گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۳۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آنتوریوم

آنتوریوم

نام انگلیسی

wax flower

نام علمی

Anthurium andreanum

فارسی رایج

آنتوریوم

فارسی اصیل

گلدم(اشاره به دم روباهی شکل ان)

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

10000 الی 40000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

کلمبیا

سلام دوستان سلام عرض میکنم خدمتتون میخوام یک گل خیلی زیبا و دوست داشتنی رو که توی نگاه اول خیلی نگهداریش سخت نشون میده رو ولی در واقع اصلا اینطور نیست رو بهتون معرفی کنم گلی زیبا از خانواده ی اراسه،برگهای مخملی و زیبای ان در گل ارایی جایگاه ویژه ای دارد،صفحه ی رنگی که به عنوان گل جلب نظر میکند در حقیقت براکته های رنگی و براقی است که گل دم روباهی شکل در انتهای ان قرار دارد،مزیت این گل در گل ارایی ناشی از دمگل بسیار بلند و طول عمر زیاد گل بریده ان است،از مزایایی دیگر این گیاه طولانی بودن دوران گل دهی است که به حدود ۳ ماه میرسد(البته برای من و شما شاید یک ماهم به زور بشه)،هوای گرم  و مرطوب و خاک سبک از نیازهای اساسی این گیاه زینتی است.در گل ارایی به سبک ژاپنی مورد استفاده فراوان دارد.

 

نیازها:

 

نور:  گیاه از تابش مستقیم افتاب رنج میبرد،بهترین نور برای ان نور غیر مستقیم کنار پنجره است.

دما :  تامین درجه حرارت ۲۱ درجه ی سانتیگرادی در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است، حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است،قبل از ظهور گلها در بهار حدود ۶ هفته در زمستان به ان سرما بدهید.(با درجه حرارت ۱۶ درجه ای) در صورت وجود هوای گرم و خشک رشد متوقف میشود.

آبیاری :  در بهار  و تابستان بین دو ابیاری خاک خشک شود ،ابیاری در زمستان هفته ای یک بار کافی است.

رطوبت:   به رطوبت زیادی نیاز ندارد،در بهار و تابستان هر روز غبارپاشی کنید،در زمستان هفته ای دوبار کافی است،با ریختن اب در زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید،مواظب باشید ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

تغذیه:    کمبود عناصر غذایی در خاک را با تغذیه ی مصنوعی هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص آنتوریوم طبق دستور فروشنده یا سازنده جبران کنید.

خاک مناسب: بهترین خاک برای رشد ریشه ترکیب خاک ارکیده با خاک بنفشه هست .

تعویض گلدان ها: پس از اتمام دوران گل دهی در زمستان اقدام به تعویض گلدان ها نمایید،دقت کنید که در هر حال گلدان باید دارای زه کش مناسب باشد.

تمیزنمودن برگها: برای تمیز نمودن برگها از پارجه یا اسفنج مرطوب استفاده کنید،در صورت نیاز به مواد براق کننده ی شیمیایی فقط هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:    از طریق کاشت بذر و تقسیم بوته ای در سال های اینده

گلدهی: دوستان عزیز هرچی این گیاه بیشتر بره به سمت پاجوش دهی، کمتر گل میده ، سعی کنید دائم پاجوش هاشو ازش جدا کنید و از همه مهمتر سه گرم آهن رو با یه قرص ال دی ترکیب کنید و توی یه لیتر اب حل کنید و بهش بدید، ماهی یبار تا همیشه روی گل بمونه…

تقسیم بوته آنتوریوم

تقسیم بوته آنتوریوم

 

عوارض و درمان:

 

برگهای جدید ریز،رنگ پریده و گلها ظاهر نمیشوند:    خاک خیلی فقیر است و اختیاج به تغذیه مصنوعی دارد،طبق دستور تغذیه عمل کنید.

گلها ظاهر نمیشوند :    نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم افتاب باشید،این عارضه ممکن است مربوط به ابیاری زیاد از اندازه باشد در زمستان هفته ای یکبار ابیاری کافی است.

لکه ی قهوه ای روی برگها مشاهده میشود :عارضه مربوط به حمله قارچ است،با محلول قارچ کش نفوذی گیاه راطبق دستور سمپاشی نمایید.در صورتی که برگها خیلی صدمه دیده اند انها را حذف کنید.

برگها بر پشت اما گلها ظاهر نمیشوند :خاک از مواد غذایی خیلی غنی است،گلدان ها را در زمستان تعویض و خاک مناسب را انتخاب کنید.

در زمستان برگها زرد و به طرف پائنی میپیچند: هوا سرد و مرطوب است،گلدانها را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس ابیاری کنید،اگر برگها در حالی که سبز هستند میپیچند هوا سرد و خشک است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری کنید.

برگها نازک،کم اب و زرد رنگ به نظر میرسند: گیاه خیلی تشنه است،فورا ابیاری کنید،سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

برگها سیاه میشوند :هوا خیلی سرد است،امکان دارد که برگها در زمستان با شیشه سرد در تماس بوده اند.شرایط را مساعد کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در سطح زیرین برگها و قاعده ی انها تشکیل شده اند: حشره افت عامل ان است،با پنبه اغشته به سم زخم ها را خیس کنید و هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردند.

حشرات ریزی در اطراف گیاه در حال پروازند:با سم حشره کش موجود در بازار گیاه را هفته ای یکباز سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

برگها براق بودن خود را از دست داده اند: هوا خیلی خشک است،غبار پاشی روزانه را در بهار و تابستان با اب سبک ولرم فراموش نکنید.

سطح برگها مملو از تار عنکبوت است:،عامل ان کنه ریز قرمز است،با پارچه یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده و با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد.تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها مریض و شکافدار هستند: عامل ان صدمات فیزیکی است،گیاه را از محل پر تردد دور و برگهای اسیب دیده را از قاعده قطع کنید.

دیسکهای قهوه ای در پشت برگها ظاهر شده اند :برگها را با سم حشره کش سمپاشی کنید و پس از ۴۸ ساعت با چارپه ی مرطوب و نرم دیسکها را بردارید.

برگها سیاه میشوند و میریزند: اگر لبه ی گلها سیاه شده و سپس پخش شود،به خاطر کمبود کلسیم ناشی از کمبود رطوبت میباشد.اگر لکه های سیاه وسط گل ایجاد شده و بعد زیاد شوند به خاطر قارچ آنتراکنوز میباشد و باید با بنومیل سم پاشی کرد.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

اوقات خوش آن بود که دوست به سر رفت

باقی همه بی‌حاصلی و بی‌خبری بود

خوش بود لب آب و گل و سبزه و نسرین

افسوس که آن گنج روان رهگذری بود....

دیدگاه های شما

532 پاسخ به "معرفی گل آنتوریوم"

 1. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام ممنون از سایت خوبتون من یکبار میخاستم مسافرت برم گلدون رو گذاشتم توی ظرف اب بعد اون هم رنگ گل ها کم رنگ شده هم لکه های قهوه ایی رو برگاش داره مشکلش چیه ؟باید چیکار کنم ؟

 2. نیلوفر گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید. وقتتون بخیر
  من این گل انتوریوم ۵ روزه که خریدم و داخل خونه نزدیک پنجره گذاشتم، ولی متوحه شدم ۲تا از برگاش به این شکل دراومده،ناراحتم نگرانم بیشتر بشه، میشه راهنمایی کنید مشکل از چیه؟ چیکارباید بکنم براش؟

  و اون گلشم داره خراب میشه و ساقشم زرد شده، طبیعیه؟؟ ینی داره میفته؟ چون تاحالا از این گل نداشتم و نمیدونم..

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نیلوفر جان خوبی؟ یه سم سبزو سفید یا قارچکش دیگه ای تهیه کنید بهش بزنید و حتما یه کود مخصوص انتوریوم گرین تهیه و بهش بدید دو هفته یبار تا هم مریضیش برطرف بشه و هم سرعتر رشد کنن

   • نیلوفر گفت:

    Attachment

    سلام آقای مهندس.ممنون از راهنماییتون، ولی من نتونستم این سم سبزوسفید رو تهیه کنم و بیشتر برگای گلم این شکلی شدن…
    این سم توی سایت دمبرگ موجود هست تا سفارش بدم؟ اسم کامل سم رو میفرمایید لطفا؟؟
    و اینکه ایا این ضایعات با این سم جلوشون گرفته میشا؟؟
    ممنون میشم جواب بدید.. گلم داره خراب میشه و نگرانشم

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام نیلوفر جان خوبی؟ ببینید توی سایت دمبرگ هست تهیه کنید بهش بزنید جلوی مریضی رو میگیره ! کود انتوریوم هم تهیه کنید بهش بدید تا جبران مافات بشه

     • نیلوفر گفت:

      Attachment

      سلام آقای مهندس.خیلی خیلی ممنونم از راهنماییتون‌.من سم سبزوسفید و کود مخصوص رو از سایتتتون تهیه کردم و تا الان ۲مرتبه به فاصله ۱هفته استفاده کردم. خداروشکر ضایعات پیشرفتی نداشتن و برگای جدید هم دارن خیلی خوب رشد میکنن. ولی مشکلی که هست اینه که برگای جدید کمرنگ تر هستند. میشه لطفا علتش رو بفرمایید؟ و اینکه چیکار کنم تا پررنگ تر بشه و گل هم بده.. پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام نیلوفرجان خوبی کمرنگی نشونه کمبود اهن هست ! چه کودی تهیه کردید ؟ می بایست یه اهن هم بهش بدید ! با تغذیه مرتب و نور خوب و شروع بهار ایشالا گلتون پر برگ و زیبا تر میشه

     • نیلوفر گفت:

      از کود گرین مخصوص آنتوریوم به فاصله یک هفته استفاده کردم.بله ممنونم از آهن و اسید هیومیک هم همراه با کود مخصوصش هر یک هفته استفاده میکنم.با همین فاصله یک هفته کافیه؟

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      بله یک هفته درمیون کافیه !

     • نیلوفر گفت:

      کود مخصوص آنتوریوم گرین با فاصله یک هفته همراه با سم سبزوسفید استفاده کردم.

     • نیلوفر گفت:

      خیلیخیلی ممنونم از وقتی که میذارید و از راهنماییهاتون🌹

 3. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید آقای مهندس
  این گل من یه برگ‌و گل جدید زده بود ولی گلش خشک شد وبرگ جدید هم،قبل اینکه کامل باز بشه،داره چروک میشه.. روشم یه لکه زده، لکه های مشابه به سوختگی ام رد چندتا از برگای دیگشم زده.. مشکل از چیه؟ باید جیکار کنم؟ممنونم از پاسخگوییتون

  • فاطمه گفت:

   یه برگ جدید دیگه ام داره که خیلیی کوچیکه و با همین سایز کوچیکش باز شده تقریبا.. سوختگی های برگای دیگشم تو این عکس دیده میشه..

  • فاطمه گفت:

   Attachment

   این عکسش

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطمه جان خوبی ؟ ببینید این مشکل ممکنه از گرما باشه یا از نور کم باشه با توجه به کوچیک شدن برگ ها ممکنه نور کم باعث این مشکلات شده باشه پس بهتره نورشو زیاد کنید و سعی کنید با کود انتوریوم گرین تغذیه کنید تا هم گلش زیاد بشه و هم برگای بزرگتر وبیشتر بشن.

 4. Amirali گفت:

  سلام مهندس میخوام لاله بکارم تو گلدون. تو این ماه میشه یانه؟ در ضمن تهران هستم تو فضای باز بکارم بهتره یا خونه. درضمن یه سنبل هم کاشتم تو بالکنه یه سری ریشه هاش از ته گلدون زده بیرون گلدونو بزارم تو ظرف آب که از ریشه تغذیه بشه خوبه یا میگنده. ممنون از زحماتتون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید