گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۲۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل بلپرون(میگویی)

بلپرون

نام انگلیسی

Shrimp plant

نام علمی

(Justicia brandegeana (syn:Beloperone guttata

فارسی رایج

بلپرون

فارسی اصیل

ناوک (=تبر)،اشاره به گل پیکان مانند ان است.

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Acanthaceae

خاستگاه

مکزیک

 

ترجمه ی انگلیسی ان به میگویی به دلیل شباهت براکته های سرخ و یا اجری رنگ میگویی شکل است،زیبایی ان در حقیقت ناشی از زیبایی همین براکته های فلس مانند است و گرنه گلهای ریز و باریک و سفید رنگ ان قابل توجه نیست،گلها به صورت سنبله در انتهای شاخه ظاهر و به طرف پائین خم می گردند،پس از خریداری ریشه ها را بازدید و در صورت متراکم بودن انها،فورا گلدان را تعویض کنید وگرنه باعث تغییر رنگ در برگ دمگل میشود.هوای خشک و خنک  بهترین محیط را برای دوام کاسبرگ ها فراهم می سازند،در تمام طول سال به جز در زمستان که گیاه احتیاج به استراحت زمستانی دارد غرق در گل و متعلق به خانواده ی آکانتاسه است.

 

نیازها:

 

نور: به نور زیاد احتیاج دارد،نور مستقیم خورشید حتی در تابستان هم تحمل میکند،در زمستان در سایه نگه داری کنید.

دما: حداکثر درجه حرارت در بهار و تابستان ۱۸ درجه و در زمستان با شروع برگ ریزان ۷ درجه است و باید در چایی سرپوشیده محافظت شود.

آبیاری :بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت :غبارپاشی باعث پوسیدگی براکته های اطراف گل میشود،از رطوبت دائمی و پایدار استفاده کنید،برای این منظور به داخل زیر گلدانی سنگریزه دار اب اضافه کنید،دقت کنید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

تغذیه :با شروع گلدهی هر دو هفته یکبار تا اخر تابستان با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در اب  طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.(نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است)

خاک مناسب: بهترین خاک خاک و کود آماده است،زهکش باید خوب باشد،

تعویض گلدان :در اوایل تابستان شاخه های دراز و منحرف را قطع کنید و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.در سالهای بعد احتیاج به تعویض گلدان نیست و اقدام به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو و غنی نمایید.

تمیز نمودن برگها: نیازی به تمیز نمودن برگها نیست،غبارپاشی برای این امر کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی  استفاده نکنید،براکته های فلس مانند خشک شده اطراف گلها را حذف نمایید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه از شاخه های جوان در بهار و در تابستان در دمای ۱۸ درجه.

 

قلمه بلپرون

قلمه بلپرون

 

عوارض و درمان:

 

برگها بد شکل و حشرات با مواد چسبناک روی برگها مشاهده میشوند:گیاه را به مدت چهار هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگها زرد میشوند:آبیاری زیاد از اندازه و خاک باتلاقی شده است،زهکش را بازدید و به خاک های و به خاک های سطحی گلدان ها اجازه دهید تا قبل از ابیاری بعدی کاملا خشک شوند،هرگز اجازه ندهید اب اضافی در گلدانها باقی بماند.

شاخه های گیاه دراز و منحرف میشوند:هوا خیلی گرم و گیاه احتیاج به هرس دارد،گیاه را به محل سردتری منتقل کنید و شاخه ها را هرس کنید.

براکته ها رنگ پریده هستند:علت ان در تابستان کمبود نور است،ولی در زمستان ممکن است به علت گرمی هوا باشد،شرایط را بازدید نموده و محیط را مساعد سازید.

گلها میریزند:کاملا طبیعی است،گلها فقط یک هفته ولی براکته ها عمر بیشتری دارند.

براکته ها یا فسل های روی گل سیاه میشوند:صدمه مربوطه به غبارپاشی است،در موقع ظاهر شدن براکته ها غبارپاشی نکنید،رطوبت را از طریق ریختن اب در زیر گلدانی حاوی سنگریزه تامین کنید،براکته های صدمه دیده را حذف کنید.

برگها پس از تمیز کردن سیاه رنگ میشوند:علت ان استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید،برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگزها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.مواظب براکته ها باشید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

در تابستان برگها میریزند:گیاه تشنه است،سطح خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید ولی اجازه ندهید خاک گلدان ها باتلاقی شوند.اگر در زمستان این علائم مشاهده شد به خاطر سردی هوا است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک رنج میبرد،با ظهور جوانه ها تا اخر تابستان هر سه هفته یکبار با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

هرس: قبل از تعویض گلدانها و رشد جوانه ها در بهار،شاخه های دراز و  منحرف را درست از بالای محل برگ قطع و کلها و براکته های خشک را از محل تشکیل و بالای برگ ها را حذف کنید.

بعلت حساسیت ان به رطوبت بالا و غبارپاشی،گیاه را در حمام و یا محل مرطوب قرار ندهید.

بلپرون

بلپرون

و گونه ی دیگر که به میگویی هم معروف است…

بلپرون

بلپرون

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نه گل از دست غمت رست و نه بلبل در باغ

همه را نعره زنان جامه دران می‌داری

ای که در دلق ملمع طلبی نقد حضور

چشم سری عجب از بی‌خبران می‌داری....

دیدگاه های شما

20 پاسخ به "معرفی گل بلپرون(میگویی)"

  1. shahab گفت:

    Attachment

    اینم یه عکس دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید