گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱۳۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل زبرینا

زبرینا

نام انگلیسی

Wandering sailer

نام علمی

Tradescantia zebrina

فارسی رایج

زبرینا

فارسی اصیل

گوریفَل (گور= گورخر + فل=برگ)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

5000

از خانواده

Commelinaceae

خاستگاه

سواحل شرق مکزیک

گلی است علفی و خزنده از خانواده کملیناسه .بسیار مناسب برای بانکها ، ادارات و کارخانجات ، به صورت آویز بوده و زیبایی خاصی به دفتر شما می دهد ، البته نیاز به نور متوسط دارد. با برگ بیدی فرق داره البته از یک خونواده هستند وبه قول معروف باهم خواهر برادرن!  زادگاهش مکزیک است،برگها بیضی شکل و نوک تیز با لکه های نقره ای و بنفش در متن سبز،در صورت عدم وجود نور کافی برگها به رنگ سبز در می آیند،حذف جوانه های انتهایی به منظور پر پشت شدن و توپی شدن گیاه ضروری است.بهتر است از ساقه های دراز و منحرف به منظور تکثیر استفاده شود،گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ است.

 

نیاز:

 

نور:  به نور قوی و کافی احتیاج دارد،از نور مستقیم وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است.در صورت کم نور بودن گل شما دراز و بی قواره خواهد شد.

دما: در زمستان حداقل ۱۳ درجه و در تابستان بهترین درجه حرارت برای انان حرارت اتاق و محل زندگی است.به سرما حساسه و سیاه میشه توی هوای سرد.

آبیاری: بین دو آبیاری خاک خشک شود.

رطوبت: هفته ای یکبار گلدان را غبارپاشی کنید

تغذیه:   با کودهای شیمیایی مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی هر ۲ هفته یکبار طبق دستور فروشنده کمبود عناصر غذایی گلدان را جبران کنید.

خاک مناسب: خاک گلفروشی ها

تعویض گلدان:   به جای تعویض گلدان هر ۲ یا سه سال از ساقه های انتهایی قلمه گیری نموده و گلدان جدید تولید کنید،در هر گلدان جدید ۱۰ قلمه کاشت کنید.

تمیز نمودن برگها:  از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،غبارپاشی با اب ولرم برگ ها را تمیز میکند.

تکثیر:کاشت مستقیم قلمه های کمی سفت شده در گلدان

با لخت شدن ساقه ها در قاعده و دراز شدن انها قلمه های ۵-۷ سانتی با دو جفت برگ و جوانه انتهایی از انتهای ساقه ها تهیه و با حذف جفت پائینی برگها هر ۱۰ قلمه را در یک گلدان کمپوست دار کاشت کنید،بهتر است قبلا خاک را ابیاری و با مداد حفره هایی در نقاط مختلف ان ایجاد و قلمه ها را درون انها قرار دهید.گلدان را مجددا ابیاری نموده و در سایه نگهدارید.

شاخه های آویزان زبرنیا در سبد های آویزان منظره دلفریبی دارد،کاشت تعداد بیشتری گلدان در سبد آویزان شاخه های فراوان تری تولید میکند.

قلمه زبرینا

قلمه زبرینا

 

عوارض و درمان:

 

گیاه بد شکل و ساقه ها در قاعده فاقد برگ هستند: احتیاج به تعویض گلدان و یا قلمه گیری دارد،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها رنگ بنفش خود را از دست داده و ضخیم شده اند: تغذیه بیش از اندازه عامل ان است،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده برای تغذیه این گیاه کافی است.

برگها میپیچند،سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:  کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید،غیارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگها به داخل لوله و خشک میشوند: هوا خیلی گرم و خشک است،سردی هوا هم عامل دیگری است،شرایط را بازدید کنید تا نارسایی ها رفع شوند.

ساقه ها از قاعده میپوسند:خاک باتلاقی و یا ابیاری بیش از اندازه است،ابیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک های سطحی گلدان خشک شود و سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید،نگذارید ته گلدان با اب در ارتباط باشد،زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده میگردد:از مواد براق کننده شیمیایی استفاده شده و یا اشعه مستقیم افتاب به برگها صدمه وارد کرده،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با غبارپاشی پارچه و اسفنج تمیز کنید و گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حشرات سبز رنگی با ماده چسبنده روی انها مشاهده میشوند:گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است:نور کافی نیست،گلدان را به محل پرنورتر با اشعه غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

نوک برگها قهوه ای و زخم هایی روی انها مشاهده میشود:گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید.

برکها رنگ پریده و نرم و ابکی هستند:هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،از ساقه های سالم قلمه بگیرید.

 

 

زبرینا

زبرینا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به دور لاله قدح گیر و بی‌ریا می‌باش

به بوی گل نفسی همدم صبا می‌باش

نگویمت که همه ساله می پرستی کن

سه ماه می خور و نه ماه پارسا می‌باش.....

دیدگاه های شما

130 پاسخ به "معرفی گل زبرینا"

 1. سارا گفت:

  سلام زبرینا اگه تو حیاط باشه میسوزه برگ هاش ؟؟؟
  اخهاز نظر اب و کود مشکلی نداره وتامینه ولی فقط برگهاش میسوزه
  زیربنای سفید ک تقریبا یطرفش سوخت زرشکی هم همینطور اخه زیر درخت گیلاس بود افتاب افتاب فوق العاده شدید نداشت فقط یکم سر صبح و سهساعت سر ظهر
  ممنون

 2. خ.رحیمی گفت:

  Attachment

  سلام استاد
  آیا این گل زبرینا هست؟
  داخل آب گذاشتم که ریشه کنه اشکال نداره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله زبرینا هست یا نوعی برگ بیدی توی اب بمونه طوری نیست ریشه میزنه…

   • خ.رحیمی گفت:

    سلام استاد.
    ممنونم

    • خ.رحیمی گفت:

     سلام استاد.روز خوش
     زبرینا در آب ریشه کرده،
     در این فصل می توانیم زبرینا را در گلدان بکاریم؟

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی شما؟ بهتره اول بکارید توی گلدون با ترکیب پرلیت تنها ، و خاکش مرطوب باشه و بعد از مدتی که توی پرلیت کار کرد بزنید توی خاک معمولی….

 3. محبوبه گفت:

  سلام جناب مهندس سجادی می خواستم ببینم برای اینکه ساقه های جدید زبرینام تنومند و قوی باشه باید چیکار کنم؟اخه زبرینا من زود شاخه ی جدید میده ولی همه شاخه هاش نازکن.و یک سوال کلی هم داشتم و اون اینکه آیا در پاییز و زمستان هم میشه به گل ها کود داد یا نه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نور و تهویه زیاد شاخه هارو کلفت میکنه ! توی زمستون کوددهی رو به حداقل برسونید ماهی یبار کافیه …

   • محبوبه گفت:

    ممنون جناب مهندس.کود آهن هم واسه گل ها خوبه؟و اینکه توی این هوای سرد چه جوری واسش تهویه تامین کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی شما؟ ببنیید اهن هم ماهی یبار عالیه بهش بدید ، سه درهزار بهش بدید این فصل ماهی یبار کافیه ، اهن رو با اسیدهیومیک بدید تا بخوبی جذب بشه

 4. علیرضا گفت:

  سلام گیاه یوکا بنسای خریدم که متوجه نقطه های سیاه در زیر و روی چند برگ ان هست چه کار کنم ایا قارچ است ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ قارچ هست باید با سم سبزو سفید روی بوته اسپری کنید دو بار با فاصله ی ۵ روز و اینکه همزمان اسیدهیومیک بدید تا تقویت بشه و بتونه دفاع کنه از خودش…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید