درخت میوه ۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۳ دی ۱۳۹۲

معرفی کیوی

درخت کیوی

نام انگلیسی

kiwifruit

نام علمی

Actinidia sp

فارسی رایج

کیوی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Actinidaceae

خاستگاه

جنوب چین

 

    این گیاه از تیره کیوی بوده و منشاء آن مناطق جنوبی چین می‌باشد. کیوی درختچه‌ای خزنده با برگ‌های قلبی شکل و خزان‌پذیر می‌باشد. این گیاه دوپایه می‌باشد و در احداث باغات کیوی معمولاً برای هر 8 پایه ماده یک پایه نر در نظر گرفته می‌شود. همزمان شکوفه دادن پایه‌های نر و ماده در گرده‌افشانی و تلقیح گل‌ها اهمیت زیادی دارد و گرده‌افشانی توسط حشرات انجام می‌گیرد. در ضمن می‌توان با گرده‌گیری از پایه‌های نر اقدام به گرده‌افشانی دستی نمود. جوانه‌های بارور پایه‌های نر و ماده در جانب شاخه‌های یک‌ساله قرار می‌گیرند. معمولاً شش عدد از شکوفه‌های انتهایی شاخه تبدیل به میوه می‌شوند. این گیاه از میوه‌های مناطق نیمه‌گرمسیری بشمار می‌آید و در شرایطی که میزان بارندگی 500 میلی‌متر در سال باشد به خوبی رشد می‌کند. کیوی‌فروت طالب زمستان‌های ملایم و بدون یخبندان بوده و نیاز سرمایی آن 700-500 ساعت زیر 7 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. سرماهای دیررس بهاره به گل‌های تازه شکوفه کرده کیوی‌فروت خسارت وارد می‌کند و در ضمن با توجه به اینکه میوه‌های آن تا اواخر پاییز روی گیاه قرار دارند، سرماهای زودرس پاییز نیز می‌تواند، به محصول آسیب برساند. خاک‌های قابل نفوذ شنی‌رسی با pH کمی اسیدی (5/6-5/5) برای رشد این گیاه مناسب بوده و برای افزایش pH، به خاک آهک اضافه می‌شود. آبیاری منظم برای پرورش کیوی ضروری بوده و نباید خاک خشک باشد. معمول‌ترین روش ازدیاد این گیاه از طریق قلمه‌های نیمه‌خشبی می‌باشد که در اواخر تابستان تهیه می‌شود. قلمه‌های تهیه شده در داخل گلخانه و در دمای 25-22 درجه سانتی‌گراد ریشه‌دار می‌شوند. بوته‌های کیوی حالت خزنده دارند و برای هدایت و پرورش آنها از سیستم‌های داربستی استفاده می‌شود و شاخه‌های یک‌ساله آن به هرس سالانه نیاز دارند. فاصله مناسب کشت بوته‌ها 3-5/1 متر می‌باشد. کیوی‌فروت در شمال کشورمان پرورش داده می‌شود و از ارقام تجاری آن می‌توان به هایوارد، برونو، آلیسون، مانتی و آبوت اشاره نمود. رقم هایوارد میوه‌های درشت‌تر داشته و به حمل‌و‌نقل مقاوم‌تر می‌باشد.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

2 پاسخ به "معرفی کیوی"

  1. علیرضا گفت:

    Attachment

    سلام خسته نباشید بنده چنده عدد دانه کیوی را کاشته ام و سبز شدند ولی متاسفانه تا حدی رشد میکنن و بعد از ان برگها چروکیده میشوند و کم کم خشک میشوند علت چیست و مکان هم پشت پنجره جنوبی هست.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام خوبی شما؟ نیاز به رطوبت هوا و تهویه داره و باید کمی لای شیشه باز باشه تا هوای تازه بکشه و بتونه نفس بکشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید