گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۸۰۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

معرفی فیکوس

فیکوس

نام انگلیسی

Rubber plant

نام علمی

Ficus elastica

فارسی رایج

فیکوس

فارسی اصیل

انجیل (انجیر)،اشاره به خانواده ان انجیر

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

60000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

هند و اندونزی و مناطقی از استرالیا

 

فیکوس گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد.ولی دیگر خبری از آن فیکوس نیست !! گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای کارخانجات و ادارات.نام فیکوس در برگیرنده گونه های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان اسیای استوائی است،در هوای ازاد ارتفاع ان به حدود ۳۰ متر میرسد،دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست انها جاری میشود،گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط اپارتمانی داده است،برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز به صورت متناوب در طول ساقه میرویند،با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود میگیرد که در این حالت میتوان ان را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع تکثیر استفاده نمود.

 

فیکوس

فیکوس

 

نیازها:

 

نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید

دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد

ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.

رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.

تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست است،زهکش را بازدید کنید.

تعویض گلدان :(فصل رشد در تابستان و بهار) به خصوص اگر رشد ان سریع باشد هر سال نیاز به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر داردباید حتما ریشه اززیر گلدان بیرون آمده باشد تا بتوان گلدان را تعویض کرد…در صورت عدم امکان 5-7 سانتی متر از خاک های سطحی گلدن را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

تمیز نمودن برگها:برگها را با ملایمت با پارچه پنبه ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده کنید.

تکثیر :قلمه حداقل با یک برگ در بهار و  ریشه دار کردن انها در درجه حرارت 24 تا 27 سانتیگراد،خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگهای پائین خود را از دست داده اند(در بهار)

 

فیکوس

فیکوس

قلمه برگ فیکوس

قلمه برگ فیکوس

 

عوارض و درمان:

 

برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند:گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها بی رنگ شده اند:نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند:عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند:عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات اب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

 

خوابانیدن شاخه های هوایی:

 

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

خوابانیدن هوایی

خوابانیدن هوایی

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

فیکوس

فیکوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو سیاه کم بها بین که چه در دماغ دارد

به چمن خرام و بنگر بر تخت گل که لاله

به ندیم شاه ماند که به کف ایاغ دارد

شب ظلمت و بیابان به کجا توان رسیدن....

دیدگاه های شما

808 پاسخ به "معرفی فیکوس"

 1. سهیلا گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس
  خسته نباشید
  حدود یکماه پیش این گل فیکوس رو خریداری کردیم و اوایلش سرحال بود ولی به مرور برگهای یکی از شاخه هاش رو به پایین شدن و بعد از یه مدت تمام شاخه های گیاه به همین شکل دراومدن. برگها آویزون و رو به پایین افتاده ان
  البته گیاهی که خریداری کردیم سن بالایی دارد! محل نگهداری آن هم پنجره جنوبی دور از نور مستقیم بوده آبیاری هم با خشک شدن خاک انجام میشه (حدود ۷ تا ۱۰ روز) دمای محیط اتاق هست و خیلی هم گرم نیست .به کارشناسان گلخانه هم مراجعه کردیم و به ما گفتن که گیاه بخاطر جابجایی دچار تنش شده و داروی ضد تنش و استرس گیاه به ما دادن!(اسمش amino+ هست) تا الان یک دوره بهش این دارو را دادیم ولی هنوز گیاه تغییری نکرده و برگ پایینی آن هم زرد شد و افتاد.
  خواستم نظر شما رو بدونم، آیا این دارو را ادامه دهیم یا ممکن هست گیاه قارچ گرفته باشه؟
  لطفا ما رو راهنمایی کنین خیلی ممنون از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   دوست عزیز. سلام موقع کاشت یا جابجایی ریشه اسیب دیده و نمیتونه درست اب بکشه ! توصیه میشه از توی خاک دربیارید توی ظرف بزرگ اب بذارینش بمونه چند روز برگ ها مجدد سرحال میشه و ریشه ترمییم میشه اون موقع مجدد توی خاک و گلدان بکاریدش.😊🍀

   • سهیلا گفت:

    سلام خوبین شما؟
    جناب مهندس گلدونش خیلی سنگینه . می تونیم با خود گلدون بزاریمش توی آب ؟ اشکالی نداره که خود گل رو خارج نکنیم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببین عزیزم باید ریشه توی اب درمون بشه شمت یه عکس بدید ببینم چطوری شده الان

     • سهیلا گفت:

      Attachment

      سلام مهندس.
      بله همینکارو کردم الان چند روزه گذاشتمش توی آب. یکم تغییر کرده ولی هنوز بیحاله.اینم عکس جدیدش

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      ببین سرحال تر شد فقط ریشه های سیاه و یا کلا سر ریشه هارو یه قیچی بزنی که راه ابش باز بشه و بتونه جذب کنه ! حتما توصیه میکنم این کارو بکنین وقتی کامل سرحال شد برگردونین توی خاک مجدد

    • مازیار گفت:

     سلام عرض ادب حتما باید ریشه ها را از خاک خارج کنید ریشه های الوده را هرس کنید باقی مانده ریشه ها را با قارچکش تیمار کنید بزارید چند ساعت توی قارچکش بمونند بعد خارج کنید توی یک گلدان بزرگ لیکا بریزید بکارید توی لیکا و اون گلدان را بزارید توی اب یعنی لابه لای لیکا ها اب باشه

     • سهیلا گفت:

      سلام خدمت شما دوست گرامی و مهندس سجادی عزیز
      و ممنون بابت پاسخگویی🙏
      به نظر شما یعنی ممکنه قارچ داشته باشه؟ الان همچنان در همون وضعیته. اگر همینطور در آب باشه و قارچکش بدیم کفایت می کنه؟

    • مازیار گفت:

     سلام عرض ادب تا اندام الوده را هرس نکنید و حذف نشند درمان موثر واقع نمیشه دقیقا مثل یک جراح که عضو قانقاریا گرفته را تا جایی که به بافت سالم برسه قطع میکنه

 2. الهام ف گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس خوبین.
  میشه بفرمایید این چه گیاهیه؟ برام اوردن نمیشناسم. توی نرم افزاری زدم گفت فیکوس!
  اگر فیکوس هست چرا برگهاش اینقدر ریزه
  تشگر از سایت خوبتون

 3. الهام ف گفت:

  Attachment

  سلام خوبید اسم این گیاه چیه

 4. ایلناز گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر.چند ماه پیش فیکوس خریدم.حدودا ۲۰ روز پیش خاکشو عوض کردم ولی از دو سه روز بعد برگهاش سرازیر شدن و توی دو سه روز اخیر هم سه تا از برگاش افتادن و حالت لکه دار شده بودن.گفتم ساید قارچی شده از خاک درآ وردم و توی قارچ کش کاپیتان گذاشتم و بعد گذاشتمش توی آب تا سرحال بشن برگاش.آیا درست بوده یا نه.لطفا بگید چکار کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ نیاز به دراوردن از خاک نیست و میشد با همون سم کاپتان ابیاری کرد تا ریشه ضدعفونی بشه این کار باعث شوکه شدن گیاه میشه

 5. ایلناز گفت:

  لطفا بگید اگر امید به زنده بودنش هست خاکش چه ترکیبی باشه؟اینم خود گیاه و اون برگایی که از پایین زرد شدن و میفتن

 6. ایلناز گفت:

  Attachment

  جوابمو بدید ممنون میشم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   ابیاری رو کم کنین شما یعنی با خشکی خاک ابیاری کنین و نورشم زیاد بشه لدفا تا کار کنه و اب اضافیش رو بکشه

 7. B گفت:

  سلام روز خوش
  خدا قوت، من یک ماه پیش فیکوس شرابی خریدم و همه شرایط خوب رو هم فراهم کردم طوری که یک برگ هم داد. فقط یکی از برگاش از کنار برگ یه کوچولو حالت سوخته و خشک داره ( یه لکه کوچیک)
  پشت پنجره جنوبی قرار داره، هیومیک اسید و کود دادم. بعید میدونم قارچرباشه
  از نور زیاد یا اب؟ چون تازه ابیاری کردم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   باسلام عزیزم خوبی؟ ببینین اگه گلدونش بزرگ باشه بهش یکم رشدش تاخیر خواهد داشت و باید صبر کنین و با کوددهی تقویتش کنین

 8. مینا گفت:

  سلام.
  بلندی فیکوس من ۱۷۰ سانته ولی تک شاخه ست. شما میدونید چطور میشه کاری کرد که شاخه جانبی داشته باشه؟ مثلا تقویت مستقیم برگهای پایینی یا استفاده از هورمون ها تقویتی روی ابتدای ساقه برگ؟ البته به جز قطع برگ بالایی.
  لطفا نگید که راهی نداره چون تا به حال بقیه هم همین رو گفته ند. متشکرم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مینا جان خوبی؟ باید هرس کنین سرشاخه هارو هرس کنین تا چند شاخه بشه و از زیر جوانه بزنه

   • مینا گفت:

    سلام. به جز هرس راهی نداره؟ من نمیخوام رشد قدی گیاه متوقف بشه. در ضمن، از پایین جوانه میزنه یا نزدیک محل هرس شدن؟ چون در این صورت شکل بدی پیدا میکنه. خیلی لطف می کنید.

 9. من گفت:

  سلام و خسته نباشید، ببخشید یک گیاه فیکوس بزرگ داریم که در بهار هرسش کردیم و از شاخه ها قلمه گرفتیم،
  الان برگهای جدید خودش و قلمه هاش کوچیک شدن، میخواستم بپرسم اگه کودکامل گرین+اسیدهیومیک بهش بدیم براش مفیده؟
  خیلی ممنون

 10. بهناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  بهار فیکوس شرابی خریدم دو برگ از قسمت های تقریبا پاینی از کناره حالت سوخته و خشک شده همینطور مونده، امروز دیدم یه برگ دیگه هم از قسمت بالاییی به اندازه یک عدس حالت سوختگی داره و میترستم بیشتر بشه
  علتش چی میتونه باشه؟ نور جنوب داره، ابیاریش مناسب داره و کود هم دادم، غبار پاشی انجام میشه البته بعد از غروب
  ممنون میشم راهنماییی کنید، یک دنیاااااا تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی ؟ ممکنه مشکل از شوری خاک باشه که خاک شور شده لدفا یه عکس از گیاه به من نشون بدید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید