گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱۵۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل زبرینا

زبرینا

نام انگلیسی

Wandering sailer

نام علمی

Tradescantia zebrina

فارسی رایج

زبرینا

فارسی اصیل

گوریفَل (گور= گورخر + فل=برگ)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

5000

از خانواده

Commelinaceae

خاستگاه

سواحل شرق مکزیک

گلی است علفی و خزنده از خانواده کملیناسه .بسیار مناسب برای بانکها ، ادارات و کارخانجات ، به صورت آویز بوده و زیبایی خاصی به دفتر شما می دهد ، البته نیاز به نور متوسط دارد. با برگ بیدی فرق داره البته از یک خونواده هستند وبه قول معروف باهم خواهر برادرن!  زادگاهش مکزیک است،برگها بیضی شکل و نوک تیز با لکه های نقره ای و بنفش در متن سبز،در صورت عدم وجود نور کافی برگها به رنگ سبز در می آیند،حذف جوانه های انتهایی به منظور پر پشت شدن و توپی شدن گیاه ضروری است.بهتر است از ساقه های دراز و منحرف به منظور تکثیر استفاده شود،گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ است.

 

نیاز:

 

نور:  به نور قوی و کافی احتیاج دارد،از نور مستقیم وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است.در صورت کم نور بودن گل شما دراز و بی قواره خواهد شد.

دما: در زمستان حداقل ۱۳ درجه و در تابستان بهترین درجه حرارت برای انان حرارت اتاق و محل زندگی است.به سرما حساسه و سیاه میشه توی هوای سرد.

آبیاری: بین دو آبیاری خاک خشک شود.

رطوبت: هفته ای یکبار گلدان را غبارپاشی کنید

تغذیه:   با کودهای شیمیایی مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی هر 2 هفته یکبار طبق دستور فروشنده کمبود عناصر غذایی گلدان را جبران کنید.

خاک مناسب: خاک گلفروشی ها

تعویض گلدان:   به جای تعویض گلدان هر 2 یا سه سال از ساقه های انتهایی قلمه گیری نموده و گلدان جدید تولید کنید،در هر گلدان جدید 10 قلمه کاشت کنید.

تمیز نمودن برگها:  از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،غبارپاشی با اب ولرم برگ ها را تمیز میکند.

تکثیر:کاشت مستقیم قلمه های کمی سفت شده در گلدان

با لخت شدن ساقه ها در قاعده و دراز شدن انها قلمه های ۵-۷ سانتی با دو جفت برگ و جوانه انتهایی از انتهای ساقه ها تهیه و با حذف جفت پائینی برگها هر ۱۰ قلمه را در یک گلدان کمپوست دار کاشت کنید،بهتر است قبلا خاک را ابیاری و با مداد حفره هایی در نقاط مختلف ان ایجاد و قلمه ها را درون انها قرار دهید.گلدان را مجددا ابیاری نموده و در سایه نگهدارید.

شاخه های آویزان زبرنیا در سبد های آویزان منظره دلفریبی دارد،کاشت تعداد بیشتری گلدان در سبد آویزان شاخه های فراوان تری تولید میکند.

قلمه زبرینا

قلمه زبرینا

 

عوارض و درمان:

 

گیاه بد شکل و ساقه ها در قاعده فاقد برگ هستند: احتیاج به تعویض گلدان و یا قلمه گیری دارد،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها رنگ بنفش خود را از دست داده و ضخیم شده اند: تغذیه بیش از اندازه عامل ان است،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده برای تغذیه این گیاه کافی است.

برگها میپیچند،سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:  کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر 14 روز یکبار سمپاشی کنید،غیارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگها به داخل لوله و خشک میشوند: هوا خیلی گرم و خشک است،سردی هوا هم عامل دیگری است،شرایط را بازدید کنید تا نارسایی ها رفع شوند.

ساقه ها از قاعده میپوسند:خاک باتلاقی و یا ابیاری بیش از اندازه است،ابیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک های سطحی گلدان خشک شود و سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید،نگذارید ته گلدان با اب در ارتباط باشد،زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده میگردد:از مواد براق کننده شیمیایی استفاده شده و یا اشعه مستقیم افتاب به برگها صدمه وارد کرده،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با غبارپاشی پارچه و اسفنج تمیز کنید و گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حشرات سبز رنگی با ماده چسبنده روی انها مشاهده میشوند:گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است:نور کافی نیست،گلدان را به محل پرنورتر با اشعه غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

نوک برگها قهوه ای و زخم هایی روی انها مشاهده میشود:گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید.

برکها رنگ پریده و نرم و ابکی هستند:هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،از ساقه های سالم قلمه بگیرید.

 

 

زبرینا

زبرینا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به دور لاله قدح گیر و بی‌ریا می‌باش

به بوی گل نفسی همدم صبا می‌باش

نگویمت که همه ساله می پرستی کن

سه ماه می خور و نه ماه پارسا می‌باش.....

دیدگاه های شما

154 پاسخ به "معرفی گل زبرینا"

 1. رادمنش گفت:

  Attachment

  سلام..خوبین؟
  من این بنده خدا رو چه کنم که احیا شه؟
  برگاش لول شدن چرا؟..
  جاش بنظرم کمه، چندتا گلدونش کنم؟

 2. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه گلدون برگ بیدی گرفتم و گلدونش سیاهه و میخوام عوضش کنم. گلدونش اگه بزرگتر از گلدون قبلیش باشه ممکنه آسیبی بهش برسه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم چطوری شما؟ خیر عزیزم بهتره بایه سایز بزرگتر عوض بشه تا هم رشد کنه و هم اب نگهداره براش ، فقط موقع تعویض حواستون باشه خاکش دور ریشه نریزه.

 3. Farnaz PS گفت:

  سلام مهندس
  ممنون از سایت خوبتون که همیشه به داد من میرسه با گیاه فردوسم مشکل پیدا کردم ولی نتونستم مطلبی درباره اش تو سایتتون پیدا کنم. به سایتهای دیگه هم به اندازه شما اعتماد ندارم ممکنه درباره این گیاهه هم مطلب بذارید؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فزناز جان خوبی؟ حتما توی این هفته اینده یه مطلب دربارش میذارم ، فقط یادتون باشه این گل تهویه هوا نیاز داره و نور زیاد! داخل اتاق های پذیرایی کنار پنجره براش بهتره تهویه داره و نور هم داره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   توی بخش مربوطه دربارش نوشتیم به خاطر شما مطلبش نوشته شد 🙂

 4. پرستو گفت:

  Attachment

  سلام.این زبرینای من با اون زبرینایی که شما میگین فرق داره هم از نظر جنس برگ و هم رنگ برگ.گل هم نمیده. الان نمیدونم چرا اینقدر برگهاش لوله شده.مشکلش چیه بنظرتون؟تو پاسیو در دمای ۲۰ و رطوبت ۴۰ به بالانگهداری میشه.هفته ای دو بار آب میخوره. اول که خریدمش خیلی خوشگل بود چکارکنم به زیبایی اولیه اش برگرده؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   ببنیید وقتی گل رو در ارتفاع اویزون میکنید نسبت به اونایی که در پایین قرار دارن زودتر تشنه میشه و همین امر باعث میشه برگها لوله بشن و تشنه بشه ! بهتره ابیاری کنید سیراب کنید زودبه زود تا اینطوری نشه.

 5. رحیمی گفت:

  سلام استاد
  وقت بخیر
  زیرینا در چه فصلی در گلدان کاشته شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید