گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۱۳۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

1,134 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. سمیرا گفت:

  خیلی ممنون.آقای سجادی عزیزم خیلی لطف کردین

 2. سمیرا گفت:

  Attachment

  سلام مجدد وخسته نباشیدخدمت شما.قبل ازاینکه شمابگین قارچکش کاربندازیم بزنین من همسرمو فرستادم یه گلخونه براقارچکش سبز وسفید بهش بدن اینو بهش دادن گفتن قارچکشه .یکی یه پودکرم رنگ اونیکی یه مایع سبز رنگ گفتن ازهرکدوم یه قاشق چایخوری دریک لیتر بریزین اسپری کنین روبرگها.بنظرتون چی هست واینکه خوبه؟یا کاربندازیم بگیرم ویه سوال دیگه اینکه چندبار استفاده کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام والا نمیدونم اینا چیه ! اپه به اسم قارچکش بهتون داده خب میتونید استفاده کنید انشالا جواب بده …توی فروشگاه دمبرگ اقلام مورد نیاز موجوده

 3. نگین گفت:

  سلام گل قاشقی که تازه گرفتم برگاش داره سیاه میشه وکم کم بی جون میشه میفته. شک ندارم بیماری قارچی گرفته.. بنظرتون میشه از سم کاپتان بهش بدم؟خراب نمیشه؟؟ازخودتون قبلا گرفتم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگین چان خوبی؟ ببینید درست حدس زدید قارچ زده باید با کاپتان اب بدید و اسپری کنید روش و تهویه رو زیاد کنید و ابیاری رو کم تر و نور رو بیشتر ! قسمت های سیاه رو هم بکنید از ته

 4. یلدا گفت:

  سلام
  من یه قلمه حسن یوسف هدیه گرفتم توی آب گذاشتم ریشه زد گذاشتم توی خاک داره پژمرده میشه همیشه همین مشکلم دارم چیکار کنم که پژمرده میشه لطفا راهنماییم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام یلدا جان خوبی؟ ببینید سریع تا دیدید داره ریشه میزنه بزنید توی خاک ! اگه توی اب بمونه و ریشه زیاد بشه بعدا سخت عادت میکنه بهم محیط خاک…شما ازین ببعد پرلیت تهیه کنید و قلمه هارو همرو بزنید توی پرلیت جانم 🙂

 5. فرشته گفت:

  سلام، ممنونم از راهنمایی همیشگی شما.
  این روزها برگ قاشقی من که یک گلدان بزرگ و سرحال ازش سالهاست دارم هر روز تقریبا ۵ تا برگ سالمش میریزه. میدونم یه مدت هواش خیلی سرد شد اما الانم که دمای اطرافش رو گرم کردم بازم ریزش برگش ادامه داره. نمیدونم باید چیکار کنم. همینجوری ادامه پیدا کنه کاملا کچل میشه.

  • فرشته گفت:

   Attachment

   این هم عکس از گل قاشقیم.

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام فرشته جان ببنیید خاکش به نظر خشکه این خشکی زیاد براش خوب نیست شاید وقت اب دادنش بوده ! تهویه هوا نیاز داره پس بهتره بذارید جایی که هوای تازه در جریان باشه براش اینطوری جلوی ریزش گرفته میشه…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فرشته جان خوبی؟ ببنیید تهویه هوا نیاز داره و شاید قارچ گرفته بهتره گیاه رو بررسی کنید برای سیاهی و لهیدگی اگه قارج داشته باشه به ما اطلاع بدید ! تهویه رو زیاد کنید.

   • فرشته گفت:

    من امروز گیاه و از گلدون بیرون آوردم و تقریبا چیزی از سیاهی و لهیدگی متوجه نشدم اما ریشه هاشو با آب شستم و به خاک جدید منتقلش کردم و بهش سم مانکز ب که از سایت شما گرفتم دادم. نمیدونم بهتر میشه یا نه.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام ببینید انشالا که بهتره بشه فقط سعی کنید اسیدهیومیک بهش بدید تا شوک رو بگیره و نذار گیاه اذیت بشه..

   • فرشته گفت:

    سلام آقای سجادی من گلدونش رو عوض کردم چیز مشکوکی در ریشه هاش ندیدم. اما هم خاکش رو عوض کردم و هم سم مانکوز ب ریختم.

 6. فرشته گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی ممنونم از راهنماییتون راستش من قاشقی رو از گلدون بیرون آوردم و ریشه هاش تا جایی که من دانش دارم اکی بود فقط خیلی تو هم گره خورده بودن من خاکش رو عوض کردم با خاکی که از سایت شما گرفتم توشم سم مانکوز ب ریختم.

 7. جوادزاده گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  برگ قاشقی من این شکلی👇🏻 شده. برگهاش خم شده و شاخه هاش نازک. کود و قارچکش هم به طور منظم بهش دادم. ماهی یکبار هم آهن و اسید هیومیک میدم. کنار پنجره غربی هم هست. چی شده؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید باید تهویه درست کنید براش محیط بسته اتاق خرابش میکنه. بهتره که بذارید توی راه پله روشن تا جون بگیره و سرحال بشه ! تغذیه فقط اهن نیست باید با کودای کامل هم تغذیه بشه وگرنه مسمومیت اهن پیدا میکنه.

 8. جوادزاده گفت:

  Attachment

  عکسش اول نیومد. اینم عکسش

 9. ایما گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  قاشقی من حشره ریز بال دار گذاشته خاکش یکبار دادم سم زدن خوب شد ولی امروز دوباره دیدم.
  مشکل دیگه اش اینه که تا جوونه میزنه سیاه میشه یکم بعد و میریزه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ایما جان خوبی ؟ ببین تهویه کم و رطوبت زیاد خاک باعث ایجاد این حشره ها میشه پپس بهتره که تهویه رو بیشتر کنید و تا خشکی خاک اب ندید بهش.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید