گل های بیرونی ۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲ شهریور ۱۳۹۲

معرفی گل آلسترومریا

آلسترومریا

نام انگلیسی

Peruvian Lily

نام علمی

Alstroemeria Spp

فارسی رایج

آلسترومریا (سوسن پرویی)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Alstroemeriaceae

خاستگاه

مرکز شیلی و شرق برزیل

سلام عرض میشه خدمت همه سروران گرامی سایت باغ شیشه ای درخدمتتون هستم با یک مقاله ی دیگه .دوستان این گل رو من باهاش سروکار داشتم توی بخش فروش و بازار یابی و تجربه ی کاشت و کارشو تاحالا نداشتم. این گل گیاهی است تک لپه، یک ساله یا چندساله حساس به سرما که در مناطق گرمسیری به صورت علفی دایمی است. ریزوم منشعب از نوع همپا (سیمپودیال) دارد که از آن ریشه های افشان و اندام هوایی خارج می شوند. ریشه های افشان به محض اینکه گیاه توسعه یافت، به ریشه های ذخیره ای ضخیم تبدیل می شود که این ریشه ها گوشتی، ترد، متراکم و کرک دار هستند. گل آذین آلسترومریا از نوع گرزن مارپیچی است که هر گرزن به صورت سیمپودیال توسعه یافته و بیش از ۴ گل دارد که یکی پس از دیگری باز می شوند. ناهمرسی از نوع نرپیش رس دارد. از روی تعداد پرچم هایی که گرده خود را آزاد کرده اند، می توان سن گل را پیشگویی کرد. از ویژگی های خوب این گل این است که سرما را ترجیح میدهد و پس از شروع گلدهی، تداوم گلدهی آن مناسب و دارای عملکرد بالا است. به عنوان گل بریدنی و همچنین برای کاشت در گلدان و باغچه به کار می رود. این گیاه دارای شیرابه ای است که مشابه آن در لاله وجود دارد و تماس آن با پوست ایجاد تاول و سوزش می کند و به آن Tulip finger (انگشت لاله) می گویند.

گلدهی: در روزهای بلند اواخر بهار به گل می رود و گلدهی آن تا پاییز ادامه دارد. گلدهی این گیاه تحت تأثیر دمای ریزوم است و به وسیله دمای خاک اطراف ریزوم کنترول می شود. اگر دمای خاک ۱۶  درجه باشد، دوره گلدهی گیاه افزایش می یابد. آلسترومریاها از نظر گلدهی به دودسته تقسیم می شوند:

۱– انواع ارکیده ای: از اول بهار به مدت ۳ تا ۵ ماه بیشترین گلدهی را دارند. برای گلدهی نیازمند یک دوره سرمای ۱۵ـ۱۰ درجه سانتی گراد بوده و پس از گلدهی تا بهار به رشد خود ادامه می دهند. از ویژگی های دیگر این دسته ارتفاع زیاد (۳ –۵/۲ متر)، گلدهی زیاد در یک دوره کوتاه، سه گان (تریپلـوئید) بودن و عدم حساسیت کم به نور گاه (فتوپریود) می باشد.

۲– انواع پروانه ای: ۱۲-۹ ماه در طول سال گلدهی دارند. برای گل انگیزی، سرمای  ۱۶-۱۳ درجه و پس از آن نیاز به طول روز بلند دارند. انواع دوگان (دیپلوئید) و چهارگان (تتراپلوئید) دارند. مناسب گلدان وتولید گل بریده هستند. ارتفاع آنها کوتاه تر از انواع ارکیده ای است.

نیاز ها:

دما: آلسترومریا به سرمای زیاد حساس بوده، بنابراین در گلخانه سرد پرورش داده می شوند. دمای بالا فرایند گلدهی را جلو می اندازد ولی در دماهای بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد ممکن است گلدهی ساقه های ضعیف تری داشته باشند و جوانه ها ناقص شوند، علایم ویروسی ظاهر شده و سرانجام گلدهی زود متوقف می شود. دمای گلخانه در شب باید ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتی گراد و در روز ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد. این گیاه مناسب خاک های مرطوب و شرایط آفتابی تا سایه –آفتابی می باشد.

دما نقش مهمی در کنترل گلدهی و خفتگی آلسترومریا دارد و به ویژه دمای بستر اهمیت داشته و دمای ۱۶ درجه سانتی گراد برای آن مناسب است و در دمای بالا (۲۱ درجه) ریزوم ها وابهارده شده و فقط شاخساره های رویشی تولید می کنند. برای خنک کردن بستر، از لوله های آب سرد استفاده می شود.

تشکیل شاخساره آلسترومریا از روی زیرزمین انجام می شود. دماهای بالای خاک در طول تابستان در بیشتر ارقام باعث کاهش گل انگیزی می شود. چون تعداد شاساره های کور در پاییز و زمستان افزایش می یابد. ارقامی وجود دارد که به تولید شاخساره های کور حساسیت کمتری داشته و بدون خنک کردن خاک می توانند در پاییز گل بدهند اما به هر حال دراین شرایط طویل تر شده، دیرتر گل داده و یکنواختی کمتری نسبت به خاک خنک شده دارند. برای جلوگیری از تشکیل شاخه های کور در پاییز، نگه داشتن دمای خاک در فصل تابستان، در حدود ۱۴ درجه سانتی گراد توصیه می شود. در کشور هایی که شدت نور بیشتر است (مانند جنوب اروپا و ژاپن) دما باید کمی بالاتر (۱۷ -۱۵ درجه سانتی گراد)باشد.

به طور کلی، در بهار اجازه می دهند دمای خاک تا چند هفته قبل از شروع خنک کردن خاک (تا ۱۷ –۱۶ درجه سانتی گراد) کمی افزایش یابد که باعث تشویق گیاه به تولید تعداد شاخساره کافی قبل از تابستان می شود. اگر دمای خاک در زمستان خیلی کم شود (۱۲ درجه) یا از ماه دی تا اسفند کمتر شود، باعث تولید گل در اواخر بهار می شود و بسته به رقم، باعث عدم رشد رویشی و کاهش کیفیت ساقه در بهار می شود/ بنابراین، کاربرو سیستم خنک کننده خاک و نیز گرم کردن خاک در زمستان تا ۱۴ –۱۳ درجه سانتی گراد برای تولید گل با کیفیت خوب توصیه می شود.

آبیاری:

چون ریشه آلسترومریا سطحی است نیاز آبی آن نسبتا“ بالا می باشد.سیستم آبیاری مناسب  از نوع بارانی  و قطره ای می باشد.نیاز آبی ماهانه آلسترومریا در ماه های آبان، آذر و دی ۲۰ میلیمتر تا بیش از ۱۰۰ میلیمتر در ماه های اردیبهشت، خرداد و تیر متغیر است. بطور متوسط در طول سال به ۸۰۰-۵۰۰ میلیمتر آب نیاز دارد.

رطوبت مناسب هوا :

۸۰-۷۰  درصددر صورتی که در تابستان رطوبت هوا کمتر از  ۵۰% باشد ترکیب آبیاری بارانی و قطره ای  توصیه می شود.

نور:

۱۳-۱۲ ساعت نور در روز برای گلدهی مناسب است.روزهای کوتاه (۸ ساعت) موجب تاخیر گلدهی و کاهش عملکرد می شود.در  تولید آلسترومریا  گاهی از نور مصنوعی استفاده می شود.استفاده از  لامپ نور سفید، گلدهی را تحریک می کند.

گاهی نور مصنوعی در زمستان بصورت حداکثر ۱۳  ساعت لازم است.اگر نور مصنوعی با شدت ۳۵۰۰-۳۰۰۰ لوکس بر متر مربع  از اواخر مهر تا اواسط آذرماه تا ۱۴ ساعت در روز و سپس تا بهمن ماه به ۱۲ ساعت در روز برسد نور مناسبی است.

محیط کشت:

مواد آلی با زه کشی خوب و خاک نرم و پوک، بهترین محیط برای آلسترومریا است. PH مناسب آن ۷-۶ است. به نمک زیاد حساس بوده و اگر مقدار نمک قابل حل از ۲/۱ تا ۵/۱ میلی موس بر سانتی متر بیشتر باشد تولید و کیفیت آن کاهش می یابد. آلسترومریا بهترین رشد را در شرایط به نسبت خشک دارد و آبیاری زیاد باعث پوسیدن ریشه آن می شود. وقتی برای اولین بار کاشت می شود تا زمان خروج اولین شاخه های جدید، از آبیاری بیش از حد آن باید خودداری کرد.

نیتروژن برای افزایش تولید گل و پیش انداختن آغاز گلدهی، نیاز است. همانند میخک از قیم های مشبک برای نگه داشتن ساقه گل ان استفاده می شود.

بطور کلی ویژگی های خاک مورد استفاده برای این گیاه :

۱- داشتن ساختمان مناسب

۲- برخورداری از زهکش مناسب

۳- ایجاد محیط مناسب فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای ریشه دهی خوب

۴- دارای مواد غذایی با نسبت های مناسب

۵- عاری از آفات و بیماری ها

تغذیه:

مقدار فسفات موجود در خاک به مقدار کافی باشد. آلسترومریا به نیتروژن نیتراتی (No3، که مسئول برگساره سبز تیره است) حساس می باشد.عموما ۲۸۰-۲۰۰  پی پی ام بصورت نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم بکار برده می شود. حداقل یکبار در هفته با کود کامل به همراه آبیاری، کود دهی انجام می گیرد.

اگر pH  خاک خیلی بالا باشد( ۷ یا بیشتر) کمبود آهن یا منگنز اتفاق می افتد که این کمبود با زرد شدن برگ ها مشخص میگردد. کمبود آهن را می توان با تیمار ۶-۵ گرم کلات آهن در متر مربع برطرف نمود.

تغذیه Co2:

افزایش Co2 در گلخانه ۰۲-۱۰% افزایش عملکرد را به همراه داشته است.

در تابستان :  ۴۰۰-۳۵۰ پی پی ام

در زمستان :  ۸۰۰-۴۰۰ پی پی ام

زمان کاشت

کاشت آلسترومریا با هدف تولید گل شاخه بریده در ماههای تابستان تا اوایل پاییز صورت می گیرد.در اغلب ارقامی که در شهریور تا مهر کاشته می شوند گلدهی در اسفند ماه آغاز می گردد . در انواع پروانه ای که تقریبا تداوم گلدهی دارند کاشت می تواند در هر زمانی از سال انجام شود. بطور کلی کشت آلسترومریا در نیمکره شمالی از آبان ماه تا اواخر خرداد ماه و در نیمکره جنوبی از شهریور تا آذر ماه انجام می شود.

افزایش: از طریق تقسیم ریزوم، کشت بذر و کشت بافت قابل افزایش است.

۱.تقسیم  ریزوم: ریزوم ها باید دارای ۳ یا بیشتر شاخه رویشی باشند. وباید در عمق کم کاشته شوند و نقاط رشدی آنها از سطح خاک ۵-۳ سانتیمتر فاصله داشته باشد. ریزوم های کاشته شده  باید به مدت ۸-۶ هفته باید تحت شرایط روز بلند (۱۶-۱۳ ساعت روشنایی) قرار گیرند.

مشکلات ناشی از این روش :  بروز بیماری ها و  گسترش آنها

۲- بذر : آلسترومریا به آسانی با بذر پرورش می یابد.

مشکلات ناشی از تکثیر با بذر : تفرق صفات، ایجاد ناهنجاریهای ناگهانی در جوانه زنی بذر و  طولانی بودن فرآیند تولید

۳- کشت بافت :  روش تجاری تکثیر، انبوه و سریع است. ۱۰۰% مواد گیاهی از کشت مریستم می باشد .با استفاده از این روش در مدت ۴ هفته ، گیاهان ۷-۴ برابر افزایش می یابند. و تولید گیاهان عاری از ویروس می شود.

گیاهچه کشت بافتی

گیاهچه کشت بافتی

سرزنی و غنچه گیری

آلسترومریا نیازی به سرزنی و غنچه گیری ندارد اما با توجه به اینکه جوانه های روی ریزوم مرتب رشدمی کنند، عملیات تنک شاخه ها باید انجام شود که شاید پرهزینه ترین عمل در آلسترومریا است.

شاخه های قدیمی که دیگر برگ نمی دهد باید از طریق کشیدن از رئی ریزوم کنده شوند تا جوانه های جدید شروع به رشد کنند. شاخه های خیلی بلند (بیش از ۵/۱ متر) که گاهی به وجود می آیند نباید حذف شود چون باعث ایجاد یک حالت تناوب در تولید شاخه های خیلی کوتاه و خیلی بلند می شود. این شاخه ها باید بعد از گلدهی تا ارتفاع مناسب برای بازار چیده شوند و قسمت پائینی آنها تا زمان پیری حفظ شود. شاخه های خیلی کوچک در گیاه در پائین که برگ های ان رنگ سبز مطلوب ندارند نیز باید حذف شود. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که شاخه ها نباید  چیده شود بلکه باید از روی ریزوم کشیده شود چون در زمان پیری لایه ریزش در محل اتصال به ریزوم تشکیل می دهد.

نابسامانی های فیزیولوژیک

بادخوردگی(بلاستینگ): این نابسامانی در اثر نور کم یا زمانی که ریشه ها در طول زمستان در اثر نمک زیاد آسیب می بیند، اتفاق می افتد. گلچه های سقط شده در ظاهر شبیه توده های متمایل به رنگ قهوه ای در انتهای شاخه ها مشاهده می شود. نوسان رطوبت وقتی در طول شبانه روز خیلی زیاد یا خیلی کم باشد باعث بلاستینگ می شود که در آن جوانه های گل قبل از زسیدن به نمو کامل، پیر می شوند.

زمانیکه خاک خیلی مرطوب باشد قارچ پیتیوم و تا حدود کمتری قارچ فیتوفترا می تونند مشکل ساز باشند.( ایجاد پوسیدگی)

-گاهی قارچ ریزوکتنیا در شرایط گرم مرطوب گسترش می یابد.
– کمبود آهن (علائم : زرد شدن جوانترین برگها درحالیکه همه رگبرگ ها سبز باقی میمانند ) که کمبود آهن غالبا در سطوح بالای  pH  اتفاق می افتد.
– کمبود منگنز (زرد شدن برگ و رگبرگ های اصلی (بزرگتر) سبز باقی می مانند.

کمبود منیزیم (زرد شدن برگ های مسن تر علائمی بصورت خطوط راه راه  زرد- سبز روی برگ ها)

-در موقع حمل و نقل دربرگها کلروز و زردی ایجاد شود. (پیشگیری استفاده از سیتوکینین و اسید جیبرلیک)

مگس سفید، تریپس ، حلزون و شته آفات مهم  آن می باشند.

نگهداری ریزوم: ریزوم ها در دمای ۱ تا ۳ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بالا به مدت چندین ماه نگهداری می شود. در طول این مدت ریشه ها توسعه می یابند.

برداشت گل: زمانی که پوشش گل شروع به خم شدن می کند برداشت می شود. برای فروش محلی زمانی که گلچه های اولیه به مرحله لوله ای شدن پوشش گل می رسند برداشت می شود که تأخیر برداشت تا این مرحله، به شدت رنگ گل های اولیه و ثانویه می افزاید. برای مصرف در مناطق دور دست، زودتر از موقعی که رنگ غنچه ها شروع به ظاهر شدن کنند برداشت می شود. محل برش، از بالای خاک یعنی بالای قسمت سفید شده ساقه می باشد. چون اگر از زیر خاک و قسمت سفید شده قطع شود در پس از برداشت، با یک ماده ضد اتیلن مانند تیوسولفات نقره تیمار میشود.

زمان ماندگاری گل شاخه بریده

زمانی که شاخه های گل  به هنگام باز شدن نخستین گلچه برداشت می شوند عمر گلدانی ممکن است به ۲۱ روز برسد.

آلسترومریا

آلسترومریا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

طایران گلشن قدس از برای افتخار

حرز مدح شاه بر اطراف شهپر بسته‌اند

گل نگر بر تخت بستان بر سر افسر بافته

آب حیوان خورده و ملک سکندر یافته

دیدگاه های شما

6 پاسخ به "معرفی گل آلسترومریا"

 1. شریعتی گفت:

  سلام طبق توضیحات شما حفظ دما و سرد نگهداشتن از طریق سیستم سرمایش داخل خاک باید هزینه تولید آنرا افزایش قابل ملاحظه ای بدهد برآورد شما از هزینه های تولید چقدر است؟
  پیشنیازهای لازم آن در گلخانه چیست(برای تامین دمای خاک و…)؟
  چه گلهای با کلاس دیگری که شرایط آسانتری برای تولید گلخانه ای و کشت خاکی دارند پیشنهاد میکنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اولا گل لیسیانتوس شرایط خوبی و بهتری برای تولید داره ! در زمینه ی این گل الستر هم بگم با کشت بافت تولید میشه و الان در ورامین هستند تولید کننده هایی که دارن تولید میکنن این گل رو و راضیهم هستند ! سیستم گرمایش برای تولید زیاد و عمده به صرفه هستش و در بلند مدت به قول معروف هزینه ها میشکنه

 2. مهدی گفت:

  سلام آقای مهندس
  وقت به خیر
  اگر ممکنه ۲ تا ۳ مورد گل شاخه بریده بازار پسند که کشت آنها به نسبت راحت و کم هزینه باشه رو معرفی کنید، چون من ۵۰۰ متر گلخانه دارم ولی خیلی با این کار آشنا نیستم.
  متشکرم از راهنماییتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید