گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۲۰۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای &#۱۲۸۵۱۲; امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان 24 درجه و حداقل درجه در زمستان 18 درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  2الی 3 روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را 15 دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

1,202 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. محمود گفت:

  Attachment

  سلام این گل از زمانی که گلدونه عوض کردیم برگ ریزوم شده و هم چیزو هم امتحان کردیم کم آب دادن نور زیاد آب دادن بازم درست نشده کمک کنید اسمشم نمیدونم راستی حدود ۵سال این گل ما داریم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمود خوبی؟ این روی خاکش شور شده سفید شدهباید روی خاک رو عوض کنین و ضمنا تهویه هوا فراهم کنین تا قارچ نزنه یوقت این گل عاشق هوای خنکه ! تهویه هوا براش فراهم کنین

 2. محمود گفت:

  Attachment

  این هم یه نمونه از برگ جدا شده

 3. زینب گفت:

  سلام
  گل قاشقی من سالمه و گل های ریز و قرمزی هم میده اما اولا حالت بوته ای داره شاخه ها عمودی نیستن یه حالت شل و روبه پایین دارن.
  مشکل دوم اینه که حالت کم پشت و به اصطلاح کچل داره چند تا شاخه جدان و هیچکدوم چند شاخه نشدن و سر هر شاخه فقط یه غتچه گل هست
  چکار کنم تا بهتر بشن

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زینب جان خوبی؟ توصیه میشه گلدونشو بزرگ کنید و خاک جدید بکارید و نورو تهویوش درست کنین تا پرپشت و گرد بشه سرشاخه هاشو هرس کنین تا شاخه جدید تجریک به رشد بشن

 4. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون این گیاه برگ قاشقی من چند وقته برگ هاش از ساقه به این صورت جدا میشه و کل برگ سیاه میشه باقی برگ هاشم حالت چروکیده شدن مشکلش چیه ؟

 5. مریم گفت:

  سلام آقای مهندس
  میشه لطف کنید بگید قاشقی من چرا اینجوری شده؟چیکارش کنم؟

 6. مریم گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر
  قاشقی من یه مدته برگهاش این شکلی زرد شدن
  چیکارش کنم؟

 7. مریم گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر
  میشه لطفا بگید قاشقی من چرا اینجوری شده و چیکارش کنم؟

 8. رامين گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک گل قاشقی دارم که گل های قرمز کوچیک میده و برگهای کوچکترش اول یک مدل قرمز رنگ هستن بعد کم کم با رشدشون سبز تر میشن ما اینو از وقتی خریدیم هی گلاش داره کمتر میشه و خشک میشه میشه راهکار خشک نشدن و دوباره در اومدن گل هاشو میشه بگین؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام رامین خوبی؟ ببین این نباید گل بده چون گل زورشو کم میکنه و باید شما تغذیه کنین و نورشو زیاد کنین و با دیدن گل باید گلش چیده بشه

 9. موسوی گفت:

  Attachment

  سلام
  گل قاشقی گرفتم بعد متوجه شدم پشت برگها اکثرا این لکه های زبر هست که پاک نمیشن نمیدونم چی هستن
  قارچ هستن یا خود گیاه اینارو زده ؟ممنون میشم‌ راهنمایی بفرمایید چکاری باید انجام‌ بدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببین این مشکل قارچی داره بهتره یبار با سم کاپتان سمپاشی بشه تا جلوی این مشکل گرفته شود

 10. jah گفت:

  سلام وقت شما به خیر آقای مهندس
  من یه پیرومیا دارم البته قاشقی نیست از این بلک هایی که تازه امسال اومده، بعد خرید دیدم پشتش آرد زده بود گیاه رو قلمه زدم و سمپاشی کردم
  تو گلدون جدید رشد کرد یه هفته و امروز دوباره دیدم پشت برگاش عنکبوت های خیلی ریز که نمیدونم چیه داره. دوباره همه برگا رو چیدم و سم زدم. سمش رو هم از خودتون گرفتم هر دو تاشو زدم
  فقط سوالم این بود که چیکار کنم ریشه کن شه
  و این که ایا گیاه های خاصی مستعد افتند چون گیاه های کناریش هنوز آفت نزده
  اگر سخته ریشه کنیش بندازم بیرون اون گلدون رو
  تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ قاشقی مستعده شپشک هست و باید سم مخصوص بهش بزنین و موقع خرید دقت کنین اون عنکبوت ها وقتی با چشم دیده شده ینی همون عنکبوته ! زمانی باید از عنکبوت بترسی که تارعنکبوت ببینین ولی خود عنکبوت رو نتونی ببینی 😂 اون ینی کنه !!سعی کن تهویه و خنکی براش تهیه کنی تا تاب اوریش بیشتر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید