گیاهان پوششی و رونده ۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۷ اسفند ۱۳۹۲

معرفی پتنتیلا

پتنتیلا

نام انگلیسی

Potentilla

نام علمی

Potentilla spp

فارسی رایج

پتنتیلا

فارسی اصیل

پنج انگشت

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Rosaceae

خاستگاه

جزایر گینه نو و شمال استرالیا

 

جنسی است که شامل ۵۰۰ گونه گیاه درختچه‌ای و چندساله علفی و چندین گونه یک‌ساله و دوساله است. این گونه‌ها به خاطر گل‌های 5 گلبرگی و فنجانی و گاهی ستاره‌ای شکل به رنگ سفید، زرد، نارنجی، صورتی یا قرمز کشت و کار می‌شوند. برگ‌های متناوب ممکن است به صورت شانه‌ای یا پنجه‌ای 7-3 قسمتی باشد. بیشتر هیبریدهای دارای عادت رشد توده‌ای، از
 P. atrosanguinea و P. nepalensis مشتق شده‌اند. اهمیت آن‌ها به خاطر گل‌های کم‌پر، نیمه‌پر یا پرپر که اغلب به رنگ زرد یا قرمز هستند، می‌باشد. دارای برگ‌های شبیه توت‌فرنگی هستند، اما برخلاف توت‌فرنگی که دارای سه برگچه است،‌ هر برگ آن‌ها دارای پنج برگچه است (دلیل نامگذاری آن). برگ‌ها به رنگ سبز متوسط تا سبز تیره به طول 10-5 سانتی‌متر هستند. در بهار و اوایل تابستان گل‌های کوچکی که شبیه گل رز کم‌پر است روی پوشش شاخ و برگ ظاهر می‌شود.

 

گونه‌ها

 

    P. cinerea: برگچه‌ها گوه‌ای شکل، خاکستری و مودار و سطح زیرین آن با موهای سفید پوشیده شده است. گل‌ها به رنگ زرد کم رنگ و به قطر حدود 5/1 سانتی‌متر در مقابل برگ‌ها قرار دارند. ساقه‌ها با سرعت متوسط رشد کرده و توده‌ای از برگساره به ارتفاع حدود 10 سانتی‌متر ایجاد می‌کند.

 

پتنتیلا

پتنتیلا

 

P. tabernaemontanii(پنج انگشت بهاره): دارای برگچه‌های براق و گل‌های زرد کرمی است. سرعت رشد آن بیشتر از گونه قبلی است و ارتفاع آن به 15 سانتی‌متر می‌رسد. می‌توان هرچند گیاه را سرزنی کرد تا سطح یکنواخت حاصل شود.

 

پتنتیلا

پتنتیلا

 

    P. atrosanguinea: گیاهی چندساله با عادت رشد توده‌ای، مودار، با برگ‌های پنجه‌ای با سه برگچه دندانه‌دار با پرزهای ابریشمی متمایل به خاکستری یا سفید است که زیبایی خاصی به برگساره می‌دهد. گل‌های آن به صورت گرزن‌های خوشه‌ای شکل به رنگ زرد، نارنجی، یا قرمز روشن تا تیره به قطر 3 سانتی‌متر روی ساقه‌های افراشته، منشعب و سیمی شکل ظاهر می‌شوند.

 

پتنتیلا

پتنتیلا

 

    P. nepalensis: چندساله علفی با عادت رشد توده‌ای و تنک با ساقه‌های منشعب و سیمی شکل با ته رنگ قرمز و برگ‌های پنجه‌ای 5 برگچه‌ای به رنگ سبز متوسط است. گل‌های آن به رنگ قرمز لاکی تا صورتی مشاهده می‌شود.

 

پتنتیلا

پتنتیلا

 

گلدهی: هر ساله از تابستان تا پاییز گل‌ می‌دهد.

نیازها: به سرما مقاوم است و در خاک‌های ضعیف تا به نسبت حاصلخیز با زهکشی خوب و در محل آفتابی رشد می‌کند. در محل‌های با تابستان خیلی گرم باید در محل سایه آفتاب کشت گردد.

افزایش: با کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه‌های چوب نرم، چوب نیمه سخت و چوب سخت در فصل‌های مختلف قابل افزایش است.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

5 پاسخ به "معرفی پتنتیلا"

 1. BEHZAD گفت:

  Attachment

  سلام مهندس خسته نباشی خدا قوتت بده که با این حوصله جواب همه رو میدی بی منت لطفآ اسم اینو با شرایطش بگید ممنون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سایت خودتونه انجام وظیفست.
   اسم این بابا سرئوس هستش نهوعی سرئوس اصطلاحا پایه برزو…

 2. BEHZAD گفت:

  Attachment

  و این مرسی

 3. BEHZAD گفت:

  Attachment

  سلام مهندس عزیز:شرایط نگهداری گلوتیفیلوم که فرمودی چطوری هست چون یکی از برگااش گندید کندمش بعد جاشو عوض کردم گذاشتمش جای پرنورتر بازم داره همون اتفاق تکرار میشه هفته ای ۳ بار بهش اب میدم لطفآ راهنمایی کن ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید