گیاهان پوششی و رونده ۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

معرفی فرانکینیا

فرانکینیا

نام انگلیسی

Sea heath

نام علمی

Frankenia spp

فارسی رایج

فرانکینیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Frankeniaceae

خاستگاه

نواحی معتدل و نیمه گرمسیری

 

     بیش از 80 گونه از این جنس به طور وسیع در نواحی نیمه‌گرمسیری و معتدل اروپا، نواحی مدیترانه‌ای آسیای صغیر و استرالیا پراکنده‌اند. همگی چندساله همیشه‌سبز با عادت رشد پهن‌شونده با برگ‌های کوچک خاکستری یا سبز متمایل به خاکستری هستند. در مناطق سرد در زمستان برگ‌ها به رنگ نارنجی تغییر رنگ داده و خزان می‌کنند. گل‌ها بسته به گونه در بهار و تابستان یا به صورت پراکنده در طول سال، تولید می‌شوند. گل‌ها با وجود ساده و کوچکی به مقدار زیاد به رنگ صورتی بنفش یا سفید تولید می‌شوند. این گیاه مناطق خشک و شور را تحمل کرده و می‌تواند به عنوان گیاه پوششی برای این نواحی بکار رود. تغییر رنگ برگ‌ها در پاییز و زمستان زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. این گیاه به طور کامل به سطح خاک چسبیده و پیش می‌رود و پوشش به نسبت یکنواختی ایجاد می‌کند اما باید توجه داشت که قابلیت پاخوری زیادی نداشته و بنابراین نمی‌تواند جایگزین چمن گردد. همچنین می‌تواند در گلدان یا باغچه‌های سنگی بکار رود. گونه F. laevis گیاهی فرش مانند با ساقه‌هایی منشعب به طول حدود 35 سانتی‌متر، برگ‌های ضخیم، متقابل و همیشه‌سبز به رنگ سبز مایل به قرمز و گل‌های صورتی است. این گیاه به طور طبیعی در جنوب انگلستان تا غرب آسیا رشد می‌کند.

 

گلدهی: گل‌های ریز آن مورد توجه نبوده و در بهار یا تباستان ظاهر می‌شوند.

 

نیازها: به نور کامل آفتاب نیاز دارد. در اغلب خاک‌ها قادر به رشد است و خاک‌های خشک و شور را تحمل می‌کند و می‌تواند به عنوان گیاه پوششی در نقاط داغ و آفتابی باغ‌های صخر‌ه‌ای بکار رود. وقتی مستقر شد به آبیاری زیادی نیاز ندارد. گونه‌های اروپایی تا حدودی سرما را تحمل می‌کنند. طبق تجربه ی باغ شیشه ای باید توجه داشت که کنترل علف‌های هرز داخل زمین پوشیده از فرانکنیا مشکل است، بنابراین قبل از کاشت باید زمین از هر گونه علف هرز و بویژه انواع پهن برگ، پاک‌سازی شود.

 

افزایش: از طریق کاشت بذر یا تقسیم بوته قابل افزایش است. می‌توان ساقه‌های این گیاه را به قطعات 50 تا 10 سانتی‌متری تقسیم کرده و در سطح زمین پخش کرد و با لایه نازکی از خاک پوشاند و آبیاری نمود که پس از مدتی گیاهان مستقل ایجاد می‌شوند.

 

فرانکینیا

فرانکینیا

و

 

فرانکینیا

فرانکینیا

 

فرانکینیا

فرانکینیا

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

2 پاسخ به "معرفی فرانکینیا"

  1. پیمان گفت:

    سلام آیا در پاییز میشود فرانکینیا را هرس کرد خشک نمیشود؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید