کاکتوس ها, گلهای گلدار آپارتمانی ۹۸۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

گل آدنیوم،ناشناخته ی دوست داشتنی….

آدنیوم

نام انگلیسی

Impala Lily/Karoo rose

نام علمی

Adenium spp

فارسی رایج

آدنیوم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

تنه و گل

رنج قیمت

10000 الی 150000

از خانواده

Apocynaceae

خاستگاه

شرق آفریقا( از موریتانی و سودان تا سنگال) و یمن

با سلام خدمت همه دوستان و مهمانان عزیز سایت من سجادی هستم کارشناس ارشد گیاهان زینتی و کارشناس باغ گیاه شناسی ملی ایران،  امروز گل آدنیوم رو خدمتتون معرفی میکنم .دوستان تقریبا سال 91 بود که توی نمایشگاه گل کرج ما غرفه داشتیم،یادمه غرفه روبرویی یه گلی آورده بود شبیه بنسای ولی دراصل  بنسای نبود! دیگه من از فروشنده پرسیدم درباره این گل  ایشونهم  بهم توضیح دادن که این گل ادنیوم نام داره و خلاصه ما هم یک دل نه صد دل عاشقش شدیم.و اینطوری شد که این مقالرو نوشتم و خودم هم ازین گل آدنیوم دارم 3 تا یکی قبلا بزرگش داشتم که خشکوندمش تا با تجربش بتونم این مقالرو بنویسم. 🙂 .آدنیوم گیاهی از خانواده خرزهره و بومی مناطق جنوب و شرق آفریقا است.این گیاه هم مثل پسرعموی خود(خرزهره)سمی میباشد وباید درمحلی که حیوانات یا بچه های کوچک رفت و آمد دارند دور از دسترس قرار گیرند.با این که این گیاه از خانواده خرزهره است ولی یک گیاه گوشتی بشمار می آید,و میتواند درساقه های خود آب ذخیره کند و در شرایط بی آبی ازآن استفاده کند.به این گل، گل رز بیابان هم گفته میشود زیرا گلهای شیپوری قرمز تا صورتی رنگی در اواخر زمستان و اوایل بهار میدهد و از بذر ان برای تکثیرمیتوان استفاده میشود این گل دارای ساقه بنسای مانند و طوقه متورم شده است برای همین طرفداران زیادی دارد.نگهداری راحت،گلهای درشت ومقاوم بودن آن هم دلیلی است که موجب شده این گیاه گیاهی خاص و آنتیک برای آپارتمان تبدیل شود.

آدنیوم در طبیعت

آدنیوم در طبیعت

گل آدنیوم

گل آدنیوم

نیازها:

آبیاری: درفصل رشد گیاه برای رشد کافی در آپارتمان باید هفته ۲ بار سیرآب شود درغیراین صورت رشد گیاه کند میشود. ولی در موقع خواب گیاه ۱۰ روزیکبار نیز کافیست.

نور: این گیاه بومی مناطق بیابانی و یک گیاه گوشتی است پس به نور کامل غیر مستقیم آفتاب احتیاج دارد برای گلدهی آدنیوم به ۴ الی ۵ ساعت آفتاب مستقیم و بقیه روز به آفتاب غیرمستقیم نیاز دارد.

رطوبت: این گیاه به خشکی هوا مقاوم است ولی در هوای مرطوب و گرم بهترین رشد را خواهد داشت در کل میتونم بگم طبق تجربه این گیاه رطوبت دوسته و رطوبت هوا باعث کلفت شدن تنه و زیبا تر شدنش میشه.همچنین گیاهانی که در هوای مرطوب رشد کردند گلهایشان  دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به آنهایی که در خشکی زندگی  کردند،می باشند!!

خاک : به خاکی با زهکشی و تهویه خود نیاز داردبهترین خاک در منابع ،خاک کاکتوس میباشد یعنی یک قسمت ماسه،شن،کودپوسیده،خاک باغچه  ولی ما توی خاک هلندی هم نتیجه خوبی گرفتیم.

دما: بهترین دما بین ۱۰ تا ۳۰ درجه میباشد به سرما حساس میباشد و در زیر ۱۵ درجه زرد میکنه و تا ۱۰ میتونه زنده بمونه. در بهار و تابستان میتوان در حیاط نگهداری کرد ولی در موقع سرما حتما باید داخل نگه داری شودتا گیاه یخ نزند.کمی هوای خنک مثلا شبهای ۱۷ تا ۱۸ درجه باعث گل انگیزی در عید میشه.

تغذیه: درطبیعت این گیاه به راحتی از مواد غذایی خاک استفاده میکند حتی در نبود مواد غذایی هم به دنبال غذا ریشه های خود را تا عمق خاک و اطراف می دواند ولی در شرایط گلدان باید درطول فصل رشد ماهی یکبار با کود کامل طبق دستور گیاه کوددهی شود در صورت کود ندادن رشد گیاه متوقف میشود وگاهی هم برگها زرد خواهند شد.توجه شود که دادن کودهای اوره یا ازت بالا باعث زشتی و لاغر شدن تنه گیاه میشه حتما از کود های فسفر و پتاس بالا بهش بدید ازت بالا باعث خوش خوراک شدنو  مستعد شدن به مگس سفید میشه…

تکثیر:تکثیرتجاری این گیاه به وسیله بذر در ایران مرسوم تراست ولی پیوند،قلمه ساقه و ریشه و حتی خوابانیدن هوایی هم در برخی کشورها مرسوم است.گلهای این گیاه دگرگرده افشان هستند یعنی باید به وسیله حشرات یا دستی گرده افشانی شوند تا بذر دهند.

آدنیوم حاصل از بذر

آدنیوم حاصل از بذر

نحوه ی پیوند آدنیوم

نحوه ی پیوند آدنیوم

پیوند اسکنه آدنیوم

پیوند اسکنه آدنیوم

قلمه آدنیوم

قلمه آدنیوم

گلدهی : در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی  میدهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما بایددر دمای ۱۰ به مدت ۲ ماه نگه داری شود تا نیازسرمایی آدنیوم برطرف شود

هرس: یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه میکنند همین هرس می باشد.بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ(چیدن جوانه انتهایی)آن چند شاخه شده وگلدهی آن افزایش میابد.همچنین میتوان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید میشود گیاه را به گلدهی وادار نمود

تعویض گلدان:گلدان هر دو سال یکبار در بهار با یک سایز بزگرترو حتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شد

تعویض گلدان آدنیوم

تعویض گلدان آدنیوم

گونه های مهم آدنیوم:

Adenium obesum:

—این گونه در آفریقا یافت میشود و دارای  گل و برگ های متنوعی میباشد. گلها خود عقیم بوده پس بنابراین گیاه دگرگشن است و در گلخانه ها با مسواک یا براش آنها را دستی گرده افشانی میکنند.رایج ترین ادنیوم در بازار میباشدو   به خاطر رشد قوی و گلهای درشت خود بیشتر با گونه های دیگر هیبرید میشود.راه شناسایی گونه ی آن پررنگ بودن لبه های گلبرگ و کمرنگ شدن ان به سمت داخل گل!طوقه آدنیون که ویژگی مهم آنها است در این گونه نسبت به گونه های دیگر باریک تر بوده و پرچم های گل تا لب گلوگاه گل بیرون امده است.این گیاه در مناطق معتدل در طول سال میتواند وادار به گلدهی شود.

ادنیوم اوبسوم

ادنیوم اوبسوم

 

Adenium multiflorum:

دارای برگهای درشت و براق است این گونه درحالی که فاقد برگ است، در زمستان تا بهار گل میدهد برای گلدهی هم به سرمادهی  نیازمند است

آدنیوم پرگل

آدنیوم پرگل

Adenium swazicum:

این گونه بومی کشور سوازیلند و بخشی از آفریقای جنوبی بوده وبه دلیل آب و هوای آن منطقه این گونه به هوای سرد و خاک مرطوب و پوسیدگی ریشه اداپته شده است که این ویژگی مطلوبی در این گیاهان میباشند .شناسایی این گونه از طریق رنگ جامد و یکدست گلبرگ ها و پرچم های کوتاه آن میسر است.معمولا این گونه را با گونه ی اوبسوم به خاطر ویژگیهای مطلوب هر دو گونه هیبرید میکنند که گونه ی Arizona حاصل میشود.

ادنیوم سوازی

ادنیوم سوازی

Adenium arabicum:

همانطور که از نام آن بر میاید بومی مناطق بیابانی شبه جزیره عربستان میباشد به همین دلیل طی تکامل خود نسبت به خشکی و گرما مقاوم شده است  و همچنین در بیابان در طول فصول گرم یک دوره دورمنسی داشته و در کل فصل رشد و سرعت رشد کوتاهی دارد به همین دلیل دارای ساقه ی کوتاه و کلفت و برگهای گوشتی تر نسبت به بقیه گونه ها است .گلهای ریز گیاه در آخر بهار هنگامی که گیاه برگهای خود را ریخته تا وارد خواب شود ظاهر میشوند.

ادنیوم عربی

ادنیوم عربی

Adenium somalense:

گونه پر رشد و مناسب برای استفاده در فضای سبز در مناقطی که یخبندان وجود ندارد  .گونه ی درختچه ای و حساس به سرما از این جنس.مشخصه این گونه طوقه مخروطی شکل و رگبرگ های روشن برگ،و همچنین ارتفاع بلند گیاه و اندازه کوچک گلها نسبت به اندازه ی گیاه، خود از مشخصات این گونه هستند.

آدنیوم سومالنس

آدنیوم سومالنس

Adenium somalense var. crispum:

گونه بسیار زیبا و کمیاب با برگها و گلهای پیچ و تاب دار.این زیرگونه در آینده اصلاح نژاد آدنیوم نقش پر رنگی خواهد داشت

آدنیوم کریسپوم

آدنیوم کریسپوم

هیبریدگونه عربی با سومالنس

هیبریدگونه عربی با سومالنس

Adenium bohemianum:

دارای برگهای پهن ،خواب زمستانی طولانی وفصل رشد کوتاه حدود ۳یا ۴ ماه! گلدهی ضعیف و در نتیجه بذر گیری ضعیف!

آدنیوم

آدنیوم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

غروب بود، صدای هوش گیاهان به گوش میامد....

دیدگاه های شما

983 پاسخ به "گل آدنیوم،ناشناخته ی دوست داشتنی…."

 1. حسین گفت:

  سلام جناب سجادی عزیز.وقت بخیر.گل آدنیوم من برگهاش از پایین دارن زرد میشن و برگهای جدیدش هم کوچیک و بد فرم رشد میکنن.اگه ممکنه راهنماییم کنید ممنون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام حسین جان خوبی؟ این فصل بخای هفته ای یبار اب بدیدهمین میشه ! باید ده روز یبار دوهفته یباراب بدید تا گلتون استراحت کنه ! تهویه هوا و خنکی هوا ور هم باید به نوعی بتونه حس کنه !

 2. امین گفت:

  سلام
  پارسال گل آدنیوم من تک شاخه بود با راهنمایی شما سر شاخه رو که زدم بعد مدتی دو تا شاخه شد.
  اگر امثال سر این دو تا شاخه رو بزنم امکانش هست شاخه ها تکثیر بشن؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام امین جان خوبی؟ عید که شد سر اون دوتا رو هم بزن تا پرتر بشه برای خود من الان خیلی زیبا شده و الان دارم بهش سرما و استراحت میدم که بهم گل بده امسال 🙂

   • امین گفت:

    سلام
    ممنون از راهنمایی های واقعا مفیدتون.
    اینکه فرمودین سرما به آدونیوم میدین تا بعدا گل بده من آدونیوم رو گذاشتم توی دمای معمولی اتاق و روبه پنجره روزی یکی دو ساعت هم آفتاب میوفته روش این دما براش مناسب هست یا ببرم جای خنک تر مثلا راه پله یا اتاقی که کمی سردتر باشه براش بهتره؟
    خیلی خیلی از راهنمایی هاتون ممنونم :))

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام امین جان خوبی ؟ ببین داداش باید ببرید توی راه پله کنار پنجره ! تا سرما خنکی نبینه گل نمیده !

 3. ناشناس گفت:

  سلام اقای سجادی،ممنون از توجه و راهنماییتون، ۷تا گلدون ادنیوم دارم جالبه که همه ادنیومام برگهای جدیدش سیاه میشه اصلا فرصت رشد کردن پیدا نمیکنن ،ممنون میشم کمکم کنین نمیخوام از دستشون بدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ اب ندید بهشون فقط هفته ای یبار یا ده روز یبار ! نور زیاد جای گرم و تهویه بالا نیاز دارن ! تا استارت بزنن.

 4. ناشناس گفت:

  ممنونم ،حتما به راهنمایی هاتون عمل میکنم،امیدوارم که حالشون خوب شه

 5. رضا گفت:

  فصل گل دهی ورشد ادنیوم چه موقعی است ؟

 6. فریماه علیپور گفت:

  Attachment

  سلام مهندس، یه ماهی میشم یه آدنیوم واسم کادو آوردن. متوجه شدم برگاش زرد میشه. بعد از این که این مطلبو خوندم دو بار تو هفته بهش آب میدم یه بار کود سه بیست بهش دادم جایی هست که یکی دو ساعت نور مستقیم داره. سرعت زرد شدن برگاش کمتر شد اما هنوز زرد میشن. موندم چیکار کنم واسه همین مثل همیشه مزاحم شما شدم

  • مرضیه گفت:

   فریماه جان، دارید زیاد بهش آب میدید
   زرد شدن برگها از پایین نشونه آبیاری زیاد و به مرور خراب شدن ریشه ست
   آبیاری رو کمتر کنید و با خشکی خاک آب بدید
   یا اینکه در هر آبیاری آب کمتری پای گیاه بریزید

 7. امین گفت:

  سلام
  آدونیوم رو طبق راهنمایی سال گذشته که فرمودین زمستون بزارم توی جای خنک گذاشتمش توی راه پله ولی الان یکی سه چهار هفته هست نوک بعضی برگ ها اول کمی زرد شد بعد روبه خشک شدن رفت البته فقط توک برگ ها
  هفته ای یه بار آب میدم و به مقدار کم
  به نظرتون آبیاری زیاده یا از سردی هوا اینطوری شده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام امین جان خوبی؟ داداش اب کم نده، موقع تشنگی باید سیراب کنید وگرنه برگها زرد میشن ! ضمنا دمای هوای زیر ۱۰ درجه نباید بره

 8. سینا گفت:

  سلام گیاه ادنیوم عربیکم نیاز به سرما دارد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما سن سه سالگی به بعد گل میده و به دمای ۱۵ درجه نیاز داره در زمستان برای گلدهی

 9. سینا گفت:

  بای گل دهی؟

 10. سینا گفت:

  سلام فکر کنم پیامم نیومد ادنیوم عربیکم چند سالکی گل میده و نیاز به سرمادهی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید