گیاهان پوششی و رونده ۲۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۳۹۲

معرفی سانتولینا

سانتولینا

نام انگلیسی

Santolina

نام علمی

Santolina

فارسی رایج

سانتولینا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Asteraceae

خاستگاه

مدیترانه

 

 

سانتولینا درختچه ای همیشه سبز است که در نواحی معتدل تا گرمسیری رشد میکند.گیاهان این جنس به راحتی از نواحی سرد و خشک تا گرم و مرطوب رشد میکنند.گیاهان استقرار یافته خشکی را به طور کامل تحمل میکنند.اما به شرطی که زهکش خاک خوب باشد،آبیاری مرتب را میپسندد.اگر گیاه تکی کاشت شود،هر گیاه به مقدار زیاد گسترش یافته و ممکن است از روی ساقه شاخه هایی به سمت بالا رشد کرده و یک حالت موجی به وجود آورند.اما میتوان گیاه را کوتاه و یا قیچی کرد تا یک سطح صاف و یکنواخت به وجود آید.گونه ای از آن( S . chamaecyparissus(Laverder cotton بیشتر به عنوان یک پرچین کوتاه در طراحی منظم باغچه گیاهان دارویی به کار میرود.این گونه دارای برگساره سفیئ مایل به خاکستری است.هر برگ خیلی باریک بوده و حدود دو و نیم سانتی متر طول دارد.حاشیه آن به طور ظریف تقسیم شده و قطعات پرمانند ایجاد شده است.گل های دکمه مانند زرد رنگی به قطر یک و نیم سانتی متر(مانند گل مینای بدون گلبرگ) در بهار گیاهانی که سرزنی نشده اند را میپوشاند/بر عکس در گونه S. Virensبرگها سبز روشن و سوزنی شکل و طول آن دو برابر گونه قبلی است.گل ها تکمه ای شکل و کرمی رنگ هستند.در هر دو گونه برگساره(شاخ و برگ) عطر خوبی دارد.

نیازها:به سرما مقاوم است و به محل آفتابی و خاک زهکشی شده را میپسندد.از نظر نیاز آبی خشکی را تحمل میکند و نیاز ابی آن متوسط تا کم می باشد.بدون سرزنی یا پیرایش،گیاهان ممکن است تا ۶۰ سانتی متر رشد کنند.در گیاهان مسن تر که بد شکل شده و لکه های برهنه روی آنها ایجاد شده لازم است در بهار به طور شدید سربرداری یا قیچی شوند که با این کار رشد جدید به سرعت گیاه را پوشش میدهد.برای حفظ زیبایی گیاه باید گلهای پژمرده بعد از گلدهی حذف شوند.برای ایجاد پوشش مناسب گیاهان باید با فاصله ۹۰ سانتی متر کشت شوند.

افزایش:با ریشه دار کردن قلمه های نیمه رسیده در تابستان قابل افزایش است

سانتولینا

سانتولینا

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

25 پاسخ به "معرفی سانتولینا"

 1. مهدی گفت:

  سلام آیا گیاه سانتولینا در قم رشد میکند. در پشت بام

 2. مینا گفت:

  سلام،
  اینو‌من باید زمستون هرس می‌کردم؟ آویزون شده روی زمین. البته بد نیست چون رطوبت خاک حفظ می‌شه. ولی اگه ادامه پیدا کنه ناجور می‌شه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مینا حان خوبی؟ ببین بله باید اخر پاییز هرس بشه تا بهار دوباره سبز بشه الانم دیر نشده این کارو انجام بدید سریعتر

 3. مریم گفت:

  برای آب و هوای سرد و کوهستانی کردان کرج مناسب هست؟

 4. امیرحسین گفت:

  این گیاه بومادران نیست؟

 5. نرجس گفت:

  بذر گیاه رو چطور میتونم تهیه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید