کاکتوس ها ۳۳۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

معرفی لیتوپس

لیتوپس

نام انگلیسی

Living stone

نام علمی

Lithops sp

فارسی رایج

لیتوپس یا کاکتوس صخره ای

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ، گل

رنج قیمت

5000 - 10000

از خانواده

Aizoaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

 

خب با سلام دوباره،سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی ، دوستان عزیز دوباره با یک مقاله دیگه درباره ی یک گل خاص در خدمتتون هستم .گلی که امروز میخوام بهتون معرفی کنم لیتوپس هستش.برای معرفی این گل باید عرض کنم که اولا من خودم این گل رو دارم و باهاش رابطه ی خوبی برقرار کردم،این گل به نام علمی Lithops sp و از خانواده ی Aizoacea و بومی ملت همیشه در صحنه ی آفریقای جنوبی و اطراف هستش.نام عامیانش گل سنگی یا صخره ای است به این دلیل که توی دشت ها و بیابانها خشک آفریقا ازشر چهارپایان و علف خواران وگوسفندان و گوسفند صفتان :mrgreen: که به دنبال رفع تشنگی خود با علف های آبدار هستند،در امان بماند.به شکل صخره تکامل پیدا کرده تا حیوانات مذکور به خیال اینکه اینها سنگ هستند از خیرشن بگذردند. و معلوم نیست این روند تکاملی به کدامین سو میرود!؟!؟!این گل رو فقط برای افراد با تجربه و آشنا به الفبای باغبانی و کلکسیونر ها توصیه میکنم و اگه تجربه ی نگهداری شمعدانی یا حسن یوسف رو هم نداری پس نزدیکش نشو چون سیکل زندگی این گل و کلا  اخلاقش یکم خاصه و باید بلدباشی چطور آبش بدی یا کی آب بدی و کی ندی!! دوستان و مشتریهایی دارم که رنگهای مختلف این گل مثه صورتی،سفید،سبز،زرد و قهوه ای رو دارند و حتی میشه با گرده افشانی مناسب و بذر گیری رنگها رو باهم ادغام کرد و اصطلاحا گیاه هیبرید یا دورگ ایجاد کرد.

کاکتوس صخره ای

کاکتوس صخره ای

سیکل زندگی لیتوپس:

این گل برای مقاومت در برابر گرما و کم آبی در بافت گوشتی خود آب ذخیره کرده و در فصول بی آبی و هنگام تولید برگ از آب ذخیره شده استفاده میکند.توجه کنید که سیستم این گیاه کلا از کاکتوس متفاوت میباشد !! ما مبدا شروع سیکل زندگی گیاه را آخر تابستان  یا ابتدای هوای خنک و روزهای کوتاه معین میکنیم که گیاه بعد از استراحتی ۳ ماهه دوباره با آبیاری بیدار شده و شروع به گلدهی میکند( البته اگر ۴یا ۵ سال سن داشته باشد یا بالغ باشد)،این پروسه تا زمستان ادامه دارد گیاه رشد کرده و بزرگتر میشود و در زمستان شروع به تولید برگهای جدید از لای یا از درون برگ قبلی میکند.برگ جدیداز دل برگ قبلی بیرون زده  و برگ قبلی بعد از مدتی خشک میشود و دوباره گیاه به همان پروسه رشدی خود برگشته و این روند را تا ابتدای بهار یا نهایتا اردیبهشت طی میکند.با آغاز روزهای بلند و هوای گرم و خشک در طبیعت( که باید در منزل شبیه سازی شود) گیاه وارد فاز استراحت میشود و در هر فاز گیاه دستورات مخصوص به خود را دارد که باید رعایت گردد.

تولیدبرگ در لیتوپس

تولیدبرگ در لیتوپس

آبیاری:

آبیاری بخش مهمی از زندگی این گیاه است.همانطور که گفته شد با شروع بارندگی های پاییزه رشد این آغاز شده و بعد بارندگی ها گل داده و پس از گرده افشانی به بذر میرود پس در منزل هم در آغاز فصل خنک آبیاری را آغاز کرده و با هفته ای ۱ الی ۲ بار بسته به دمای اتاق یا گلخانه به طور مرتب ادامه میدهید.هنگام گلدهی مراقب باشید که آب روی گلها ریخته نشود زیرا گرده ها را از بین میبرد.با شروع تولید برگ در زمستان باید آبیاری را متوقف کرد زیرا برگ جدید تمام مواد غذایی و آب داخل برگ قبلی را باید جذب کند تا برگ قبلی از بین رفته و خود توسعه پیدا کند..بنابراین ازآبیاری در هنگام رویت برگ جدید تا آخر تولید برگ جدید خودداری کنید وگرنه برگ قبلی از بین نرفته و برگ جدید هم توسعه پیدا نمیکند!!!!!پس از آن دوباره با همان منوال قبلی آبیاری کنید در ضمن بین دو آبیاری خاک خشک شده باشد!! وقتی به اول بهار و شروع فصل گرما رسیدیم،باید آبیاری را به هر ۲ هفته یکبار تقلیل داده تا اجازه استراحت به گیاه را داده باشیم.در فصل استراحت این گل هرگز زیاد آبیاری نکنید وگرنه گیاهتان از بین میرود.در طبیعت این گل هنگام بارندگی ها و مرطوب شدن هوا میتواند از همان سطح بالایی خود مثل دریچه آب را به صورت بخار ،جذب کند.

لیتوپس

لیتوپس

نور:

این گل از سطح بالای خود میتواند مثل پنجره ای نور را برای کلروفیل یا سبزینه های خود بفرستد!! که به ین قابلیت Epidermal window گفته میشود.این پنجره وقتی نور بسیار زیاد شود و دما بالا رود از ورود نور به داخل جلوگیری میکند تا مبادا سیستم فتوسنتزی آسیب ببیند.باید این گل را جلوی پنجره ی جنوبی قرار دهید یا روزی ۵ ساعت نور مستقیم و زیاد بخورد و باقی روز اگر سایه بود هم طوری نیست! در تابستان که گیاه استراحت میکند گیاه را در برابر آفتاب شدید قرار ندهید تا نسوزد!!

نور لیتوپس

نور لیتوپس

998480_504867066289690_457137620_n

تکثیر:

تکثیر این گل از طریق کاشت بذر و یا تقسیم بوته میباشد.اولا این گل خود عقیم بوده و قادر به خود گرده افشانی نیست.بنابراین زنبور ها آن را با گلهای گیاهان دیگر گرده افشانی میکنند.در اول پاییزکه گیاه بالغ شما گل داد میتوانید در روز چهارم گلدهی( کلا گلدهی یک هفته طول میکشد) آنرا با برس گرده افشانی کنید و بعد از چند هفته کپسول بذر را مشاهدی میکنید.با جدا کردن بذر و کاشتن آن ترجیحا در بهار  یا پاییز گیاه خود را تکثیر کرده اید.راه دوم تقسیم هر پایه در فصل خواب گیاه  یا در ابتدای فصل رشد گیاه است که پایه ها را در گلدانهای جدا قرار میدهید.

لیتوپس

لیتوپس

تعویض گلدان و خاک :

بهتر است گلدان  لیتوپس را هر ۳ سال یکبار بعد از پایان مرحله ی تولید برگ تعویض کنید ریشه های گیاه نسبتا عمیق بوده و گلدان هایی با عمق بیشتر را ترجیح میدهند.خاک بخش مهم این گیاه را تشکیل میدهد خاک این گل حتما باید آب را به راحتی از خود عبور دهد در مناطق سردسیر باید کاملا خاک آب را رد کند و در مناطق گرمتر باید کمی خاک را سنگین تر گرفت ولی نه زیاد!! ترکیب شن و ماسه و پرلیت و کمی ورمی کمپوست برای این گل مناسب است.

کاکاتوس صخره ای

کاکاتوس صخره ای

آفات:

مهمترین آفت این گل شپشک آردآلود میباشد.که در درز شکاف سطح پنجره یا هنگام تولیدگل جدید بین ۲ سطح برگ یا روی ریشه از شیره ی گل استفاده میکند .این آفت یک حالت پشمک مانند در خود درست کرده و مثل پنیر پیتزا کش میاید.بهترین راه این است که با برس آغشته به الکل صنعتی گیاه روی حشره بمالید تا از بین برود و سپس آن نقطه را با آب بشویید تا الکل آسیبی به بافت گل وارد نکند.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

سرم هنوز چنان مست بوی آن نفس است

که بوی عنبر و  گل ره نمی‌برد به مشام

دگر من از شب تاریک هیچ غم نخورم

که هر شبی را روزی مقدر است....

دیدگاه های شما

336 پاسخ به "معرفی لیتوپس"

 1. بهار گفت:

  Attachment

  سلام روزتون بخیر
  میخواستم بدونم آبدهی همچنان باید متوقف باشه چون سه تا در حال برگ دهی ولیریکی که در تصویر بالای گل است برگ دهی کامل شده
  چیکار کنم که خراب نشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ باید متوقف بشه ! اب بدید خراب میشه توی ایت مرحله ! فقط صبر کنید تا برگ کامل بشه.

 2. موسوی گفت:

  درود بر شما .لیتوپس های من داشتن برگ جدید تولید می کردند و اوایل این دوره بودن.اما امروز به علت اشتباه یکی از اعضای خانواده حین شستن حیاط،مقداری آب وارد گلدون لیتوپس ها میشه.ضمن اینکه من بهشون سپرده بودم مطلقا تو این مدت آبیاری نشن لیتوپس ها.حالا گیاهم خراب می شه؟:(

 3. کاربر گفت:

  با سلام و تشکر از توضیحات کامل مدیر سایت.
  سوالی داشتم و تقاضا دارم که در صورت امکان کمی سریع پاسخ دهید.
  می خواستم بدانم که اولا گذاشتن آجر و گلدان شکسته در ته گلدان لیتوپس، ( و مامیلاریا، چون در مورد مامیلاریا مطلب ندارید اینجا می پرسم. ) موجب زهکشی بهتر می شود؟ و ایا باید تمام سطح پایین گلدان را پوشاند؟ و سوال دوم اینکه آیا کاکتوسی مانند کلاه اسقفی هم مانند لیتوپس نیاز به مراقبت ویژه دارد و حتما باید تجربه داشته و کلکسیون دار باشیم؟
  قبلا از حمات شما تشکر کردم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید سفال هم میتونید بذارید و فرقی نداره مهم اینه که زیر گلدون باز باشه تا اب اضافی بره بیرون ، چه برای لیتوپس و چه برای کاکتوس.. این کاکتوس هایی که گفتید مثه لیتوپس نیاز به مراقبت ویژه ندارند و کارشون اسونه

 4. فران گفت:

  سلام وقت بخیر.گلدان لیتوپس ما از دست برادرم افتاد و مجبور به تعویضش شدیم و بعد از تعویض اب دادیم.الان بافت گیاه لیتوپس حالت ابکی و شل شده چه کاری میشه براش کرد؟

 5. آرش گفت:

  درود بر شما آقای سجادی .من چند دونه لیتوپس خریدم که یکیش (به دلیل بی دقتی در خرید?)ریشه و پایین اون لهیدگی داره راهی برای نجاتش هست یا براش مجلس ختم بگیرم.?
  سپاس

 6. امین گفت:

  Attachment

  سلام
  مهندس این لیتوپسی که دو سال پیش ازت گرفتم بچه دار شده. الآن طبق عکس به نظرت وضعیتشون خوبه؟؟؟ کار خاصی(بغیر از دعا) به نظرت نیازه براشون انجام بدم؟؟؟

 7. z.14 گفت:

  سلام.اگر کاکتوس در گلدون کوچیک کاشته بشه خراب میشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خیر خراب نمیشه فقط ممکنه رشد نکنه و در انتها از کناره های پایین گیاه خشک بشه و چوبی بشه..

 8. m گفت:

  سلام استاد. یک لیتوپس همین امرو خریدم و بعد از خرید متوجه شدم یا شاید هم من این طور فکر می کنم که بیش از حد بیرون از خاکه. یعنی مثل عکسای شما نیست. انقدر بیرونه که ارتفاعش مثل کاکتوس های ستونی شده. البته هنوز خیلی کوچیک هست. طبیعیه یا پایینش رو بکنم زیر خاک؟!
  دستتون هم خیلی خیلی درد نکنه ( :

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه طبیعی هست گاهی نور کم باعث میشه دراز بشه و یا سنش زیاده که دراز شده کلا گل دوست داشتنی هست.

 9. آ سد مهدی گفت:

  سلام آقای سجادی عزیز.
  اول از وبسایت جامع و همچنین صبوری و وقتی که میذارید و دلسوزی هاتون خیلی خیلی ممنونم 😍
  لیتوپس من چروک پیری بهش افتاده . یکمم شل شده.
  تو‌آفتاب بوده و هفته ای دوبار آبیاری. آبیاری رو اواسط تابستون شروع کردم.
  چرا شل و چروک شده ؟
  جایی کارم مشکل داشته ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ا سد مهدی چطوری؟ سایت خودته داداش…. ببین اصلا نباید توی افتاب باشه و توی تابستون هم معمولا باید توی سایه و خنکی باشه ! عکسش رو کم حجم کنید و بفرستید ببینم که ایا پوسیدگی داره یا نه ! به هرحال باهاش بد رفتار کردین 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید