کاکتوس ها ۳۱۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ فروردین ۱۳۹۳

معرفی سدوم

سدوم

نام انگلیسی

stonecrops

نام علمی

Sedum spp

فارسی رایج

سدوم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

2000 -5000

از خانواده

Crassulaceae

خاستگاه

سرتاسر نیمکره شمالی

 جنس سدوم گونه‌های زیادی که در اینجا به برخی از گونه‌های کند رشد آن که مناسب استفاده به عنوان زمین‌پوش هم هستند اشاره می‌شود. اندازه برگساره، شکل و رنگ آن بسیار متنوع است اما همگی دارای برگ‌های گوشتی و ضخیم بوده و به راحتی له می‌شوند.سدوم ها هم مثل کراسولاها می باشند.در بافت گوشتی خود آب ذخیره کرده و ولی چون سوخت و ساز گیاه بالاست باید زود به زود آبیاری شود.در ضمن در هوای خنک و روشن رنگ قرمز خود را حفظ میکنند و در هوای گرم گونه های دارای رنگدانه قرمز سبز میشوند.بنابراین این گیاه را نباید با کاکتوس در تراریوم یکجا کاشت.

    گل‌های کوچک آن که به صورت خوشه‌ای تشکیل می‌شوند ستاره‌ای شکل بوده و در بعضی گونه‌ها به طور کامل نمایان هستند. همگی در خاک‌های معمولی بدون مراقبت خاصی رشد می‌کنند. گیاهان جدید به آسانی از طریق قلمه ساقه یا برگ تکثیر می‌شوند. چهار گونه سدوم سرما را به حد کاقی تحمل می‌کنند که به شرح زیر می‌باشند:

نیازها: سدوم‌ها از نظر شرایط دمایی متنوع بوده اغلب در آفتاب کامل تا سایه نسبی رشد می‌کنند و نیاز آبی آن‌ها بر خلاف کاکتوس متوسط تا زیاد میباشد است.

افزایش: گونه‌های مختلف سدوم را می‌توان با کاشت بذر، تقسیم بوته و یا ریشه‌دار کردن قلمه زیاد کرد.حتی برگ های این گیاهان در صورت تماس با خاک همانجا ریشه دار شده و یک گیاه جدید را ایجاد میکنند.

ریشه دار شدن برگ سدوم درتماس با خاک

ریشه دار شدن برگ سدوم درتماس با خاک

    Goldmoss sedum) S. acre): دارای برگ‌های کوچک خزه مانند به رنگ سبز روشن است. گل‌های آن زرد رنگ و در اواخر بهار ظاهر می‌شود. ساقه‌های رونده آن شاخه‌های کوتاهی به طول ۵ تا ۵/۷ سانتی‌متر تشکیل می‌دهند. این گیاه می‌تواند برای پر کردن فضای خالی بین سنگفرش‌ها و در میان صخره‌ها و یا پوشاندن سطوح کوچک به کار رود.

سدوم

سدوم

    S. album: دارای برگ‌ها به تقریب استوانه‌ای شکل به طول ۵/۱ سانتی‌متر است که گاهی به سرخی می‌گرایند. خوشه‌هایی از گل‌های سفید متمایل به صورتی در اوایل تابستان در بالای برگساره ایجاد می‌شود.

سدم

سدم

    S. anglicum: دارای برگساره سبز تیره و خزه مانند است که گل‌های سفید متمایل به صورتی آن در بهار ظاهر می‌شود.

سدوم

سدوم

    S. linear: این گونه بومی ژاپن بوده و تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های باریک به طول ۵/۲ سانتی‌متر به رنگ سبز روشن تشکیل می‌دهد (رقم ‘Variegatum’ دارای برگ‌های با حاشیه سفید است). خوشه‌هایی از گل‌های زرد در اواخر بهار و اوایل تابستان روی این گیاه ظاهر می‌شود.

سدوم

سدوم

    S. spurium: این گونه بومی شمال ایران ترکیه و منطقه قفقاز هستش و دارای برگ‌های گرد و ضخیم به طول و پهنای ۵/۲ سانتی‌متر است که روی ساقه‌های رونده آن به شکل طوقه‌ای و کم‌ تراکم تشکیل می‌شود. خوشه‌های متراکمی از گل‌های صورتی در اواخر تابستان ظاهر می‌شود. رقم رایج آن ‘Dragon Blood’ است که دارای برگ‌های برنزه و گل‌های قرمز صورتی است.

سدوم

سدوم

    چندین گونه سدوم مناسب کاشت در مناطق گرم است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    S. confusum (سدوم مکزیکی) (اغلب به عنوان S. ameamecanum فروخته می‌شود): دسته‌هایی از ساقه‌های پهن‌شونده رو به بالا به ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر تشکیل می‌دهد. برگ‌های زبان مانند آن به طول حدود ۴ سانتی‌متر به رنگ سبز روشن و براق بوده که به صورت دسته‌های طوقه‌ای به سمت انتهای ساقه‌ها تشکیل می‌شوند. گل‌های بهاره آن به رنگ زرد و در خوشه‌های متراکم تشکیل می‌شوند.

سدوم

سدوم

    S. sediform: بومی مدیترانه بوده و دارای برگ‌های باریک و ضخیم به رنگ آبی خاکستری و به طول حدود ۴ سانتی‌متر است که نزدیک همدیگر روی ساقه‌هایی که ارتفاع آن‌ها ممکن است به ۴۰ سانتی‌متر برسد، تشکیل می‌شوند. گل‌های تابستانه آن به رنگ سفید متمایل به سبز است.

سدوم

سدوم

    S. reflexum: مشابه گونه قبل بوده اما طول برگ‌های آن کوتاه‌تر (۵/۲ سانتی‌متر) و گل‌ها زرد رنگ است.

سدوم

سدوم

 

    S. rubortincum: دارای برگ‌های استوانه‌ای به طول حدود ۵/۲ سانتی‌متر است که به طور محکم روی ساقه‌های خزنده تشکیل شده و پوششی به ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر تشکیل می‌دهند. هر برگ سبز در انتها به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز است. برگساره ممکن است در آفتاب کامل به طور کامل به رنگ قرمز برنزه درآید. گل‌های بهاره، به رنگ زرد با ته رنگ قرمز است.

سدوم

سدوم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم....

دیدگاه های شما

318 پاسخ به "معرفی سدوم"

 1. نفیسه گفت:

  سلام. وقتتون بخیر
  من یه ساکولنت غوره ای کوچیک دارم، جدیدا برگاش، سرتاسر گیاه چروکیده میشه و منم مجبورم جداشون کنم. مشکلش چی میتونه باشه؟ فصل رشدش کی هست؟ چون توی تابستون رشد خاصی نداشته..

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابش چطوره؟ این گل عاشق تهویه و خنکی هست ببرید جایی تهویه دار و خنک! تا درست بشه !

   • نفیسه گفت:

    یکی دو سانت از خاکش خشک میشه آب میدم. توی راه پله س و جاش گرم نیست.فقط به نظرم یه کم نورش کم بود، گذاشتم قسمت پرنور تر. کود گرین هم دادم ولی با گرم شدن هوا رشدی نداشته.

 2. Yasaman گفت:

  با سلام, یه گلدون سدوم دارم که برگهای پایینی چروک میشن و می افتن ,در ضمن خاکش که خشک میشه آب میدم. تو پاسیو هم گذاشتم .نور کافی هم بهش میرسه. .علتش چیه؟

 3. Yasaman گفت:

  Attachment

  با سلام مجدد, کیفیت دوربین خوب نیست . اما برگها چروکیدگی شون از تو عکس بیشتره علتش را لطف کنید بگید ودر ضمن گیاه سمت چپی اسمش چیه و چرا روی برگها لکه های سفیده و برای برطرف شدنش چکنم؟ ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سمت چپی هویا هست ، سمت راستی هوای تازه میخاد تهویه میخاد وخنکی و اب زیاد ! پس شرایط رو بررسی کنید

 4. Yasaman گفت:

  چرا جواب سوال قبلیم را ندادید منتظرم خو.ممنون

 5. Yasaman گفت:

  لطفا بگین سم دیازینون را چه مقدار باید با آب قاطی کنیم و اون مقدار که اضافه میاد تا چند وقت قابل نگهداریه؟ آیا خراب میشه یا نه؟ ممنون خداکنه زود جواب بدید

 6. بهناز گفت:

  سلام اقای مهندس . خسته نباشین.
  من ی گلدون سدوم با برگای تپل گوشتی دارم.که کنار پنجره جنوبی هست. برگاش دارن خیلی کمرنگ میشن ،کمی چروکیده و خیلی کم هم قرمز.
  هفته ای یکبار تا دوبار آبیاری میشن.
  ممکنه که بخاطر گلدون کوچیک باشه؟
  لطفا راهنمایی بفرمایین….

 7. بهناز گفت:

  سلام آقای مهندس.
  میشه پاسخ سوال من رو بدین. ممنون

 8. بهناز گفت:

  سلام آقای مهندس.
  چرا دیگه به این صفحه سرنمیزنین؟منتظر جواب سوالا هستیم.
  همیشه سلامت باشین.

 9. Soheil گفت:

  Attachment

  سلام میخواستم بدونم مشکلی نداره کراسولا من با سدوم تو یه گلدون هستند ؟ وقتی خریدم با هم بودن .
  سدوم که خیلی خوب داره رشد میکنه و کراسولا هم تا الان مشکلی نداشته فقط رشد خاصی نکرده هفته ای یک بار اب میدم بهشون
  با تشکر 😊

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ مشکلی نداره نیاز ابیشون شبیه همه و خاصیت انتاگونیست هم نداره ! ولی کراسولا نور زیادتری میخاد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید