کاکتوس ها, گلهای گلدار آپارتمانی ۸۹۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

گل آدنیوم،ناشناخته ی دوست داشتنی….

آدنیوم

نام انگلیسی

Impala Lily/Karoo rose

نام علمی

Adenium spp

فارسی رایج

آدنیوم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

تنه و گل

رنج قیمت

10000 الی 150000

از خانواده

Apocynaceae

خاستگاه

شرق آفریقا( از موریتانی و سودان تا سنگال) و یمن

 

 

با سلام خدمت همه دوستان و مهمانان عزیز سایت من سجادی هستم کارشناس ارشد گیاهان زینتی و کارشناس باغ گیاه شناسی ملی ایران،  امروز گل آدنیوم رو خدمتتون معرفی میکنم .دوستان تقریبا سال ۹۱ بود که توی نمایشگاه گل کرج ما غرفه داشتیم،یادمه غرفه روبرویی یه گلی آورده بود شبیه بنسای ولی دراصل  بنسای نبود! دیگه من از فروشنده پرسیدم درباره این گل  ایشونهم  بهم توضیح دادن که این گل ادنیوم نام داره و خلاصه ما هم یک دل نه صد دل عاشقش شدیم.و اینطوری شد که این مقالرو نوشتم و خودم هم ازین گل آدنیوم دارم ۳ تا یکی قبلا بزرگش داشتم که خشکوندمش تا با تجربش بتونم این مقالرو بنویسم. 🙂 .آدنیوم گیاهی از خانواده خرزهره و بومی مناطق جنوب و شرق آفریقا است.این گیاه هم مثل پسرعموی خود(خرزهره)سمی میباشد وباید درمحلی که حیوانات یا بچه های کوچک رفت و آمد دارند دور از دسترس قرار گیرند.با این که این گیاه از خانواده خرزهره است ولی یک گیاه گوشتی بشمار می آید,و میتواند درساقه های خود آب ذخیره کند و در شرایط بی آبی ازآن استفاده کند.به این گل، گل رز بیابان هم گفته میشود زیرا گلهای شیپوری قرمز تا صورتی رنگی در اواخر زمستان و اوایل بهار میدهد و از بذر ان برای تکثیرمیتوان استفاده میشود این گل دارای ساقه بنسای مانند و طوقه متورم شده است برای همین طرفداران زیادی دارد.نگهداری راحت،گلهای درشت ومقاوم بودن آن هم دلیلی است که موجب شده این گیاه گیاهی خاص و آنتیک برای آپارتمان تبدیل شود.

 

آدنیوم در طبیعت

آدنیوم در طبیعت

 

گل آدنیوم

گل آدنیوم

نیازها:

 

آبیاری: درفصل رشد گیاه برای رشد کافی در آپارتمان باید هفته ۲ بار سیرآب شود درغیراین صورت رشد گیاه کند میشود. ولی در موقع خواب گیاه ۱۰ روزیکبار نیز کافیست.

نور: این گیاه بومی مناطق بیابانی و یک گیاه گوشتی است پس به نور کامل غیر مستقیم آفتاب احتیاج دارد برای گلدهی آدنیوم به ۴ الی ۵ ساعت آفتاب مستقیم و بقیه روز به آفتاب غیرمستقیم نیاز دارد.

رطوبت: این گیاه به خشکی هوا مقاوم است ولی در هوای مرطوب و گرم بهترین رشد را خواهد داشت در کل میتونم بگم طبق تجربه این گیاه رطوبت دوسته و رطوبت هوا باعث کلفت شدن تنه و زیبا تر شدنش میشه.همچنین گیاهانی که در هوای مرطوب رشد کردند گلهایشان  دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به آنهایی که در خشکی زندگی  کردند،می باشند!!

خاک : به خاکی با زهکشی و تهویه خود نیاز داردبهترین خاک در منابع ،خاک کاکتوس میباشد یعنی یک قسمت ماسه،شن،کودپوسیده،خاک باغچه  ولی ما توی خاک هلندی هم نتیجه خوبی گرفتیم.

دما: بهترین دما بین ۱۰ تا ۳۰ درجه میباشد به سرما حساس میباشد و در زیر ۱۵ درجه زرد میکنه و تا ۱۰ میتونه زنده بمونه. در بهار و تابستان میتوان در حیاط نگهداری کرد ولی در موقع سرما حتما باید داخل نگه داری شودتا گیاه یخ نزند.کمی هوای خنک مثلا شبهای ۱۷ تا ۱۸ درجه باعث گل انگیزی در عید میشه.

تغذیه: درطبیعت این گیاه به راحتی از مواد غذایی خاک استفاده میکند حتی در نبود مواد غذایی هم به دنبال غذا ریشه های خود را تا عمق خاک و اطراف می دواند ولی در شرایط گلدان باید درطول فصل رشد ماهی یکبار با کود کامل طبق دستور گیاه کوددهی شود در صورت کود ندادن رشد گیاه متوقف میشود وگاهی هم برگها زرد خواهند شد.توجه شود که دادن کودهای اوره یا ازت بالا باعث زشتی و لاغر شدن تنه گیاه میشه حتما از کود های فسفر و پتاس بالا بهش بدید ازت بالا باعث خوش خوراک شدنو  مستعد شدن به مگس سفید میشه…

تکثیر:تکثیرتجاری این گیاه به وسیله بذر در ایران مرسوم تراست ولی پیوند،قلمه ساقه و ریشه و حتی خوابانیدن هوایی هم در برخی کشورها مرسوم است.گلهای این گیاه دگرگرده افشان هستند یعنی باید به وسیله حشرات یا دستی گرده افشانی شوند تا بذر دهند.

آدنیوم حاصل از بذر

آدنیوم حاصل از بذر

 

نحوه ی پیوند آدنیوم

نحوه ی پیوند آدنیوم

 

پیوند اسکنه آدنیوم

پیوند اسکنه آدنیوم

قلمه آدنیوم

قلمه آدنیوم

گلدهی : در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی  میدهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما بایددر دمای ۱۰ به مدت ۲ ماه نگه داری شود تا نیازسرمایی آدنیوم برطرف شود

هرس: یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه میکنند همین هرس می باشد.بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ(چیدن جوانه انتهایی)آن چند شاخه شده وگلدهی آن افزایش میابد.همچنین میتوان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید میشود گیاه را به گلدهی وادار نمود

تعویض گلدان:گلدان هر دو سال یکبار در بهار با یک سایز بزگرترو حتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شد

 

تعویض گلدان آدنیوم

تعویض گلدان آدنیوم

 

گونه های مهم آدنیوم:

 

Adenium obesum:

—این گونه در آفریقا یافت میشود و دارای  گل و برگ های متنوعی میباشد. گلها خود عقیم بوده پس بنابراین گیاه دگرگشن است و در گلخانه ها با مسواک یا براش آنها را دستی گرده افشانی میکنند.رایج ترین ادنیوم در بازار میباشدو   به خاطر رشد قوی و گلهای درشت خود بیشتر با گونه های دیگر هیبرید میشود.راه شناسایی گونه ی آن پررنگ بودن لبه های گلبرگ و کمرنگ شدن ان به سمت داخل گل!طوقه آدنیون که ویژگی مهم آنها است در این گونه نسبت به گونه های دیگر باریک تر بوده و پرچم های گل تا لب گلوگاه گل بیرون امده است.این گیاه در مناطق معتدل در طول سال میتواند وادار به گلدهی شود.
ادنیوم اوبسوم

ادنیوم اوبسوم

 

Adenium multiflorum:

دارای برگهای درشت و براق است این گونه درحالی که فاقد برگ است، در زمستان تا بهار گل میدهد برای گلدهی هم به سرمادهی  نیازمند است

آدنیوم پرگل

آدنیوم پرگل

Adenium swazicum:

این گونه بومی کشور سوازیلند و بخشی از آفریقای جنوبی بوده وبه دلیل آب و هوای آن منطقه این گونه به هوای سرد و خاک مرطوب و پوسیدگی ریشه اداپته شده است که این ویژگی مطلوبی در این گیاهان میباشند .شناسایی این گونه از طریق رنگ جامد و یکدست گلبرگ ها و پرچم های کوتاه آن میسر است.معمولا این گونه را با گونه ی اوبسوم به خاطر ویژگیهای مطلوب هر دو گونه هیبرید میکنند که گونه ی Arizona حاصل میشود.

 

ادنیوم سوازی

ادنیوم سوازی

 

Adenium arabicum:

همانطور که از نام آن بر میاید بومی مناطق بیابانی شبه جزیره عربستان میباشد به همین دلیل طی تکامل خود نسبت به خشکی و گرما مقاوم شده است  و همچنین در بیابان در طول فصول گرم یک دوره دورمنسی داشته و در کل فصل رشد و سرعت رشد کوتاهی دارد به همین دلیل دارای ساقه ی کوتاه و کلفت و برگهای گوشتی تر نسبت به بقیه گونه ها است .گلهای ریز گیاه در آخر بهار هنگامی که گیاه برگهای خود را ریخته تا وارد خواب شود ظاهر میشوند.

 

ادنیوم عربی

ادنیوم عربی

 

Adenium somalense:

گونه پر رشد و مناسب برای استفاده در فضای سبز در مناقطی که یخبندان وجود ندارد  .گونه ی درختچه ای و حساس به سرما از این جنس.مشخصه این گونه طوقه مخروطی شکل و رگبرگ های روشن برگ،و همچنین ارتفاع بلند گیاه و اندازه کوچک گلها نسبت به اندازه ی گیاه، خود از مشخصات این گونه هستند.

آدنیوم سومالنس

آدنیوم سومالنس

Adenium somalense var. crispum:

گونه بسیار زیبا و کمیاب با برگها و گلهای پیچ و تاب دار.این زیرگونه در آینده اصلاح نژاد آدنیوم نقش پر رنگی خواهد داشت

 

آدنیوم کریسپوم

آدنیوم کریسپوم

هیبریدگونه عربی با سومالنس

هیبریدگونه عربی با سومالنس

 

Adenium bohemianum:

دارای برگهای پهن ،خواب زمستانی طولانی وفصل رشد کوتاه حدود ۳یا ۴ ماه! گلدهی ضعیف و در نتیجه بذر گیری ضعیف!

 

آدنیوم

آدنیوم

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

غروب بود، صدای هوش گیاهان به گوش میامد....

دیدگاه های شما

896 پاسخ به "گل آدنیوم،ناشناخته ی دوست داشتنی…."

 1. سجاد عنایت گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان. خسته نباشی. این آدنیوم کوچولو منه. جای سرد بود همه برگاش خشک شد منم کَندمشون. حالش خوب میشه؟؟ جای گرم کنار بخاری نگهش دارم؟ کِی برگاش درمیاد؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ الان توی خوابه ، درحدی که ریشه خشک نشه اب بدید ،ده روز یبار ، نورشم زیاد کنید و تهویشم زیاد کنید تا بهار که شد دوباره جوونه بزنه….

 2. رضا اعلائی گفت:

  Attachment

  سلام
  ابتدا تشکر می کنم از سایت خوب ومفیدتون
  من ی بن سای آدنیوم دارم که در شرایط مناسبی نگهش میدارم. نورش از پشت پنجره است و ابیاریشم وقتی خاک روش خشک میشه انجام میدم. البته عکسشم فرستادم.
  مشکل من اینه که گیاه تا غنچه دادن خوبه ولی بعدش غنچه ها انگار ک از داخل فاسد میشن، رنگش به قهوه ای تبدیل میشه و غنچه ها میوفتن. لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کمبود اهن و نور و تغذبه باعث این مشکل شده ، یکم اهن بدیدبهش! تهویه درست کنید و بذارید کنار نور زیاد تا گلش باز بشه . بمونه…

   • رضا اعلائی گفت:

    سلام
    با تشکر از پاسخگو بودنتون.
    دوست گرامی هم آهن دادم هم کود مخصوص بن سای هم نور کافی میگیره. خودم موندم چرا غنچه هاش از بین میره؟
    دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه مثلا جاش کوچیک شده باشه و نیاز به تعویض گلدان داره. البته با توجه به بن ساب بودن.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ادنیوم بونسای نداره عزیز جان کلا خودش به فرم ببونسای هست و حالت عادیشه ! سایز گلدون اگه تنگ بشه ! اگه تهویه هوا نباشه توی اتاق مثلا محیط بسته باشه ، یا موقع گلدهی اب زیاد بدید گلاش میریزه ! باید سایز گلدون طوری باشه اب و مواد ویتامین توش بمونه ! خشکی و کمبود رطوبت هم میتونه باعث ریزش بشه ولی مهمترین تهویه هست ، داخل اتاق معمولا ریزش میکنه

 3. امین گفت:

  سلام
  من یه گل آدونیوم دارم همه چی خوب پیش میرفت الان یه ماهی هست سر برگ هاش قهوه ایی و خشک شده رنگ برگ ها هم مثل قبل سبز نیست و کمی روبه زردی هست .هفته ای یک بار آب مبدم کنار پنجره ی جنوبی هست اول آفتاب روش می افتاد اما از وقتی نوک برگهاش خشک شده جابجا کردم کذاشتم قسمت سایه آفتاب ولی تغییری نکرده و ثابت مونده
  چکار کنم تا برگها درست بشه؟ بعد نوک گیاه رو کی کوتاه کنم تا چند شاخه بشه الان زمان مناسبیه یا بعد عید؟ میشه بفرمایید چه اندازه مثلا یک سانت کافیه یا بیشتر باشه
  ممنون از لطفتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید ممکنه از کم ابی بوده باشه ! تشنه میشه و محیط گرمه بعث تشدید این مشکل میشه ! یه عکس بدید ببینم

   • امین گفت:

    Attachment

    سلام ممنون از راهنمایی تون هفته ای یکبار آب میدم در حدی که از ته گلدون معمولا چند قطره آب در میاد

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری کمه عزیز جان. اون سنگها رو هم از روی خاک بردار که اصلا حرفه ای نیست ! بین دو اب باید خاک خشک بشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید