گیاهان پوششی و رونده ۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

معرفی سراتواستیگما

سراتواستیگما

نام انگلیسی

leadwort یا plumbago

نام علمی

Ceratostigma plumbaginoides

فارسی رایج

سراتواستیگما

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Plumbaginaceae

خاستگاه

مناطق گرمسیری آسیا و آفریقا

 

 سلام دوستان حال شما چطوره ؟ این گل رو اولین بار توی باغ ملی ایران دیدم در حالی رو گل بود و خیلی لزش خوشمان آمد 🙂 و انگیزه ای شد برای نوشتن این مقاله.   گیاهان دائمی ریزومی و خزان‌دار است که از اواسط تابستان تا اواسط پاییز منطقه‌ای به رنگ آبی درخشان در باغ ایجاد می‌کند. خوشه‌های تنکی از گل‌های آبی تیره به قطر ۵/۱ سانتی‌متر در انتهای ساقه‌های سیمی شکل به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر ظاهر می‌شوند. برگ‌ها تخم‌مرغی، به طول ۵/۷ سانتی‌متر و به رنگ سبز با ته رنگ برنزی که در اثر سرما به قرمز برنزی تغییر رنگ می‌دهند، می‌باشند. بهترین گلدهی را در نواحی با فصل رشد طولانی دارد. گیاهان از طریق ساقه‌های زیرزمینی به سرعت گسترش می یابند و پوشش متراکمی را ایجاد می‌کنند.

نیازها: این گیاه مقاوم به سرما بوده و در دامنه وسیعی از خاک‌ها از انواع رسی تا شنی رشد می‌کند و در خاک‌های سبک‌تر سریع‌تر گسترش می‌یابد. بعد از دوره گلدهی، رشد یک‌ساله ظاهری زشت پیدا کرده که قیچی کردن یا کوتاه کردن گیاهان قبل از شروع رشد جدید، آن را بهبود می‌دهد. زمانی که گیاه بیش از حد متراکم شود رشد آن کم شده و محل لکه لکه می‌شود که در این زمان باید گیاهان کنده شده و ساقه‌های ریشه‌دار آن‌ها دوباره کاشته شوند.

افزایش: از طریق ریشه‌دار کردن قلمه‌های چوب نرم در بهار یا قلمه‌های نیمه رسیده در تابستان و تقسیم ریشه‌جوش‌ها در بهار یا خواباندن شاخه در پاییز قابل افزایش است.

 

سراتواستیگما

سراتواستیگما

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

2 پاسخ به "معرفی سراتواستیگما"

 1. امین گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من قصد دارم یک قفس در فضای باز ایجاد کنم
  برای همین هم دنبال یک گیاهی پوششی هستم که کف قفس بکارم تا هم زیبایی داشته باشه و هم مرغ اونارو نخوره
  میخواستم بدونم پیشنهاد شما چیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید