درختچه ۱۹۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۲

معرفی سیکاس

سیکاس

نام انگلیسی

Sago palm

نام علمی

Cycas Revoluta

فارسی رایج

سیکاس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

100000 الی 500000

از خانواده

Cycadaceae

خاستگاه

جنوب ژاپن ( این گونه فقط)

سیکاس ها گیاهانی دو پایه و کم رشد هستند. از انها یک تیره با چند جنس و گونه های متعدود بدون هیچ تغییری با تکامل از تریاس (دوره های زمین شناسی حدودا ۲۰۰ میلیون سال پیش، عصر دایناسورها) تاکنون باقیمانده است. سیکاس های کنونی درخت یا درختچه هایی با ساقه ضخیم و غده ای هستند. برخی از جنس های انان مانند زامیا و استانژریا ساقه های زیر زمینی دارند. ساقه ی سیکاسها مانند نخل ها ستونی شکل، بدون انشعاب و در جنس های مختلف ارتفاعی متفاوت دارند.ارتفاع تنه جنس سراتوزامیا از سیکاسها از ۱۵ تا ۱۶ متر متغیر است.در بعضی سیکادالها طول ساقه کم و در خانه حداکثر به ۱.۸ مترمیرسدو با نگه داری آن داخل گلدان میتوان اندازه آن را کنتر کرد. ولی قطر ان رشد فوق العاده دارد(بیش از دو متر).نمای ظاهری سیکاس ها به نخل ها و سرخس های درختی شباهت داردولی اصلا از نخل ها نیستند.برگها در سیکاس غالبا دارای تقسیمات شانه یی با قطعات و کناره ای کامل بوده،همه در راس ساقه جمع میشوند.دوام برگها معمولا زیادولی شکننده و حساس هستند و باید با احتیاط حمل شوند و در جنس های مختلف از ۱۰ تا ۳۰ سال روی ساقه باقی می مانند و پس از سقوط نیز جای انها روی ساقه باقی میماند.برگهای سیکاس بر خلاف فروند سرخسها که انتهایی پیچیده دارند ((circinee)) راست و افقی ماند پوشیده از کرک نیز که راس رویشی(جوانه راسی) و بخش زایای سیکاسها را میپوشانند و برخی از انها تخمکزا هستند در سیکاسها وجود دارد.

اندام های زایشی:معمولا تک جنس بوده،اندام زایشی نر مخروط مانند است.بزرگی مخروطهای نر در گونه های مختلف متفاوت است.در برخی ازگونه ها طول انها حتی از یک متر هم تجاوز میکند.وزن اندام ماده در برخی از جنسها گاهی بیش از ۵۰ کیلو است.تخمک یا مگاسپورانژ در برخی از انها بزرگتر از یک تخم مرغ معمولی است.

دستگاه زایای نر:در سیکاسها مشاه مخروط نر کاجها ولی از انها حجیم تر و دارای محور طویلی است که روی ان پرچم های برگ مانند(سپوروفیل) بیشماری قرار دارند.

بساکها(میکروسپورانژها)به شکل اجتماعی از هاگینه ها،در سطح زیرین پرچم های برگ مانند قرار داشته،گرده ها(هاگها) معمولا بر اثر دو تقسیم متوالی سلول مادر به وجود می آید.هر هاگ یا گرده دارای یک شیار طولی است.آنتروزوئیدها نسبتا درشت و در برخی از گونه ها مانند زامیا تقریبا به درشتی ۳۰۰ میکرون بوده،روی انها مژه های نرمی به شکل مارپیچ که ۵-۶ بار راس آنتروزوئید را دور میزنند قرار دارند.

سیکاس نر

سیکاس نر

دستگاه زایای ماده:تقریبا مخروطی شکل است ولی به مخروط ماده کاج کمتر شباهت دارد.درون تخمک چهار مگاسپور که فقط یکی از انها به رشد خود ادامه میدهد تشکیل میشود.هر آرکگن حاصل از مگاسپور دارای یک گردن چهار سلولی و یک تخم زای درشت در پائین است.بعد از گرده افشانی دهانه اتاق گرده تخمک بسته میشود.

سیکاس ماده

سیکاس ماده

انتشار جغرافیایی سیکاداسه ها:

امروزه ۹ جنس با ۸۵ گونه سیکاس در نواحی حاره ای و گرم دنیا روئیده،هر کدام دارای مرکز انتشار و عرصه پراکنش مخصوص به خود هستند.مرکز انتشار جنسهای سراتوزامیا و دیون مکزیک و گسترش زامیا و میکروسیکاس،شیلی و فلوریدا است.در نواحی کوه های آند و آلابامای آمریکای جنوبی،همچنین در جنوب افریقا و استرالیا نیز نمونه هایی از سیکاداسه ها مانند انسفالارتوس و استانژریا یافت میشوند.به طور کلی نمونه های سیگاده ها را میتوان از استرالیا تا جنوب ژاپن و همچنین از هند تا ماداگاسکار و چین به دست آورد.در ایران نمونه های تزئینی از سیکاس ها که از خارج وارد شده است مانند سیکاس ریولوتا در گلفروشیها فروخته میشود.

نیازها:

نور:به نور زیاد و چند ساعتی نور مستقیم نیاز دارد برگهای این گیاه اصطلاحا دیاهلیوتروپیک است یعنی به دنبال  آفتاب می رودو حتما باید ۹۰ درجه در هفته چرخیده شود وگرنه گیاه کج خواهد شد.نور کم موجب زیادشدن طول برگ و نورزیاد هم طول برگها را کوتاه میکند.

دما:اگر دمای هوا برای چند روز زیر ۰ درجه بماند،باید با سیکاس خود خداحافظی کنید پس در فصول سرد سال یا گیاه را به داخل منزل یا گلخانه کوچ دهید یا با پلاستیک کامل دور آنرا بپوشانید.بطور کلی دمای عادی ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد برایش مناسب است در صورت سرما زدگی اگر تنه گیاه هنوز محکم بود خب به خیر گذشته ولی اگر ساقه  نرم شده بود دیگر امیدی به نجاتش نیست!!

آبیاری: اگر در گلدان کاشته اجازه دهید هردفعه که خاک گلدان خشک شود گیاه را آبیاری کنیداین  گیاه دوست ندارد خاکش دایم خیس باشد،.ولی برعکس اگر در خاک کاشته شده باشد خشکی را نیز میتواند تحمل کند ولی در باغ در فصل تابستان که هوا گرم است هفته ای ۲ بار هم میتوان آب داد حتما این توصیه باغ شیشه ای را به خاطر داشته باشید که هرگز روی برگها گیاه آبپاشی نکنید زیرا باعث پوسیدن گیاه می شود.

تغذیه:نیازغذایی این گیاه به میزان نوردر دسترس بستگی دارد و گیاهانی که در نور زیاد رشد کردند بیشتر از سایه رشدها به کود احتیاج دارند به یادداشته باشید این گیاه برخلاف گیاهان دیگر در صورت کمبود مواد غذایی هیچ علامت و نشانه ای از خود بروز نمیدهد(مظلوم است!) پس از بهار تا آخر تابستان ماهی یکبار با نصف مقدار توصیه شده روی بسته کود کامل گیاه را تغذیه کنید.برای جلوگیری از ریشه سوزی در اثرپتانسیل اسمزی بالای کود،حتما با آب رقیق شود

خاک : در هر خاکی رشد میکند ولی بهترین خاک خاک کاکتوس با مواد آلی زیاد میباشد همچنین مقدار مساوی پیت ماس و پرلیت درشت هم قابل تحمل است طوقه گیاه همواره در بالای لبه خاک باشد

رطوبت:رطوبت داخل اتاق و محیط برایش کافیست به رطوبت حساس نمیباشدولی برای رشد بهتر و سرحال بودن رطوبت ۵۰ درصدی داخل اتاق برایش کافیست.با گذاشتن سینی پرازآب زیر گلدان رطوبت را تامین میکند

تکثیر:این گیاه به وسیله ی بذر تکثیر میشود .همچنین میتوان آنرا با تنه جوش های کنار ساقه در اول بهار یا پاییز هم تکثیر کرد.برای بذر گیری باید گرده افشانی توسط باد و حشرات و البته دستی انجام شود که کار تخصصی و سختیه و دتوصیه میکنم اصلا دنبالش نرید. وتخم ان در پاییز آماده ی برداشت میشه .برای کاشت بهتر است بذر به مدت یک روز در آب خیس بخورد و پوست قرمز روی تخم برداشته شود.مدت لازم برای جوانه زنی هم ۳ تا ۹ ماه میباشد  ۳ سال زمان لازم است تا قطر پیاز ان به ۳سانتی منر برسد

بذر سیکاس

بذر سیکاس

بذر سیکاس

بذر سیکاس

پیازچه های سیکاس

پیازچه های سیکاس

تعویض گلدان: تعویض گلدلن باید در بهار و تابستان انجام گیرد.ولی سیکاس دوست دارد ریشه هایش پرپ گرد شود و دور گلدان بپیچد بنابراین هنگام تعویض گلدان ریشه از زیرگلدان بیرون زده باشد و تنها با یک سایز بزرگتر آنرا تعویض کنید.

نکته: بذر و تمام نقاط این گیاه سمی است و حتما از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور گذاشته شود.

سیکاس

سیکاس

گونه ی “زامیا

سیکاس زامیا

سیکاس زامیا

گونه ی “سراتوزامیا

سیکاس

سیکاس

گونه ی ” استانگریا

سیکاس

سیکاس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

هستی مسلم ز آئین است و بس

باطن دین نبی این است و بس

برگ گل شد چون ز آئین بسته شد

گل ز آئین بسته شد گلدسته شد

دیدگاه های شما

193 پاسخ به "معرفی سیکاس"

 1. ظهیری گفت:

  سلام آقای مهندس …. من پریروز پیام فرستادم و منتظر جوابم الآن که اومدم تو سایت دیدم پیامم پاک شده …قضیه چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ راستش بک آپ برگردوندیم به روز ۱۳ ام برای همین چندتا کامنت پاک شده ! دوباره سوال کنید.

 2. ? گفت:

  Attachment

  سلام خوبین
  من دوتا گلدون گل واسم هدیه آوردن که اسمشون رو نمیدونم..ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. ? گفت:

  Attachment

  سلام مجدد.فکرکنم نشد دوتا عکس رو در یه پست بذارم
  اینم عکس دوم.اسم این گل چیه؟

 4. اعظم عربی گفت:

  روز بخیر جناب مهندس.من این سیکاس رو سه هفته پیش خریدم،نوک بعضی از برگاش داره زرد میشه میشه:(( همونطور که گفتین میذارم خاکش خشک بشه بعد آب میدم،آفتاب پشت پنجره هم میگیره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون وسط گیاه رو ببینید ورم کرده؟ شاید داره برگ تازه میزنه ؟! داخل اتاق نباید باشه هاا!!! اگه داخل باسه همین بساطه ! بهترین جا راه پله یا تراس و بالکنه

 5. دایانا گفت:

  Attachment

  سلام مهندس.خوبین؟
  سیکاس من یک طرفش پربرگ و طرف دیگه اش کمتر برگ درمیاد.علتش چیه؟اخه جهت نورش رو هم مدام تغییرمیدم.اما از پایه برگها طبق عکس بیشتر از سمت چپ تنه بیرون میاد
  تازگی ها بعضی از برگها زرد میشن.چرا؟
  ممنون میشم جوابم رو بدین??

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون سمتی که برگ زده نور بیشتری داشته ، این گل به نور و تهویه زیاد نیاز داره تا برگ خوب بزنه ! توصیه میشه بذارید توی اره پله روشن یا تراس از سرما هم نترسید.

   • دایانا گفت:

    قبلن چندتا از گلهارو داخل تراس گذاشتم خاکشون پشه های ریز زد..بندرعباس هم زندگی میکنم.بنظرتون گذاشتن داخل تراس مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟

    • دایانا گفت:

     یه موضوع دیگه اینکه اینجا هوا طوریه که حتی داخل خونه هم باید دائم گردگیری کرد و چون رطوبت هوا بالاس گردوخاک روی برگ گل و وسایل میشینه
     چه برسه بیرون و داخل تراس?
     با این وجود خراب نمیشه؟؟؟

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام خوبی شما؟ نه عزیزم خراب نمیشه ! ولی دستمال کردن برای گل خوبه درکل

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی شما؟ نه خیر این گل سیکاس هوای بندر رو دوست داره ! هم شرجی و هم دماش و نورش رو ، میتونید به راحتی نگهداری کنید

 6. SAMIN گفت:

  سلام
  من یه سیکاس دارم. توی پذیرایی گذاشتمش. در روز بهش نورآفتاب غیرمستقیم هم میتابه.هفته ای ۲ بار آب اسپری میکنم. و الان که سرده هفته ای یک بار هم بهش آب میدم.یکی از برگاش از زیر زرد شد.الان چند روزه یکی دیگه از برگاش از زیر داره زرد میشه. به خاطر اینه که آب بهش زیاد دادم یا کمبود آهنه؟
  ما کرج هستیم و اگه بزارمش تو تراس یخ میزنه.
  دستگاه بخور سرد بگیرم براش که رطوبت رو حفظ کنه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری چقدره؟ فقط اب روی برگ ریخته میشه؟ یا توی خاکم میدید ! ممکنه از کم ابی باشه ! گرچه این گل اصلا نباید داخل اتاق باشه باید بره توی راه پله یا حیاط کاشته بشه. بهتره بره توی تراس با مشما ببندید.

   • samin گفت:

    سلام. مرسی از پاسخگوییتون
    آبیاری هفته ای یک بار. یک لیتر. چون گلدونم بزرگه. به خاک آب میدم. سعی میکنم پیازشم خیس بشه. از وقتی بهتون مسیج دادم یه برگ دیگه اش هم زرد شده. ۱ هفته س بردمش پشت پنجره. دیروز هم بهش کود آهن دادم. یه تایمی از روز هم پنجره رو باز میکنم که اکسیژن جریان داشته باشه.چون به دکور خونه ام میاد میخوام تو خونه باشه.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ اب رو کم کردید برای همین داره زرد میکنه ! بین دو اب باید خاک خشک بشه و وقتی خشک شد باید سیراب بشه ! اگه خاک خیس باشه نباید اب داد ، روی بوته و پیاز هم نیاز نیست اب ریخته بشه ! اهن خوبه بهش دادید فقط اب رو زیاد کنید تا دیگه زرد نکنه

 7. حسین فهیمی گفت:

  Attachment

  با سلام و ممنون از راهنمایی های کامل و جامع جناب مهندس سجادی.
  من سعی کردم بیشتر نظرات رو بخونم و تا جایی که میشه مزاحم وقت شما نشم ولی گفتم شما گیاهم رو ببینید و راهنماییم کنید که یه تصمیم درستی براش بگیرم.
  من حدود شش ماهه که دوتا گلدون سیکاس گرفتم. داخل خانه هستش ولی سعی میکنم پنجره را باز کنم تا تهویه داشته باشه. (البته وقتی هوا سرد نیست. چون توی آشپزخونست) آفتاب مستقیم هم نداره و نور غیر مستقیم میگیره. تو این ۶ ماه خیلی از برگاش زرد شدن که قیچی کردم و به امید برگهای جدید نشستم ولی از وسط ساقه دراز فقط میده و بعد هم که هیچی، همینطوری میره بالا و اصلا برگ نمیده. دوسه بار تا حالا از وسطش برگ داده چون فقط ساقه بلند شده رفته بالا ما بریدیمش و اینهایی که تو عکسه همون برگای اولیه اش هستش.
  در ضمن وقتی خریدم ، فروشنده گلدونشو برام عوض کرد و احساس میکنم ارتفاع گلدونم خیلی بلنده، چون عکسها رو دیدم تقریبا اندازه ارتفاع سیکاس، توی خاکه. ولی برای من ارتفاع گلدون خیلی بیشتره و سفالی هستش. ممکنه از اون باشه؟ من بهش کود ۱۰-۱۰-۱۰ هم میدم. آیا مناسبه یا همون کود نخل پوکون رو فقط توی بهار و تابستون بدم؟ گیاهم اول خیلی برگ داشت و همینطور داره کچل میشه.
  اگر درست نشه ببرم تو باغچه بکارم بهتره یا همینطوری گلدون رو به حیاط منتقل کنم؟ چون راه پله نور خوبی نداره.
  باز هم ممنون از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ داخل اصلا ننمیشه نگهش داشت ، وحشی ترازین حرفاست ! ببرید بیرون توی تراس یا بالکن و یا باغچه ! با کود نخل پوکون تغذیه کنید

 8. حسین فهیمی گفت:

  Attachment

  یک عکس از نمای دورتر و گلدونهاش هم می فرستم. با تشکر

 9. فاطمه گفت:

  سلام من به تازگی بونسای سیکاس رو خریداری کردم ولی فروشنده به من گفت این گیاه نیاز به نور آفتاب نداره چون من توی پذیرایی نور مستقیم نداشتم از این گیاه خریداری کردم ولی الان اینجا خوندم که نیاز فراوان به نور خورشید داره یعنی دروغ گفت ؟؟ در مورد آبیاریش هم هر چهار روز یک بار به صورت کامل سیراب بشه آیا خوبه یا زیاده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ فروشنده غلط کرد گفت نور نمیخاد ! پس چی میخاد؟ میخاسته جنسشو بفروشه فقط! ابیاری باید با خشکی خاک صورت بگیره من جاتون بودم میرفتم عوضش میکردم با یه گل کم نور مثه سانسی وریا یا زاموفیلیا …کم نیارید حقتونو بگیرید 🙂

 10. هادی گفت:

  با سلام و درود

  من یک سیکاس جوان دارم با چهار پنج برگ
  کنار پنجره راه پله گزاشتم که نور غیر مستقیم میخوره
  هفته ای یکبار هم آب میدم
  ولی داره برگاش لکه های زرد میزنه
  باید بهش کود بدم ؟
  ایراد از کجاست؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ نزدیک بهار شده میخاد برگ بزنه ، بهتره با کود مخصوص نخل تغذیه بشه تا دچار کمبود نشه این وسطا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید