گیاهان پوششی و رونده ۴۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۳

معرفی لوبیا زینتی

لوبیا زینتی

نام انگلیسی

Bean

نام علمی

Phaseolus sp

فارسی رایج

لوبیا زینتی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Fabaceae

خاستگاه

قاره آمریکا

 

لوبیاها گیاهانی علفی بالارونده یا کم و بیش ایستاده هستند که گاهی در بخش پایینی چوبی شده و به کمک ساقه های پیچنده خود از تکیه‌گاه بالا می‌روند. برگ‌ها شانه‌ای با سه برگچه بوده و گاهیفقط یک برگچه دارند. شکل برگ‌ها متغیر و حتی در یک گونه ممکن است تخم‌مرغی، سرنیزه‌ای، خطی و کامل باشد. گل‌ها به صورت منفرد محوری، یا مجتمع در خوشه‌ها، یا به‌طور دسته‌ای روی گره‌های ساقه، همراه با برگ‌های کوچک و برگک‌های فرعی ظاهر می‌شوند. گل همانند سایر گیاهان تیره پروانه‌آسا نامنظم، دارای کاسبرگ‌های پیوسته، گلبرگ‌ درفشی و گلبرگ‌های بال مانند بوده، و شکل پروانه دارد. گل به رنگ‌های سفید کرمی و قرمز گلی وجود داشته و در نهایت به تشکیل غلاف‌های حاوی بذر می‌انجامد. گونه‌های زینتی با گل‌های رنگارنگ پوشش مناسبی برای داربست‌های کوچک ایجاد کرده و در ترکیب با دیگر بالارونده‌ها قابل استفاده هستند.

 

نیازها: به سرما حساس بوده و در مناطق معتدل در ماه‌های بهار و تابستان استفاده می‌شود. گرچه از نظر خاک حساسیت زیادی ندارد، اما بهترین رشد را در خاک های غنی از مواد آلی دارد. خاک آن باید مرطول نگه داشته شود.

افزایش: به آسانی از طریق بذر قابل افزایش است. بذر آن باید به صورت منفرد در اوایل بهار در گلدان یا به صورت مستقیم در محل اصلی کشت شود. پس از سبز شدن نوک ساقه به سمت تکیه‌گاه هدایت می‌شود تا حالت بالاروندگی گیاه تسریع شود.

 

لوبیا زینتی

لوبیا زینتی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

44 پاسخ به "معرفی لوبیا زینتی"

  1. R گفت:

    سلام ببخشید میخواستم بپرسم ک قلمه این لوبیا هم رشد می‌کنه ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید