گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۲۷۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ تیر ۱۳۹۲

معرفی پپرومیا چروک

پپرومیا چروک

نام انگلیسی

Ripple Pepromia

نام علمی

Pepromia Caperata

فارسی رایج

پپرومیا چروک

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

برزیل

 

پپرومیا گیاهی بسیار لوکس و مینیاتوری از خانواده ی فلفل هاست.فقط برای منازل مناسب است و به درد اداره ها و شرکت ها نمیخورد .این جنس کلا دارای ۱۰۰۰ گونه ی مختلف زینتی و غیر زینتی است.این پپرومیای مورد نظر ما بومی برزیل بوده و به خاطر برگهای مینایتوری و شیک خود و از همه مهمتر نگهداری راحت، گیاه بسیار مناسب برای یا میز کار است که یک نمای پفکی و بافت نرمی به محیط اطراف میبخشد خصوصا اگر رنگ سبز پپرومیا در گلدان سیاه سفالی کاشته شود بسیار دلنواز است.

 

نیازها :

 

آبیاری: مهمترین قسمت در نگهداری این گل فقط آبیاری است که با درنظر گرفتن آن دیگر خیالتان راحت است خاک این گل نه باید همیشه خیس باشد و نه اجازه دهید خاکش خشک شود. هنگامی که خاک خشک شد آن را از زیر گلدانی مثل بنفشه آفریقایی آبیاری کنید

نور : بهترین نور نور غیرمستقیم تا نیم سایه است مثلا پنجره رو به شمال و یا شرق بهترین پنجره موقعیت نوری را دارد

رطوبت:این گل به رطوبت بالا  نیازمند است البته این گل  بومی برزیل است ولی معلوم نیست که آیا بومی جنگل آمازون است یا خیرولی چیزی که معلوم است کشور برزیل است که یک کشور با آب و هوای استوایی ا است!! ولی علی الحساب،به سینی را  پر از آب کرده وگلدان  را درون ان قرار دهید

خاک : در ادامه بحث آبیاری گفته شد که به آبیاری زیاد حساس است.بلی حساس است ولی با زهکشی مناسب میتوان این مشکل را حل کرد بهترین خاک ترکیب پیت ماس و پرلیت زیاد و یا خاکبرگ میباشد

دما:بهترین دما بین محدوده ی ۱۸ الی ۲۵ میباشد کلا گیاهان گرمای بیشتر از حد را با رطوبت بیشتر از حد تحمل میکنند.

تکثیر: مثل بنفشه آفریقایی میتوان از آن قلمه برگ تهیه کرد و آن را در ماسه و در محیطی گرم و مرطوبت گذاشت همچنین با قلمه ساقه ( ساقه کوتاه میباشد و ارزش وقت گذاشتن را ندارد) و تقسیم بوته براحتی میتوان آنرا تقسیم کرد.

پپرومیا چروک

پپرومیا چروک

جوانه زنی بعد از 40 روز

جوانه زنی بعد از ۴۰ روز

تغذیه:با استفاده از کودهای کامل گرین ماهی دوبار با کمتر از غلظت توصیه شده گیاه را تغذیه کنید

تعویض گلدان: مثل بقیه گلها وقتی ریشه ها از زیر گلدان بیرون زد، باید با یک سایز بزرگتر تعویض شود…..بازهم میگم با یک سایز بزرگتر (با لحن تاکیدی بخونید)

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده استگیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند:خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند:به گیاه زیاد آب داده اید! اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود.شاید هم گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند:شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است:آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

مگر نسیم خطت صبح در چمن بگذشت

که گل به بوی تو بر تن چو صبح جامه درید

نبود چنگ و رباب و نبید و عود که بود

گل وجود من آغشته گلاب و نبید......

دیدگاه های شما

271 پاسخ به "معرفی پپرومیا چروک"

 1. علی گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید,میخواستم بدونم اسمش این گل چیه؟چطوری باید نگهداری کرد ازش؟

 2. علی گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی خواعش میکنم جواب منو بدید, من این گل رو دو هفته ست دارم, داخل اتاقیه که پنجره جنوبی داره ولی سه متر از پنجره فاصله داره, دو بار تا به حال آب دادم هروقت که خاکش خشک شده البته یکبار همراه اب کود سه بیست هم دادم, الان چند روزه برگاش کم کم, به خصوص برگای پایینی شل می شن و رنگ برگاشم داره سبز میشه و براقی اولش رو نداره, خواهش میکنم بگید مشکلش چیه خیلی ناراختشم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کمه گلت ببرید کنار پنچره یا یه چراغ مطالعه بالاسرش بذارید ! گلتونم تشنس بذارید توی تشت اب تا از زیر اب بکشه بالا و روی خاک که خیس شد درش بیارید

   • علی گفت:

    آخه اتاقمون خیلی پر نوره, ببرمش نزدیک پنجره مشکلی نداره؟ میشه بگید جاش باید خنک باشه یا گرم؟اتاقمون گرمه, دریچه کولر هم بسته ست

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینید ببرید کمی نزدیک شیشه و جاش خنک باشه سعی کنید ابیاری وری باشه که به برگها و ساقه نخوره از زیر اگه ابیاری بشه بهتره براش مثه بنفشه افریقایی ! خلاصه اب به دمبرگ و ساقهش نخوره.

 3. کامیار گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس، خسته نباشید بابت همه زحماتی که می کشین، ببخشد این گل من چرا این جوری وا رفته؟؟ یه ۲ ۳ روزی هست اینجوری شده. چیکارش کنم دوباره زنده شه؟؟

 4. Soha گفت:

  آقا مرسی کلی استفاده کردم از مطالب🌸🌸🌸

 5. سارا گفت:

  Attachment

  سلام من این پپرومیا رو چند ماهه دارم. تازگی ها گل هم داده بود که کندمشون. منتها نمی دونم این برگاش چرا انقدر زرد شدن؟ چه کار کنم که به جای گل دادن برگ بده و این روند زرد شدن برگاش متوقف بشه؟
  جلوی پنجره شمالی هست (بدون فاصله).

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی؟ جاش تنگ شده برای همین همش گل میده ! باید گلدونش رو یه سایز بزرگ کنید تغذیه کنید با کود گرین اپارتمانی تا دیگه زرد نشه و گل نده.

 6. مونا گفت:

  سلام استاد وقت بخیر. من امروز یه پپرومیا چروک قرمز خریدم. وقتی آوردمش خونه دیدم روی یکی از برگاش یه انکبوت ریز قرمز داشت راه می‌رفت. خیلی تو ذوقم خورد. چکارش باید بکنم؟ مشکلی براش پیش میاد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مونا جان خوبی؟ اون عنکبوته رو پیدا کنید عکس بدید شاید کنه باشه که زیاد خوشحالی نداره 🙂

   • مونا گفت:

    سلام پیدا کردمش کشتمش البته فکر نکنم کنه قرمز بود دقیقا عین عنکبوت خیلی ریز و تند تند میدوید داشت از گلدون نیومد بیرون بهش کردم 😄

 7. پریا گفت:

  سلام مهندس با حوصله
  امروز دیدم ۳ تا از برگ های پپرومیا چروک بنده سوراخ شدن
  چیکار باید کنم؟
  علتش چیه؟
  سپاس از پاسخگوییتون
  http://uupload.ir/files/2l2i_screenshot_20200616-201809_gallery.jpg

 8. پریا گفت:

  سلام مهندس
  وقتتون بخیر
  لطف میکنید اسم این گل زیبا و شرایط کامل نگهداریشو بهم بگید.آبیاری.نور.کود.جزیره میخواد یا نه و…
  ب من گفتن واریته ای از پپرومیاست
  سپاس
  http://uupload.ir/files/frl_screenshot_20200715-193625_gallery.jpg
  http://uupload.ir/files/s1t2_screenshot_20200715-193630_gallery.jpg

 9. میلاد گفت:

  سلام مهندس سجادی عزیز، حالتون خوبه؟
  پپرومیا چروک رو نباید با اسپری غبارپاشی کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید