گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱۸۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ آبان ۱۳۹۲

معرفی فیکوس لیراتا

فیکوس برگ ویلونی

نام انگلیسی

fiddle leaf fig

نام علمی

(Ficus lyrata (Ficus Pandurata

فارسی رایج

فیکوس برگ ویولونی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

غرب آفریقا( از کامرون به سمت غرب تا سیرالئون)

 

فیکوس لیراتا یا همان فیکوس برگ ویولونی خودمان،گیاهی از خانواده انجیر ها و بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا.در واقع میتوان گفت به نوعی برادر فیکوس بنجامین خودمان است .اغلب در مغازه ها دیدم که تو مغازه هم میتوان ازین گیاه نگهداری کرد و این یعنی دارای نگهداری زیاد سختی نیست.گرچه روایت شده نیاز به هوای گرم و مرطوب داره ولی تجربه چیز دیگه ای میگه،ایشون میگه که این گیاه تا حدودی شرایط غیر آرمانی محیط رو میتونه تحمل کنه البته این شرایط نباید دائمی باشه!این درخت در محیط طبیعی خود تا ۱۲ منر قد میکشد ولی در گلدان و خانه و مغازه از آنجایی که ذاتا نسبت به بنجامین خواهر خود کند رشد تر است ،کوتاه تر میماند .دارای برگهای پهن و ویلونی شکل و رو به بالایی است برای همین به برگ ویولونی معروف شده است.به نظر من اگه دنبال یه گل خوب برای داخل مغازه نزدیک پنجره میخوای این گل گزینه ی مناسبیه چون فرم برگهاش و بزرگیش و ظرافتش برای داخل اتاق جالب نیست.البته این فقط نظر منه!

نیازها:

آبیاری: همانطور که گفتم این دارای برگهای پهن هستش .واگه کمی دقت کنید پهنی سطح برگ یعنی پهن . بیشتر بودن سطح تبخیر.آب و یعنی نیاز آبی بیشتر.ببینید دوستان اگر به این گل کم آب بدید برگهای جدید قهوه ای  میشن و میریزن اگه زیاد از حد آب بدی برگ های پایین و بزرگ قهوه ای میشن و میریزن!! پس اینها همه نشانه است برای آنان که فکر میکنند (:دی) برای آبیاری هر وقت دیدید سطح خاک خشک شد،میتوانید گیاه را سیر آب کنید

نور: همانطور که گفته شد این گیاه به خاطر برگهای درشت خرج بالایی دارد و برای امرار معاش خود نور زیاد میخواهد.نزدیک پنجره جنوبی یا پنجره رو به قبله (در ایران) بهترین نور برای این گل فراهم میشود.نور کم باعث ریزش سبز برگها میشود و بعد یک مدت چیزی جز یک آرشه ویولون ندارید :mrgreen: . هر هفته یکبار هم گلدان را بچرخانید تا گیاهتان سایه رشد نشود.اگه مقدار نور کافی باشه گیاه سریع تر رشد میکند.

رطوبت: به خاطر سطح تبخیر بالا به رطوبت بالایی هم احتیاج دارد زیرا این گل بومی مناطق گرم و مرطوب هستش و در طول  تکامل خود  به هوای شرجی عادت کرده.البته با گذاشتن یک سینی پر از آب زیر گلدان طوری که با گلدان در تماس نباشد.میتوان رطوبت پایداری برای وی ایجاد کرد البته مثله بقیه فیکوس ها نیاز به غبار پاشی روزانه دارد.ترجیحا روزی 2 بار یکبار صبح و یکبار هم شب با آب بدون املاح مثله آب جوشیده یا معدنی غبار پاشی کنید اگر با آب شیر این کار را کنید بعد از یک مدت لکه های آب روی برگها به جا میماند و حال کدریشدن و کثیف شدن به برگها میدهد.

خاک: به خاکی با زهکشی خوب و دارای مواد آلی فراوان نیاز داره مثلا ترکیب نصف نصف پیت ماس و پرلیت دونه درشت ترکیب مناسبیه از خاک کاکتوس یا خاک رس باغچه به هیچ عنوان استفاده نکنید.یادتان باشد آب باید به راحتی از خاک عبور کند.

تغذیه : در فصل رشد فعال یعنی در به طور کل در هواهای گرم سال  از فروردین تا مهر در کرج و تهرن،ماهی یکبار با کودها مایع و طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.یادتان باشد بعد از کوددهی  سوختگی برگها به خاطر احتمال زیاد مقدار زیاد ازت میباشد.

دما:دمای متوسط اتاق یعنی ۱۶ تا ۲۵ درجه.این گیاه به هوایی با دمای ثابت نیازمند است و به نوسانات دمایی حساس میباشد اگر مثلا از سمت چپ درب باز شود و بادسردی به داخل بوزد برگهای سمت چپ خواهد ریخت .همانطور برای دیگر طرفین.

تکثیر: تکثیر این گیاه برای مبتدی ها کار راحتی نیست زیرا قلمه های انتهایی گیاه به خاطر سطح تبخیر بالا ریشه دار نمیشوند وبنابراین باید برگها را تا حد ممکن هرس کرد و ۲ برگ روی قلمه بماند سپس سطح آن دو برگ را با چاقو ببرید و کم کنید.و در یک محیط مرطوب قرار دهید.یا میتوانید از تکنیک های افکندن هوایی استفاده کنید.این گیاه در سطح تجاری به صورت قلمه و خوابانیدن هوایی تکثیر می شود.

ریشه زنی فیکوس درحالت خوابانیدن

ریشه زنی فیکوس درحالت خوابانیدن

آفات و بیماریها: کنه قرمز و شپشک آرد آلود معمولا به این گل حمله میکنند.کنه به خاطر هوای خشک محیط حمله میکند و پیشگیری از آن غبارپاشی برگها به طور روزانه میباشدو یا با سموم سیستمیک یا سم آبامکتین سم پاشی کنید.شپشک آردآلود هم با سم کونفیدور و دیازینون به طور ترکیبی از بین میرود.

عوارض و درمان :

نقاط سوخته روی برگ مشاهده میشود: میتواند از قارچ در شرایط هوای گرم و و تهویه ناقص باشد. یا میتوان از شکستگی فیزیکی برگها باشد همچنین شیره این گل در صورت مثلا شکستگی برگ ،و در معرض هوا قرار گرفتن باعث حالت سوختگی روی برگ ها میشود.برگهای مرده روی خاک را دور بریزید.

برگها ناگهان ریزش میکند: به خاطر نوسانات دمایی ناگهانی ناشی از جابجایی گیاه در اتاق،شرایط محیط مثله نوسان دما ،خشکی هوا و قرار گیری ناگهانی جلو آفتاب داغ تابستان میباشد

زردی تدریجی وریزش برگها : به خاطر کمبود رطوبت هوا  یا هوای خنک  یا  خشکی  خاک میباشد.کمبود نور هم همین اثرات را دارد.

برگهای جدید سوخته میباشند: به خاطر کمی آب میباشد

نوک برگها خشک شده است: به خاطر خشکی میباشد یا هوا خشک است یا خاک!

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

عیش در عالم نبودی گر نبودی روی زیبا

گر نه  گل بودی نخواندی بلبلی بر شاخساری

بار بی اندازه دارم بر دل از سودای جانان...

دیدگاه های شما

189 پاسخ به "معرفی فیکوس لیراتا"

 1. رامونا گفت:

  Attachment

  سلام. امیدوارم همیشه سلامت باشید.
  سوالی از شما داشتم:
  نور گل در تصویر مشخص می باشد،هفته ای دوبار ابیاری و ۱۵روز کود اپارتمانی میدهم.به تازگی سمپاشی شده وهر روز قبار پاشی می شود برگ ها خیلی دیر بزرگ میشوند و رشد خیلی کند از دوسال پیش تا امروز. رنگ پشت بعضی از برگها کمی قهوه ای می باشد.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 2. سعیده گفت:

  Attachment

  با سلام و تبریک سال نو
  من چند روزه فیکوس لیراتا خریدم، ۶ ساعت در روز با نور مصنوعی لامپ رشد گیاه تغذیه نوری میشه، گردش هوا هم داره، ولی خاکش بسیار سفته… مثل سنگه… هنوز آبش ندادم، انقدر سفته که نمیشه چک کرد خاکو که خشک شده یا نه، نمیدونم باید تعویض خاک و گلدون انجام بدم به این زودی؟ اصلا این خاک سفت و باغچه ای مناسبِ برای گلدونی که توی خونه هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببین سعی کن تا ریشه از سوراخای زیر گلدان بیرون نزده جاشو عوض نکن ! نهایتا یه کاغذ کادو دورش بزن تا وقتش برسه ! برای ابیاری وزن گلدان رو در نظر داشته باش وقتی گلدان سبک میشه یعنی باید ابش بدید ! اگه نور کنار پنجره باشه بهتره اگه نیست همینم جواب میده ÷ دوهفته یبار کود گرین اپارتمانی بهش بدید تا برگای تازه بدن و ریزش برگ نداشته باشه

 3. ندا گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی وقتتون بخیر
  من یه راهنمایی میخوام
  یه فیکوس لیراتا دارم که ازش قلمه گرفتم
  الان لیراتای مادر اولین برگش یه لکه های قرمز تیره داره
  شرایط نگهداری شم
  نور که عالی(چون تو راه پله گذاشتم )
  ابیاری با خشک شدن ۲الی ۳بند انگشت انجام میدم(اینطوری بهتر میدونم زمانش هست یا نه)
  جزیره هم گذاشتم واسش
  با کود بیورادیکانت و جلبک هم کوددهی کردم
  مشکل این لکه های قرمز چیه؟

 4. مینا گفت:

  سلام.
  در قسمتی از سالن تا حدود ۱۱.۱۵ آفتاب از پشت شیشه می تابه. گیاهان این قسمت، فیکوس، برگ بیدی، شفلرا، برگ انجیری و پتوس هستند. کدامیک از اینها اگر در این نور قرار بگیره، مشکلی پیدا نمی کنه؟ درواقع ترتیب نزدیکی شون به منبع نور چطور باید باشه؟ دما هم بین ۲۶ تا ۲۷ درجه ست. سپاسگزارم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ دروقاع هیچکدام مشکل پیدا نمیکنه به شرطی ک پرده رو بکشید کنار. پرده بکشید سایه میشه همشون مشکل پیدا میکنن

   • مینا گفت:

    سلام. پرده کناره. منظورم اینه که مثلا اگر شفلرا رو ببرم عقب داخل نور که تا ساعت ۱۰.۲۰ از پشت پنجره می تابه (امروز، که طبیعتا به مرور کمتر هم میشه) مشکلی پیش نمیاد? که جای بیشتری باز بشه برای گذاشتن گلدانهای بیشتر. شاید به نظرتون بیش از حساسم به موضوع، ولی گیاهانم رو خیلی دوست دارم . ممنون.

 5. مینا گفت:

  سلام.
  سوال قبلی، تا ساعت ۱۰ نور آفتاب هست.

 6. ماژلان گفت:

  سلام فیکوس شرابی همون فیکوس یاقوتی هست ؟فرقشون چیه؟میشه تصویرشون رو نشون بدید?

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبین بله فیکوس شرابی و الاستیکا و ابلق و غیره فقط از نظر بیان ژن ک همون رنگاشونه باهم فرق دارن بقیش یکی حساب میشن

 7. ماژلان گفت:

  سلام فیکوس شرابی و یاقوتی باهم فرق دارن یا یکیند؟عکساشون رو میذارید ؟

 8. افسانه کامران گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی عزیز
  روزتون خوش
  حدودا یک ماه هست این لیراتای زیبا برای اتاق مدیرمون خریدیم، بنا به گفته فروشنده هفته ای دو بار با خشکی خاک آب داده شده نور آفتاب نمی بینه ولی اتاق روشن هست الان برگ هاش سوختن میشه بگید چیکارش کنم مسئولیتش افتاده گردن من🌸🙃

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ هفته ای یبار ابیاری کافیه ! اب زیاد داره خرابش میکنه ! روی برگاش حتما با اسری اب غبارپاشی کنید.

 9. ترکمن گفت:

  سلام وقت تون بخیر
  من تابستون گیاه لیراتا رو خریدم اما از اون زمان تا الان اون قسمتی که غنچه بود و باید باز میشد باز نشده و خشک شده و هیچ رشدی نداشته
  نوردهی خونه خوب هست و هفته ای دوبار با توجه به
  رطوبت خاکش بهش اب میدم
  چند وقت پیش هم یکی از برگ های پایینیش قهوه و پوسیده شده بود
  باید چکار کنم که گیاهم جون بگیره و رشد داشته باشه تو فصل بهار؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ابیاری زیاده باید ابشو کم ترکنید مثلا هفته ای یبار کافیه ! روی برگم غبار پاشی کنیدتا درست بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید