گل های بیرونی ۵۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل اطلسی

اطلسی گل درشت

نام انگلیسی

Petunia

نام علمی

Petunia x hybrida

فارسی رایج

اطلسی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Solanaceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی

اطلسی دارای رقم های یک ساله و دائمی بوده منشأ آن آرژانتین، برزیل و اروگرئه است. گونه P. x hybrida حاصل تلاقی بین P. axillaris و P. integrifolia است. در گلکاری از اکثر رقم های آن حتی رقم های دائمی به صورت یک ساله استفاده می شود. دارای ساقه های نیمه چوبی و گل های قیف مانند است. انواع کم پر و پر پر دارد که نوع کم پر آن را به عنوان اطلسی معمولی میشناسیم و بیشتر در حاشیه کاری و تپه های گل به کار می رود. رقم های پر پر یا گل درشت آن که برخی از نظر کروموزومی تتراپلوئید هستند امروزه رایج شده است. در اطلسی از ویژگی قدرت دو رگه بسیار استفاده می شود و گل های چند رنگ و ستاره مانند از این طریق تولید می گردد. گل های اطلسی معمولی دارای عطر ملایمی است که به ویژه در شب استشمام می شود و در روز بوی خاصی ندارد.

گل اطلسی دارای رنگ های متنوع است. جای رنگ زرد خالی بود که اخیرا این رنگ هم از طریق به نژادی تولید شده است. برخی از آنها دارای پنج نوار سفید هستند که از وسط گل به سمت حاشیه گسترش یافته اند. برخی نیز دارای نوار سفید در حاشیه هستند. عادت رشد آن نامعین و دارای انواع پا بلند و پا کوتاه است. برگ های این گیاه اندکیکرکدار و چسبنده است.

اطلسی ها از نظر شکل گل در چهار گروه قرار می گیرند که عبارتند از:

۱-گل درشت (Grandiflorus)

اطلسی

اطلسی

۲-پر گل (Multiflorus)

اطلسی پر گل

اطلسی پر گل

۳-پر پر (Double)

اطلسی پر پر

اطلسی پر پر

۴-چین دار (Fringed)

گونه های اطلسی در سه نوع: بوته ای (Bushy) ، خزنده  (Sprawling) و بالا رونده  (Trailing) موجود است که برای منظورهای مختلف در طراحی فضای سبز می توان از آن ها استفاده کرد.

به طور کلی اطلسی های هیبرید (دورگه) به ۶ دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 Single multiflora

 Doubles grandiflora

 Single grandiflora

 California gaint

 Floribunda

Doubles multiflora

                                                                                                                                                                                                                    در سال های اخیر دو تیپ جدید اطلسی تولید شده که شامل Milliflorasبا تعداد زیادی گل ریز و SupertuniasTM با عادت رشد رونده و پر رشد است. نوع اخیر به صورت رویشی افزایش می یابد، چون بذر نمی دهند و اگر هم بذر بدهد مقدار آن کم است.

گلدهی

    اطلسی از اواخر بهار تا اواخر پائیز گل می دهد. از زمان کاشت بذر تا گلدهی حدود 3 ماه طول می کشد.

نیازها

    در خاک های حاصلخیز به نسبت سنگین و محل آفتابی رشد و نمو خوبی دارد. در خاکی که تازه باشد و پیشتر در آن اطلسی کشت نشده باشد این گیاه خوب رشد می کند. از نظر دمایی دامنه زیادی را تحمل می کند. بذر آن برای تندش نیاز به نور دارد. حذف گل های پژمرده باعث گلدهی بیشتر و طولانی شدن دوره گلدهی می شود. سه هفته پس از انتقال نشاء که بوته ها رشد کافی کردند قطع جوانه انتهایی توصیه می شود که این عمل باعث رشد جانبی گیاه می شود. زمانی که گیاهان زیاد طویل می شوند می توان آنها را سربرداری کرد. همچنین زمانی که گیاهان به صورت دراز و باریک رشد می کنند می توان با سربرداری این مشکل را حل برطرف کرد.

    در اطلسی دما، گلدهی و نیز تعداد انشعابات جانبی را تحت تاثیر قرار می دهد. گلدهی در دمای 21 تا 26 درجه سانتی گراد افزایش می یابد و در 10 تا 15 درجه کاهش می یابد. در دماهای خنک، تعداد شاخه های جانبی زیاد می شود.

    آبیاری، در رشد اطلسی نقش اساسی دارد. برای کاهش سرعت رشد و در نتیجه جلوگیری از گلدهی سریع، گاهی از کاهش آبیاری استفاده می شود ولی این عمل باعث کاهش کیفیت می شود.

افزایش

    رقم های معمولی با بذر و رقم های پر پر با بذر دو رگه یا قلمه افزایش می یابند. در رقم های پر پر به علت تبدیل شدن اندام های جنسی به گلبرگ بذر تولید نمی شود.انواع SupertuniasTM و انواع دارای برگ ابلق نیز با قلمه افزایش می یابند. بذر برخی رقم ها برای تندش نیاز به نور دارد بنابراین باید سطحی کشت شود. برخی دیگر نیاز به تاریکی دارند. زمان کاشت بذر بسته به شرایط محیطی از اواخر زمستان تا اوایل بهار است به عنوان مثال در کرج در اردیبهشت ماه، در هوای آزاد کشت می شود و نشاء آن در خرداد به محل اصلی منتقل می شود. به طور معمول بذر آن در شاسی سرد کاشته می شود و پس از رفع خطر یخبندان در اردیبهشت به فاصله ۳۰ سانتی متر در زمین اصلی نشاء می شود. فاصله بوته ها نباید کمتر از ۲۵ سانتی متر باشد چون حالت متراکمی ایجاد شده و گیاه دچار بیماری هایی مانند بوته میری و غیره می شود.

    جهت افزایش رقم های پر پر با قلمه، در اواخر تابستان قلمه گیری کرده و قلمه ها را در ماسه مخلوط با خاک گلبرگ در گلدان نگهداری می کنند. پس از سپری شدن فصل زمستان قلمه های ریشه دار شده را به طور جداگانه در گلدان می کارند.

دانهال گل اطلسی

دانهال گل اطلسی

قلمه اطلسی

قلمه اطلسی

آفات و بیماری ها

    از آفات مهم آن برگ خوار است که با سموم حشره کش قابل کنترل است. از بیماری های ویروسی آن می توان به موزاییک توتون و موزاییک خیار اشاره کرد که به محض مشاهده باید گیاه آلوده را از یبین برد. از دیگر بیماری های آن بوته میری است که در این مورد گندزدایی خاک ضروری است. قارچ های رایزوکتونیا و اسکلروتینیا باعث ایجاد شانکر در پایین ساقه و نیز زرد شدن و افتادن برگ های پایینی می شود.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نه وصلت دیده بودم کاشکی ای گل نه هجرانت

که جانم در جوانی سوخت ای جانم به قربانت

تحمل گفتی و من هم که کردم سال ها اما

چقدر آخر تحمل بلکه یادت رفته پیمانت

دیدگاه های شما

50 پاسخ به "معرفی گل اطلسی"

 1. رادمنش گفت:

  Attachment

  با سلام..
  ببخشید، اسم این گل چیه؟

 2. مریم گفت:

  سلام
  من فلفل کاشتم. فلفل سبز. الان تقریبا دو ماهه. اینایی که دراومدن احساس میکنم یه چیز دیگن. بیزحمت شما میدونید اینا فلفلن یا چیز دیگه! شکم به اطلسی رفته

 3. مهدی گفت:

  سلام .

  بنده چندتا گل اطسی کوچک از بیرون خریداری کردم و در گلدان آویز که حدودا ۴ ساعت آفتاب داره کاشتم .

  بعد یک هفته یکی از اونها برگهاش شروع به زرد شدن کرد و دیگه گل ندار و یه جورایی مچاله شد و خشک شد .
  خاک و آبیاری و کود طبق توضیحات انجام دادم .

  مشکل کجاست امروز دقت کردم چندتا بوته ی دیگه هم از پایین برگهاش شروع به زرد شدن کردن .

  بوته های بنفش و صورتی خریدم که فقط صورتی ها اینجوری میشن ولی بنفشها هم برگهاشون سبزه همگل جدید میدن کنار هم کاشتم ‌. !!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید وقتی توی گلدون میذارید روزانه اب بدید بهش. گلی که توی گلدون اویزه جاش گرمتره و نیاز به ابیاری بیشتری داره..

 4. علی رضا گفت:

  سلام خسته نباشید من خیار کاشتم ولی با وجود اینکه خیلی بزرگ شده و گل داده ولی خیار نمیده البته گل هایی که داده گل نرینگی هست گل مادگی نداده و انگار نمیخواد هم گل مادگی بده چون دیگه خیلی بلند شده میخواستم ببینم علت چیه؟ممنون میشم جواب بدین.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی؟ خیار ها گل نر ندارن همشون مادن ! باید تغذیه کنید یا نورشو زیاد کنید تا تبدیل به میوه بشن به زودی…اید صبر کنید گلش تموم بشه خیار تهش شکل میگیره.

 5. محمد جعفری گفت:

  سلام ؛ اینطور که می فرمایید نمی شه گونه معمولی را با قلمه تکثیر کرد ؟ یه گلفروش ۲ ماه پیش بهم گفت میتونی قلمشو بزاری تو آب ریشه بزنه یعنی اشتباه گفته ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خیر میشه قلمه زد ! ولی با بذر سریعتر و راحتتر به جواب میرسی البته اگه گونه ی خاصی مد نظرتونه با قلمه بزنید بهتره چون صد درصد شبیه به مادر خودش میشه ولی بذر اینطوری نیست .

 6. تاتیانا گفت:

  سلام
  خسته نباشید.
  کدام نوع اطلسی دائمی است؟
  اطلسی ایرانی
  اطلسی آویزان
  اطلسی پر گل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید