کاکتوس ها, گلهای گلدار آپارتمانی ۹۶۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

گل آدنیوم،ناشناخته ی دوست داشتنی….

آدنیوم

نام انگلیسی

Impala Lily/Karoo rose

نام علمی

Adenium spp

فارسی رایج

آدنیوم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

تنه و گل

رنج قیمت

10000 الی 150000

از خانواده

Apocynaceae

خاستگاه

شرق آفریقا( از موریتانی و سودان تا سنگال) و یمن

با سلام خدمت همه دوستان و مهمانان عزیز سایت من سجادی هستم کارشناس ارشد گیاهان زینتی و کارشناس باغ گیاه شناسی ملی ایران،  امروز گل آدنیوم رو خدمتتون معرفی میکنم .دوستان تقریبا سال ۹۱ بود که توی نمایشگاه گل کرج ما غرفه داشتیم،یادمه غرفه روبرویی یه گلی آورده بود شبیه بنسای ولی دراصل  بنسای نبود! دیگه من از فروشنده پرسیدم درباره این گل  ایشونهم  بهم توضیح دادن که این گل ادنیوم نام داره و خلاصه ما هم یک دل نه صد دل عاشقش شدیم.و اینطوری شد که این مقالرو نوشتم و خودم هم ازین گل آدنیوم دارم ۳ تا یکی قبلا بزرگش داشتم که خشکوندمش تا با تجربش بتونم این مقالرو بنویسم. 🙂 .آدنیوم گیاهی از خانواده خرزهره و بومی مناطق جنوب و شرق آفریقا است.این گیاه هم مثل پسرعموی خود(خرزهره)سمی میباشد وباید درمحلی که حیوانات یا بچه های کوچک رفت و آمد دارند دور از دسترس قرار گیرند.با این که این گیاه از خانواده خرزهره است ولی یک گیاه گوشتی بشمار می آید,و میتواند درساقه های خود آب ذخیره کند و در شرایط بی آبی ازآن استفاده کند.به این گل، گل رز بیابان هم گفته میشود زیرا گلهای شیپوری قرمز تا صورتی رنگی در اواخر زمستان و اوایل بهار میدهد و از بذر ان برای تکثیرمیتوان استفاده میشود این گل دارای ساقه بنسای مانند و طوقه متورم شده است برای همین طرفداران زیادی دارد.نگهداری راحت،گلهای درشت ومقاوم بودن آن هم دلیلی است که موجب شده این گیاه گیاهی خاص و آنتیک برای آپارتمان تبدیل شود.

آدنیوم در طبیعت

آدنیوم در طبیعت

گل آدنیوم

گل آدنیوم

نیازها:

آبیاری: درفصل رشد گیاه برای رشد کافی در آپارتمان باید هفته ۲ بار سیرآب شود درغیراین صورت رشد گیاه کند میشود. ولی در موقع خواب گیاه ۱۰ روزیکبار نیز کافیست.

نور: این گیاه بومی مناطق بیابانی و یک گیاه گوشتی است پس به نور کامل غیر مستقیم آفتاب احتیاج دارد برای گلدهی آدنیوم به ۴ الی ۵ ساعت آفتاب مستقیم و بقیه روز به آفتاب غیرمستقیم نیاز دارد.

رطوبت: این گیاه به خشکی هوا مقاوم است ولی در هوای مرطوب و گرم بهترین رشد را خواهد داشت در کل میتونم بگم طبق تجربه این گیاه رطوبت دوسته و رطوبت هوا باعث کلفت شدن تنه و زیبا تر شدنش میشه.همچنین گیاهانی که در هوای مرطوب رشد کردند گلهایشان  دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به آنهایی که در خشکی زندگی  کردند،می باشند!!

خاک : به خاکی با زهکشی و تهویه خود نیاز داردبهترین خاک در منابع ،خاک کاکتوس میباشد یعنی یک قسمت ماسه،شن،کودپوسیده،خاک باغچه  ولی ما توی خاک هلندی هم نتیجه خوبی گرفتیم.

دما: بهترین دما بین ۱۰ تا ۳۰ درجه میباشد به سرما حساس میباشد و در زیر ۱۵ درجه زرد میکنه و تا ۱۰ میتونه زنده بمونه. در بهار و تابستان میتوان در حیاط نگهداری کرد ولی در موقع سرما حتما باید داخل نگه داری شودتا گیاه یخ نزند.کمی هوای خنک مثلا شبهای ۱۷ تا ۱۸ درجه باعث گل انگیزی در عید میشه.

تغذیه: درطبیعت این گیاه به راحتی از مواد غذایی خاک استفاده میکند حتی در نبود مواد غذایی هم به دنبال غذا ریشه های خود را تا عمق خاک و اطراف می دواند ولی در شرایط گلدان باید درطول فصل رشد ماهی یکبار با کود کامل طبق دستور گیاه کوددهی شود در صورت کود ندادن رشد گیاه متوقف میشود وگاهی هم برگها زرد خواهند شد.توجه شود که دادن کودهای اوره یا ازت بالا باعث زشتی و لاغر شدن تنه گیاه میشه حتما از کود های فسفر و پتاس بالا بهش بدید ازت بالا باعث خوش خوراک شدنو  مستعد شدن به مگس سفید میشه…

تکثیر:تکثیرتجاری این گیاه به وسیله بذر در ایران مرسوم تراست ولی پیوند،قلمه ساقه و ریشه و حتی خوابانیدن هوایی هم در برخی کشورها مرسوم است.گلهای این گیاه دگرگرده افشان هستند یعنی باید به وسیله حشرات یا دستی گرده افشانی شوند تا بذر دهند.

آدنیوم حاصل از بذر

آدنیوم حاصل از بذر

نحوه ی پیوند آدنیوم

نحوه ی پیوند آدنیوم

پیوند اسکنه آدنیوم

پیوند اسکنه آدنیوم

قلمه آدنیوم

قلمه آدنیوم

گلدهی : در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی  میدهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما بایددر دمای ۱۰ به مدت ۲ ماه نگه داری شود تا نیازسرمایی آدنیوم برطرف شود

هرس: یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه میکنند همین هرس می باشد.بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ(چیدن جوانه انتهایی)آن چند شاخه شده وگلدهی آن افزایش میابد.همچنین میتوان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید میشود گیاه را به گلدهی وادار نمود

تعویض گلدان:گلدان هر دو سال یکبار در بهار با یک سایز بزگرترو حتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شد

تعویض گلدان آدنیوم

تعویض گلدان آدنیوم

گونه های مهم آدنیوم:

Adenium obesum:

—این گونه در آفریقا یافت میشود و دارای  گل و برگ های متنوعی میباشد. گلها خود عقیم بوده پس بنابراین گیاه دگرگشن است و در گلخانه ها با مسواک یا براش آنها را دستی گرده افشانی میکنند.رایج ترین ادنیوم در بازار میباشدو   به خاطر رشد قوی و گلهای درشت خود بیشتر با گونه های دیگر هیبرید میشود.راه شناسایی گونه ی آن پررنگ بودن لبه های گلبرگ و کمرنگ شدن ان به سمت داخل گل!طوقه آدنیون که ویژگی مهم آنها است در این گونه نسبت به گونه های دیگر باریک تر بوده و پرچم های گل تا لب گلوگاه گل بیرون امده است.این گیاه در مناطق معتدل در طول سال میتواند وادار به گلدهی شود.

ادنیوم اوبسوم

ادنیوم اوبسوم

 

Adenium multiflorum:

دارای برگهای درشت و براق است این گونه درحالی که فاقد برگ است، در زمستان تا بهار گل میدهد برای گلدهی هم به سرمادهی  نیازمند است

آدنیوم پرگل

آدنیوم پرگل

Adenium swazicum:

این گونه بومی کشور سوازیلند و بخشی از آفریقای جنوبی بوده وبه دلیل آب و هوای آن منطقه این گونه به هوای سرد و خاک مرطوب و پوسیدگی ریشه اداپته شده است که این ویژگی مطلوبی در این گیاهان میباشند .شناسایی این گونه از طریق رنگ جامد و یکدست گلبرگ ها و پرچم های کوتاه آن میسر است.معمولا این گونه را با گونه ی اوبسوم به خاطر ویژگیهای مطلوب هر دو گونه هیبرید میکنند که گونه ی Arizona حاصل میشود.

ادنیوم سوازی

ادنیوم سوازی

Adenium arabicum:

همانطور که از نام آن بر میاید بومی مناطق بیابانی شبه جزیره عربستان میباشد به همین دلیل طی تکامل خود نسبت به خشکی و گرما مقاوم شده است  و همچنین در بیابان در طول فصول گرم یک دوره دورمنسی داشته و در کل فصل رشد و سرعت رشد کوتاهی دارد به همین دلیل دارای ساقه ی کوتاه و کلفت و برگهای گوشتی تر نسبت به بقیه گونه ها است .گلهای ریز گیاه در آخر بهار هنگامی که گیاه برگهای خود را ریخته تا وارد خواب شود ظاهر میشوند.

ادنیوم عربی

ادنیوم عربی

Adenium somalense:

گونه پر رشد و مناسب برای استفاده در فضای سبز در مناقطی که یخبندان وجود ندارد  .گونه ی درختچه ای و حساس به سرما از این جنس.مشخصه این گونه طوقه مخروطی شکل و رگبرگ های روشن برگ،و همچنین ارتفاع بلند گیاه و اندازه کوچک گلها نسبت به اندازه ی گیاه، خود از مشخصات این گونه هستند.

آدنیوم سومالنس

آدنیوم سومالنس

Adenium somalense var. crispum:

گونه بسیار زیبا و کمیاب با برگها و گلهای پیچ و تاب دار.این زیرگونه در آینده اصلاح نژاد آدنیوم نقش پر رنگی خواهد داشت

آدنیوم کریسپوم

آدنیوم کریسپوم

هیبریدگونه عربی با سومالنس

هیبریدگونه عربی با سومالنس

Adenium bohemianum:

دارای برگهای پهن ،خواب زمستانی طولانی وفصل رشد کوتاه حدود ۳یا ۴ ماه! گلدهی ضعیف و در نتیجه بذر گیری ضعیف!

آدنیوم

آدنیوم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

غروب بود، صدای هوش گیاهان به گوش میامد....

دیدگاه های شما

962 پاسخ به "گل آدنیوم،ناشناخته ی دوست داشتنی…."

 1. محسن گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان وقت بخیر
  به دادم برس 😣
  آقا آدنیومم فکر کنم قارچی شده!درسته؟
  این زخم ها روش افتاده
  زیر یکی از برگ هاش هم یه مایع عسلی رنگ بود که کندمش..
  کار بندازیم آماده کردم به خاکش زدم، به آوند و برگهاش هم اسپری کردم
  گذاشتمش تو سایه دور از نور آفتاب
  ..دیگه باید چکار کرد براش؟! خوب میشه؟ 😣 رو آدنیوم هام خیلی حساسم لطفا راهنمایی جامعی کنید و آیا دوباره سم پاشی(کار بندازیم) رو تکرار کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببخشید پیاما زیاده گاهی از قلم میوفته ! ببینید من جاتون بودم یه سم حشره کش نفوذی مثه کلروپیرفوس هم قاطی کاربندزایم میکردم که ممکنه تریپس باشه از بین بره اون شیره ی عسلی رنگ میتونه مدفوع آفت باشه ! که باید با سم حشره کش درمون بشه

 2. رضا گفت:

  سلام، خسته نباشید
  من از یه سایتی یه تعدادی بذر آدنیوم از رنگهای مختلف(قرمز-سفید-زردو..) خریدم ولی بذرش با همه بذرهایی که قبلا خریدم متفاوته، شبیه بذر افرا دو طرفش بال داره. اصلا این مدل بذر آدنیوم داریم؟؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید اول توی این اشفته بازار باید از جای معتبر خرید کنین دوم اینکه بذر ادنیوم بال نداره یا اشتباهه بهتون داده یا اشتباه فرستاده

 3. محسن گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر
  برگ های آدنیوم من روی ساقه ای که یک لکه سیاه داره پژمرده میشن و حالت له و چروکیده و خشک میشن میفتن!
  به اون لکه ربطی داره؟
  قارچی شده؟
  آبیاری ش زیاد یا نامنظمه؟!
  یا…
  میشه لطفا راهنمایی کنید که چکار باید کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   محسن جان سلام چطوری؟ اون لکه سیاهه به خاطر اکسیدشدن شیره ی گیاه هست و چیز مهمی نیست . گلتون نهویه نداره و داره قارچ مزنه ، تهویه درست بشه و گرم نشه زیاد و با سم کاپتان سمپاشی کنید… تا درست بشه 🙂

 4. مهربان گفت:

  Attachment

  باسلام.گل آدنیومم رو حدود ۶ماه ک خریدم.بهش کود آهن هفته ای یکبار میدم وداره برگ میزنه.میخواستم بدونم چکارکنم ک تنش قوی تربشه قطرش ب اندازه یک مداد هستش وبعد چندسال گل میده ؟تو فصل زمستان از پشت پنجره جا بجاش کنم یانه؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بهتره با کودهای های فسفات و گلدهی تغذیه کنید تا ساقش کلفت تر بشه ! مثلا ده سی بیست فرمول خوبیه برای این منظور فقط ساید گلدون هم مهمه که خیلی گشاد نباشه.

   • مهربان گفت:

    بله.ممنون برای خرید کود گلدهی بایدبگم کود گلدهی میخوام؟
    واینکه فرمول ۱۰-۳۰-۲۰ ترکیب چ کودهایی هست یعنی مثل کود ۲۰-۲۰-۲۰ اسم یک کوده ؟
    ممنون از راهنمایی هاتون

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام مهربان جان خوبی؟ ببینید کودای مخصوص گلدهی بنفشه افریقایی براش خوبه چون همون فرموله که بهتون گفتم

 5. غزل گفت:

  سلام
  یه بنسای خیلی کوچیک ادنیوم بهم دادن، میخواستم بدونم الان میتونم گلدونشو عوض کنم؟ بعد اگر بخوام الان این کار رو بکنم باید ریشه اشو هم حرس کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام غزل جان خوبی؟ بله میتونید الان گلدونش رو عوض کنید و نیازی به هرس ریشه هم ندارید.

 6. مهسا گفت:

  Attachment

  وقتی خیلی کوچیک بود گرفتمش تو دوسال برا خودش آدنیومی شده

 7. مینا گفت:

  سلام. من ی ادنیوم خریدم حدودا یکماهه شایدم بیشتر .سرحالم بود ولی فک میکنم سرما خورد.چون یدفعه کل برگاش زرد شد و ریخت. حتی گلدونشم خالی کردم خاکشو ریششو چک کردم خوب بود همه چیز. اخه چرا اینطور شد؟ امروز حس میکنم ریشه اش هم نرمتر شده یکم در حالی ک پرابم نبوده. خاکشو ک عوض کردم ی بار بهش اب دادم همونه. راهنمایی کنید چیکار کنم؟ میمیره؟ یا ممکنه خوب بشه؟

 8. مهتا گفت:

  سلام‌جناب مهندس علت زرد شدن برگهای آدنیوم چیه؟ آدنیوم من برگاش در شرف زرد شدنه،کاری از دستم بر میاد براش انجام بدم‌

 9. نگار خانوم گفت:

  سلام مهندس جان .الان فصل سرماس چجور ادونیوم رو بخوابونم که از بین نره و اگه بخوابه خزان میکنه ؟ جای پرنور بخوابونمش یا کم نور؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار جان خوبی؟ شما فقط بذارید توی راه پله کنار پنجره ده روز یبارم ابش بدید . اب زیاد ندید که زرد نکنه !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید