گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱۶۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ آبان ۱۳۹۲

معرفی فیکوس لیراتا

فیکوس برگ ویلونی

نام انگلیسی

fiddle leaf fig

نام علمی

(Ficus lyrata (Ficus Pandurata

فارسی رایج

فیکوس برگ ویولونی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

غرب آفریقا( از کامرون به سمت غرب تا سیرالئون)

 

فیکوس لیراتا یا همان فیکوس برگ ویولونی خودمان،گیاهی از خانواده انجیر ها و بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا.در واقع میتوان گفت به نوعی برادر فیکوس بنجامین خودمان است .اغلب در مغازه ها دیدم که تو مغازه هم میتوان ازین گیاه نگهداری کرد و این یعنی دارای نگهداری زیاد سختی نیست.گرچه روایت شده نیاز به هوای گرم و مرطوب داره ولی تجربه چیز دیگه ای میگه،ایشون میگه که این گیاه تا حدودی شرایط غیر آرمانی محیط رو میتونه تحمل کنه البته این شرایط نباید دائمی باشه!این درخت در محیط طبیعی خود تا ۱۲ منر قد میکشد ولی در گلدان و خانه و مغازه از آنجایی که ذاتا نسبت به بنجامین خواهر خود کند رشد تر است ،کوتاه تر میماند .دارای برگهای پهن و ویلونی شکل و رو به بالایی است برای همین به برگ ویولونی معروف شده است.به نظر من اگه دنبال یه گل خوب برای داخل مغازه نزدیک پنجره میخوای این گل گزینه ی مناسبیه چون فرم برگهاش و بزرگیش و ظرافتش برای داخل اتاق جالب نیست.البته این فقط نظر منه!

نیازها:

آبیاری: همانطور که گفتم این دارای برگهای پهن هستش .واگه کمی دقت کنید پهنی سطح برگ یعنی پهن . بیشتر بودن سطح تبخیر.آب و یعنی نیاز آبی بیشتر.ببینید دوستان اگر به این گل کم آب بدید برگهای جدید قهوه ای  میشن و میریزن اگه زیاد از حد آب بدی برگ های پایین و بزرگ قهوه ای میشن و میریزن!! پس اینها همه نشانه است برای آنان که فکر میکنند (:دی) برای آبیاری هر وقت دیدید سطح خاک خشک شد،میتوانید گیاه را سیر آب کنید

نور: همانطور که گفته شد این گیاه به خاطر برگهای درشت خرج بالایی دارد و برای امرار معاش خود نور زیاد میخواهد.نزدیک پنجره جنوبی یا پنجره رو به قبله (در ایران) بهترین نور برای این گل فراهم میشود.نور کم باعث ریزش سبز برگها میشود و بعد یک مدت چیزی جز یک آرشه ویولون ندارید :mrgreen: . هر هفته یکبار هم گلدان را بچرخانید تا گیاهتان سایه رشد نشود.اگه مقدار نور کافی باشه گیاه سریع تر رشد میکند.

رطوبت: به خاطر سطح تبخیر بالا به رطوبت بالایی هم احتیاج دارد زیرا این گل بومی مناطق گرم و مرطوب هستش و در طول  تکامل خود  به هوای شرجی عادت کرده.البته با گذاشتن یک سینی پر از آب زیر گلدان طوری که با گلدان در تماس نباشد.میتوان رطوبت پایداری برای وی ایجاد کرد البته مثله بقیه فیکوس ها نیاز به غبار پاشی روزانه دارد.ترجیحا روزی 2 بار یکبار صبح و یکبار هم شب با آب بدون املاح مثله آب جوشیده یا معدنی غبار پاشی کنید اگر با آب شیر این کار را کنید بعد از یک مدت لکه های آب روی برگها به جا میماند و حال کدریشدن و کثیف شدن به برگها میدهد.

خاک: به خاکی با زهکشی خوب و دارای مواد آلی فراوان نیاز داره مثلا ترکیب نصف نصف پیت ماس و پرلیت دونه درشت ترکیب مناسبیه از خاک کاکتوس یا خاک رس باغچه به هیچ عنوان استفاده نکنید.یادتان باشد آب باید به راحتی از خاک عبور کند.

تغذیه : در فصل رشد فعال یعنی در به طور کل در هواهای گرم سال  از فروردین تا مهر در کرج و تهرن،ماهی یکبار با کودها مایع و طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.یادتان باشد بعد از کوددهی  سوختگی برگها به خاطر احتمال زیاد مقدار زیاد ازت میباشد.

دما:دمای متوسط اتاق یعنی ۱۶ تا ۲۵ درجه.این گیاه به هوایی با دمای ثابت نیازمند است و به نوسانات دمایی حساس میباشد اگر مثلا از سمت چپ درب باز شود و بادسردی به داخل بوزد برگهای سمت چپ خواهد ریخت .همانطور برای دیگر طرفین.

تکثیر: تکثیر این گیاه برای مبتدی ها کار راحتی نیست زیرا قلمه های انتهایی گیاه به خاطر سطح تبخیر بالا ریشه دار نمیشوند وبنابراین باید برگها را تا حد ممکن هرس کرد و ۲ برگ روی قلمه بماند سپس سطح آن دو برگ را با چاقو ببرید و کم کنید.و در یک محیط مرطوب قرار دهید.یا میتوانید از تکنیک های افکندن هوایی استفاده کنید.این گیاه در سطح تجاری به صورت قلمه و خوابانیدن هوایی تکثیر می شود.

ریشه زنی فیکوس درحالت خوابانیدن

ریشه زنی فیکوس درحالت خوابانیدن

آفات و بیماریها: کنه قرمز و شپشک آرد آلود معمولا به این گل حمله میکنند.کنه به خاطر هوای خشک محیط حمله میکند و پیشگیری از آن غبارپاشی برگها به طور روزانه میباشدو یا با سموم سیستمیک یا سم آبامکتین سم پاشی کنید.شپشک آردآلود هم با سم کونفیدور و دیازینون به طور ترکیبی از بین میرود.

عوارض و درمان :

نقاط سوخته روی برگ مشاهده میشود: میتواند از قارچ در شرایط هوای گرم و و تهویه ناقص باشد. یا میتوان از شکستگی فیزیکی برگها باشد همچنین شیره این گل در صورت مثلا شکستگی برگ ،و در معرض هوا قرار گرفتن باعث حالت سوختگی روی برگ ها میشود.برگهای مرده روی خاک را دور بریزید.

برگها ناگهان ریزش میکند: به خاطر نوسانات دمایی ناگهانی ناشی از جابجایی گیاه در اتاق،شرایط محیط مثله نوسان دما ،خشکی هوا و قرار گیری ناگهانی جلو آفتاب داغ تابستان میباشد

زردی تدریجی وریزش برگها : به خاطر کمبود رطوبت هوا  یا هوای خنک  یا  خشکی  خاک میباشد.کمبود نور هم همین اثرات را دارد.

برگهای جدید سوخته میباشند: به خاطر کمی آب میباشد

نوک برگها خشک شده است: به خاطر خشکی میباشد یا هوا خشک است یا خاک!

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

عیش در عالم نبودی گر نبودی روی زیبا

گر نه  گل بودی نخواندی بلبلی بر شاخساری

بار بی اندازه دارم بر دل از سودای جانان...

دیدگاه های شما

161 پاسخ به "معرفی فیکوس لیراتا"

 1. وحیده گفت:

  Attachment

  این تورفتگی ها هم در چند تا از برگ ها ایجاد شده که وقتی خریدم نبودند. ممنونم از کمکی که می کنید 🙂

 2. لادن گفت:

  Attachment

  جناب آقای سجادی عزیز روز بخیر،
  فیکوس ویولونی من از پارسال مهر ماه انگار قهر کرده و برگ جدید نمیده !
  الان هم یک هفته است که برگهای پایینی اش زرد میشه و می ریزه . برگی که در عکس هست بعد از چند دقیقه افتاد .
  جاش رو عوض نکردم که جلوی پنجره جنوبی هست و زمستان آفتاب هم میگیره. غبارپاشی می کنم . هفته ای یکبار آبیاری میشه .

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چکارش کنم که دوباره حالش خوب بشه .

 3. امید گفت:

  سلام خسته نباشین
  فیکوس من نورش خوبه خاک سبک هم داره هفته ای هم ۱ بار آبیاری میکنم بعد از ۱ ماه که گرفتم کنار برگ هاش قهوه ای شده و یکی از برگ خای پایین هم ریخت به درمان فوری نیاز داره لطفا کمک کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ابیاری نباید زودتر از ۷ روز یبار انجام بشه و باید کمی لای پنجره رو باز بذارید تا هوای تازه بیاد توی اتاق وتهویه بشه تا دیگه ادامه پیدا نکنه.

 4. alireza گفت:

  سلام جناب سجادی فیکوس ویولونی من ازاول فروردین شروع ب برگای جدید کرد نزدیک ۶ برگ کرد ولی درعرض یک هفته درگیر حمله قارچی شد برگای پایینی لبه هاسیاه و هرروز بدتروبدتر میتونم سرزنی کنم وبرگای بالای رو نجات بدم وتکثیر کنم درواقع من بندرعباس زندگی میکنم و گل رو بالکن ضلع شمالی گذاشتم الانم ک گرم شده شید زدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببینید دشمن این گل اب زیاد هست ! باید ابیاری رو درحد ده روز یبار کم کنید ! اب زیاد خرابش میکنه و مشکل ساز میشه ! بذارید توی سایه سم کاپتان بزنید بهش تا جلوی پوسیدگی رو بگیره.

 5. سروش گفت:

  Attachment

  سلام جناب سجادی عزیز
  فیکوس منم حال خوبی نداره برگها از لبه دارن قهوه ای میشن چندتاشم ریخت و برگ جدیدی تو تین ۳ ماه که گرفتم نداده و آبیاریشم کم کردم.
  امروز چک کردم ریشه تقریبا کل گلدانو گرفته.
  لطفا به دادش برسید
  ممنونP

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سروش خوبی؟ اب زیاد علتشه ! باید بذارید کاملا خشک بشه خاک و بعد اب بدید ! مثلا ده روز یبار ! سایز گلدونم بزرگ کنید البته.

 6. سروش گفت:

  Attachment

  اینم عکسای بیشتر
  فکر کنم گلدانشم باید بزرگ بشه چون هم روی خاک ریشه هست هم زیرش پر از ریشست

 7. امیر گفت:

  سلام.
  آویزان شدن برگهای لیراتا نشانه ی چیه؟
  برگهای بالایی هنوز آویزان نشده ولی طی یکی دو ماه از پایین برگها آویزان شدن. گرمای هوای تابستانه هوای خشک محیطه ؟

 8. وحيده گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس سجادی عزیز
  فکر کنم به اندازه من مزاحم شما نشده باشه! چون متهدانه زمان صرف پاسخگویی می کنید برای همه مشکلات گل هام روی کمک شما حساب میکنم و از این بابت ممنونتون هستم.

  درباره این فیکوس لیراتا دو سئوال داشتم:
  ۱- از قسمت های پایین ساقه شاخه جانبی دراروده و شاخه جدید ۷ تا هم برگ داده از بهار که من خریدمش. تمام طول ساقه هم پر از زایده های بیرون زده است که میتونه تبدیل به شاخه جانبی بشه. چیکار کنم که زایده های بالایی بزرگتر بشن و گیاه از بالاتر شاخه جانبی بده نه از پایین های ساقه؟ ممکنه دلیلش این باشه نور افتاب به پایین ساقه بیشتر میخوره؟
  ۲- این لکه هایی ک روی برگ کمرنگ شده نشانه قارچ هستند؟ البته گیاه مدام برگ هاش قارچیه و من هم مدام کاپیتان استفاده میکنم.

  شرایط نگهداری هم نور غرب، ابیاری با خشک شدن خاک، تغذیه با کود فیکوس پوکون و چندباری هم اهن و هیومیک اسید هست. رطوبت هم فقط یک ظرف اب کنارش گذاشتم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام وحیده جان خوبی؟ باید چوانه اصلی و بالایی رو دو سانت از سرش رو بکنید تا زایده های زیرین آزاد بشن و سریعتر گلتون چندشاخه بشه !
   این لکه ها حتما قارچ نیست ! ولی شبیه به قارچه ، من باشم باسم کاپتان یه سمپاشی میکنم که پیشگیری بشه از قارچ احتمالی ! اب ابیاری رو با اب کتری سرد شده انجام بدید

 9. وحيده گفت:

  Attachment

  این هم عکس واضح تر از لیراتای مذکور!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید