گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۸۳۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

معرفی فیکوس

فیکوس

نام انگلیسی

Rubber plant

نام علمی

Ficus elastica

فارسی رایج

فیکوس

فارسی اصیل

انجیل (انجیر)،اشاره به خانواده ان انجیر

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

60000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

هند و اندونزی و مناطقی از استرالیا

 

فیکوس گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد.ولی دیگر خبری از آن فیکوس نیست !! گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای کارخانجات و ادارات.نام فیکوس در برگیرنده گونه های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان اسیای استوائی است،در هوای ازاد ارتفاع ان به حدود ۳۰ متر میرسد،دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست انها جاری میشود،گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط اپارتمانی داده است،برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز به صورت متناوب در طول ساقه میرویند،با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود میگیرد که در این حالت میتوان ان را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع تکثیر استفاده نمود.

 

فیکوس

فیکوس

 

نیازها:

 

نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید

دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد

ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.

رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.

تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست است،زهکش را بازدید کنید.

تعویض گلدان :(فصل رشد در تابستان و بهار) به خصوص اگر رشد ان سریع باشد هر سال نیاز به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر داردباید حتما ریشه اززیر گلدان بیرون آمده باشد تا بتوان گلدان را تعویض کرد…در صورت عدم امکان 5-7 سانتی متر از خاک های سطحی گلدن را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

تمیز نمودن برگها:برگها را با ملایمت با پارچه پنبه ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده کنید.

تکثیر :قلمه حداقل با یک برگ در بهار و  ریشه دار کردن انها در درجه حرارت 24 تا 27 سانتیگراد،خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگهای پائین خود را از دست داده اند(در بهار)

 

فیکوس

فیکوس

قلمه برگ فیکوس

قلمه برگ فیکوس

 

عوارض و درمان:

 

برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند:گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها بی رنگ شده اند:نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند:عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند:عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات اب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

 

خوابانیدن شاخه های هوایی:

 

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

خوابانیدن هوایی

خوابانیدن هوایی

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

فیکوس

فیکوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو سیاه کم بها بین که چه در دماغ دارد

به چمن خرام و بنگر بر تخت گل که لاله

به ندیم شاه ماند که به کف ایاغ دارد

شب ظلمت و بیابان به کجا توان رسیدن....

دیدگاه های شما

831 پاسخ به "معرفی فیکوس"

 1. ماهی گفت:

  Attachment

  سلام مهندس.من حدود۲ماه پیش ی فیکوس شرابی خریدم و از گیلان آوردم تهران وقتی خریدم ی تعدادی سوختگی روی برگاش بود که زیاد نمیشد ولی از دوروز پیش تاحالا دوتا از این سوختگیا زیادشده و یکی از برگ ها افتاده

  • ماهی گفت:

   Attachment

   این سوختگی روز اول بود

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ این لکه نشونه اب زیاد هست و نور کم !این گل ب نور زیادی احتیاج داره مثلا شیشه جنوبی نگهداری کنید تا اینطوری نشه دیگه اب هم توی خاکش بمونه ریشش میگنده و اینطوری سیاه میشه

   • ماهی گفت:

    سلام مهندس ممنون از پاسختون.بچمو جابه جا کردم بردم جفت پنجره یک برگه دیگه هم افتاد دو تا برگم دارن سیاه میشن.دیشب هم اومدم لامپو روشن کردم دیدم ی خرخاکی روی گیاه هست.به طرز عجیبی همه گیاه های من توی ی هفته حالشون بد شده البته بابا آدمم حالش خوبه اثری هم از هیچ حشره ای نیست.اگلونمام برگ زرد کرده.دیفن کاملیا بیحاله قاشقی برگ میریزه داراسنا افتاده شده برگاش احتمالا تا شب سکته کنم همشون حالشون خوب بود البته ی هفتس مه پاشی نمیکنم گیاهامو دیگه

 2. لیلی گفت:

  Attachment

  سلام. مشکل فیکوس چیه؟نحوه درمان لطفا. همه برگها این شکلی شدن

 3. نجمه گفت:

  Attachment

  با سلام و احترام
  آقای سجادی آیا این نقاط سفیدرنگ روی برگ فیکوس بلک و شرابی نشانه ی بیماری و یا مشکلی است؟ یا عادی هستن؟
  گل کاملا سرحاله ولی این نقاط سفیدرنگ روی برگها هستن.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   با سلام و ارادت ممکنه افت تریپس باشه ک نیش میزنه ! توصیه میشه یه سم حشره کش بهش بزنید.

 4. نجمه گفت:

  با سلام و احترام
  آقای سجادی آیا این نقاط سفیدرنگ روی برگ فیکوس بلک و شرابی نشانه ی بیماری و یا مشکلی است؟ یا عادی هستن؟
  گل کاملا سرحاله ولی این نقاط سفیدرنگ روی برگها هستن.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ لکه سفیدی که با دست پاک نشه نشونه سفیدک هست و این بیماری قارچیه که با سم قارچکش درمان میشه. سم توپاس سم مناسبیه

 5. مریم مقدم گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس وقت به خیر
  من ۵ روز پیش این فیکوس رو خریدم و همون موقع داشت یه برگ تازه میداد. دو روز پیش این برگ درومد و امروز دیدم این برگ یه کم خودشو جمع کرده. بقیه برگ ها خوبن ولی این جدیده اینطوری شده. من جلوی پنجره شرقی گذاشته بودم و فعلا هم بهش آب نداده بودم چون با خلال دندون چک میکردم خاکش نم داشت. دمای خونه ما کنار پنجره شرقی از ۲۴ درجه تا ۲۸ درجه متغیره. علت جمع شدن برگش چیه؟

 6. مریم مقدم گفت:

  Attachment

  سلام مجدد
  یه سوال دیگه هم در مورد فیکوس داشتم. همون موقع که خریدمش روی بعضی از برگاش یه نقاط سفید ریزی بود که برجسته هم نیستند. این نقاط سفید قارچ هستند یا طبیعیه؟

 7. جعفر گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  حدود دو ماه پیش ما یه فیکوس خریدیم که فروشنده تازه گلدونش رو تعویض کرده بود. از اون موقع تا حالا گیاه هیچ برگ جدیدی نداده؟ این مورد طبیعیه یا باید کاری انجام بدیم تا دوباره رشدش شروع بشه؟ گیاه کاملا سالم و شادابه.
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهتره با هورمون اکسین گیاه رو تحریک کنید تا از خواب بیدار بشه ! بعد شم با کود کامل مرتبا تغذیه کنید

 8. الهام گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس!
  چندماه پیش یه فیکوس لیمویی گرفتم، تا الان حالش خوب بود. تو این هفته دوتا از برگاش به این شکل دراومد و افتاد. دلیلش چیه به نظرتون؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببین این از اب زیاد میاد ! باید این فصل ابیاری رو فاصلشو بیشتر کنید مثلا اگه الان ۷ روز یباره زمستون یا پاییز بشه ۱۴ روز یبار ! سیاهی نشونه اب زیاده !

   • الهام گفت:

    عه بیچاره اذیت شده پس. از گلخونه گرفتمش خاکشم فکر کنم سنگینهخیلی گِل میشه، الان که فصل سرده خاک و گلدونش رو عوض کنم یا صبر کنم تا بهار؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی؟ خیر صبرکنید تا بهار بهتره یوقت شوک نبینه الان تا بهار با جلبک و اسید آمینه تغذیه کنید

 9. مبینا گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید.تازگیا برگ های پایینی این فیکوسِ من شروع به افتادن کردن.یکم زرد میشن و بعد خودشون میفتن.داخل راه پله نگهداریش میکنم و هفته ای یبار با بقیه گل هام آبش میدم.ممنون میشم نظرتونو درمورد مشکلش بدونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیم خوبی؟ ظاهرا ابش کمو زیاده این گل . لدفا با بقیه ابش ندید قبل ابیاری چک کنید ایا تشنه هست یا خیر ؟! انگشت کنید توی خاک اگه خشک بود اب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید