گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۷۰۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل دیفن باخیا

دیفن باخیا

نام انگلیسی

عصای لالی dumb cane

نام علمی

Dieffenbachia amoena

فارسی رایج

دیفن باخیا

فارسی اصیل

سَمبرگ (اشاره به سمی بودن برگ ان)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000 الی 55000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

برزیل

 

گیاهی است زینتی و رایج در اکثر منازل از خانواده ی آراسه و زادگاهش برزیل،ساقه نرم و نقش و نگار برگها بر حسب گونه سبز رنگ و اراسته به لکه های سفید کرمی و زرد کمرنگ که از دو طرف برگ دیده میشود،ساقه غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت،برگهای پائینی به تدریج میریزند و ساقه حالت لخت به خود میگیرد،نسبت به تهویه هوای اتاق و ابیاری بیش از اندازه حساس است،گیاهان جوان و کم ارتفاع برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند.اکثرا به عنوان یک گل سمی میشناسند ، ولی این گل کمترین سمیت رو نسبت به گلهایی مثل آدنیوم یا خرزهره داره 😆

 

نیاز:

 

نور:   نور غیر مستقیم بهترین نور است،نژادهای برگ تیره نسبت به سایه مقاوم هستند،در صورتی که تاریک باشد گیاه علفی و بیش از اندازه دراز میشود.

دما:   درجه ۱۳-۱۸ درجه را ترجیح میدهد،برای مدت کمی در ۱۰ درجه نیز مقاومت میکند،ولی ممکن است برگهای پائین ریزش کنند،در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ درجه باشد،غبارپاشی و ابیاری زیادی توصیه می گردد

آبیاری:   آبیاری با اب سبک بدون املاح توصیه میشود،بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود.

رطوبت:   ساخت جزیره در زیر گلدان بهترین پیشنهاد برای تامین رطوبت این گل هستش.

تغذیه:   هر ماه دوبار با کود مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:   خاک برگ،مخلوطی از  کمپوست و گلفروشی.

تعویض گلدان:   هر سال در بهار گلدان را با ۲ اندازه بزرگتر عوض کنید.

تمیز نمودن برگها:  با اسفنج یا پارچه مرطوب برگها را هر ماه تمیز کنید،مواظب باشید برگها خراشیده نشوند

تکثیر:  ریشه دار نمودن قلمه های ۵ سانتی متری و دارای حداقل یک جوانه،این قلمه ها را به مدت یک تا دو روز خشک کرده و به طور افقی در شن قرار دهید،ریشه و شاخ و برگ از محل گره ها شروع به رشد میکنند.جدا کردن پاگیاه در واریته هایی که پاگیاه تولید میکنند در کلیه فصل ها

 

چیپس کردن

چیپس کردن

چیپس کردن

چیپس کردن

قلمه ساقه

قلمه ساقه

 

عوارض و درمان:

 

برگها ریز و ساقه دراز شده است:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:عامل ان کنه ریز قرمز است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها خشک شده اند و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم و خشک است،رطوبت خاک را بازدید و در صورت لزوم ابیاری کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

لکه های سوخته روی برگهاست:در افتاب غبارپاشی نموده اید،اگر چه گیاه به غبارپاشی نیاز دارد،ولی بهترین موقع ان صبح و عصر در سایه است.

بعضی از برگها و ساقه ها میپوسند:عامل ان قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب می باشد،غبارپاشی را کمتر کنید،گیاه را در درجه حرارت ۱۶ نگهدارید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

برگها رنگ پریده اند و به سفیدی گرایش پیدا نموده اند:یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه دارد،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را رفع کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید.

برگهای پائین زرد و لکه های قهوه ای در حاشیه انها مشاهده میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس با میزان کمتری ابیاری را انجام دهید.

برگهای پائینی به طرف داخل میپیجند و خشک میشوند:کاملا طبیعی است،با بالا رفتن سن گیاه برگهای پائینی میریزند،بهتر است گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده و سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

 

تمیز نمودن برگها:

 

نام انگلیسی این گیاه که به معنی عصای لالی است،چون شیره ان سمی و با تماس با نقاط حساس بدن مانند لب تولید تاول و لکنت زبان میکند،به همین دلیل پوشیدن دستکش و یا شستن دست ها در هنگام کار با این گیاه الزامی است،جهت تمیز نمودن برگها با دست چپ برگ را بگیرید و با دست راست با اسفنج و یا پارچه مرطوب به ملایمت هر سه هفته یکبار برگها را تمیز کنید.

نام فارسی سَمبرگ و انگلیسی عصای لالی بر گرفته شده از سمی بودن شیره گیاهی و تحریک شدید اعضا حساس است،ولی خوشبختانه تا کنون مورد خاص گزارش نشده است،پوشیدن دستکش در هنگام کار با این گیاه ضروری است.

دیفن کاملیا

دیفن کاملیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

مراد دل ز تماشای باغ عالم چیست

به دست مردم چشم از رخ توگل چیدن

به می پرستی از آن نقش خود زدم بر آب

که تا خراب کنم نقش خود پرستیدن.....

دیدگاه های شما

706 پاسخ به "معرفی گل دیفن باخیا"

 1. محمد گفت:

  Attachment

  سلام .سایتتون عالیه.هر موقع کم میارم میام اینجا اطلاعاتمو تکمیل میکنم.این دیفن عشقه منه.۶ ماه اول تو راه پله بود پنجره جنوبی نور بهش میخورد.الان واسه ۶ ماه دوم اوردمش توی اتاق به خاطر سرمای راه پله.پنجره شمالیه سرد هم بشه بخاری گاز سوز تو اتاق گذاشته میشه.ابدهی و تغذیه و نور و وضعیت بخاری چجوری باشه که ۶ ماه دوم سال با شرایط اتاق و سرما خوب دووم بیاره؟ممنونم از لطفت

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام قربان خوبی شما؟
   شما توی زمستون یه ظرف آب بزار روی بخاری تا هوا خشک نباشه.برای خود گل هم جزیره درست کنید و با آب جوشیده سرد شده و بدون املاح آبیاری کنید .

   • محمد گفت:

    سلام.مرسی از لطفت.اب هرچند وقت تو ۶ ماه دوم بدم بعدش کود بدم یا نه؟(کود ۲۰-۲۰-۲۰میدم)

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ابش که ثابته و با خشکی خاک باید انجام بشه کود هم ماهی یبار بدید خوبه براش

 2. محمد گفت:

  Attachment

  سلام .سایتتون عالیه.هر موقع کم میارم میام اینجا اطلاعاتمو تکمیل میکنم.این دیفن عشقه منه.۶ ماه اول تو راه پله بود پنجره جنوبی نور بهش میخورد.الان واسه ۶ ماه دوم اوردمش توی اتاق به خاطر سرمای راه پله.پنجره شمالیه سرد هم بشه بخاری گاز سوز تو اتاق گذاشته میشه.ابدهی و تغذیه و نور و وضعیت بخاری چجوری باشه که ۶ ماه دوم سال با شرایط اتاق و سرما خوب دووم بیاره؟ممنونم از لطفت

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید سعی کنید اختلاف دما بین دو محیط زیاد نباشه ! تهویه هوا براش مهمه الان چون ۶ ماه اول تهویه داشته الان قرار نداشته باشه و این قطعا واکنش نشون میده ، یه فکری برای تهویه هواش بکنید.

 3. maryam گفت:

  Attachment

  سلام
  دلیل خشک و چروک شدن برگهای دیفن باخیا چیه ؟ نور پنجره جنوبی . بین دو ابیاری خاک حشک که شد ابیاری میشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید ممکنه از کمبود کلسیم یا عناصر میکرو باشه ، خوب تغذیه کنید تا ادامه دار نشه ، با کودای گرین اپاتمانی تغذیه کنید تا درست بشه انشالا ! رطوبت محیط رو هم ببرید بالا

 4. احسان گفت:

  Attachment

  سلام مهندس. خوبید؟ این گل دیفن باخیاس؟ اینو ما اول تو یه گلدون بزرگتر از این کاشتیم بعد حالش بد شد همینجوری پژمرده شد برگاش و دونه دونه ریختن. گلدونشُ کوچیک کردیم .و اب کمتر دادیم بهش. ولی بازم خوب نشد حالش. اون دو تا برگی که بسته ن رو میبینید؟ اونا چند ماهه اینطورین و باز نشدن. جاش پشت پنجره س و نور پشت پنجره میخوره بهش. مشکلش چیه به نظرتون؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این آگلونما سفید هستش! نورش کمه و کود هم نداره که اون برگها رو باز کنه ! درحین جابجایی ریشه هاش اسیب دید واسه همین برگه باز نمیشه ! نباید هی گلدون عوض کنید که اینطوری بشه ! الانم کود گرین آپارتمانی بدید بهش و جابجا نکنید دیگه نورشم زیاد کنید تا ایشالا ریشه جدید بزنه و برگه باز بشه.

 5. سعادت گفت:

  سلام. خوب هستید. خسته نباشید. خیلی ممنون که سوالات را جواب می دهید. دیفن باخیا نزدیک پنجره هست و سماور در نزدیکی آن هست. هفته ای یک بار آب می دم. برگهایش به طرف پایین خم شده اند.علتش چیست؟ با تشکر از پاسخگویی شما.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ظاهرا هفته ای یبار براش کمه ! بین دو اب باید خاک خشک بشه ! سرما هم نبینه از جایی!

 6. عشقی محمدی گفت:

  سلام و تشکر از سایت فوق العادتون من حدود ۵ روزه که برای پذیرایی به دیفن باخیا و یه دراسینا خریدم دیفنم داره برگ پایینش زرد میشه دراسینام هم روزی ۲ تا ۳ تا برگ زرد میکنه نورم برای جایی که دراسینا هست خیلی کمه که از این لامپ های محرک رشد گذاشتم نورم برای دیفن باخیام نسبتا بد نیست خیلی روشن نیست تاریک هم نیست به نظرتون این زرد شدن رنگ برگها طبیعیه یا باید به خاطر کم نوری جا به جاشون کنم .راستی این لامپه مفید هست یا نه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ به خاطر نور کم داره زرد میشه البته گلتون داره خودشو سازگار میکنه با نور کم ! سعی کنید نورشو زیاد کنید تا زوددتر سازگار و اذیت نشه ! از اب زیاد از حد هم پرهیز کنید ! لامپ از بالا فاصله ی زیاد زیاد اثری نداره.

 7. sepid گفت:

  سلام. روزتون بخیر.
  توی خاک دیفن ما ی سری سوسک کوچیک مشکی هست،یعنی از روز اولی که این گیاه خریداری شد. چجوری میتونیم از بین ببریمشون؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سم سوین بزنید توی خاک ، یا روغن کرچک بزنید تا از بین ببره همه افات خاکزی رو

   • sepid گفت:

    واقعا ممنون از پاسخگوییتون….مثل همیشه سریع🙏🙏🙏
    فقط ی سوال وقتی سم یا روغن کرچک بزنیم باعث میشه حشرات بیان بیرون یا توو همون گلدون میمیرن؟ میخوام بدونم که اگه لازمه گلدون رو به فضای باز منتقل کنم.
    و اینکه اگه از این سم یا روغن برای گلدونایی که کنار دیفن بودن و احتمال اینکه اونا ام با این حشرات آلوده شده باشن استفاده بشه مشکلی پیش نمیاد حتی اگه پاکِ پاک باشن؟🤓

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ از زیر گلدون میان بیرون میمیرن ،برای همیشه ! بیرون نبرید گلتون رو سم رو بزنید توی خاکش.

 8. علی قضایی گفت:

  سلام. ممنون از سایت خوبتون.

  یک سوال در مورد قلمه زدن دیفن باخیا آموئنا:
  ما تا حال ساقه اصلی را قطعه قطعه میکردیم. بعضی قطعات را در شیشه های اب قرار میدادیم تا ریشه دهند. بگیر نگیر هم داشت، یعنی بعضی قطعات له و فاسد میشد و بعضی قطعات ریشه میداد. بعضی قطعات را هم در گلدان چال میکردیم و گلدان را خیس نگه میداشتیم تا ریشه دهند.
  اما در این وبسایت، شما نوشته اید که قطعات پنج سانتی را دو روز خشک میکنید؟!!! سپس روی خاک قرار داده و روی ظرف را با نایلون می پوشانید. کدام روش بهتر است؟ اصلا در حالتی که قطعات روی خاک خوابیده اند امکان ریشه دادن هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهترین حالت خوابانیدن قطعات روی خاک هستند بیشترین ریشه دهی و راندمان را دارن.

 9. علی قضایی گفت:

  سلام

  تکثیر از طریق ساقه یعنی چی؟ یعنی یک برگ را از ساقه جدا کرده و داخل بطری آب بگذاریم؟

 10. علی قضایی گفت:

  سلام

  سوال آخر:
  وقتی دیفن باخیا را برای تکثیر قطعه قطعه میکنیم قسمت بالایی که تعدادی برگ دارد را داخل گلدان خیس قرار دهیم یا داخل شیشه آب؟ کدام بهتر است؟

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید