کاکتوس ها ۲۸۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ تیر ۱۳۹۳

معرفی نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار

نام انگلیسی

Madagascar Palm

نام علمی

pachypodium Lamerei

فارسی رایج

نخل ماداگاسکار

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Apocynaceae(خرزهره)

خاستگاه

جزیره ماداگاسکار و جنوب آفریقا
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

سلامی به گرمیه این تابستون با گرمای ۴۰ درجه خدمت همه ی بینندگان و بازدید ککنندگان همیشگی باغ شیشه ای.در خدمتتون هستم با معرفی یک گل خاص و محبوب که مشتریها و خاطر خواههای خاص خودشو داره.

دوستان اگه دنبال یک آلت قتاله،یا یک جور باتوم برای دعوا و یا آدم کشی با کاربرد های تزئینی برای منزل و تصفیه هوا و تولید اکسیژن میگردید من نخل ماداگاسکار روز بهتون معرفی میکنم!تعجب نکنید روی ساقه این گیاه تیغ های وحشتناکی وجود داره که میشه ازون به عنوان آلت قتاله یا تیزی ازش استفاده کرد.این گیاه با نام علمی  Pachypodium از خانواده ی Apocynaceae یا همان خرزهره خودمان ،دارای ۲۰ گونه که ۱۵ تای اونا بومی سرزمین همیشه در صحنه ی ماداگاسکار هستش(البته از اسمش میشه فهمید) و بقیه بومی جنوب آفریقا هستند.بله دوستان این گیاه یک نوع ساکولنت به حساب میاد(کاکتوس نه) و در واقع گیاهی به شدت مقاوم در برابر سهل انگاری ها هستش که کشتنش واقعا سخت از نگهداریشه! من یه نخل رو به مدت ۱ یکسال تو گلخونه نگهداری کردم به قیمت ۳۰۰ هزار تومان ولی همکارمون لطف کردن به یک بنده خدایی که بوتیک داشت فروخت یک میلیون و دویست هزار تومان!! وقتی اومدم دیدیم داره واسه مشتری گلدونشو عوض میکنه و به این قیمت بهش انداخته حالم گرفته شد و سریع از گلخونه زدم بیرون!! یادتون باشه دوستان برای خرید گل و گیاه اونم تو این سطح از هر جایی خرید نکنید و حتما با یه آشنا برید خرید.خب بگذریم

این نخل دارای یک تنه ی کلفت که توی خودش آب ذخیره میکنه برای روز مبادا و دور تا دور تنه رو تیغ های چندتایی و خطرناک احاطه کردن اون هم برای روز مبادا  ۸-)

در انتهای ساقه برگها وجود دارند که از بین اونها هم گلهای گیاه ظاهر میشن.

 

تنه ی گیاه

تنه ی گیاه

 

نخل ماداگاسکار در طبیعت

نخل ماداگاسکار در طبیعت

 

نیازها:

 

نور: این گیاه چون که بیابونی هستش و خیلی مقاوم میتونه ساعت ها نور مستقیم آفتاب رو تحمل کنه البته به عنوان کسی که تجربه ی کار با این گیاه رو داره عرض میکنم که فقط کسایی که نور زیاد دارن تو خونشون یا تراس یا گلخونه دارند بیان سراغ این گل و گرنه تو خونه ی تاریک یا اتاق تاریک جواب نمیده! و برگهای جدیدش سیاه میشن و میریزن و گیاهتون هم رشد نمیکنه!بزاریدش یه جا با آفتاب مستقیم جلو ی پنجره ی جنوبی توی اتاق پذیرایی یا اتاق خواب و انباری و حموم هم خواهشا نذاریدش.

 

گلهای نخل

گلهای نخل

 

آبیاری: با این که این گل بسیار مقاوم هستش خصوصا به کم آبی و توی تنه خودش آب ذخیره میکنه ولی بدونید این ذخیره ی آب برای روز مبادا هستش نه اینکه بذارید دائم از خودش مصرف کنه چون دراین صورت گیاه لاغر میشه  و برگهاش میپیچند خصوصا توی آفتاب شدید.هفته ای دو بار سیراب بشه کافیه،توجه کنید گفتم سیراب بشه نه اینکه دور لبشو خیس کنید تا هفته ی بعد آب قشنگ از زیر گلدونش بزنه بیرون.حتما ته گلدون رو سوراخ کنید تا آب اضافی ازش بریزه بیرون.وگرنه خدای نکرده میگنده ریشه ها.آبیاری بیش از حد هم باعث زردی و ریزش برگها میشه.در فصل زمستون هم که گیاه خوابه باید آبیاری رو به هفته ای یکبار کاهش داد

 

رطوبت : به رطوبت و به این طور سوسول بازیا اعتقادی نداره.

 

دما: این گیاه بیابونی از ۱۰ درجه تا ۴۰ ،۵۰ درجه سانتی گراد میتونه تحمل کنه و دیگه دمای توخونه براش مهم نیست

 

آفت ها :نسبت به آفت ها مقاوم هستش ولی آفت رایج این گیاه شپشک آردآلود که دیگه سرقفلی برای همه ی گلهاست و کنه هم میتونه مشکل ساز بشه.که هر دوشون با یه سم کونفیدور و آبامکتین با هم از بین میرند.

 

تغذیه و کود: در فصل رشد بیشتر به آب تنگ ماهی یا آکواریوم نیاز داره یعنی اینها بهتره تا کود و ماده شیمیایی.یا میتونید از کود ورمی کومپوست روی سطح خاک بریزید تا به مرور مواد غذایی آزاد بشن.

 

گلدهی: فقط گیاهان بالغ و حدود ۱.۵ متر به بالا گل میدن اونم توی فصل بهار تا تابستان که از بذرش باید به نحو احسن استفاده کرد.

 

گلدهی گونه ای نخل

گلدهی گونه ای نخل

 

نکته : این گیاه در فصل خواب یعنی نیمه دوم سال برگهای خودشو از دست میده و به خواب زمستانی میره و باید تو این مدت آبیاری رو نصف و کودهی رو متوقف کنید و کاهش بدید تا دوباره با شروع بهار و افزایش نور و دما برگ ها سبز میشن و گیاه دوباره شروع به رشد میکنه و اون موقع آبیاری رو افزایش بدید.

 

نخل در خواب

نخل در خواب

 

خاک : بهترین خاک برای این گل خاک کاکتوس و یا یک خاک سبک هستش که زود آبو رد کنه.ترکیب ماسه و خاک برگ و کود و شلتوک برنج و خاک باغچه ترکیب خوبی میتونه باشه واس این گل.

 

PachyLamerei-root-5

 

تکثیر:دوستان تکثیر این گل راحت نیست اولا که معمولا با بذر تکثیر میشه بذر هم که حدو یک ماه طول میکشه تا سبز بشه و تازه با زود کاشته بشه تا قوه نامیه خودشو از دست نده! بذر هارو باید یک روز در آب گرم غوطه ور کنید تا راحت تر سبز بشن ولی بعضی ها به محض سبز شدن تنه جوش روی ساقه سریع از فرصت استفاده کرده و اونو قلمش میزنند باید بزارید یکی دو روز ته قلمه خشک بشه و کالوس ببنده و بعد بکنیدش توی ماسه شسته شده ی خیس در جایی سایه بدون آفتاب و منتظر بمونی تا قلمه بگیره.قلمه ریشه هم در فصل خواب گیاه میشه تهیه کرد و همینطور با پیوند ارقام مختلف روی پایه Pachypodium lamerei هم میشه گیاه رو تکثیر کرد

 

 

قلمه ساقه

قلمه ساقه

 

بذر نخل ماداگاسکار

بذر نخل ماداگاسکار

 

بذر نخل ماداگاسکار

بذر نخل ماداگاسکار

 

تعویض گلدان : هر دو یا سه سال یکبار گلدان گیاه رو باید یک سایز بزرگتر تعویض کنید.ریشه های بیرون زده از زیر گلدون هم علامت خوبی برای این تعویض هستش.

 

تعویض گلدان

تعویض گلدان

 

حتمابا دستکش کارکنید

حتمابا دستکش کارکنید

 

 

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

285 پاسخ به "معرفی نخل ماداگاسکار"

 1. بهار گفت:

  Attachment

  با سلام. این نخل اسفند خریدم. یه هفته بعد دیدم حشره های ریز سفید مایل به زردی دارن روی خاکش جولان میدن. برگاشم سیاه میشد و جمع میشدن. کونفیدور و متنکوزب رو از فروشگاه خوبتون تهیه کردم و اول کونفیدور روی خاک و خودش اسپری کردم. اون حشره ها که کلن معدوم شدن . سه روز بعدم مانکوزب اسپری کردم. بهشم اب ندادم تا خاکش خشک بشه. جای نورگیری هم قرار داره. دو سه ساعت افتاب کامل هم در اختیارشونه. خاکش هم همون خاکیه که گلفروشه ریخته پاش اما خاک کاکتوس نیست. ولی نمیدونم دیگه چیکارش کنم 🙁 دو تا از برگاش سوراخ دارن که عکسشو براتون پیوست میکنم. یه محدوده مشخص هم تیغاش حالت سوختگی گرفته. از بعضی جاهاشم یه مایع شفاف زرد زده بیرون! عکساشو براتون پیوست میکنم، اون لکه های سفید روی برگا مانکوزبی که اسپری کردم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نور گلتون رو باید زیاد کنید در حد افتاب مستقیم ، گلتونرو با اسید هیومیک یا اب لیمو ابیاری کنید همینطور سم رو توی خاکش بریزید روی برگاش اب ریخته نشه اصلا این مشکل قارچی داره و باید نقاط آلوده رو بتراشید با تیغ تمیز و استریل و جاش رو با قارچکش پانسمان کنید.

 2. بهار گفت:

  Attachment

  خوردگی برگا

 3. رضا گفت:

  سلام و احترام
  با تشکر از زحمات شما .
  آیا نخل را میشود در حیاط به فضای آزاد انتقال داد .

 4. کورش گفت:

  Attachment

  سلام
  از این که اینجا این پرسشم رو مطرح می کنم، پوزش می خوام.
  می خواستم اسم این دوستم رو بدونم و اینکه براش چه کاری می تونم انجام بدم.

 5. حامد گفت:

  سلام خسته نباشید بذر نخل ماداگاسکار رو باید بخوابونیم رو بستر یا دفنش کنیم؟

 6. امیری گفت:

  Attachment

  سلام روزتون بخیر.من یک ساله که یه نخل ماداگاسکار کوچیک دارم که تو این یک سال رشد چندانی نداشته و امروزم متوجه شدم که قسمت پایینی تنه اش پوسیده!!!!میتونم نجاتش بدم؟خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خرخره ی گلتون پوسیده و متاسفانه باید بندازید دور، تهویه ناقص و نور کمتر و اب زیاد باعث این مشکل میشه ! این رو بندازید سطل آشغال و ساعت ۹ بذارید دم در :))

 7. بهار گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی عزیز. این نخل من داره اوضاعش بدتر میشه. گفتید قارچ گرفته و آبیاریشو کم کنم. الان انقد ابیاریشو کم کردم که زیر و روی خاک خشک میشه بعد آب میدم بهش. اب لیمو هم ریختم تو خاکش. و یه بار هم کود کاکتوس گرین دادم بهش تقویت شه. نورشم کامله 🙁 گفتید آب روی برگاش نپاشم به همین خاطر قارچ کش اسپری نکردم روی برگاش. دیگه نمیدونم چیکار میشه کرد. ممنووون میشم اگه کمک کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید ببرید بذارید بیرون زیر افتاب و نور کامل و بذارید توی حیاط داخل اتاق نذارید ! این کارو بکنید درست میشه فقط یکم صبر کنید تا درست بشه.

 8. رضا گفت:

  باسلام
  مهندس جان تشکر میکنم از زحمات شما و پوزش از اینکه این سوال را اینجا مطرح میکنم . گیاه پاندای کرک دارم تمام برگهای که نزدیک سطح خاک هستند فرمشان به صورتی شده گویا همه میخواهند بروند زیر خاک یعنی کاملا روی سطح خاک چسبیده اند البته نکات اب یاری را کامل رعایت میکنم . لطفا علت چیست چرا برگها این واکنش را نشان میدهند .باقدردانی از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این گیاه توی شوک هستش و ممکنه به خاطر نور کم باشه ، یا ممکنه گرمای هوا باشه ، شرایط نگهداری رو بفرمایید.

 9. رضا گفت:

  سلام
  تشکر از توجه شما شرایط نگهداری کنار پنجره رو به قبله است در روز هم با باز کردن پنجره از هوای تازه استفاده میکند دما در حدود ۲۲ تا ۱۸ درجه است رطوبط هم حدود ۴۰ تا ۳۰ درصد چون نباید زیاد باشد پوسیدگی ایجاد میکند روی خاک هم قبلا قارچ کش ریخته شده اب هم زمانی که یک سوم خاک خشک شد انجام میدهم شاید هم تا ۱.۵ خشک شود . تقویت هم هر ماه انجام میشود کل گیاه سرحال است با توجه به کند رشد بودن رشد خوبی دارد و برگها خیلی خوب و بزرگ و رنگی میشوند جوانه ها هم سر حال هستند .

 10. amir گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  بنده تعدادی انواع کاکتوس رو دارم و داخل پذیرایی منزلم نگهداری میکنم اما چون نور مستقیم زیاد به ان ها نمیرسد نگرانم میخواستم بپرسم برای جبران این کاستی چی میتوانم انجام دهم همچنین برایم سوال پیش امد که ایا اب تنگ ماهی برای هر کاکتوسی مفید است؟و همیشه میتوان به کاکتوس داد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اولا اب تنگ ماهی برای کاکتوس مناسب نیست ! و نباید توش بریزید ، از لامپ مهتابی کم مصرف استفاده کنید برای این کار.بافاصله ی ۴۰ سانتی متری براش خوبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید