گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۹۳۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل کروتون

کروتون

نام انگلیسی

Croton

نام علمی

Codiaeum variegatum

فارسی رایج

کروتون (کرچک هندی)

فارسی اصیل

تارفَل (تار=سر، فل=برگ)( معنی سر و استفاده از برگهای رنگین ان برای تاج)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000 الی 85000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

 

کروتون یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم  برگهای ان مورد توجه است. این گل زیبا در صورت نور داشتن اتاق یا محل کار شما و سرد نشدن و ثابت بودن دما می تواند به یک گل فوق العاده در دفتر شما تبدیل شود ، باید توجه کرد که بعد از خرید حتما برای سازگاری با محیط تعدادی از برگهای پیر خواهد ریخت یا زرد میشود،نباید نگران شد ، در زمستان باید مراقب سرما باشید همینطور به بوی گاز در منزل یا گازوییل در محیط خود بسیار حساس هستش، رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرق های اساسی دارد،لکه های تیره صورتی،نارنجی،قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره جالبی به برگها میدهد.برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در انها به وجود می ایند.گونه های مختلفی توی بازار داره مثه پنجه مرغی و رشته ای ، کخ از همه حساستر و زیباتره ، گونه ی پرتغالی که از همه مقاومتر و زیباتره ! …..

 

نیازها:

 

نور:  به نور کتار پنجره احتیاج دارد،ولی باید توجه داشت که  نور مستقیم افتاب در تابستان به گلدان های زیر دو سال صدمه وارد میکند،سایه رنگ ها را از بین میبرد،حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری کنید.

دما:   سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود،در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و به طور معدل ۲۰ درجه سانتی گراد بهترین شرایط حرارتی برای این گیاه است.

ابیاری:   ابین دو آبیاری حتما خاک خشک شود ، و موقع ابیاری گل بید سیراب گردد.

رطوبت: در تابش مستقیم اشعه افتاب غبارپاشی نکنید.در تابستان احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد،ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است میتوانید یک جزیره در زیر گلدان ایجاد کنید تا رطوبت دایم ایجاد شود.

تغذیه:  در فصل های رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول همراه با اب ابیاری استفاده گردد.

خاک مناسب: بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ،خاک باغچه و ماسه شسته نرم است،کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا اب اضافی از گلدان خارج شود.بهترین خاک خاک کمپوست یا خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان: باید صبر کنید تا ریشه ها ا زیر گلدان بیرون بزند آن وقت باید گلدان را تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود میکند،از انها استفاده نکنید.

تکثیر: انتهاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار،خوابانیدن هوایی ساقه ها در بهار یا پائیز

خوابانیدن هوایی کروتون

خوابانیدن هوایی کروتون

 

 

عوارض و درمان:

 

برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن به خود گرفته اند: محیط تاریک است،گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید.

برگ ها با لکه های قهوه ای سقوط میکنند: هوای الوده به گاز اشپزخانه یا گاز نفتی عامل ان است،علت را بر طرف کنید.

برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه پوسیده و برگها میریزند :ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود و سپس ابیاری کنید.

برگها در تمام اندام گیاه میریزند :تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است،درجه حرارت را ثابت نگه دارید.

برگ های پائین بوته ریزش میکنند: هوا سرد و خشک است،گلدان را به محل گرمرتر منتقل و با ابفشان غبارپاشی کنید.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر میشوند: غبارپاشی در افتاب انجام شده است،این عمل را در سایه انجام دهید.

برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتیاج دارند،طبق دستور عمل کنید.

برگها منقبض شده اند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گیاه را فورا ابیاری کنید  و غبارپاشی کنید.

زخم های پنبه ای شکل و سفید رنگ روی برگها و در قاعده انها به چشم میخورد :با پارچه اغشته به سم حشره کش افت را از بین ببرید و یا هر ۱۴ رو یکبار طبق دستور با سم سمپاشی کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده و روی انها لکه هایی مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی موجود در بازار طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

رطوبت:

جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبارپاشی با ابفشان لازم است،در زمستان هفته ای یکبار کافی است،رطوبت دائمی و پایدار با اضافه نمودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار تامین میشود،دقت نمایید که ته گلدان با اب در تماس نباشد.

تنوع در رنگ برگها و وجود لکه های زرد و قرمز و قهوه ای در متن سبز و براق بودن انها معرف سلامتی گیاه است،در هنگام خرید به این مشخصات دقت کنید.

 

نکته :

از نظر نگهداری کروتون پامرغی  بعد پا کلاغی سپس پرتغالی بعد کروتون معمولی میباشد ولی رنگ و لعاب کروتون معمولی بیشتر است در عوض نگهداری آن سخت تر میباشد و ریزش برگهای پایین آن جبران نمیشود در صورتی که دو گونه اولی ازین نظر هم نسبت به کروتون های معمولی برتری دارند!

 

کروتون رشته ای :

 

کروتون رشته ای

کروتون رشته ای

 

پنجه مرغی:

 

پنجه مرغی

پنجه مرغی

 

کروتون گورخری:

 

 

کروتون گورخری

کروتون گورخری

 

 

 

کروتون

کروتون

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به دور گل منشین بی شراب و شاهد و چنگ

که همچو روز بقا هفته‌ای بود معدود

شد از خروج ریاحین چو آسمان روشن

زمین به اختر میمون و طالع مسعود....

دیدگاه های شما

939 پاسخ به "معرفی گل کروتون"

 1. مريم گفت:

  سلام و خسته نباشید
  جناب مهندس من یه کروتن دارم خیلی هم سرحال بود
  فقط یک شب خونه نبودم ،وقتی برگشتم دیدم همه برگاش اویزون شدن
  سریع ابیاریش و غبارپاپتشیش کردم
  ولی همچنان برگاش اویزونن
  خیلی ناراحتم نمیدونم چیکارکنم😞

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مریم جان خوبی شما؟ ببینید قهرکرده باید صبر کنید درست میشه ! کود دهی یادتون نره فقط با کود گرین اپارتمانی تغذیه کنید..

 2. مژگان گفت:

  Attachment

  سلام، استاد خوبین؟
  کروتون من نمیدونم چرا از پایین برگاش کم رنگ داره میشه و می افته. پشت پرده و پنجره ی شمالی هست. تهویه هوا، دو هفته یه بار کود گرین گلای آپارتمانی بهش میدم. زهکشی گلدون هم داره. ولی نمیدونم چرا اینجوری شده و برگاش از زیر میفتن. لطفا کمکم کنین!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مژگان جان خوبی؟ بهش اب بیشتر بدید تا جلوی زردی و ریزش رو بگیره ! اب کم میدین بهش این گل پر آبه !

 3. مژگان گفت:

  ممنونم از پاسخگوییتون .ساییتتون بی نظیره

 4. مهناز قائلي گفت:

  سلام آقای مهندس حالتون چطوره بسیار ممنون از حوصله وراهنماییهای بی نظیرتون .ببخشید مزاحمتون شدم .تو زیرگلدونی کروتون سنگریزه ریختم امروز که می خواستم تو زیرگلدونی آب بریزم دیدم تعدادی موجود شیری رنگ حدودا به اندازه ٢-٣میلی متر روی سنگها به سرعت حرکت می کنند روی برگهای گل از اون موجودات ندیدم بااجازتون زیر گلدونی دراسنا رو هم بررسی کردم تعدادخیلی کمتری ازاون موجودات دیدم البته این دوتا گل نزدیک هم نیستن .این موجودات تو خاک گلدون هستن یا فقط روی سنگریزه ها زندگی می کنن؟.چه دستوری می فرمایین آقای مهندس ؟عذرخواهی می کنم خیلی وقتتون رو گرفتم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهناز جان خوبی؟ اینا دم فنری هستند و باعث خوردن ریشه میشن بهتره با سم دیازینون یا کونفیدر ابیاری کنید تا از بین برن کامل ! گیاهتونم تغذیه کنید تا همیشه سرحال و قوی باشه

 5. فاطمه گفت:

  سلام مهندس ،خسته نباشید .من یه کروتون معمولی خریدم ،میخواستم برای اینکه یه کروتون شاداب و سرحال داشته باشم اصول نگهداریش رو بدونم ؟
  چه جوری برگاش به رنگ سبز درمیاد چون به نظرم سبزش قشنگتره ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی؟ نور زیاد ، تهویه ، ابیاری با شکی خاک و غبارپاشی روزانه ! نور کم بشه برگ سبز میشه ! هوا خشک بشه برگ میریهز و غیره…

 6. کامران گفت:

  سلام آقای سجادی
  روزتون بخیر، کروتون من ۱۱ ماه پیش من ماه اول ریزش برگ داشت از پایین به شما قبلا پیام دادم و شماهم من راهنمایی کردید، هر وقت ببینم داره بیحال میشه بهش آب میدم که میشه هفته ای دوبار از اردیبهشت ماه کود گرین کامل هم به توصیه خودتون از دمبرگ تهیه کردم و دو یا سه هفته یک بار بهش دادم یه بچه پایین ساقه هست که جلوی کچلی گرفته ولی توی هفته آتی ۳ تا از برگ هاش افتاده و یکی از برگ های بالایی نوکش زرد شده خیلی ناراحتم در ضمن نور از پنجره جنوبی میگیره.
  ممنون از راهنمایی های خوب شما

 7. کامران گفت:

  ممنون مهندس
  نور از پشت پنجره جنوبی از پشت پرده میگیره و جاش اطلا تغییر ندادم فقط اینکه هفته ای یکبار میچرخونمش تا نور به بچه ام هم برسه. خیلی خوشگل شده قبلا سبز بود ولی الان رنگ گرفته .هیچ تغییری تو نور و آب ایجاد نشده این عکس جدیدش..

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام کامران جان خوبی؟ ببین الان نورکم شده قبلا افتاب تا ساعت ۹ توی اسمون بود الان ساعت ۵ دیگه تعطیل میکنه :)) این تغییر فصل باعث شوک وارد شدن به گل میشه باید با خشکی خاک اب بدید و از کودای حاوی اسیدهیومیک استفاده کنید تا خودش رو سیعتر سازگار کنه ماشالا که حالش خیلی خوبه و موردی من نمیبینم !

 8. کامران گفت:

  Attachment

  عکس جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید