گل های بیرونی ۴۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل آهار

آهار

نام انگلیسی

Zinnia

نام علمی

Zinnia spp

فارسی رایج

آهار

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3000-5000

از خانواده

Asteraceae/Compositae

خاستگاه

مکزیک

 زادگاه آن مکزیک است. گیاهی است یک ساله با برگ های به نسبت پهن، دراز و نوک تیز که تا حدودی خشن بوده و به صورت متقابل و بدون دمبرگ هستند. رنگ برگ های آن کمی به خاکستری می گراید. دارای انواع کم پر و پرپر است. رنگ گل ها متنوع بوده، به طوریکه مجموعه آن منظره بسیار جالبی ایجاد می کند. برخی رقم ها دارای گلبرگ های دو رنگ و در برخی گلبرگ ها کمی پیچیده هستند. دارای رقم های پاکوتاه با ارتفاع ۳۰ سانتی متر و رقم های پابلند با ارتفاع ۸۰ سانتی متر و نیز انواع گل درشت و گل ریز است و به طور کلی گیاهی با تنوع زیاد است. این گل از زیباترین گل های بهاره و تابستانه بوده در حاشیه کاری، باغچه و به عنوان گل بریدنی استفاده می شود.

گلدهی

 به علت رشد زیاد آهار، از زمان کاشت بذر تا گلدهی آن ۱.۵ تا ۲ ماه طول می کشد. گرمای تابسان گلدهی آنرا متوقف نکرده و مرتب گل های جدید را روی آن می توان مشاهده کرد. بدین ترتیب در تمام مدت تابستان و نیمی از پائیز گلدهی دارد.  Z. elegnas روز کوتاه اختیاری است و در روزهای کوتاه سریع تر به گل می رود. بهترین کیفیت گل آهار در روزهای کوتاه اواخر تابستان به دست می آید. Z. angustifolia نسبت به طول روز بی تفاوت است.

نیازها

 زمین های مرطوب و آفتابگیر را دوست دارد. شدت های بالای نور در مرحله نونهالی از طریق افزایش میزان فتوسنتز باعث تغییر سریع تر مرحله نونهالی به زایشی می شود اما به هر حال نمی تواند بر واکنش روز کوتاهی غالب شود. گیاه به ویژه در دماهای بالا رشد سریع دارد.دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد باعث افزایش زمان تا گلدهی می شود و دمای بهینه برای بیشترین گلدهی ۲۱ درجه سانتی گراد در روز و ۱۶ –۱۸ در جه در شب است. در دمای ۱۵ درجه رشد آن ضعیف بودهو گیاه زردخواهد شد. همانند اغلب گیاهان افزودن کود دامی پوسیده به خاک به میزان ۳ – ۴ کیلوگرم در متر مربع برای بهبود ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک رشد گیاه را بهبود می بخشد. نسبت به خشکی مقاوم است و آب نمی تواند یک عامل محدودکننده بویژه در روزهای گرم و آفتابی تابستان باشد.

افزایش

 بذر آن هم در خزانه و هم به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت می شود. زمان کشت بذر پس از رفع خطر یخبندان در اوایل فروردین یا اوایل اردیبهشت است. در کشت مستقیم، نیاز به تنک دارد که وقتی گیاهچه ۲ –۳ برگی شدند این عمل انجام می شود. اگر تنک انجام نشود باعث خوابیدگی گیاه می شود. نشاء کاری آن مشکل است چون وقفه رشد و تلفات زیاد است. بنابراین بهتر است به صورت مستقیم کشت شود. زمان انتقال نشاء وقتی است که گیاهان ۳-۴ برگی شده قسمت هوایی به ۶-۷ سانتی متر رسیده باشد. چنانچه این کار به تعویق افتد و گیاه بزرگ شده انتقال یابد، پس از مدتی برگ های پایینی آن می ریزد و شکل گیاه در ابتدای رشد نامطلوب خواهد بود. برای حل مشکل نشاءکاری می توان هر عدد بذر را در گلدان کوچک کشت کرده و پس از رسیدن گیاه به اندازه مناسب آن را به زمین منتقل کرد. زمان انتقال نشاء به زمین روی تولید محصول اثر می گذارد. نشاءهایی که در مناطق گرمسیری در اواخر اسفند منتقل شده اند باعث بیشترین ارتفاع و افزایش انشعابات و تعداد گل و عملکرد بذر در مقایسه با ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد گردیده است.

آهار

آهار

آفات و بیماری ها

 از بیماری های مهم آهار که کشت و کار آن را محدود می کند سفیدک پودری (Eryziphe cichoracearum) می باشد. بیشترین آلودگی در اواخرتابستان و اوایل پائیز رخ میدهد. استفاده از قارچ کش به صورت پیشگیرانه می تواند در کنترل آن مؤثر باشد. Z. angustifolia به سفیدک مقاوم است.

 قارچ های پینیوم و فیتوفتورا باعث پوسیدگی ریشه این گیاه شوند که علامت آن سیاه شدن ریشه و پایین ساقه است. در شرایط زه کشی نامطلوب همراه با آبیاری زیاد این حالت بیشتر اتفاق میافتد.

 استفاده از قارچ کش های اتازول یا متالاکسیل در خاک یا محلول پاشی گیاه با Fosetyl-Al می تواند در کنترل بوته میری و پوسیدگی ریشه ناشی از این قارچ ها مؤثر باشد. فوزاریوم و رایزوکتونیا نیز می تواند باعث سیاه شدن ریشه و پایین ساقه و کاهش سبز شدن بذر، توقف رشد، زرد شدن، پژمردگی و مرگ گیاهان مسن تر شوند.

سفیدک آهار

سفیدک آهار

نگهداری پس از برداشت

 زمانی که آهار به منظور استفاده از گل بریده آن پرورش داده می شود باید پس از باز شدن کامل گل و در ساعت های خنک روز مانند صبح یا بعد از ظهر و زمانی که گیاهان عاری از رطوبت یا شبنم باشند برداشت شود. شاخه باید تا بیشترین طول برداشت شود اما تعداد گره کافی برای تولید دوباره گل بر روی گیاه باقی بماند.

 از آهار می توان برای تولید گل خشک استفاده کرد که به علت تنوع در رنگ و شکل و اندازه گل این گیاه زیاد مورد توجه قرار گرفته است. به جز رنگ قرمز و تیره و رنگ سرخابی که به حالت نامطلوبی تغییر رنگ می دهند دیگر رنگ های آهار را به خوبی می توان خشک نمود.

آهار

آهار

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

رقیبت گر هنر هم دزدد از من من نخواهد شد

به گلخن گر چه گل هم بشکفد گلشن نخواهد شد

مگر با داس سیمین کشت زرین بدروی ورنه

به مشتی خوشه درهم کوفتن خرمن نخواهد شد

دیدگاه های شما

41 پاسخ به "معرفی گل آهار"

 1. شيرين گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  خاک باغچه ما ریشه دار شده است ( بر حسب اتفاق در اثر کاشت گل با خاک) و متاسفانه هیچ گل بهاری یا پاییزی در آن رشد نمی کنند ( فقط به اندازه ۴-۵ سانت) و فقط درختچه یاسمن و درخت زردآلو رشد می کنند. با چند کارشناس کشاورزی در امر خاک مشورت شده اما نتیجه ای حاصل نشد . لطفا” راهنمایی نمایید . با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببخشید بابت تاخیر در جوابدهی
   باید ۵۰ سانت از روی خاک رو عوض کنید بکنید بریزید دور با کلنگ بزنید روش ریشه هارو همرو قطع کنید و خاک جدید بریزید روش ! باید خاک عوض بشه خاک و تغذیه ۵۰ درصد زندگی یه گیاهه خیلی مهمه !!

 2. شیرین گفت:

  سلام من چندتا گلدان اهار ۲ هفته پیش خریدم و در بالکن که نور جنوب خوبی هم داره گذاشتم و تقریبا روزی دو مرتبه هم ابیاری می کنم نمی دونم چرا یک مرتبه از پایین برگها زرد شدن و غنچه ها باز نشده خشک شدن حالا باید چیکار کنم
  امروز هرس هم کردم ولی زیبایشون از دست دادن

 3. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر من گل و توی باغچه ی ۶متری کاشتم شرایط آبیاری این چطوریاس؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تابستون که هر روز اب میخاد و نباید بذارید تشنه بشن گلهای خشکش رو بچینید تا گلدهی بیشتر بشه

 4. مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر من یک گلدون گل اهار پریروز خریدم.از دیشب میبینم برگاش داره زرد و بی حال میشن بااینکه تو افتاب مستقیم نیس هر روزم ابش دادم.گلدونشم ب محض خرید عوض کردم ک گلش جاش بیشتر باشه. .ولی نمیدونم چرا الان اینجور شده؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اگه داخل اتاق هست باید ببرید توی باغچه بکارید تا نور کامل بخوره ! توی گلدون توی اتاق همین سرنوشت رو داره !

 5. طیبه گفت:

  با سلام و سپاس از زحمات شما ،نازنینان
  ببخشید من یک کاج مطبق رو از گلدون کوچک دو ماه قبل،منتقل کردم به گلدون بزرگتر،ماه اول خوب بود،ولی بعدا گلم،همه برگهاش بسمت زمین خم شده،و برگهای پایینش هم خشک شده،به نظر شما،چکار کنم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بذراید توی تشت اب از زیر اب بکشه روی خاک خیس شد درش بیارید تا سیراب بشه و درست بشه هروقت خاکش خشک شد اب بدید . رطوبت محیط رو ببرید بالا ! تغذیه با کود گرین فراموش نشه

 6. طیبه گفت:

  با سپاس فراوان از زحمات شما

 7. علی مصباح گفت:

  سلام،ممنون از مطالب خوبتون،من یه گلدون اهاری خریدم و گلدونش رو عوض کردم،به هیچ وجه هم ریشه و خاکش دست نخورد، فردای اون روز برگهاش پلاسیده شدن و به سمت پایین افتاد،وقتی ابیاری کردم ساقه ها درست شدن ولی برگها نه،دوباره بعد از چند ساعت به همون وضعیت برگشت و ساقه ها شل شدن که با ابیاری دوباره درست شدن،ولی برگها جمع شدن و درست نشدن،علتش چی میتونه باشه؟…در روز ۶ ساعت افتاب مستقیم داره….ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل فقط برای توی باغچه هست یا فلاور باکس لب تراس یا پنجره ! درغیر این صورت مشکل خواهد داشت ! 🙂

 8. ندا گفت:

  سلام خسته نباشید …ما توی باغچه گل آهار داریم میخواستم بدونم سال آینده به صورت خودرو دوباره رشد میکنند یا میتونیم گل دیگه ای تو باغچه بکاریم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه دیگه اینا رشد نمیکنن باید گل دیگه ای بکارید…مگه اینکه بذرشو از خودش وقتی گل خشک میشه بگیرید بریزید توی خاک.

 9. احسان گفت:

  با سلام به شما که بی اغراق کاملا حرفه ای و با حوصله جواب میدهید . من سالهاست که آهار میکارم ( پا کوتاه ) و از اولین و درشت ترین گلها برای بذر سال بعد استفاده میکنم . نکته ای که هنوز برایم روشن نشده است شکل و فرم بذر است . در یک گل ممکن است بعضی از بذر ها قد کوتاه وپر مغز باشند و بعضی لاغر و بلند . کدام گونه بهتر است ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟منظور شما رو متوجه هستم کاملا ! که چی میشه یه گل درشت میشه و یکی ضعیف! و این بر میگرده به ژن قالب و مغلوب اون گل ! یا اینکه مثه انسان یکی قوی هیکل میشه و یکی ضعیف ! ولی درگل کوتاه بلند بودن یه گل ربطی به شکل بذر نداره ! این نیست که بگیم چون بذرش توخالیه گلش هم پاکوتاهه ! البته که بذر باید از شیپ خوبی برخوردار باشه ولی این کوتاهی و بلندی به ژنش بستگی داره که یکی جیبرلین کم تر ترشح میشه و گیاه پاکوتاه میشه و یکی بیشتر تشح میشه و پابلند میشن ! ولی در مزرعه تنوع ژنتیکی قالب و مغلوب داخل یه گونه باعث ایجاد تفاوت ژنتیکی میشه

 10. مریم گفت:

  با درود و وقت بخیر… من بذر گل آهار رو خریدم، میخواستم بپرسم که آیا این فصل(اردیبهشت) برای کاشتن بذر تو باغچه مناسبه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید