گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۳۲۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برگ انجیری

برگ انجیری

نام انگلیسی

Swiss cheese plant

نام علمی

Monstra Deliciosa

فارسی رایج

برگ انجیری

فارسی اصیل

اژبن(اژ=مار+بن=ریشه)(اشاره به ریشه های مار مانند ان است)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

45000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا

 

برگ انجیری گلی مناسب برای منازل و نا مناسب برای ادارا ت ودفاتر و شرکت ها  می باشد.چند گونه از فیلودندرون با برگهای پهن  وبریدگی های عمیق در گلفروشی ها موجود است که همه انها تحت نام برگ انجیری به فروش میرسند،ولی در گیاه شناسی که اساس طبقه بندی روی گل و دستگاه زایشی است ممکن است دو گیاه ظاهرا مشابه دو نام مختلف را به خود اختصاص دهند،بر هر صورت ان گیاهان با هر نامی که عرضه گردند در این نیازها مشترکند.هوای گرم و مرطوب ایده آل آنهاست،تغییرات درجه حرارت را به راحتی میپذیرند،ریشه های هوایی انها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند،برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

 

نیازها:

 

نور :نزدیک پنجره با نور غیرمستقیم نیم سایه،نیم افتاب نور دلخواه این گیاه است،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید.نور کم باعث کم شدن بریدگیهای برگ شده و از زیبایی آن می کاهد

دما :اگرچه تا ۱۰ درجه سانتی گراد مقاومت دارد ولی کمتر از ۱۳ درجه را دوست ندارد،در تابستان تا حدود ۳۰ درجه مقاومت میکند ولی در درجات بالاتر باید غبارپاشی مداوم نمود.

ابیاری :آبیاری زیاده از اندازه برای این گیاه مضر و سطح خاک در فاصله دو ابیاری باید خشک شود،همیشه قبل از ابیاری رطوبت سطح خاک را بازدید کنید.

رطوبت: در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبارپاشی دارد،از اب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده کنید.بهترین رطوبت ساخت جزیره در زیر گلدان است

تغذیه:  تغذیه بیش از اندازه باعث تجمع املاح در خاک میشود.در هر ماه یکبار تغذیه کنید.

خاک مناسب :خاک سبک و اماده کاشت یا کمپوست بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار بیرون زدن ریشه از زیر گلدان و  با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد.در سالهای بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد میگردد.

تمیز نمودن برگها: برگها را با احتیاط با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید،از مواد براق کننده ی شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر :گرفتن قلمه در بهار،هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای ۲۳ درجه ریشه دار گردد.

 

عوارض و درمان:

 

رشد گیاه متوقف شده است:نور کافی نیست،گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور از قطرات اب به جای مانده روی برگها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه میزند،در سایه غبارپاشی کنید،برگهای صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع کنید.

بعضی از برگها شکاف طبیعی هم ندارند:کیاه از گونه ی دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگها کاملا طبیعی است.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها دیده میشوند:عامل ان حشره ی افت است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه را سم پاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند که شدت ان در زمستان بیشتر است:ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله ی بین دو ابیاری کاملا خشک شود سپس ابیاری را با مقدار کمتری انجام دهید،هر دو هفته یکبار ابیاری کافی است،زهکش را بازدید کنید.

برگها بدشکل و شکافدار میشوند:گیاه را از محل پر تردد خارج کنید،صدمات فیزیکی عامل ان است.

برگها خشک و چروک دار هستند:گیاه تشنه و هوا خشک است،فورا ابیاری نمایید.

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است:هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده اند:احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج میبرد،هر سه هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

برگها رنگ پریده و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:عامل ان کنه ریز قرمز است.گیاه را با سم کنه کش طبق دستور هر ۲ هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.غبارپاشی بهصوص  زیر سطح برگها در کاهاش افت موثر است.

نوک برکها قهوه ای رنگ میشود:گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید،همیشه خاک گلدان را بازدید کنید.بخصوص در تابستان که نیاز به اب بیشتر دارد.

ریشه های هوایی گیاه را هرگز قطع نکنید،بلکه با نصب قیم خزه دار  انها را وادار به فرورفتن در خزه مرطوب نمایید.
برگ انجیری

برگ انجیری

گونه ی دیگه  ی برگ انجیری ،به نام انجیری مینیاتور اصطلاحا که دقیقا شرایطی مثل برگ انجیری خودمون داره و به نور زیاد نیازمده…به نام Monstera.friedrichsthalii

 

برگ انجیری مینیاتور

برگ انجیری مینیاتور

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بر خاک کوی دوست گذاری نمی‌کنی

ترسم کز این چمن نبری آستین گل

کز گلشنش تحمل خاری نمی‌کنی

در آستین جان تو صد نافه مدرج است....

دیدگاه های شما

323 پاسخ به "معرفی گل برگ انجیری"

 1. As.shirzad گفت:

  سلام
  من چند وقته که گیاه برگ انجیری نگه می دارم شما تو یک مطالب فرموده بودید که این گیاه باید در جای گرم و مرطوب باشه ولی الان در چنین شرایطی نیست
  به نظرتون ابیاری شو بیشتر کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبین؟ ببینید باید با خشکی خاک ابیاری بشه اب زیاد از حد خوب نیست براش ! محیطم گرم و مرطوب و پرنور بشه کیف میکنه 🙂

 2. سارا گفت:

  سلام. ممنون. مفید بود.
  اما آیا میشه برگ انجیری را طولانی مدت در آب نگهداری کرد؟
  اگر مراقبت خاصی لازم داره لطفا توضیح بدید.

 3. الهام گفت:

  Attachment

  سلام.
  سپاس از توضیحات عالیتون.
  راستش من نوعی دیگه از این گیاه و دارم. تو چند ماه اول رشدش عالی بود.
  الان مدتیه ریشه هوایی و برگ نمیده و سر برگ ها هم زرد و بعد قهوه ای میشه.
  قبلا موقع کم ابی این اتفاق براش میفتاد ولی اب دهیش و بیشتر کردم یه مدت خوب شد ولی دوباره داره اینطوری میشه.
  در ماه دو تا سه بار کود سه بیست و اسید هیومیک بهش میدم و زیر گلدونیش و هم شبیه جزیره داخلش اب میریزم. البته سطح کف گلدون از اب بالاتره تا اب و داخل نکشه و باتلاقی نشه خاکش.
  میشه راهنماییم کنید تا حال گلم خوب بشه باز.
  ممنون میشم.
  در ضمن من سوختگیا را میچینم تا ظاهر گل خراب نشه .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام الهام جان خوبی؟ ببینید کود خوبی استفاده نمیکنید ! ضمنا تهویه هوا براش فراهم کنید حتما این مرتبط هست با جذب تغذیه ! نورشم کمی بیشتر کنید و از کودای گرین اپارتمانی استفاده کنید برای تغذیش این علائم کمبود پتاسیم داره …. ازینا مهمتر ابیاری با اب تصفیه شده انجام بشه و اب لیمو صنعتی توش ریخته بشه تا اب و سبک کنه.

 4. میلاد گفت:

  سلام جناب مهندس
  اگر بخوایم برگ انجیری رو همیشه در آب نگهداریم،
  شاخه ای که می بریم، چند بند داشته باشه؟
  چند بندش داخل آب باشه؟
  چه مقدار کود بامبو و هر چند وقت داخل آب بریزیم؟
  آبش رو هر چند وقت باید عوض کنیم؟

 5. سمیه کوشا گفت:

  Attachment

  سلام خوبین این برگ انجیری من زیر یرگهاش لکه های ریز زرد رنگ دیده میشه یعنی داخل برگ این لکه ها وجود داره از روی برگ لکه ها به وضوح دیده نمیشه
  آبیاری با خشک شدن خاک کوددهی اهن اسید و برگساره ای گرین بطور تناوبی استفاده میکنم البته چون گلدونش بزرگ بود خاکش رو با لیکاپون ریز مخلوط کردم که تهویه بهتری داشته باشه ،اولش یکی از برگها اینطوری بود الان تقریبا تمام برگها این لکه ها رو داره فقط از زیر برگ بهتر قابل مشاهده ست.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سمیه جان خوبی؟ ببینید قارچ هست به نوعی و باید با سم بنومیل سمپاشی کنید تا جلوی پیشرفتش رو بگیره ! این سم توی فروشگاه ما موجوده.

 6. نیلوفر گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر، من ریشه‌های هوایی برگ انجیریم رو چندماه توی آب نگه داشتم بعد قلمه زدم کاشتم، یکی دو روز بعد کاشت دور برگاش شروع کرد به زرد شدن، خیلی نگرانشونم😢 چکار میتونم انجام بدم که سرحال بشن؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نیلوفر جان خوبی؟ نگرا نباش این برگ پیر هستش و قتی برگای تازه بزنه دیگه اینطوری نیمشه ! بهتره با کود گرین اپارتمانی تغذیه بشه تا به زودی برگ تازه بزنه…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید