گل های بیرونی ۴۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۶ شهریور ۱۳۹۲

معرفی گل اختر

اختر

نام انگلیسی

( Canna(indian shit

نام علمی

Canna spp

فارسی رایج

اختر

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

4000-7000

از خانواده

Cannaceae

خاستگاه

جنوب کالیفرنیا تا شمال آرژانتین

    بومی  مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و شمالی است. گیاهی علفی چندساله، ریزوم دار با ساقه های طویل و بدون انشعاب است. برگ ها بزرگ، پهن با رگبرگ های برجسته و بدون بریدگی بوده ار قسمت های پایین، ساقه را در میان می گیرند و طول آنها ممکن است به 40 تا 50 سانتی متر برسد. رنگ برگ سبز تا مسی یا ارغوانی است.  بنابراین برگ آن نیز به باغچه زینت می دهد. گل های نامنظم آن به صورت خوشه در انتهای ساقه قرار دارند و شاید طول خوشه به 30 سانتی متر برسد. گل ها به رنگ های قرمز، زرد، کرم، سفید، صورتی، نارنجی و گاهی دو رنگ دیده می شوند. هر گل دارای سه کاسبرگ کئچک گلبرگ مانند، سه گلبرگ و 2 تا 5 پرچم است که به صورت گلبرگ درآمده اند. میوه کپسول است و دارای بذر سخت و گرد و گلوله مانند است که به هین دلیل به آن Indian shotمی گویند.

گلدهی: در طول مدت تابستان و تا زمان یخبندان گلدهی دارد.

نیازها: این گیاه به آب و نور فراوان نیاز دارد. خاک آن باید حاصلخیز و مرطوب باشد. در طول مدت رشد، استفاده از کود های شیمیایی  به صورت سرک باعث بهتر شدن گلدهی و نیز وقوی و ضخیم شدن ریزوم ها می شود. این گیاه گرمسیری بوده و نمی تواند سرمای زمستان را در مناطق معتدل تحمل کند.

افزایش: اختر به دو روش کاشت بذر و تقسیم ریزوم قابل افزایش است. اغلب از طریق ریزوم افزایش می یابد و استفاده از بذر فقط جهت به نژادی و نیز جهت افزایش گونه هایی که از طریق رویشی قابل افزایش نیست، کاربرد دارد.

تقسیم ریزوم در بهار انجام می شود. طول ریزوم جهت کاشت باید ۷-۵ سانتی متر و هر قطعه باید دارای ۱تا ۳ جوانه باشد. هنگام کاشت ریزوم، جوانه ها باید به طرف بالا قرار گیرد. عمق کاشت ریزوم باید ۳ تا ۵سانتی متر باشد. در مناطق با طول فصل رشد کوتاه، آن را داخل گلدان کاشته و در محل گرم نگهداری می کنند و پس از مناسب شدن هوا به باغچه منتقل می شود.

ریشه اختر

ریشه اختر

کاشت بذر زمانی انجام می شود که دما به ۲۰  درجه رسیده باشد. با توجه به اینکه پوسته بذر بسیار سخت است باید پیش از کاشت آن را به مدت 24 ساعت در آب نیم گرم خیس کرده و یا آن را خراش داد. دان نهال ها پس از 4 سال به گل خواهند رفت. در سال های اخیر ارقامی توسط شرکت بذر تاکی به بازار ارائه شده که بذر آن به آسانی می تندد و در اصفهان با کاشت بذر در گلخانه، پس از 20 روز تندیده و گیاهان بعد از حدود پنج ماه به گل می رود.

بذر گل اختر

بذر گل اختر

برداشت و نگهداری ریزوم

در مناطق خیلی سرد در پاییز پس از سیاه شدن برگ ها در اثر سرما، ساقه و برگ ها حذف و ریزوم ها را از خاک خارج کرده و تا آغاز بهار آنها را در زیر خاک یا پیت مرطوب در انبار با دمای ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری می کنند.

گونه های مهم

مهمترین گونه اختر C. indica (اختر هندی) است که دارای برگ های سبز تیره و گل های قرمز روشن یا نارنجی است.

اختر

اختر

رقم Purpurea دارای برگ های ارغوانی تیره است.

اختر

اختر

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نقد امروز غنیمت شمر از دست مده

کور بختست که اندیشهٔ فردا دارد

بت من جلوه‌کنان گر به چمن درگذرد

با رخش سوی گل و لاله که پروا دارد

دیدگاه های شما

43 پاسخ به "معرفی گل اختر"

  1. نگار گفت:

    سلام مهندس وقت بخیر
    میشه راهنمایی کنید دلایلی که باعث میشه اختر گل نده چی هستن؟
    چون من‌اختر دارم ولی اصلا گل نداده
    جنوب زندگی میکنم اخترم نور کافی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید