گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, گلهای گلدار آپارتمانی ۶۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل گازمانیا

گازمانیا

نام انگلیسی

ستاره آتشین Scarlet star

نام علمی

Guzmania lingulata

فارسی رایج

گازمانیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

100000

از خانواده

Bromeliadaceae

خاستگاه

امریکای جنوبی

 

 

سلام علیکم .سجادی هستم کارشناس ارشد گیاهان زینتی .میخوام امروز یک گل باحال با نگهداری راحت رو بهتون معرفی کنم این دوستامون گازمانیا در اصل ازون گلهای یکبار گلده هستش یعنی بعد از ۴ یا  5 سال زندگی و عمر با برکت که گل بده، دیگه ازبین میره و بچه هاش از کنارش میزنن بیرون.زادگاه اصلی ان امریکای جنوبی و خانواده ان بروملیده است،برگهای ان حول محور مرکزی رشد میکنند و در وسطفرورفتگی فنجان مانندی وجود دارد که حیات گیاه بستگی به ان داشته و باید همیشه مملو از اب باشد و بهتر است هر چند روز یکبار اب تازه جایگزین ان گردد.برگها دارای لبه صاف و گوشتی و گل در وسط ان قرار دارد.عمر گیاه سه سال و در اخر عمر فقط یکبار گل میدهد،قبل از خشک شدن گیاه در کنار پایه برگ “پاگیاه یا پاجوش” شروع به رشد نموده و با جدا نمودن و کاشت در گلدان گیاه تازه ای تولید میشود

 

نیازها:

 

نور:در تمام طول سال نیاز به نور کافی دارد،نور مستقیم به برگها و گل گیاه صدمه وارد میکند.

دما:در بهار و تابستان گیاه را در درجه حرارت ۱۸ نگهداری کنید،حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ است.

آبیاری:در بهار و تابستان هر هفته گیاه را ابیاری کنید،ورود اب به قاعده برگها اشکالی ندارد،در زمستان فقط با خشک شدن سطح خاک ابیاری را شروع کنید،از اب بدون املاح استفاده گردد.

رطوبت:در درجات حرارت بالا غبارپاشی روزانه لازم است.به میزان زیادی هوای اکسیژن دار نیاز دارد.در غیر این صورت به امراض قارچی مانند بوتری تیس مبتلا میشود.

تغذیه:دو بار در تابستان و دو بار در بهار  با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه کنید.(نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است)

خاک مناسب:مخلوطی از خاک لوم و پیت که عاری از آهک باشند برای این گیاه بهترین محیط رشد ریشه را شکل میدهد.

تعویض گلدان:پس از خشک شدن گیاه مادری و رشد پاجوشها،انها را از مادر جدا نموده و در گلدان جدیدی و با خاک مناسب کاشت کنید.

تمیز نمودن برگها:هر دو ماه یکبار با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگها را به ملایمت تمیز کنید،مواظب ساقه گل باشید

تکثیر:جدا نمودن پاگیاه پس از خشک شدن پایه مادری و کاشت ان در خاک لوم و پیت

 

عوارض و درمان:

 

گیاه مادری در حال خشک شدن است ولی پاگیاه شروع به رشد کرده:کاملا طبیعی است،صبر کنید تا گیاه مادری کاملا خشک شود،سپس با دقت پاگیاه را جدا نموده و در خزه اسفاگنوم و پیت ان را کشت کنید.

لکه های سفیدی روی برگها مشاهده میشوند:علت ان غبارپاشی با اب سنگین است،از اب سبک بدون املاح مانند اب باران استفاده کنید.

برگها قهوه ای شده و خشک میشوند:گیاه تشنه است،ابیاری کنید.

برگهای پائینی میمیرند:هوا سرد است و یا اگر بعد از گلدهی است،کاملا طبیعی می باشد،عمر گیاه تمام شده است.گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در تابستان گیاه میپوسد:قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرمتری منتقل و غبارپاشی را کاهش دهید،اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری کاملا خشک شود،سپس ابیاری کنید

ساقه گل دهنده گل نمیدهد:هوا سرد و خشک و یا نور کافی نیست و یا نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،شرایط را بازدید و نارساییها را برطرف کنید.

در زمستان تمام اندام گیاه سیاه میشوند:هوا خیلی سرد است و یا ممکن است خاک گلدان ها باتلاقی شده باشد،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید نمایید

نوک برگها قهوه ای شده و خشک میشوند،گیاه چروکیده است:هوا گرم و خشک است،گیاه را با اب ولرم و سبک و بدون املاح غبارپاشی روزانه نمایید،به خصوص مواقعی که درجه حرارت بالاست

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده انها تشکیل شده است:حشره افت عامل ان است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،یا با اسفنج اغشته به سم سطح لکه ها را خیس کنید.

سطح زیرین برگها پر از تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج اغشته به سم کنه کش سطح زیرین انها را تمیز کنید،تامین رطوبت به خصوص رطوبت دائمی و پایدار در کاهش افت موثر است

آبیاری:

بر عکس گیاهانی که مرطوب شدن قاعده برگ باعث پوسیدگی انها میشود،در ابیاری این گیاه با ریختن اب درون حفره دمگل نیاز رطوبتی گیاه را به نحو مطلوب تامین میکند.خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید،ولی در زمستان اجازه دهید سطح خاک کمی خشک شود،سپس ابیاری کنید

 

 باز هم باغ شیشه ای!!

 

آن اندام قرمز رنگ زیبایی که شما به عنوان گل گازمانیا میشناسید،در حقیقا گل نیست،بلکه براکته هایی هستند که گلهای زرد کمرنگ و ریز را اجاطه کرده اند!!

گازمانیا

گازمانیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ای آفتاب سایه ز ما برمدار هم

چون آب روی لاله و گل فیض حسن توست

ای ابر لطف بر من خاکی ببار هم

حافظ اسیر زلف تو شد از خدا بترس....

دیدگاه های شما

62 پاسخ به "معرفی گل گازمانیا"

 1. ستاره گفت:

  سلام
  گازمانیا من خراب شد حتی پاجوش اش خیلی ناراحت کننده بود
  رفتم مجدد بخرم پیدا نکردم بذرش رو از کجا بخرم؟
  مرسی

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ از گرما و نور شدید خراب میشه باید بره اتوی سایه یا جای خنک تا مشکل دار نشه ! توی ابش اب لیمو بدید یا تفاله چای بدید تا خاک اسیدی بشه با اب لوله کشی بدید به مرورخراب میشه ولی گرما خرابش میکنه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این بذر نداره ؟ چرا خرابش کردید؟ گل مقاومیه ! عکس دارید نشون بدید؟

 2. Riha گفت:

  سلام… وقتتون بخیر.
  این گیاه رو من دو سال پیش خریدم، پارسال دوتا پاجوش داد ولی هرچی منتظر موندم گل مادر خشک بشه، نشد! ولی چون پاجوش ها بزرگ شدن، بردیم گلفروشی و منتقلشون کردن به یه گلدون دیگه. الان پنج ماهی میشه که منتقل شدن، ولی مشکلی که هست اینه که از بالا که پاجوش هارو نگاه میکنم، برگهای تازه ی توش کاملا خشک شده و سر برگ های بیرونی هم خشک میشه….درصورتی که گل مادر این مشکل رو نداشت. نمیدونم مشکلش چیه.
  و اینکه حتما باید آب کتری باشه؟ آبی که کلرش رفته باشه یا آب دستگاه آب شیرین کن مناسب نیست؟
  خیلی ممنونم از وقتی که میزارید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ توی فنحون وسط گیاه اب ریخته میشه ؟ باید بریزید ! اب کتری یا اب تصفیه باشه این گل حساسه به این موضوع ! رطوبت کم محیط بچه رو اذیت میکنه ، تا بجس اذیت میشه بزرگ بشه مقاوم میشه !

 3. امیر گفت:

  سلام جناب مهندس
  من توی گلفروشی یک گل شبیه به گازمانیا دیدم ولی برگ ها کوچکتر بود و قسمت بالایی هم به رنگ زرد. احتمالا قیمت بالایی هم داشت. فروشنده اسمش رو مارانتا گفت ولی درست نبود. شما اسم اون گل رو میدونید؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون اسمش کالاته آ هست Calathea crocata
   تازه اومده ایران و نگهداریش متوسط به بالا هست ! محیط سایه افتاب ، مرطوب و دمای ثابت

 4. مهسا گفت:

  Attachment

  سلام.وقت بخیر. ته برگها و سر گلها خشک شدند. هفته ای یه بار ابیاری میکردم و پشت پنجره جنوبی گذاشتمش.ولی داره خشکتر میشه.اومدم گلدانشو عوض کنم دیدم ته سیگار داخل خاکش بود.زنده میمونه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ شرایط خوبی نیست! نور شدید و اب کم داره و همین موجب سوختگی برگ و گل میشه ! ابیاری رو بیشتر کنید و نور رو کمتر کنید طوری که نور زیاد نبینه ! ته سیگار چیزی نیست ، فقط ممکنه گلتون سیگاری شده باشه :)))

 5. محمد جعفری گفت:

  سلام خدمت دوست خوب ما گیاه دوستا خواستم یه غلط املاییتونو درست کنم : سلام الیکم .سجادی هستم کارشناس ارشد …غلط
  سلام علیکم .سجادی هستم کارشناس ارشد… صحیح

 6. نیل گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید
  گیاه گازمانیا را در داخل منزل نگهداری می کنیم تقریبا دو سه هفته بعد از خرید، پشه های خیلی ریز مشکی رنگ دور خاک و گلدان هستند، برای همین دو روز گل را داخل تراس گذاشتیم و الان لکه های قهوه ای روی برگ هاش ایجاد شده، عکس اش را هم می فرستم، لطفا راهنمایی کنید چطوری باید درستش کرد ، یا اینکه کاملا گل خراب شدهو متشکرم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بیارید داخل گرما و خشکی برگهاشو اذیت میکنه یه سم پیف پافروی خاکش بزنید همه پشه ها از بین برن و سعی کنید تهویه درست کنید توی خونه براش و تا خاک خشک نشده اب ندید !

 7. پورجاويد گفت:

  Attachment

  سلام
  گل من هم هر روز خشک تر میشه، آبیارى رو هم بیشتر کردم اما اول برگهاى بالایى که قرمز رنگ بود قهوه اى شد و کم کم برگهاى پایینى هم قهوه میشن. نوک برگ ها هم داره فر میخوره. در ضمن من منظورتونو از فنجان انتهایى گل نمیدونم دقیقا کجا رو میگید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون قسمت های خشگ شده رو از ته بکنید بیرون که ادامه دار نشه. اون که خشک شده قسمت گلش هست و به برگ نمیرسه !

 8. مارال گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس
  ممنون بابت اطلاعات عالیتون
  لطفا بفرمایید اسم این گل چیه؟
  و نحوه ریشه دار کردنش به چه صورته؟
  این شاخه روی زمین افتاده بود، من برداشتم ولی نمیدونم چطور ریشه دارش کنم
  ممنونم

 9. هانی گفت:

  سلام مهندس جان
  خسته نباشی
  من چند ماه پیش یه گازمانیا گرفتم،جای خاک کلاً خزه بود
  خزه فشرده،که الان بیشترش زرد شده
  به جای خزه،میتونم خاک ارکیده بریزم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید