گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۷۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۶ شهریور ۱۳۹۲

معرفی گل آماریلیس

آماریلیس

نام انگلیسی

Amaryllis

نام علمی

Hippeastrum spp

فارسی رایج

آماریلیس

فارسی اصیل

نسرین

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

از خانواده

Amaryllidaceae

خاستگاه

از آرژانتین سمت شمال تا مکزیک

 

گیاهی که به طور معمول به عنوان آماریلیس در گلدان کاشته می شود در واقعHippeastrum   می باشد اما در بین باغبانان به آماریلیس معروف شده است. آماریلیس واقعی با نام Amaryllis دارای گل های کوچکتری بوده در فضای باز کاشته می شود و گلهای آن در پاییز ظاهر می شود. یک تفاوت عمده دیگر بین AmarullisوHippeartrumتو خالی بودن ساقه در Hippeartrumاست. آنچه در اینجا شرح داده می شود مربوط به  Hippeastrumاست که از نام رایج آن یعنی آماریلیس در متن استفاده شده است. از گیاهان مناطق گرمسیری و بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است. گیاهی دایمی و سوخ دار است و سوخ آن از نوع فلسی پوشش دار است. در محور هر چهار برگ (فلس) در سوخ، آماریلیس یک مریستم به وجود می آید که می تواند به سوخک یا ساقه گلدهنده تبدیل شود. گونه های اولیه این گیاه ارزش اقتصادی خود را از دست داده و دیگر کشت و کار نمی شوند.اما به دلیل دو رگه گیری های مکرر و آمیزش این پایه های اولیه به همدیگر، امروزه دو رگه های متفاوتی از این گیاه پرورش داده می شود. دو رگه گیری و تلقیح مصنوعی در آماریلیس بسیار آسان صورت می گیرد و می توان با این عمل گل هایی به رنگ ها و شکل های گوناگون به دست آورد.گل های آن شیپوری شکل است و در انواع درشت، قطر آن به ۲۰ سانتی متر می رسد. طول سلقه گل دهنده به ۶۰ سانتی متر می رسد و در انتهای آن بسته به گونه، ۲ تا ۶ عدد گل وجود دارد. گل ها به رنک های سفید، قرمز روشن و قرمز تند بوده و گاهی خطوط سفید رنگی نیز روی آن دیده می شود. تمام گونه های این جنس دارای سوخ به نسبت درشتی هستند که از هر سوخ به طور معمول یک و گاهی دو ساقه گلدهنده تولید می شود. اگر سوخ به حد کافی درشت باشد و تمام شرایط محیطی فراهم باشد، می تواند تا بیش از سه شاخهگل تولید کند. سوخ ها به سرما حساس هستند و در زمستان باید در انبار نگهداری شوند. این گیاه به دو دوره خشکی و رطوبت نیاز دارد که دوره خشکی آن زمانی آغاز می شود که برگ ها زرد شده و سوخ به خواب می رود و دوره رطوبت آن نیز زمانی است که سوخ رسد نموده و تولید برگ نماید. گلدهی بین این دو دوره صورت می گیرد.برگ های آنخطی یا نواری مانند به رنگ سبز تیره است. بیشتر به صورت گلدانی و به ندرت به صورت شاخه بریده استفاده می شود.

 

گلدهی: آماریلیس از گیاهان حساس و زمستان گل مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که از بهار تا اواخر تابستان برگ ها رشد می کنند پس از آن برگ ها زرد شده و گیاه وارد یک دوره ۳-۲ ماهه شده و سپس در اواسط زمستان گل می دهد. ولی با کاشت آن در گلخانه می توان زمان گلدهی آن را تغییر داد.

اگر سوخ های آماریلیس در ماه های پاییز، در یک گلخانه سرد و تاریک قرار گرفته و سپس در دی ماه آنها را تقسیم کرده، گلدان کنیم و پس از مدتی گلدان ها را در نخستین روزهای بهمن به گلخانه گرم منتقل کنیم، در این صورت پس از ۵ تا ۸ هفته، یعنی در اواسط اسفند یا در روزهای نوروز گل خواهیم داشت. گل ها پس از طی دوره خفتگی و پیش از برگ ها، ظاهر می شوند.

 

گلدهی آماریلیس

گلدهی آماریلیس

 

نیازها: آماریلیس به نور متوسط نیاز داشته، پس از برذاشت گل، برگ ها در زیر نور آفتاب کامل رشد خوبی داشته باعث تولید سوخ های درشت و قوی می شود. آماریلیس یک گیاه گرمسیری است و در دمای بالا و رطوبت کافی رشد می کند. نیاز آبی متوسط دارد و باید در مرحله اول کاشت، سوخ به خوبی آبیاری و پس از خشک شدن سطح گلدان دوباره آبیاری شود. در طی دوره خفتگی، آبیاری باید به طور کامل قطع شود چون جهت گل انگیزی نیاز به یک دوره خشکی ۲ تا ۳ ماهه دارد.

نور گل آماریلیس

نور گل آماریلیس

خاک سبک با PH کمی اسیدی (5/6-6= PH) لازم دارد. آمیخته خاکی متشکل از خاک لوم باعچه، خاکبرگ پوسیده و کود دامی پوسیده به نسبت مساوی به عنوان بهترین خاک برای گلدان آماریلیس توصیه شده است. سوپر فسفات مورد نیاز به این خاک باید اضافه شود.

 

در گلخانه ها، برای بیشتر کردن دوام گل آماریلیس و جلوگیری از تلقیح آن، قطع و حذف بساک ها ضروری است. پس از برداشت گل، گلدان ها مدتی در گلخانه نگهداری می شود و پس از گرم شدن هوا آنها را به خارج گلخانه در محل آفتابی منتقل می کنند تا برگ ها رشد کرده و سوخ های قوی و درشت حاصل شود. در شهریور ماه آبیاری این سوخ ها کاهش یافته و در مهر ماه متوقف می شود. در این زمان برگ ها بریده می شوند. از این پس تا آذر ماه گلدان ها را در زیر سکوی گلخانه به پهلو می خوابانند و در آذرماه می توان آنها را وادار به فعالیت کرد. یعنی خاک سطح گلدان ها را عوض و آب داده در گلخانه گرم قرار داد.

 

افزایش: از طریق کاشت بذر، جداکردن سوخک های اطراف سوخ مادری (پاگیاه) و نیز به وسیله قطعات فلسی سوخ (قاش برداری) قابل افزایش است. بذرها پس از کاشت، گیاهانی به وجود می آورند که دارای سوخک کوچک هستند و بسته به گونه و شرایط محیطی، ۲ تا ۴ سال طول می کشد که این سوخک ها بزرگ شده به اندازه گلدهی برسند. زمان کاشت بذر اسفند ماه است. دان نهال ها با والدین خود متفاوتند،بنابراین این روش برای تولید ارفام جدید استفاده می شود.

بذر آماریلیس

بذر آماریلیس

روش معمول افزایش آماریلیس استفاده از سوخک های اطراف سوخ مادری است. این سوخک ها پس از کاشت به سوخ های درشت گلدهنده تبدیل می شوند. سوخ هایی قادر به گلدهی هستند که  محیط آنها حداقل 20 سانتی متر باشد. بهتر است سوخ ها به صورت منفرد در گلدان هایی به قطر 17-12 سانتی متر کشت شوند. سوخ ها طوری در خاک قرار می دهند که   بالای آن بیرون از خاک باشد. سپس گلدان ها را در دمای معمولی اتاق (۲۰-۱۵ درجه سانتی گراد) نگهداری و آبیاری می کنند. دمای کمتر از ۱۵ درجه برای آن زیان آور است و دمای بالاتر از ۲۰ درجه نیز طول دوره گلدهی را کاهش می دهد. در منازل می توان از اتاق های گرم به جای گلخانه و از اتاق های سرد به عنوان شاسی جهت پرورش آماریلیس استفاده کرد. در مناطق با آب و هوای گرم می نوان این گیاه را در هوای آزاد کشت کرد.

 

جداکردن پیازچه

جداکردن پیازچه

 

برداشت و نگهداری سوخ

 

با سرد شدن هوا در آبان ماه سوخ های آماریلیس دوران خفتگی رشدی خود را آغاز می کند و برگ های آن پژمرده می شود. در این زمان برگ ها بریده شده و سوخ ها را از خاک درآورده، در محل نسبتاً سردی (دمای ۱۳درجه) نگهداری می کنند.

 

پیاز آماریلیس

پیاز آماریلیس

 

گونه های مهم

 

۱-   H. aulicum: شاخه گلدهنده به طول 50-30 سانتی متر و در انتها به دو گل قرمز لاکی ختم می شود.

اماریلیس

اماریلیس

۲-   H. reginae: شاخه گلدهنده به طول 50 سانتی متر و در انتها به 4-2 گل قرمز روشن ختم می شود که دهانه آن اثری از رنگ سبز مایل به سفید شکل ستاره ای دیده می شود.

آماریلیس

آماریلیس

۳-   H.reticulatum: شاخه گلدهنده به طول ۳۵-۲۵ سانتی متر و در انتها به بیش از ۵ گل صورتی رنگ با رگه های صورتی تیره در سمت داخلی ختم می شود.

آماریلیس

آماریلیس

۴-   H. vittatum: دارای گل های سفید با رگه های قرمزبوده و ارتفتع ساقه گلدهنده 70-50 سانتی متر است. ارقام کنونی از این گونه مشتق شده اند.

آماریلیس

آماریلیس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو بد مگوی و گر نیز خاطرت باشد

بگوی از آن لب شیرین که نیک می‌گویی

گلم نباید و سروم به چشم درناید

مرا وصال تو باید که سرو گلبویی....

دیدگاه های شما

79 پاسخ به "معرفی گل آماریلیس"

 1. علیرضا گفت:

  سلام روزبخیر
  من پیازآماریلیس رااسفندماه داخل گلدان وتوی پاسیونگه داشتم برگ دادتوی اردیبهشت کاشتمش توی باغچه الان خردادماه است و یکی ازپیازها گل داده بذارم توی باغچه بمونه یابایدزمستون ازخاک باغچه به گلدون انتقال بدم ساکن اراک هستم آب وهواسردوخشک
  باسپاس فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیززم خوبی شما؟ میتونید زمستون مشما دورش بکشید که سرما کاریش نکنه ولی بهتره قبل زمستون از توی خاک درش بیارید تا سرما خرابش نکنه ، وقتی روی گله بهش اب زیاد ندید تا یوقت ددچار پوسیدگی نشه.

 2. ... گفت:

  سلام. من همیشه گمان می کردم این نوع گلی که شما H. reginae معرفی کردید گل شیپوریه
  چون فکر نمی کردم هم نام من باشه
  بلاخره گل هم نامم رو پیدا کردم
  سپاس

 3. جوادزاده گفت:

  سلام و وقت بخیر
  آماریلیس من جوان است و فقط سه برگ داره و تا به حال گل نداده. آیا باز هم باید در پاییز از خاک خارج کنم و سوخ رو در جای سرد نگه دارم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه عزیزم نیازی به این کار و جابجایی نیست از خاک نباید خارج بشه فقط تغذیه کنید با کودای فسفر بالا در پاییز و موقع سرمای شدید هم گلدوون رو بیارید داخل و بهار ببرید بیرون.

 4. امیر گفت:

  سلام برای فروش پایه گل آلسترومریا میتونید کمکم کنید؟

 5. نسرین گفت:

  درود
  گل نسرین در آب و هوای بندر رشد می کنه؟ بذرش رو چطور میتونم تهیه کنم؟
  ممنون

 6. آیدا گفت:

  سلام خسته نباشید . من امسال دی ماه پیاز آمارلیس خریدم واوایل اسفند کاشتم برگ زده وتقریبا برگ هاش ۴۰ سانت بلند شده ولی هنوز از گل خبری نیست چکارکنم لطفا کمکم کنید خیلی دوست دارم توعید گل بدهتشکر

 7. بهنام26 گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان.دو تا سوال داشتم:
  ۱-الان که بذرهای هیپستروم رسیده ایا بلافاصله که از رو گل جمع کردم بکارمشون؟ یا نه باید مدتی بمونه تا خشک بشه بعد کاشته بشه
  ۲-میخواستم ببینم میتونم تو اب هم بذر ها رو پرورش بدم؟اگه بله.چطوری انجام بدم ک درصد موفقیت بره بالا
  (یه بار تو خاک کاشتمشون هیشکدوم سبز نکردن)
  با تشکر

 8. محمد گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم
  چرا گیاه من بذر نمیده؟
  هر سال گل میده حتی ۲ تا ساقه‌ و تعداد ۶ الی ۸ عدد گل میده ولی بعدش که نوبت بذر دهی میشه بذر نمیده
  آیا گل آماریلیس نر و ماده داره و عدم بذر دهی مربوط به اون میشه؟
  من‌ حتی به صورت دستی هم گرده افشانیش کردم گفتم شاید مشکل از اون باشه ولی باز هم بذر نداد.

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمد خوبی؟ گرده افشانی میکنید ؟ اگه نمیکنید که طبیعیه بذر نده ! البته برخی از واریته های هلندی عقیم هستند و برای همین گل نمیدند ولی معمولا با گرده افشانی موفق میشه بذر گرفت

 9. محمد گفت:

  Attachment

  سلام
  ممنون از پاسخ و راهنمایی شما

  یه عکس از گل براتون فرستادم
  چون گفته بودید بعضی واریته‌های هلندی ممکنه عقیم باشند
  ولی بعضی دوستام از همین نوع گل من دارن و بذر هم میگیرن
  آیا ممکنه اشکال از کود دهی و ضعیف بودن خاک باشه
  من چون چند ساله که خوب گل میداده زیاد کود دهی خاصی انجام ندادم
  لطفا اگر مشکل از کود دهیه زمان و نوعش رو بگید ممنون میشم

  یه سوال دیگه هم داشتم
  برای تهیه سایر نژاد‌های گل آماریلیس از کجا و چه زمانی باید اقدام کنم؟

  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببین محمد اول فروشگاه ما یک ماه دیگه انواع واریته های اماریلیس رو موجود میکنه ! سربزنید رنگهای خوبی داریم هلندی و ایرانی! این واریته شما ایرانیه و دلیل عقیقم شدنش کمبود بور ، روی و منگنز هست ! بهتره که تغذیه کنید با کودهای میکرو وقتی گلتون روی غنچه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید