گیاهان پوششی و رونده ۲۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ اسفند ۱۳۹۳

گل استکانی رونده

پیچ استکانی

نام انگلیسی

cathedral bells و Mexican ivy

نام علمی

Cobaea scandens

فارسی رایج

استکانی رونده

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Polemoniaceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی

 

 

بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است. گیاهی بالارونده علفی با ساقه زاویه‌دار، برگساره براق و گل‌های استکانی شکل است که در ابتدا متمایل به سبز است و سپس به رنگ بنفش در می‌آید. دارای ارقام با رنگ سفید و ابلق نیز می‌باشد. از جنبه‌های مورفولوژیکی جالب آن جایگزینی برگچه انتهایی به پیچک(تندریل) است که گاهی آثاری از تندریل روی برگچه‌های دیگر نیز دیده می‌شود. گیاه تا ارتفاع حدود 8-7 متر رشد می‌کند و از اواسط تا اواخر تابستان گل می‌دهد. در مناطق معتدل به صورت یک‌ساله پرورش داده می‌شود.

نیازها: به سرما حساس است و نیاز به یک خاک به نسبت حاصلخیز دارد. افزودن کمپوست رشد آن را بهبود می‌بخشد. نیاز آبی آن متوسط است و می‌تواند در محل سایه-آفتاب کشت شود.

افزایش: از طریق کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه قابل افزایش است. بذر آن زیوایی خود را زود از دست می‌دهد، بنابراین باید بذر تازه کشت شود. برای گلدهی در بهار بعد، بذر آن در اواخر تابستان باید کشت شود. انواع ابلق از طریق قلمه قابل افزایش می‌یابد. باید توجه داشت که گاهی گیاه پس از یک‌سال به گل می‌رود.

 

 

استکانی رونده

استکانی رونده

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

23 پاسخ به "گل استکانی رونده"

 1. M گفت:

  Attachment

  سلام
  اسم این گیاه چی هست؟

 2. سینا گفت:

  سلام وقت بخیر من در تهران ساکنم یک بالکن کاملا سایه و البته در معرض باد .میخواستم یک گل رونده ترجیحا روی سرامیک در گلدان بکارم گل هم بدهد عالی میشود

  • سینا گفت:

   استاد میدونم سرت شلوغه اما کاش جواب میدادی خسته شدم انقدر به این صفحه سر زدم اما جوابی نیافتم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید سوالات زیاده از قلم میوفته برخیش ! ببینید بهترین گل برای تراس گل کاغذی خوبه ! لادن خوبه و نیلوفر هم خوبه فقط بهتره توی بهار کاشته بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید