گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۷۱۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

معرفی فیکوس

فیکوس

نام انگلیسی

Rubber plant

نام علمی

Ficus elastica

فارسی رایج

فیکوس

فارسی اصیل

انجیل (انجیر)،اشاره به خانواده ان انجیر

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

60000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

هند و اندونزی و مناطقی از استرالیا

 

فیکوس گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد.ولی دیگر خبری از آن فیکوس نیست !! گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای کارخانجات و ادارات.نام فیکوس در برگیرنده گونه های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان اسیای استوائی است،در هوای ازاد ارتفاع ان به حدود ۳۰ متر میرسد،دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست انها جاری میشود،گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط اپارتمانی داده است،برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز به صورت متناوب در طول ساقه میرویند،با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود میگیرد که در این حالت میتوان ان را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع تکثیر استفاده نمود.

 

فیکوس

فیکوس

 

نیازها:

 

نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید

دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد

ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.

رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.

تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست است،زهکش را بازدید کنید.

تعویض گلدان :(فصل رشد در تابستان و بهار) به خصوص اگر رشد ان سریع باشد هر سال نیاز به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر داردباید حتما ریشه اززیر گلدان بیرون آمده باشد تا بتوان گلدان را تعویض کرد…در صورت عدم امکان 5-7 سانتی متر از خاک های سطحی گلدن را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

تمیز نمودن برگها:برگها را با ملایمت با پارچه پنبه ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده کنید.

تکثیر :قلمه حداقل با یک برگ در بهار و  ریشه دار کردن انها در درجه حرارت 24 تا 27 سانتیگراد،خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگهای پائین خود را از دست داده اند(در بهار)

 

فیکوس

فیکوس

قلمه برگ فیکوس

قلمه برگ فیکوس

 

عوارض و درمان:

 

برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند:گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها بی رنگ شده اند:نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند:عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند:عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات اب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

 

خوابانیدن شاخه های هوایی:

 

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

خوابانیدن هوایی

خوابانیدن هوایی

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

فیکوس

فیکوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو سیاه کم بها بین که چه در دماغ دارد

به چمن خرام و بنگر بر تخت گل که لاله

به ندیم شاه ماند که به کف ایاغ دارد

شب ظلمت و بیابان به کجا توان رسیدن....

دیدگاه های شما

711 پاسخ به "معرفی فیکوس"

 1. مریم گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان
  خدا قوت
  ما این فیکوس قشنگ‌ رو یکماهه که داریم . تا چند روز قبل کاملا سرحال بود . بعد یکهو دیدم برگهاش داره شروع میکنه به ریزش . سبز سبز . یه حالت تار عنکبوت خیلی ریزی هم سر شاخه هاش داشت . سم زدم ولی از اون روز کلی از برگاش ریخته 😔
  میشه لطفاً راهنمایی کنید ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مریم جان خوبی؟ ببینین احتمال کنه هست ! افت کنه معمولا نشونش با تار عنکبوته ! و میتونه باعث ریزش سبز برگ بشه ! نورکم هم همین نشونه رو داره پس بهتره که نورشو زیاد کنید و یبار با ترکیب اب و صابون برگ رو بشورید ! اینطوری کنه هم تا حد زیادی از بین میره

 2. سپیده محسنی گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس
  ابتدا خسته نباشید عرض می کنم خدمت شما که همیشه مرجع کامل بنده در نگهداری از گیاهانم بودید و هستید.
  جناب مهندس فیکوس بنده مدتی هست که لکه های قهوه یی رنگ در حاشیه برگ هاش پیدا می کنه به نحوی که لکه به مرور بزرگتر می شه و مجبور می شم برگ رو قطع کنم ولی باز برگ های دیگه دچار می شن. چند هفته یی هم هست که برگها حالت آویزان و افتاده پیدا می کنن. قبلا به برگ های لکه دار اسپری سم شته و آفات گیاهی می زدم مدتی پیشروی لکه ها متوقف می شد و بعد دوباره آغاز می شد. الان خیلی پیشرفته شده.. شرایط نگهداری پشت پنجره ی جنوبی، آفتاب پشت پرده، آبیاری با خشکی خاک… می شه لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید؟ به شدت ناراحت هستم چون معتقدم این طفلک ها زبان برای بیان درد و ناراحتیشون ندارن و فقط شما می تونید کمکشون کنید تا زنده و سالم بمونن😔

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سپیده جان خوبی؟ سایت خودته ببینید این گل الان از عدم تهویه هوا و نبود دی اکسید کربن رنج میبره ! بهتره که گلدون جایی باشه بانور زیاد و تهویه هوای تازه ! مثلا راه پله روشن ! یا پاسیو یا نزدیک درب سالن یا پنجره ساعتی در روز باز بشه ! تغذیه هم باید بشه با کود گرین اپارتمانی.

 3. سپیده گفت:

  بسیار سپاسگزارم از پاسختون🙏 پس از نظر شما خوشبختانه گیاهم دچار قارچ نشده؟
  با توجه به اینکه ساقه هاش لُخت شدند و طبق تحقیقاتم فیکوس در صورت ریختن برگ هاش، مجددا در اون ناحیه برگ دار نمی شه، پیشنهاد حرفه یی جنابعالی در این خصوص چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی ببینید نورش و تهویش رو اگه زیاد کنید کامل سرشاخه رو هم هرس کنید از پایین دوباره برگ میزنه نگران نباشید.

 4. زهرا گفت:

  سلام آقای مهندس. مدتیه که فیکوس من برگهاش شروع کرده به ریختن. جاش زیر نورگیره. توی تابستان هم پنج شش تا برگ جدید داد. جاش رو عوض نکردم‌ از اول پاییز هر وقت که خاکش خشک بود بهش آب دادم. تقریبا ده روز تا دو هفته. اما الان رد عرض سه هفته سه تا از برگهاش از پایی افتاده. عکش رو خدمتتون میفرستم. متشکرم

 5. لادن گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی عزیز ،
  من این فیکوس را حدود دو ماه پیش خریدم و کاملا حالش خوب بود و دو تا برگ جدید هم داده است . از چند روز پیش پایین ترین برگش شروع به زرد شدن کرد و الان این شکلی است .
  در ضمن برگهای جدید فرم لوله ای گرفتند و باز نمی شوند .
  هفته ای یکبار آب تصفیه شده میدهم و نور کاملا غیر مستقیم میگیرد.
  حدودا ماهی یکبار هم با کود پوکون عمومی تقویت کرده ام .
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید آیا مشکلی هست یا طبیعی است .
  سپاس فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام لادن جان خوبی؟ این ممکنه از اب زیاد و نور کم زرد کرده باشه ببرید گلدون رو کنار پنجره تا نور زیاد ببینه و ابش رو با خشکی خاک انجام بدید.

 6. اشکان گفت:

  سلام مهندس ببخشید میتونیم از پودر بچه یا دارچین به جای هورمون ریشه زا برای خابوندن هوایی استفاده کنیم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام اشکان خوبی؟ نه عزیزم نمیشه اگه اینطور بود که دیگه هورمون تولید نمیکردن ! پودر بچه رو شرکت های ایرانی جهت تقلب و زیاد کردن هورمون فروشی اضافه میکنن به محصول.

 7. شهناز گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس ببخشید فیکوس من تا یک ماه اول که خریداری شد هیچ مشکلی نداشت اما الان یک هفتس برگهای سبز و بزرگ از شاخه آویزان و کنده میشوند علتش چی میتونه باشه و آبیاری منظم هستش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید