گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۴۲۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل پوتوس قلبی

پوتوس قلبی

نام انگلیسی

دلبر Sweetheart plant

نام علمی

Philodendron scandens

فارسی رایج

پوتوس قلبی

فارسی اصیل

ونافار (ون=درخت +فارپسند)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

150000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی

 

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان ، این گل زیبا ، آویز هستش و بسیار برای دفاتر و اداره ها بانکها و کلا هر جایی که نور کم داشته باشه توصیه میشه ، باتوجه به اینکه این گل تصفیه کننده ی هوا هم هستش ارزش آن برای ادارات و دفاتر دولتی دو چندان است.این گیاه زینتی از هر نظر مقاوم ترین فیلدوندرون هاست،در ایران به نام پوتوس قلبی معروف است،بالارونده و نیاز به تکیه گاه خزه دار دارد،سریع الرشد و ارزان و نگهداری ان ساده است و به همین دلیل در اکثر منازل عمومیت دارد،البته باید دقت بشه که با پتوس معمولی فرق داره که این گونه برگاش قلبیه و اون گونه بیضی هستش، گیاهی است مناسب برای استفاده به عنوان سبد اویزان که در این صورت باید هر سال ۲-۳ بار جوانه های انتهایی را قطع تا جوانه های جانبی اجازه رشد یابند،مقاومت عجیبی به تاریکی دارد و مانند همه گونه های فیلودندرون خانواده ان اراسه است.معمولا توی همه ادارات یا شرکتها من توصیه میکنم که  نقاط مرتفع مثل طاقچه ها یا کانترها آویز بشه و زیبایی دو چندانی بده …..

 

نیازها:

 

نور: تقریبا در همه نقاط اپارتمان قابل نگهداری است،گیاه را از معرض نور مستقیم افتاب در امان نگهدارید،بهترین مکان نزدیک پنجره است

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۸ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه است.

آبیاری: بین دو آبیاری حتما خاک خشک بشه !

رطوبت :رطوبت معمولی اتاق براش کافیست.

تغذیه: عناصر مورد کمبود در خاک را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار جبران کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست برایش عالی است، بعد از دوسال خاک رو هم عوض کنید چون املاح آب روی خاک جمع شدن و خاک رو سفید میکنند.

تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد نیاز به تعویض گلدان دارد،در صورت سنگین شدن گلدان و عدم تعویض ان،خاک های گلدان را (۵-۷ سانتی متر)با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض کنید.مواظب ریشه های ظریف ان باشید.

تمیز نمودن برگها: برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،در صورت تمایل میتوانید هر ماه فقط یکبار از مواد براق کننده استفاده کنید.

تکثیر :گرفتن قلمه ی پاشنه دار در تابستان

قلمه در آب

قلمه در آب

 

عوارض و درمان:

 

انتهای ساقه ها دراز و فاصله بین دو برگ زیاد است:یا نور کافی نیست و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به مکان روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید و یا هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

برگها سقوط میکنند و ساقه ها خم میشوند:گیاه تشنه و هوا خشک است،گلدان را فورا ابیاری و به محل خنک تری انتقال دهید.

نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز و نوک برگها مشاهده میشود:گیاه از اشعه مستقیم افتاب صدمه دیده است،ممکن است برگها شیشه داغ را لمس کرده باشند،نارسایی را برطرف کنید

سطح زیرین برگها دارای لکه های برجسته قهوه ای است:حشره افت عامل ان است،هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگهای جوانه های انتهایی دارای کپک نرم،حشرات سفید رنگ و بد شکل هستند:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش هفته ای یکبار گیاه را سمپاشی کنید.

برگها دارای لکه و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت تاثیر زیادی دارد

با وجود اینکه فصل رشد فرارسیده ولی از برگ جدید خبری نیست:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها چین و چروک دار و قهوه ای میشوند:هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،گلدان را در زمستان پشت پرده و نزدیک پنجره به خصوص در شب قرار ندهید،ان را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگهای پائین زرد شده و میریزند:خاک گلدان باتلاقی و یا اینکه با اب سرد غبارپاشی شده است،زهکش را بازدید و اب زیر گلدانی را خارج کنید،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر و در زمستان از اب ولرم استفاده کنید.

 

تعویض خاک های سطحی گلدان:

 

۱-با بزرگ شدن گلدان و عدم امکان تعویض ان ۵ سانتی متر از خاک های سطحی گلدان را به ملایمت خارج نموده و خاک نو به جای ان بریزید.

۲-خاک ها را با فشار دست متراکم کنید و گلدان را با مواد غذایی مصنوعی و اب طبق دستور ابیاری کنید.

پوتوس قلبی نسبت به تاریکی مقاوم است،ولی در صورت استمرار برگها رنگ پریده و شاخه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد میشود،هر چند وقت یگبار گلدان را در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.

پوتوس قلبی

پوتوس قلبی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بر فعل دیگران به چه انکار می‌کنم

بلبل سماع برگل بستان همی‌کند

من برگل شقایق رخسار می‌کنم

هر جا که سروقامتی و موی دلبریست...

دیدگاه های شما

429 پاسخ به "معرفی گل پوتوس قلبی"

 1. ریحانه گفت:

  Attachment

  با سلام و احترام خدمت شما
  یه سوالی در مورد خاک ژله ای داشتم که آیا میتونیم بدون استفاده از خاک گیاه پتوس تو خاک ژله ای رشد کنه؟؟
  یه قلمه پتوس دارم که تقریبا ۲ ماهه تو آب بوده حالا میتونم بذارمش تو خاک ژله ای فقط؟ عکسشم براتون میذارم
  خیلی هم ممنونم ازتون تا به حال خیلی از مشکلات منو با گیاهام پاسخ دادین🙏🙏🙏

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله میشه به راجتی این کارو بکنید. توی اب تنها هم به خوبی رشد میکه ، خاک ژله ای هم براش عالیه نمای زیبایی هم داره ! رنگهای مختلف توی فروشگاه ما موجوده!

 2. سعادت گفت:

  Attachment

  سلام خوب هستید. خسته نباشید. گل پوتوس نزدیک پنجره است و تقریبا هفته ای یکبار آب می دم. گاهی از یک هفته هم بیشتر شده چون خاکش خشک نبوده. نوک برگها نقاط قهوه ای دیده می شود. به نظر شما علتش چیست؟ با تشکر از پاسخگویی شما.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید رطوبت کمه باید رطوبت بره بالاتر و تهویه هوا ایجاد کنید تا مشکل برطرف بشه.

 3. میلاد گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان خوبی؟
  گل پتوس من جوونه های جدیدش اینطوری سوخته هستند چیکار کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ وقتی خاک شور بشه و سنگین بشه ، برگها اینطوری میشن ! بهتره با کودای دارای اسیدهیومیک مثه کود گرین آپارتمانی تغذیه کنید. دو بار در ماه تا درست بشه ! و دیگه اینطوری نشن

 4. مجتبی گفت:

  Attachment

  سلام نوک برگهای گیاه حالت سوختگی درست میشه علتش چیه؟در مقابل نور مستقیم نیست.

 5. یاسمن گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید پتوس من برگهاش زرد میشن و دست بهشون میزنم میریزن! تو هفته یکبار اب میدم بهش.ولی تقریبا یه نصف پارچ اب خوری.مشکلش چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کمه ، تهویه هوا نداره و باید بین دو اب خاک خشک بشه ! شاید زیاد تشنه میمونه بین دو ابیاری!

 6. مجتبی گفت:

  سلام مهندس جان خوبی.مهندس چطور باید رطوبت محیط رو برا گل پیتوس بیشتر کرد.ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ روی بوته اب اسپری بشه و ظرف اب توی محیط روی شوفاژ و بخاری بذارید تا رطوبت بره بالا.

 7. علی گفت:

  سلام وقت بخیر،جناب مهندس برای گیاهم میخوام از این لامپهای رشد گیاه بگیرم.میخواستم بپرسم آیا نوع خاصیه برای گیاه؟نور قرمز خوبه یا خورشیدی؟یا نوع دیگه ای؟میشه لطف کنید راهنماییم کنید گیاهام نور بشون نمیرسه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید همین نورهای مهتابی کم مصرف کافیه براشون ! یا میتونید مهتابی و افتابی رو با هم براشون بذارید !

 8. اسماعیل گفت:

  سلام ، عکسهایی که گذاشتین فقط اونایی که نوشته قلمه در آب پتوس هستند و بقیه فیلودندرون اسکاندس هستند و این دو گل کاملا با هم فرق دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید