کاکتوس ها ۳۵۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

معرفی لیتوپس

لیتوپس

نام انگلیسی

Living stone

نام علمی

Lithops sp

فارسی رایج

لیتوپس یا کاکتوس صخره ای

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ، گل

رنج قیمت

5000 - 10000

از خانواده

Aizoaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

 

خب با سلام دوباره،سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی ، دوستان عزیز دوباره با یک مقاله دیگه درباره ی یک گل خاص در خدمتتون هستم .گلی که امروز میخوام بهتون معرفی کنم لیتوپس هستش.برای معرفی این گل باید عرض کنم که اولا من خودم این گل رو دارم و باهاش رابطه ی خوبی برقرار کردم،این گل به نام علمی Lithops sp و از خانواده ی Aizoacea و بومی ملت همیشه در صحنه ی آفریقای جنوبی و اطراف هستش.نام عامیانش گل سنگی یا صخره ای است به این دلیل که توی دشت ها و بیابانها خشک آفریقا ازشر چهارپایان و علف خواران وگوسفندان و گوسفند صفتان :mrgreen: که به دنبال رفع تشنگی خود با علف های آبدار هستند،در امان بماند.به شکل صخره تکامل پیدا کرده تا حیوانات مذکور به خیال اینکه اینها سنگ هستند از خیرشن بگذردند. و معلوم نیست این روند تکاملی به کدامین سو میرود!؟!؟!این گل رو فقط برای افراد با تجربه و آشنا به الفبای باغبانی و کلکسیونر ها توصیه میکنم و اگه تجربه ی نگهداری شمعدانی یا حسن یوسف رو هم نداری پس نزدیکش نشو چون سیکل زندگی این گل و کلا  اخلاقش یکم خاصه و باید بلدباشی چطور آبش بدی یا کی آب بدی و کی ندی!! دوستان و مشتریهایی دارم که رنگهای مختلف این گل مثه صورتی،سفید،سبز،زرد و قهوه ای رو دارند و حتی میشه با گرده افشانی مناسب و بذر گیری رنگها رو باهم ادغام کرد و اصطلاحا گیاه هیبرید یا دورگ ایجاد کرد.

کاکتوس صخره ای

کاکتوس صخره ای

سیکل زندگی لیتوپس:

این گل برای مقاومت در برابر گرما و کم آبی در بافت گوشتی خود آب ذخیره کرده و در فصول بی آبی و هنگام تولید برگ از آب ذخیره شده استفاده میکند.توجه کنید که سیستم این گیاه کلا از کاکتوس متفاوت میباشد !! ما مبدا شروع سیکل زندگی گیاه را آخر تابستان  یا ابتدای هوای خنک و روزهای کوتاه معین میکنیم که گیاه بعد از استراحتی 3 ماهه دوباره با آبیاری بیدار شده و شروع به گلدهی میکند( البته اگر 4یا 5 سال سن داشته باشد یا بالغ باشد)،این پروسه تا زمستان ادامه دارد گیاه رشد کرده و بزرگتر میشود و در زمستان شروع به تولید برگهای جدید از لای یا از درون برگ قبلی میکند.برگ جدیداز دل برگ قبلی بیرون زده  و برگ قبلی بعد از مدتی خشک میشود و دوباره گیاه به همان پروسه رشدی خود برگشته و این روند را تا ابتدای بهار یا نهایتا اردیبهشت طی میکند.با آغاز روزهای بلند و هوای گرم و خشک در طبیعت( که باید در منزل شبیه سازی شود) گیاه وارد فاز استراحت میشود و در هر فاز گیاه دستورات مخصوص به خود را دارد که باید رعایت گردد.

تولیدبرگ در لیتوپس

تولیدبرگ در لیتوپس

آبیاری:

آبیاری بخش مهمی از زندگی این گیاه است.همانطور که گفته شد با شروع بارندگی های پاییزه رشد این آغاز شده و بعد بارندگی ها گل داده و پس از گرده افشانی به بذر میرود پس در منزل هم در آغاز فصل خنک آبیاری را آغاز کرده و با هفته ای ۱ الی ۲ بار بسته به دمای اتاق یا گلخانه به طور مرتب ادامه میدهید.هنگام گلدهی مراقب باشید که آب روی گلها ریخته نشود زیرا گرده ها را از بین میبرد.با شروع تولید برگ در زمستان باید آبیاری را متوقف کرد زیرا برگ جدید تمام مواد غذایی و آب داخل برگ قبلی را باید جذب کند تا برگ قبلی از بین رفته و خود توسعه پیدا کند..بنابراین ازآبیاری در هنگام رویت برگ جدید تا آخر تولید برگ جدید خودداری کنید وگرنه برگ قبلی از بین نرفته و برگ جدید هم توسعه پیدا نمیکند!!!!!پس از آن دوباره با همان منوال قبلی آبیاری کنید در ضمن بین دو آبیاری خاک خشک شده باشد!! وقتی به اول بهار و شروع فصل گرما رسیدیم،باید آبیاری را به هر ۲ هفته یکبار تقلیل داده تا اجازه استراحت به گیاه را داده باشیم.در فصل استراحت این گل هرگز زیاد آبیاری نکنید وگرنه گیاهتان از بین میرود.در طبیعت این گل هنگام بارندگی ها و مرطوب شدن هوا میتواند از همان سطح بالایی خود مثل دریچه آب را به صورت بخار ،جذب کند.

لیتوپس

لیتوپس

نور:

این گل از سطح بالای خود میتواند مثل پنجره ای نور را برای کلروفیل یا سبزینه های خود بفرستد!! که به ین قابلیت  Epidermal window  گفته میشود.این پنجره وقتی نور بسیار زیاد شود و دما بالا رود از ورود نور به داخل جلوگیری میکند تا مبادا سیستم فتوسنتزی آسیب ببیند.باید این گل را جلوی پنجره ی جنوبی قرار دهید یا روزی 5 ساعت نور مستقیم و زیاد بخورد و باقی روز اگر سایه بود هم طوری نیست! در تابستان که گیاه استراحت میکند گیاه را در برابر آفتاب شدید قرار ندهید تا نسوزد!!

نور لیتوپس

نور لیتوپس

998480_504867066289690_457137620_n

تکثیر:

تکثیر این گل از طریق کاشت بذر و یا تقسیم بوته میباشد.اولا این گل خود عقیم بوده و قادر به خود گرده افشانی نیست.بنابراین زنبور ها آن را با گلهای گیاهان دیگر گرده افشانی میکنند.در اول پاییزکه گیاه بالغ شما گل داد میتوانید در روز چهارم گلدهی( کلا گلدهی یک هفته طول میکشد) آنرا با برس گرده افشانی کنید و بعد از چند هفته کپسول بذر را مشاهدی میکنید.با جدا کردن بذر و کاشتن آن ترجیحا در بهار  یا پاییز گیاه خود را تکثیر کرده اید.راه دوم تقسیم هر پایه در فصل خواب گیاه  یا در ابتدای فصل رشد گیاه است که پایه ها را در گلدانهای جدا قرار میدهید.

لیتوپس

لیتوپس

تعویض گلدان و خاک :

بهتر است گلدان  لیتوپس را هر 3 سال یکبار بعد از پایان مرحله ی تولید برگ تعویض کنید ریشه های گیاه نسبتا عمیق بوده و گلدان هایی با عمق بیشتر را ترجیح میدهند.خاک بخش مهم این گیاه را تشکیل میدهد خاک این گل حتما باید آب را به راحتی از خود عبور دهد در مناطق سردسیر باید کاملا خاک آب را رد کند و در مناطق گرمتر باید کمی خاک را سنگین تر گرفت ولی نه زیاد!! ترکیب شن و ماسه و پرلیت و کمی ورمی کمپوست برای این گل مناسب است.

کاکاتوس صخره ای

کاکاتوس صخره ای

آفات:

مهمترین آفت این گل شپشک آردآلود میباشد.که در درز شکاف سطح پنجره یا هنگام تولیدگل جدید بین ۲ سطح برگ یا روی ریشه از شیره ی گل استفاده میکند .این آفت یک حالت پشمک مانند در خود درست کرده و مثل پنیر پیتزا کش میاید.بهترین راه این است که با برس آغشته به الکل صنعتی گیاه روی حشره بمالید تا از بین برود و سپس آن نقطه را با آب بشویید تا الکل آسیبی به بافت گل وارد نکند.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

سرم هنوز چنان مست بوی آن نفس است

که بوی عنبر و  گل ره نمی‌برد به مشام

دگر من از شب تاریک هیچ غم نخورم

که هر شبی را روزی مقدر است....

دیدگاه های شما

359 پاسخ به "معرفی لیتوپس"

 1. شایسته گفت:

  Attachment

  سلام روزتون بخیر
  گل لیتوپس که دارم همون طوریکه توی تصویر پیداس از داخل خالی و پوک شده، ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این حالت زمانیه که گیاه داره میپپوسه در اثر ابیاری زیاد و یا عدم تهویه کافی. البته یه حالتم داره از وسط بالا نگاه کنید برگ در حال درومدن هست یا نه ! اگه برگ تازه هم بخاد بده اینطوری میشه.

 2. امیر علی گفت:

  سلام مهندس ممنون از مطلب زیبا و جواب هاتون. من یه لیتوپس دارم ۴ تایی دارم یکیش داره باز میشه. سوالم اولم اینه که چند تا عکس دیدم وقتی اینا باز میشه اون اصلیه هم میمونه و خشک نمیشه این چجوریه؟ سوال دوم اینکه زیر اینی که داره باز میشه فقط یه لیتوپسه نه دوتا یعنی تکثیر نشده فقط رنگ عوض کرده. وسوال سوم اینکه اگر تو این مدت بهش آب ندم اون سه تای دیگه که تو اون گلدونن خشک نمیشن. ممنون

 3. امیر علی گفت:

  سلام مهندس ممنون از مطلب زیبا و جواب هاتون. من یه لیتوپس دارم ۴ تایی دارم یکیش داره باز میشه. سوالم اولم اینه که چند تا عکس دیدم وقتی اینا باز میشه اون اصلیه هم میمونه و خشک نمیشه این چجوریه؟ سوال دوم اینکه زیر اینی که داره باز میشه فقط یه لیتوپسه نه دوتا یعنی تکثیر نشده فقط رنگ عوض کرده. وسوال سوم اینکه اگر تو این مدت بهش آب ندم اون سه تای دیگه که تو اون گلدونن خشک نمیشن.

 4. امیر علی گفت:

  باعرض سلام و تشکر از مطالب و جواب هاتون. من یه گلدون چهارتایی لیتوپس دارم که چندتا سوال راجبش دارم. اول اینکه داره تکثیر میشه و اون اصلیه خشک میشه اما من چند جا دیدم تو تکثیر خود اون اصلیه هم سالم مونده اون چجوریه؟ دوم اینکه اگر بهش آب ندم تکلیف اون سه تا دیگه چی میشه خشک نشن. سوم اینکه اونی که داره باز میشه زیرش یه لیتوپسه یعنی ظاهرا تکثیر نشده فقط رنگش عوض شده. ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما/ ببنیید بهتره یه عکس بدید ببینم درچه وضعیه ! بهتر راهنماییتون میکنم.

 5. امیر علی گفت:

  Attachment

  سلام بفرما

 6. امیر علی گفت:

  Attachment

  درضمن مهندس جان این کاکتوس چطوریه ۶۰۰ هزار تومن میارزه یه گلخونه دار دارتش ۶۰۰ و خورده ای قیمت میگه زیباست ولی میارزه؟

  • امیر علی گفت:

   آدرس اینستاشم زیر عکس هست

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام امیرعلی خوبی؟ ببین این کاکتوس آریوکارپوس هست و خیلی کاکتوس گرون و با ارزشیه ! به صورت پیوندی هم زده که رشد خوب و مقاومی داشته باشه. طبیعیه

   • امیرعلی گفت:

    اینا واسه رشدش پیوند میزنن. من برا خودم سوال بود چون رو خاک قشنگ ترن. مخصوصا ژمینو ها. آهان راستی این ژمینو رنگیا که پیوندینو رنگ میکنن.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     اینا سیستم ریشه هاشون کمی ضعیفه و در صورت پیوند خوردن هم رشد میکنن و هم مقاوم میشن ! ژمینو ، اولد من ، آریوکارپوس …

     • امیر علی گفت:

      بی‌زحمت اون لیتوپسمم عکسشو گذاشتم بگو چیکارش کنم ممندن

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     نه اونا رنگی نیست اونا طبیعی رنگی هستند

 7. Amirali گفت:

  سلام. لیتوپس در خانه هم گل میده یا باید بزارم بیرون تا گل بده. الان دیر شده واسه گل دادن؟ بعد مگه نمیگن این واسه هوای سرده آخه من گذاشتمش بیرون شل شد بعد آوردم بعد یه مدت درست شد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی امیر؟ ببین توی اتاق هوا یکنواخته برای همین ممکنه گل نده ! بهتره توی راه پله روشنن باشه تا گل بده بهتون ! شل شدن به خاطر کم ابی بوده

 8. زهرا گفت:

  سلام لیتوپس من تازه داره برگ جدید میکنه که تا حدودی مشخصه بیرون گذاشتمش بعد پیشبینی شده چند روز باران میاد باید همونجا باشه یا بیارمش داخل؟

 9. Masi گفت:

  سلام مقاله مفیدی بود
  لیپتوپسم داشت گل میداد همه سایتارو بر تکثیر گشتم شما خیلی قشنگ راجع به گرده افشانی توضیح دادید
  لطفا اگه ممکنه در مورد تکثیر به روش هر پایه هم توضیح بدید
  یعنی هرپایه رو جدا ببریم بکاریم تو بستر مناسب؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببینید بعد از جوانه زنی بذر وقتی به یه سایز مشخصی برسن سه تا سه تا میکارن توی گلدون ۶ و میدن بازار ! این سه تایی هارو میتونید جداکنید ! البته خودشم از کنار بچه میده که اونم میشه جدا کرد تویهوای خنک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید