گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۹۶۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل کروتون

کروتون

نام انگلیسی

Croton

نام علمی

Codiaeum variegatum

فارسی رایج

کروتون (کرچک هندی)

فارسی اصیل

تارفَل (تار=سر، فل=برگ)( معنی سر و استفاده از برگهای رنگین ان برای تاج)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000 الی 85000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

 

کروتون یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم  برگهای ان مورد توجه است. این گل زیبا در صورت نور داشتن اتاق یا محل کار شما و سرد نشدن و ثابت بودن دما می تواند به یک گل فوق العاده در دفتر شما تبدیل شود ، باید توجه کرد که بعد از خرید حتما برای سازگاری با محیط تعدادی از برگهای پیر خواهد ریخت یا زرد میشود،نباید نگران شد ، در زمستان باید مراقب سرما باشید همینطور به بوی گاز در منزل یا گازوییل در محیط خود بسیار حساس هستش، رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرق های اساسی دارد،لکه های تیره صورتی،نارنجی،قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره جالبی به برگها میدهد.برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در انها به وجود می ایند.گونه های مختلفی توی بازار داره مثه پنجه مرغی و رشته ای ، کخ از همه حساستر و زیباتره ، گونه ی پرتغالی که از همه مقاومتر و زیباتره ! …..

 

نیازها:

 

نور:  به نور کتار پنجره احتیاج دارد،ولی باید توجه داشت که  نور مستقیم افتاب در تابستان به گلدان های زیر دو سال صدمه وارد میکند،سایه رنگ ها را از بین میبرد،حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری کنید.

دما:   سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود،در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و به طور معدل ۲۰ درجه سانتی گراد بهترین شرایط حرارتی برای این گیاه است.

ابیاری:   ابین دو آبیاری حتما خاک خشک شود ، و موقع ابیاری گل بید سیراب گردد.

رطوبت: در تابش مستقیم اشعه افتاب غبارپاشی نکنید.در تابستان احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد،ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است میتوانید یک جزیره در زیر گلدان ایجاد کنید تا رطوبت دایم ایجاد شود.

تغذیه:  در فصل های رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول همراه با اب ابیاری استفاده گردد.

خاک مناسب: بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ،خاک باغچه و ماسه شسته نرم است،کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا اب اضافی از گلدان خارج شود.بهترین خاک خاک کمپوست یا خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان: باید صبر کنید تا ریشه ها ا زیر گلدان بیرون بزند آن وقت باید گلدان را تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود میکند،از انها استفاده نکنید.

تکثیر: انتهاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار،خوابانیدن هوایی ساقه ها در بهار یا پائیز

خوابانیدن هوایی کروتون

خوابانیدن هوایی کروتون

 

 

عوارض و درمان:

 

برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن به خود گرفته اند: محیط تاریک است،گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید.

برگ ها با لکه های قهوه ای سقوط میکنند: هوای الوده به گاز اشپزخانه یا گاز نفتی عامل ان است،علت را بر طرف کنید.

برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه پوسیده و برگها میریزند :ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود و سپس ابیاری کنید.

برگها در تمام اندام گیاه میریزند :تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است،درجه حرارت را ثابت نگه دارید.

برگ های پائین بوته ریزش میکنند: هوا سرد و خشک است،گلدان را به محل گرمرتر منتقل و با ابفشان غبارپاشی کنید.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر میشوند: غبارپاشی در افتاب انجام شده است،این عمل را در سایه انجام دهید.

برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتیاج دارند،طبق دستور عمل کنید.

برگها منقبض شده اند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گیاه را فورا ابیاری کنید  و غبارپاشی کنید.

زخم های پنبه ای شکل و سفید رنگ روی برگها و در قاعده انها به چشم میخورد :با پارچه اغشته به سم حشره کش افت را از بین ببرید و یا هر ۱۴ رو یکبار طبق دستور با سم سمپاشی کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده و روی انها لکه هایی مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی موجود در بازار طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

رطوبت:

جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبارپاشی با ابفشان لازم است،در زمستان هفته ای یکبار کافی است،رطوبت دائمی و پایدار با اضافه نمودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار تامین میشود،دقت نمایید که ته گلدان با اب در تماس نباشد.

تنوع در رنگ برگها و وجود لکه های زرد و قرمز و قهوه ای در متن سبز و براق بودن انها معرف سلامتی گیاه است،در هنگام خرید به این مشخصات دقت کنید.

 

نکته :

از نظر نگهداری کروتون پامرغی  بعد پا کلاغی سپس پرتغالی بعد کروتون معمولی میباشد ولی رنگ و لعاب کروتون معمولی بیشتر است در عوض نگهداری آن سخت تر میباشد و ریزش برگهای پایین آن جبران نمیشود در صورتی که دو گونه اولی ازین نظر هم نسبت به کروتون های معمولی برتری دارند!

 

کروتون رشته ای :

 

کروتون رشته ای

کروتون رشته ای

 

پنجه مرغی:

 

پنجه مرغی

پنجه مرغی

 

کروتون گورخری:

 

 

کروتون گورخری

کروتون گورخری

 

 

 

کروتون

کروتون

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به دور گل منشین بی شراب و شاهد و چنگ

که همچو روز بقا هفته‌ای بود معدود

شد از خروج ریاحین چو آسمان روشن

زمین به اختر میمون و طالع مسعود....

دیدگاه های شما

969 پاسخ به "معرفی گل کروتون"

 1. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام ،این کروتون من برگهای پایینش می افته و بعضی برگاش هم لکه افتاده روش (که تو عکس معلومه ).۷_۸ روز یه بار آب میدم بهش.تو خونه س ،پشت پنجره جنوبی .کود هم ۳ هفته یه بار (کود کامل و اسید هیومیک) .یه ماه پیش غبار پاشی هم میکردم اما باز هم برگاش سقوط میکرد .حالا دیگه غبار پاشی نمیکنم.
  علتش سقوط برگها و لکه های روی برگها چیه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطمه جان خوبی؟ این گل شما به افت کنه دچار شده و باید با کنه کش درمون بشه ! یادتون باشه رطوبت محیط رو ببرید بالا تا حدی که ظرف اب کنار گلتون باشه یا روی شوفاژ بذارید به هرحال رطوبت برای پیشگیری کردن از کنه مهمه. ضمنا ابیاری با خشکی خاک انجام بشه کم ابی هم باعث ریزش برگ میشه ولی کنه باعث این لکه ها روی برگها میشه.

 2. رزا گفت:

  سلام آقای سجادی.
  من از سایت شما خیلی چیزهای خوبی یاد گرفتم و از این بابت خیلی ازتون ممنونم.
  نمیخام ناراحتتون کنم، اما خیلی خیلی از کودِ گرین ناراضی هستم. دو بار به فاصلهٔ یک ماه توی تابستون به مقدار یک درب بطری در یک و نیم لیتر دادم به گلهام. از اون روز به بعد تمام گلهام میسوزن و برگهاشون یکی یکی سیاه میشن. از کروتون گرفته تا پوتوس و سینگونیوم و شامادورا و …
  الان سه ماهه که کود نمیدم، اما همچنان گلهام دارن از بین میرن.
  لطفأ بگید چیکار کنم که لااقل گلهام برگردن 😟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام رزا جان خوبی شما؟ ببینید این که بعد از یک ماه داره همینطور سیاه میشه نشونه ی بیماری قارچیه ! سیاه شدن یه نشونه از پوسیدگی ریشه هست که باید با سم قارجکش درمون بشه وگرنه پیشرفت میکنه ! تهویه هوا باید ایجاد کنید و روی بوته اب ریخته نشه و تا خاک خشک نشده اب ندید.

   • رزا گفت:

    نه آقای مهندس، مطمئنم که قارچ نیست چون بهشون قارچکش هم دادم. همه با هم که قارچی نمیشن.
    این حالت دقیقأ از وقتی شروع شد که کود دادم. انگار این کود گلها رو سوزونده.
    واقعأ نمیدونم چیکار کنم. اون همه خوب نگهداری کردم ازشون، حالا با کود دادن دارن نابود میشن.
    دیگه هیچ وقت کود نمیدم

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام ببینید غلظت کود رو چقدر گرفتید ؟

     • رزا گفت:

      یک درب بطری از کود را در یک و نیم لیتر آب حل کردم و دادم بهشون. تقریبأ به هر گلدان دو سِوُمِ لیوان آبخوری از محلول رو دادم.

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام رزا جان این مقدار کود خیلی کمه و اصلا باعث خرابی نمیشه سیاهی برگ بعلت پوسیدگی ریشه هست

 3. ساناز گفت:

  سلام خسته نباشید جناب مهندس سجادی
  من کروتونی دارم که واقعا نمیدونستم چطور باید نگهداریش کنم و به این حال و روز دراومده ‌ .. توی خوزستان زندگی میکنم و الان بخاطر اینکه هوا خنک شده توی بالکن شمالی نگهش میدارم ‌ .. غبارپاشیو آبدهیشو انجام میدم و بهش کود دادم جدیدا .. ولی هنوز برگ میریزه ..میخوام بدونم میتونم سرشو بزنم که دوباره ساقش جوونه بزنه؟؟ :((( چن تا شاخه ی فرعی داده ..اونا رو چه کنم … کمک پلیز :(((

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ساناز جان خوبی؟ ببینید بله باید سرشو بزنید تا دوباره از زیر جوونه بزنه و رشد کنه ! ابش با خشکی خاک سیراب بشه یه دور کودم بهش بدید تا تقویت بشه و برگ بزنه… روی برگ دیگه غبار پاشی نکنید.

 4. ساناز گفت:

  Attachment

  این عکسش هست نمیدونم چرا با اون پست نیومد

 5. ملیکا گفت:

  سلام . ببخشید جناب مهندس من چندوقت پیش حدود اواخر شهریور یه قلمه کروتون گرفتم تو آب و با هورمون ریشه زایی ریشه دارش کردم و بعد وارد محیط خاک کردم. اوایل حالش خوب بود حتی یه برگ جدید هم داد ولی بعد از اون سه بار جوونه های ریز زد ولی بزرگ نشدن . با همون کوچولویی نرم و زرد شدن و ریختن. مشکلش چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببین باید تغذیه کنید ضمنا سایز گلدون اگه بزرگ باشه باعث تاخیر در رش ریشه میشه و باید با تغذیه کردن رشد ریشه رو زیاد کنید تا سریعتر به حد نصاب برسه و درنتیجه بعدش نوبت برگدهی بشه.

 6. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام مهندس ،خسته نباشید ،این شفلرای من برگش سیاه شده ،قارچ گرفته ؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطمه چان خوبی؟ این کروتون هست نه شفلرا ضمنا این سیاهی ممکمنه از اب زیاد باشه یا سرما دیده باشه از قارچ نیست ! به هرحال بین دو اب خاک خشک بشه و روی برگ اب ریخته نشه از بخور سرد یا ظروف اب استفاده کنید

 7. گلبانو گفت:

  سلام آقای سجادی، خسته نباشید.
  اینطور که معلومه کروتون من دچار پوسیدگی ریشه شده و مدام برگهاش سیاه میشه. کاپتان دادم دو مرتبه اما فایده نکرد.
  به نظرتون اگه از خاک درش بیارم و ریشه رو بشورم، دوباره میگیره؟
  توصیه شما چیه؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببنیید از خاک دربیارید ریشه های سیاه شده رو بکنید و دوباره بزنید توی اب و بعد از یه روز بزنید توی خاک گلدون دوباره و توی خاک هم سم کاپتان بریزید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید