گل های آپارتمانی, گل های بیرونی ۳۰۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲

معرفی موسی درگهواره

موسی در گهواره

نام انگلیسی

Moses in the bullrushe

نام علمی

Tradescantia spathacea

فارسی رایج

رهوئو

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

10000

از خانواده

Commelinaceae

خاستگاه

مکزیک

 

گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی یا کاملیناسه و زادگاهش مکزیک،برگهای پهن و نیم گوشتی به طول سی سانتیمتر که در حول یک محور روییده اند،رنگ برگها سبز براق بارگه های ارغوانی و پشت انها ارغوانی تند،در برابر سایه مقاومت خوبی نشان میدهند و گلهای سفید و زیبایی در لابلای برگها ظاهر میشود،پس از مدتی پاجوشها از کنار پایه مادری شروع به رشد میکنند که منبع تکثیر ان است.

 

نیازها:

 

نور:   نور کامل با تمایل به سایه نسبی بهترین شرایط نوری است،مواظب تابش اشعه مستقیم افتاب باشید.مخصوص در ظهر و از پشت شیشه

دما:   درجه حرارت زندگی برای انسان بهترین محیط رشد ان است،حداقل درجه حرارت قابل تحمل در زمستان ۱۶ و حداکثر در تابستان ۲۱ درجه است.

آبیاری:   بین دو آبیاری خاک خشک شود و در نیمه دوم سال آبیاری را کمتر کنید.

رطوبت: رطوبت عادی اتاق و منزل برایش کافی است ولی خوب ایجاد جزیره در زیر آن یک آپشن محسوب می شود.

تغذیه:  با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است.

خاک مناسب :خاک کمپوست یا بنفشه برایش کافی است.

تعویض گلدان: در صورتی که رشد گیاه سریع باشد،هر سال گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید،در غیر اینصورت به سال بعد موکول کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،زیرا باعث مسدود شدن روزنه ها میشود

تکثیر :جدا کردن پاگیاه از پائین گیاه مادری در بهار یا تابستان،تقسیم ریشه در بهار

پس از ظهو گل پاگیاه نیز از کنار بوته مادری شروع به رشد میکند،زمانی که پاجوش ها به ارتفاع ۱۰ سانتیمتری رسیدند گیاه را از گلدان خارج کنید  و به ارامی پاگیاه راجدا  نمایید،گلدان های کوچکتر را تهیه و پاگیاه جدا شده از مادر را درون گلدان با پیت و شن کاشت کنید،دو روز اول ابیاری نکنید و در سایه نگهدارید.

معنی نام انگلیسی ان اشاره به گلهای سفید و زیبا در لابلای برگها است.

موسی در گهواره

موسی در گهواره

عوارض و درمان:

 

برگهای گیاه پر پشت شده و نمیتوانند روی پای خود بایستند: احتیاج به تعویض گلدان دارد.

گیاه دراز و برگهای پائینی حذف میشوند :سن گیاه بالا است،از گلدان به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

لکه های قهوه ای در مرکز حاشیه برگها مشاهده می شوند:   در افتاب غبارپاشی انجام شده است،عبور اشعه افتاب از قطرات به جا مانده روی برگها مانند عبور اشعه از شیشه است که صدماتی به برگها وارد میکند،غبارپاشی را یا صبح انجام دهید یا عصر.

حاشیه برگها به طرف داخل بر می گردند،رنگ انها تیره و میمیرند:   هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرم تری انتقال دهید.

نوک برگها قهوه ای،لوله میشوند و میریزند: گیاه تشنه است و یا هوا خشک است،در صورت لزوم ابیاری کنید،گلدان را غبارپاشی کنید.

ساقه گیاه پوسیده است: رطوبت خاک زیاد است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته کوچک روی کلیه سطوح برگها ظاهر میشوند :عامل ان مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید،برگها با غبارپاشی به وسیله اب ولرم و سبک و یا اسفنج مرطوب نیز تمیز میشوند.

برگها رنگ پریده و گیاه خسته به نظر میرسد :نور کافی نیست.

حشرات ریز و تارهای عنکبوت در زیر برگها مشاهده میشوند:  کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر ۱۴ روز یکبار  سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

 

 

موسی در گهواره

موسی در گهواره

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ای خرم از فروغ رخت لاله زار عمر

بازآ که ریخت بی گل رویت بهار عمر

از دیده گر سرشک چو باران چکد رواست

کاندر غمت چو برق بشد روزگار عمر...

دیدگاه های شما

303 پاسخ به "معرفی موسی درگهواره"

 1. سوده گفت:

  سلام
  گل من هم به مشکل عطیه خانم مبتلا است. اگر نتونم بیبارم داخل. با کشیدن پلاستیک کلفت دورش بهتر میشه؟

 2. فتانه گفت:

  سلام ممنون از سایت خوب ومفیدتون
  برای پر پشت شدن زیپلین چی کار کنم؟ساقه قسمت پایینش خالی شده وسر ساقها برگ داره.

 3. محبوبه گفت:

  سلام من از این گل دارم برگهاش داره زرد میشه و میریزه
  اصلا حال گلدونم خوب نیست پشت پنجره رو به جنوب هست و از ساعت ۱۱تا ۳افتاب و نور خورشید داره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یکم مربوط به خزون زمستون میشه ولی یکم هم به خاطر عدم تهویه هوا ، خشکی خاک ناشی از گرمای محیط و عدم تغذیه هست. هرس کنید تغذیه کنید و تهویه فراهم کنید تا درست بشه

 4. الهام گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون خوش،
  ممنون بابت سایت مفیدتون…من این گل رو در آپارتمانم دارم…اوایل خیلی خوب پیش می رفت، دوبار هم گلدونش رو عوض کردم ولی در حال حاضر گیاه حالت ساقه ای شده و برگها هم رنگ پریده هستند…چه باید انجام بدهم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهش اهن بدید و نورشو زیاد کنید یکم هرس کنید تا نصف تا دراز نشه و نورشو زیاد کنید تا خوب رشد کنه و به زودی برگ بده.

   • الهام گفت:

    ممنون از جواب سریعتون….ممنون میشم اگه بفرمایید چطور بهش آهن بدهم؟ من خارج از ایران هستم و نمیدونم چه خاکی برای این گیاه مناسب هست و یا چطور میشه به گلهایم این کودهایی که شما میفرمایید اضافه کنم…آیا کودهای مایع که برای بهبود شرایط گیاه هست میتونه کمک کننده باشه؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ کود اهن یه قاشق چای در یه لیتر اب بدید بهش ماهی یبار. یا از محصول اسیدهیومیک و اهن گرین براش استفاده کنید تا جذب اهن ۱۰۰ درصدی بشه . توی فروشگاه ما موجوده

 5. حیدری گفت:

  سلام وقت بخیر،ممنون از مهربونیتون نسبت به مردم،من گل گهواره موسی دارم ساقه هادراز شده ویه سری ساقه های جدید هم شروع به رشد کردن نازک وکشیده شدن ساقه های قدیمی خمیده شدن و آویزان ،چکار باید انجام بدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید هرس کنید تا نصف هرس کنید ، تهویه و نور رو بیشتر کنید تا گلتون گرد و توپی بشه و ساقه ها لخت و زتش نباشن !

 6. Mazaree گفت:

  Attachment

  سلام وقت شما بخیر
  من یه گلدون موسی در گهواره داشتم که بزرگ شده بود، و اواخر تابستان با مشورت با شما قرار شد تقسیمش کنم. الان تقسیمش کردم توی چند تا گلدون ولی نمیدونم چرا با اینکه از کناراش پاجوش های جدید زدن ولی گیاه اصلی همش برگ های پایینش سیاه میشه و مجبورم جداش کنم
  خاک همه ی گلدون های جدید فقط کودبرگ هست و تا خشک شدن دو سانت روی خاک من آب نمیدم بهشون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید مادر با اومدن بچه ها داره از بین میره دیگه جون نداره ، بذارید روند طبیعی طی بشه و توی بهار این بچه ها بجای مادر رشد میکنن !

   • mazaree گفت:

    ممنون از پاسخ دهیتون.
    ولی آخه ۴ تا گلدون این مدلی دارم، همه شون داغون میشن و فقط بچه ها میمونن..
    هیچ کاری نمیتونم انجام بدم واسشون؟؟؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سم قارچکش بدید توی خاک ، تا خاک خشک نشده اب ندید و سایز گلدون بزرگه بهش برای همین داره میپوسه ! تهویه رو زیاد کنید مشکل حل میشه مثلا بره توی راه پله رشن.

 7. Mazaree گفت:

  Attachment

  سلام مجدد
  ببخشید من یه گل دیگه هم دارم که اسمش دلوسپرما هست ولی متاسفانه تو سایت شما صفحه ای بهش اختصاص داده نشده، مجبور شدم اینجا سوال کنم مشکلم رو ازتون
  این گل رو تابستون خریدم و حالش خوب بود، فقط گلدونش کوچیک شده بود و ریشه هاش بیرون زده بود، من گلدونش رو عوض کردم، از همون موقع داره حالش همش بد می شه و شاخه چوبی شده
  آب دهیش با خشک شدنه سطح خاکه و پشت پنجره شمالی نور میگیره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهتره بذراید جایی با تهویه هوا و سم کاپتان بهش بزنید تا جلوی قارچ رو بگیره ! شاخه های خراب رو بکنید ، سم رو توی خاکش هم بریزید.

   • mazaree گفت:

    بازم ممنون. یک ماه پیش کاپیتان زدم بهش ولی بازم تکرار میکنم. فقط اصول زدن سم کاپیتان چجوریه؟ یعنی با چه فاصله زمانی باید تکرار کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید یه قاشق چای توی یه لیتر اب حل کنید روش اسپری کنید و هفته بعد بازم این کارو انجام بدید تا درست بشه

 8. Respina گفت:

  با سلام برگهای گل من از پایین خشک میشه و می ریزه. و پاجوش هایی هم که از اطرافش در اومدن نوک برگهاش خشک میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید
  و لطفا شرایط نگه داری این گل را در آپارتمان که نور مستقیم خورشید نداره را هم توضیح دهید.
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید تهویه هوا در این فصل کم میشه و همین باعث خشکی میشه. کمی هم خزون میکنه این فصل ولی با شروع بهار و تهویه بهتر درست میشه ، آبیاری هم مهمه خیلی چند روز یبار اب میدید؟

   • respina گفت:

    ممنون از پاسختون.
    تقریبا ۲تا ۳ روز یکبار آب میدم. ولی گلم خیلی زشت شده. چطوری میتونم تکثیرش بکنن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید