گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۵۸۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

معرفی فیکوس

فیکوس

نام انگلیسی

Rubber plant

نام علمی

Ficus elastica

فارسی رایج

فیکوس

فارسی اصیل

انجیل (انجیر)،اشاره به خانواده ان انجیر

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

60000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

هند و اندونزی و مناطقی از استرالیا

 

فیکوس گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد.ولی دیگر خبری از آن فیکوس نیست !! گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای کارخانجات و ادارات.نام فیکوس در برگیرنده گونه های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان اسیای استوائی است،در هوای ازاد ارتفاع ان به حدود ۳۰ متر میرسد،دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست انها جاری میشود،گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط اپارتمانی داده است،برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز به صورت متناوب در طول ساقه میرویند،با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود میگیرد که در این حالت میتوان ان را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع تکثیر استفاده نمود.

 

فیکوس

فیکوس

 

نیازها:

 

نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید

دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد

ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.

رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.

تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست است،زهکش را بازدید کنید.

تعویض گلدان :(فصل رشد در تابستان و بهار) به خصوص اگر رشد ان سریع باشد هر سال نیاز به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر داردباید حتما ریشه اززیر گلدان بیرون آمده باشد تا بتوان گلدان را تعویض کرد…در صورت عدم امکان ۵-۷ سانتی متر از خاک های سطحی گلدن را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

تمیز نمودن برگها:برگها را با ملایمت با پارچه پنبه ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده کنید.

تکثیر :قلمه حداقل با یک برگ در بهار و  ریشه دار کردن انها در درجه حرارت ۲۴ تا ۲۷ سانتیگراد،خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگهای پائین خود را از دست داده اند(در بهار)

 

فیکوس

فیکوس

قلمه برگ فیکوس

قلمه برگ فیکوس

 

عوارض و درمان:

 

برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند:گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها بی رنگ شده اند:نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند:عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند:عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات اب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

 

خوابانیدن شاخه های هوایی:

 

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

خوابانیدن هوایی

خوابانیدن هوایی

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

فیکوس

فیکوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو سیاه کم بها بین که چه در دماغ دارد

به چمن خرام و بنگر بر تخت گل که لاله

به ندیم شاه ماند که به کف ایاغ دارد

شب ظلمت و بیابان به کجا توان رسیدن....

دیدگاه های شما

580 پاسخ به "معرفی فیکوس"

 1. Mohammadreza گفت:

  سلام وقت بخیر.. الان یه دوماهی هست یک گیاه فیکوس رو خریداری کردم هفته ای یک بار هم بهش اب میدم و توخونه تقریبا تو دمای ۲۳درجه هست نور کافی هم داره ولی تو این دوماه هیچ رشدی نداشه میخاستم ببینم که این گیاه تو زمستون هم رشد میکنه یا مثل گیاه های دیگه تو بهار و تاستون رشد میکنه؟؟ و سوال بعد اینکه واسه این گیاه کود گوسفندی خوب هست

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ داخل اتاق کود حیوانی نمیده کسی ! از کودای مخصوص فیکوس پوکون استفاده کنید توی فروشگاه دمبرگ ! باید صبر کنید تا با محیط جدید سازگار بشه تا رشد هم بکنه ! جابجاش نکنید فقط !

 2. رامین گفت:

  سلام مهندس خوشحالم همیشه سر حوصله و با دقت جوابگو هستید خدا خیرتون بده
  در خصوص ترکیب پرلیت و ماسه چند به چند باشه و در مورد ماسه توی فارس برای قلمه از ماسه رودخانه یا ماسه بادی استفاده میشه این همون ماسه دوبار شوره ؟ یا نیاز هست ماسه بادی را بشوریم تا بیشتر خاکش بره
  و ی سوال دیگه اون گیاهانی که فقط در پرلیت قلمه میشوند موقع کاشت پرلیت از دور ریشه رها نمیشه ؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله ماسه دوبار شور همه جا استفاده میشه ! نیازی به شستن نیست و ترکیب ماسه و پرلیت ۶۰ به ۴۰ به نفع ماسه باشه ! و گیاهانی که در پرلیت ریشه میزنن کمی از پرلیتش میریزه ولی اصلش دور ریشه باقی میمونه.

 3. شانای ظهرابی گفت:

  سلام مهندس. من یه فیکوس دارم که تا چندوقت پیش حالش خوب بود. از حدود یک ماه پیش حاشیه‌ی برگاش سیاه می‌شد، فکر کردم آب زیاد داده‌م، آبیاری‌ش رو کم کردم. بازم بدتر شد و لکه‌هابزرگ‌تر شدن و بعضیاشون به سفیدی زدن. تو سایت‌ها خوندم گفتم حتما قارچه. قارچ‌کش سفارش دادم، تا بیاد برسه طول کشید. باز یه جا خوندم این حالت مال مسمومیت گیاهه از طریق موادی که از ریشه جذب کرده. حالا امروز قارچ‌کش به دستم رسید، یهو دیدم رو گیاهم حشره‌ی سفید هست. الان گیج شده‌م که بالاخره چی‌کارش کنم. آفت‌کش هم تو سایت‌ها چند مدل هست، نمی‌دونم کدوم رو بهش بدم 😢
  عکسش رو هرکار می‌کنم نمی‌تونم بفرستم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سم کاپتان باید توی اب حل کنید و توی خاک بدید تا جلوی پوسیدگی ریشه رو بگیره ! تهویه و نور رو زیاد کنید تا درست بشه. برگهای خراب رو هم بکنید از ته

 4. مرجان گفت:

  سلام روزتون بخیرمن حدود یکساله که فیکوس دارم وتابحالا ۴تابرگ خوشگل به من داده
  ولی ۲ماهه که به این شکل که عکس فرستادم افتاده و برگهای پایینی زرد میشن و میفتن
  اول فک کردم اب زیاد دادم مدتی اب ندادم باز ابیاری کردم خنکش کردم گرمش کردم ولی هیچ تاثیری نداره لطفا کمکم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تغذیه میخاد کود مخصوص پوکون بهش بدید تا مشکلش برطرف بشه !

 5. Maryam گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دوسه ماهی میشه که خریدم ولی چند هفته س برگاش بیحالن و حالته افتاده دارن ابیاریم هروقت خاکش خشک شه انجام میدم دلیلش چی میتونه باشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ شاید جاش سرده !؟ گلدون رو بذارید توی تشت اب از زیر اب بکشه روی خاک خیس شد درش بیارید. نورشم زیاد کنید تا از کم نوری اینطوری نشه

 6. رامین گفت:

  سلام مهندس جان
  از روغن ولک برای براقی برگها استفاده بشه یا نه ؟ چند ماه یکبار ؟
  با تشکر ازینکه وقت میزارید

 7. محسن کلیشادی گفت:

  سلام من یک گلدان امستریا دارم ودرداخل اپارتمان نگهداری میشود مدتیست قسمتی ازبرگها سوخته میشه علت ان چیست متشکرم ازراهنماییتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید کمبود رطوبت و گرمای هوا باعث سوختگی برگ میشه یا شوری خاک و ابیاری با اب لوله کشی ، با اب کتری سرد شده اب بدید و از کود مخصوص فیکوس ها براش استفاده کنید

 8. رامین گفت:

  سلام مهندس جان
  از روغن ولک برای براقی برگها استفاده بشه یا نه ؟ چند ماه یکبار ؟
  با تشکر ازینکه وقت میزارید

 9. رامین گفت:

  با سلام خدمت مهندس سجادی گل
  این روغن ولک اگر برای براقی گیاه بخواهیم استفاده کنیم با همون درصد که برا آفت کشی روی اون نوشته استفاده کنیم یا رقیقتر ؟
  ۲۰ سی سی در یک لیتر هست
  ممنون از وقت شریفتون که اینجا خرج میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید