کاکتوس ها ۳۱۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

معرفی لیتوپس

لیتوپس

نام انگلیسی

Living stone

نام علمی

Lithops sp

فارسی رایج

لیتوپس یا کاکتوس صخره ای

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ، گل

رنج قیمت

5000 - 10000

از خانواده

Aizoaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

 

خب با سلام دوباره،سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی ، دوستان عزیز دوباره با یک مقاله دیگه درباره ی یک گل خاص در خدمتتون هستم .گلی که امروز میخوام بهتون معرفی کنم لیتوپس هستش.برای معرفی این گل باید عرض کنم که اولا من خودم این گل رو دارم و باهاش رابطه ی خوبی برقرار کردم،این گل به نام علمی Lithops sp و از خانواده ی Aizoacea و بومی ملت همیشه در صحنه ی آفریقای جنوبی و اطراف هستش.نام عامیانش گل سنگی یا صخره ای است به این دلیل که توی دشت ها و بیابانها خشک آفریقا ازشر چهارپایان و علف خواران وگوسفندان و گوسفند صفتان :mrgreen: که به دنبال رفع تشنگی خود با علف های آبدار هستند،در امان بماند.به شکل صخره تکامل پیدا کرده تا حیوانات مذکور به خیال اینکه اینها سنگ هستند از خیرشن بگذردند. و معلوم نیست این روند تکاملی به کدامین سو میرود!؟!؟!این گل رو فقط برای افراد با تجربه و آشنا به الفبای باغبانی و کلکسیونر ها توصیه میکنم و اگه تجربه ی نگهداری شمعدانی یا حسن یوسف رو هم نداری پس نزدیکش نشو چون سیکل زندگی این گل و کلا  اخلاقش یکم خاصه و باید بلدباشی چطور آبش بدی یا کی آب بدی و کی ندی!! دوستان و مشتریهایی دارم که رنگهای مختلف این گل مثه صورتی،سفید،سبز،زرد و قهوه ای رو دارند و حتی میشه با گرده افشانی مناسب و بذر گیری رنگها رو باهم ادغام کرد و اصطلاحا گیاه هیبرید یا دورگ ایجاد کرد.

کاکتوس صخره ای

کاکتوس صخره ای

سیکل زندگی لیتوپس:

این گل برای مقاومت در برابر گرما و کم آبی در بافت گوشتی خود آب ذخیره کرده و در فصول بی آبی و هنگام تولید برگ از آب ذخیره شده استفاده میکند.توجه کنید که سیستم این گیاه کلا از کاکتوس متفاوت میباشد !! ما مبدا شروع سیکل زندگی گیاه را آخر تابستان  یا ابتدای هوای خنک و روزهای کوتاه معین میکنیم که گیاه بعد از استراحتی ۳ ماهه دوباره با آبیاری بیدار شده و شروع به گلدهی میکند( البته اگر ۴یا ۵ سال سن داشته باشد یا بالغ باشد)،این پروسه تا زمستان ادامه دارد گیاه رشد کرده و بزرگتر میشود و در زمستان شروع به تولید برگهای جدید از لای یا از درون برگ قبلی میکند.برگ جدیداز دل برگ قبلی بیرون زده  و برگ قبلی بعد از مدتی خشک میشود و دوباره گیاه به همان پروسه رشدی خود برگشته و این روند را تا ابتدای بهار یا نهایتا اردیبهشت طی میکند.با آغاز روزهای بلند و هوای گرم و خشک در طبیعت( که باید در منزل شبیه سازی شود) گیاه وارد فاز استراحت میشود و در هر فاز گیاه دستورات مخصوص به خود را دارد که باید رعایت گردد.

تولیدبرگ در لیتوپس

تولیدبرگ در لیتوپس

آبیاری:

آبیاری بخش مهمی از زندگی این گیاه است.همانطور که گفته شد با شروع بارندگی های پاییزه رشد این آغاز شده و بعد بارندگی ها گل داده و پس از گرده افشانی به بذر میرود پس در منزل هم در آغاز فصل خنک آبیاری را آغاز کرده و با هفته ای ۱ الی ۲ بار بسته به دمای اتاق یا گلخانه به طور مرتب ادامه میدهید.هنگام گلدهی مراقب باشید که آب روی گلها ریخته نشود زیرا گرده ها را از بین میبرد.با شروع تولید برگ در زمستان باید آبیاری را متوقف کرد زیرا برگ جدید تمام مواد غذایی و آب داخل برگ قبلی را باید جذب کند تا برگ قبلی از بین رفته و خود توسعه پیدا کند..بنابراین ازآبیاری در هنگام رویت برگ جدید تا آخر تولید برگ جدید خودداری کنید وگرنه برگ قبلی از بین نرفته و برگ جدید هم توسعه پیدا نمیکند!!!!!پس از آن دوباره با همان منوال قبلی آبیاری کنید در ضمن بین دو آبیاری خاک خشک شده باشد!! وقتی به اول بهار و شروع فصل گرما رسیدیم،باید آبیاری را به هر ۲ هفته یکبار تقلیل داده تا اجازه استراحت به گیاه را داده باشیم.در فصل استراحت این گل هرگز زیاد آبیاری نکنید وگرنه گیاهتان از بین میرود.در طبیعت این گل هنگام بارندگی ها و مرطوب شدن هوا میتواند از همان سطح بالایی خود مثل دریچه آب را به صورت بخار ،جذب کند.

لیتوپس

لیتوپس

نور:

این گل از سطح بالای خود میتواند مثل پنجره ای نور را برای کلروفیل یا سبزینه های خود بفرستد!! که به ین قابلیت  Epidermal window  گفته میشود.این پنجره وقتی نور بسیار زیاد شود و دما بالا رود از ورود نور به داخل جلوگیری میکند تا مبادا سیستم فتوسنتزی آسیب ببیند.باید این گل را جلوی پنجره ی جنوبی قرار دهید یا روزی ۵ ساعت نور مستقیم و زیاد بخورد و باقی روز اگر سایه بود هم طوری نیست! در تابستان که گیاه استراحت میکند گیاه را در برابر آفتاب شدید قرار ندهید تا نسوزد!!

نور لیتوپس

نور لیتوپس

998480_504867066289690_457137620_n

تکثیر:

تکثیر این گل از طریق کاشت بذر و یا تقسیم بوته میباشد.اولا این گل خود عقیم بوده و قادر به خود گرده افشانی نیست.بنابراین زنبور ها آن را با گلهای گیاهان دیگر گرده افشانی میکنند.در اول پاییزکه گیاه بالغ شما گل داد میتوانید در روز چهارم گلدهی( کلا گلدهی یک هفته طول میکشد) آنرا با برس گرده افشانی کنید و بعد از چند هفته کپسول بذر را مشاهدی میکنید.با جدا کردن بذر و کاشتن آن ترجیحا در بهار  یا پاییز گیاه خود را تکثیر کرده اید.راه دوم تقسیم هر پایه در فصل خواب گیاه  یا در ابتدای فصل رشد گیاه است که پایه ها را در گلدانهای جدا قرار میدهید.

لیتوپس

لیتوپس

تعویض گلدان و خاک :

بهتر است گلدان  لیتوپس را هر ۳ سال یکبار بعد از پایان مرحله ی تولید برگ تعویض کنید ریشه های گیاه نسبتا عمیق بوده و گلدان هایی با عمق بیشتر را ترجیح میدهند.خاک بخش مهم این گیاه را تشکیل میدهد خاک این گل حتما باید آب را به راحتی از خود عبور دهد در مناطق سردسیر باید کاملا خاک آب را رد کند و در مناطق گرمتر باید کمی خاک را سنگین تر گرفت ولی نه زیاد!! ترکیب شن و ماسه و پرلیت و کمی ورمی کمپوست برای این گل مناسب است.

کاکاتوس صخره ای

کاکاتوس صخره ای

آفات:

مهمترین آفت این گل شپشک آردآلود میباشد.که در درز شکاف سطح پنجره یا هنگام تولیدگل جدید بین ۲ سطح برگ یا روی ریشه از شیره ی گل استفاده میکند .این آفت یک حالت پشمک مانند در خود درست کرده و مثل پنیر پیتزا کش میاید.بهترین راه این است که با برس آغشته به الکل صنعتی گیاه روی حشره بمالید تا از بین برود و سپس آن نقطه را با آب بشویید تا الکل آسیبی به بافت گل وارد نکند.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

سرم هنوز چنان مست بوی آن نفس است

که بوی عنبر و  گل ره نمی‌برد به مشام

دگر من از شب تاریک هیچ غم نخورم

که هر شبی را روزی مقدر است....

دیدگاه های شما

313 پاسخ به "معرفی لیتوپس"

 1. Eli گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر واقعا از سایت خوب و مفیدتون کمال تشکر رو دارم
  دو تاسوال داشتم از خدمتتون
  میشه بگید اون لکه سفیدى که روى لیتوپسمه چیه؟!
  بعد اینکه طبق فرمایشتون چون داره برگ میده آبیاریشو قطع کنم تا کامل رشد کنه، درسته؟!

 2. Eli گفت:

  سلام ببخشید میشه جواب منو بدید؟!

 3. حسین گفت:

  Attachment

  سلام. میخواستم بدونم اسم ای گیاه چیه؟و چرا برگ هاش داره زرد و پژمرده می شه؟ ممنون

 4. حسین گفت:

  Attachment

  و در باره لیتوپس هم ممکنه بگید که من الا نباید بهش آب بدم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این الان نباید اب بخوره ، بذارید بعد از پایان مرحله ی زایش آب بدید.

 5. Eli گفت:

  سلااااااااام
  خب من ١۵ روزِ منتظرم
  چرا کسى پاسخگو نیست؟؟؟؟

  • عذرا گفت:

   سلام مهندس نیست هرکس بهاندازه سواد وتجربش جواب به اشتراک میگذاره
   مهندس سجادی کجایییییییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   گلهادارن تلف میشن :(‌

 6. حامد گفت:

  کجا میشه خریدش به تعداد بالا ؟

 7. علیرضا ایمانی گفت:

  Attachment

  سلام مهندس خسته نباشید
  میتونید بگید این لیتوپس من تقریبا چند سالشه؟

 8. nima گفت:

  Attachment

  سلام
  حدود یک ماهی هست این سه تا لیتوپس رو گرفتم اون بزرگه توی عکس یه زائده داره در میاره منظورتون از برگ همینه ؟ و من باید الان آب دهی رو قطع کنم؟اگه آب ندم تکلیف اون دوتای دیگه چی میشه آخه اونا انگار تکونی نخوردن؟ بعد دقیقا چطوری متوجه بشم مرحله ی رشد برگ به اتمام رسیده و باید آب دهی رو شروع کنم؟ الان دارم هفته ای یک بار آب میدم ولی خیلی خیلی کم طبق متن که فرمودین تو بهار و تابستان آبیاری کم باشه.
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله اون برگ جدید درضمن اون بزرگتره لیتوپس نیست و پیلیس پلوسه ! یکم دیگه بزرگ شد اب دهی رو قطع کنید الان زوده یکم. وقتی هم رشدش تمو شد اب رو شروع کنید. اینا جای خنک دوست دارن توی تابستون خیلی مراقب باشید جاشون خنک باشه وگرنه خراب میشن

   • nima گفت:

    سلام
    ممنون که زود جواب دادین
    فکر میکردم هر سه تا یه چیز هستن برای همین توی یه گلدون کاشتم اگه بخوام تا یه مدت به بزرگه آب ندم تا رشدش کامل بشه مشکلی برای اون دو تا پیش نمیاد ؟ خشک نمیشن؟
    میشه بفرماید چطور تشخیص بدم از کی دیگه آب دادن رو قطع کنم و مهمتر تا کی رشدش کامل میشه آخه آروم رشد میکنه و منم قبلا ندیدم تا بدونم قراره چه شکلی یا چه اندازه بشه که متوجه بشم رشد کامل شده و آب دهی رو شروع کنم.
    شرمنده گشتم که توضیحاتش رو پیدا کنم و مزاحم شما نشم ولی توی سایت های ایرانی از جمله سایت خودتون چیزی نبود

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید از یه گوشه گلدون به اون دوتا اب بدید تا به اون اب نخوره ! وقتی اون بچه ی داخلش تقریبا بزرگ شد دیگه اب دهی رو قطع کنید تا وقتی که کامل خشک شد دوباره اب رو وصل کنید.

 9. امین گفت:

  سلام
  دو تا سوال کلی به نظر شما بهتره کاکتوس ها پشت پنجره ی جنوبی باشن ولی در سایه و مثلا با فاصله ی نیم متری از نور یا اگه نور خورشید روشون بیوفته مخصوصا صبح ها و عصر ایرادی نداره ؟
  به نظر شما آب دادن به گیاهان کاکتوس ها به طور اخص و هر گیاهای به طور کلی چه زمانی بهتره مثلا اول صبح یا دم غروب که خاک تا صبح حسابی خیس بشه و از تبخیر اول صبح جلوگیری بشه مخصوصا برای گیاهان باغچه ای
  با نشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ درمورد سوال اول باید بگم بهتره کنار شیشه جنوبی با نور زیاد باشن و تهویه و رفت و امد هوا هم باشن،نور کم گیاه رو باریک میکنه بجای کلفت کردن ! بهترین زمان اب دهی شب ها هستش تا اب زمان بیشتری توی خاک بمونه و گیاه اول صبح آماده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید