها خم شده و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها خم شده،زخم های قهوه ای روی انهاست و حاشیه انها به طرف داخل خم میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،هر ده روز یکبار ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

برگها سوخته اند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور افتاب از قطرات اب مانند قطرات عبور ان از شیشه است،هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگها کمرنگ شده اند و سطح زیرین انها تار عنکبوت بسته است:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

تقسیم ریشه:در بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم را از گلدان خارج و خاک های اطراف ریشه را به ارامی کنار بزنید،ریشه را برحسب گسترش به تعداد مطلوب تقسیم و اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه است،ریشه ها را درون گلدان های جدید کاشت نموده و بدون ابیاری به سایه منتقل کنید،دو روز اول را ابیاری نکنید و پس از شروع رشد جوانه ها به محل پرنور منتقل کنید.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع و معمولی و خشن است،با نگهداری صحیح ان سلیقه خود را به دیگران یادآوری کنید.

مارانتا

مارانتا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...
قیمت گل برود چون تو به گلزار آیی......و آب شیرین چو تو در خنده و گفتار آیی
این همه جلوه طاووس و خرامیدن او........بار دیگر نکند گر تو به رفتار آیی
دیدگاه های شما

214 پاسخ به "معرفی گل مارانتا"

 1. میلاد گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید، ببخشید من سه روز پیش یه مارانتا خریدم گلدونش رو عوض کردم الان به این روز افتاده ، نمیدونم چیکار کنم تمام برگاش لوله شده و داره خشک میشه،

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام میلاد خوبی؟ خیلی بد زمانی گلدانشو عوض کردی اینم گل بد قلقیه… واینکه خوب اب خورده این چند روزه ؟؟

   • میلاد گفت:

    بله خوب آبیاری شده همراه آب هیومیک اسید هم بهش دادم، الانم تو فاصله ی یک متری پنجراپه ی جنوبیه

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام میلاد ببین داداش باید ظرف اب کنارش بذارین تا رطوبت مورد نیازش رو برطرف کنه غبارپاشی کنین و تفاله چای رو خاک بریزید و با سبک شدن گلدان ابیاری کنین. ! به مرور مجدد ریشه های اسیب دیده ترمیم میشن

 2. الهام گفت:

  Attachment

  سلام
  من این گلدون مارانتا رو تازه هدیه گرفتم
  تو این چند روز یه کم حاشیه برگاش سوخته
  هرروز غبارپاشی میکنم ، کنارش هم ظرف آب هست
  دلیل سوختگیش چی میتونه باشه؟؟

 3. الهام گفت:

  Attachment

  سلام
  من این گلدون مارانتا رو تازه هدیه گرفتم
  تو این چند روز یه کم حاشیه برگاش سوخته
  هرروز غبارپاشی میکنم ، کنارش هم ظرف آب هست
  دلیل سوختگیش چی میتونه باشه؟

 4. الهام گفت:

  سلام
  من این گلدون مارانتا رو تازه هدیه گرفتم
  تو این چند روز یه کم حاشیه برگاش سوخته
  هرروز غبارپاشی میکنم ، کنارش هم ظرف آب هست ، فقط جاش کم نوره!
  دلیل سوختگیش چی میتونه باشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم جاش گرم باشه نورش شدید باشه اینطوری میشه این گل برای توی حموم خوبه حموم روشن توی اتاق خوب نمیشه یا توی شمال مرطوب توی حیاط

   • الهام گفت:

    جاش گرم و نورگیر نبوده ، ۲متری پنجره شمالی گذاشتمش
    رطوبت مورد نیازش با جزیره و غبارپاشی تامین نمیشه یعنی؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید