گل های بیرونی یک دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل ابری آبی

ابری آبی

نام انگلیسی

Floss Flower_ageratum

نام علمی

Ageratum houstonianum

فارسی رایج

ابری آبی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Asteraceae/ Compositae

خاستگاه

آمریکای جنوبی

 منشا ابری آمریکای جنوبی و از جمله گل های بهاره و تابستانه است. عادت رشد آن به صورت برافراشته، پهن شونده یاتپه ای شکل است ولی در بیشتر انواع آن ارتفاع بوته آن کم است. به طوری که گسترش بوته بیشتر از ارتفاع آن است. شاخه ها و برگه ها خشن بوده و دارای تک گل های کوچکی است که به صورت مجموعه ای به تعداد زیاد، روی بوته قرار می گیرد و یک حالت مجعد به بوته می دهند. گل ها به رنگ های آبی روشن، آبی خاکستری، صورتی و سفید مشاهده می شود. به طور معمول به قدری گل میدهند که شاخه و برگ به تقریب پیدا نبوده و جلب توجه نمی کنند. گل های آن دوام زیادی داشته که به همین دلیل به نام  Ageratum به معنی همیشه جوان خوانده می شود.

 گل مناسبی برای ردیف جلو حاشیه است ولی چون پر رشد است اگر به همراه گل های کوتاه مانند و غیره کشت شود بر آن ها چیره می شود.

گلدهی

 از تابستان به گل می نشیند و برای مدت قابل ملاحظه ای یعنی تا اواخر آبان و پیش از شروع یخبندان گل می دهد. حتی در آذر ماه گل ابری در باغ جلب توجه می کند و در این روزها بذر فراوانی دارد.

نیازها

 خاک سبک و محل های آفتابی و گرم را می پسندد. برای حفظ پاکوتاهی، چندین مرتبه سرزنی برای آن مناسب است. نیاز آبی آن ممکن است بالا نباشد ولی چون ریشه سطحی است زود به زود باید آبیاری شود. برای بهبود گلدهی، گل های پژمرده آن باید چیده شود.

افزایش

 با بذر افزایش می یابد. برای زود به گل رفتن در باغچه باید نشاء آن خیلی زود در بهار تهیه شود و به زمین اصلی منتقل شود. افزون بر کاشت بذر در اردیبهشت ماه در خزانه، به صورت بذرکاری مستقیم در محل اصلی در همین زمان نیز کاشت می شود ولی تلفات بذر در این حالت زیاد است. از زمان کاشت بذر تا گلدهی ۲.۵ تا ۳ ماه زمان لازم است. چون اندازه گیاه کوچک است باید فواصل کاشت کم (به طور معمول ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر) در نظر گرفته شود.

ابری آبی

ابری آبی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گل به تاراج خزان رفت و بهارش از نو

تاج سر کرد و علیرغم خزان بازآورد

پرئی را که به صد آینه افسون نشدی

دل دیوانه به فریاد و فغان بازآورد

دیدگاه های شما

یک پاسخ به "معرفی گل ابری آبی"

  1. توحید گفت:

    تو گلدون میشه کاشت؟افتاب مستقیم بخوره ایراد نداره؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید