درختچه ۶۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲

معرفی درخت ژینکو

ژینکو

نام انگلیسی

Ginkgo or maidenhir tree

نام علمی

Ginkgo biloba

فارسی رایج

ژینکو

فارسی اصیل

کهن دار،درخت پرسیاوش مویی، درخت چهل تاج

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000 الی 150000

از خانواده

Ginkgoaceae

خاستگاه

جنوب چین

گونه ژینکو با نام علمی Ginkgo biloba درختی بزرگ و خزان پذیر بومی  شرق آسیا (کشور چین) است یکی از قدیمی ترین گیاهان روی زمین است که به دلیل قدمت 200 میلیون ساله اش به ” فسیل زنده“  مشهور می باشد. ژینکوبیلوبا در حقیقت یک عضو تنهای زنده از نژاد مقتدر گیاهان شاخه خود می باشد بنابراین پیوست با ارزش و دقیقی میان حال و گذشته دور زمین محسوب می‌شو د. امروزه درخت ژینکو بطور طبیعی در مناطق کوهستانی دور چین شرقی می‌روید با این حال بطور مصنوعی در مناطق وسیعی از نقاط جهان امروزه پرورش داده می شود. بویژه در مناطق معتدله و مرطوب به خوبی رشد می کند و به محدوده وسیعی از اقلیم ها و شرایط نامساعد مقاومت دارد. درکشورمان نز به صورت |پراکنده در شهرهای شمالی، تهران، مشهد و…. کاشته شده است.

هر درخت تا۱۰۰۰ سال عمر می کند  و در خاک های عمیق با زهکشی خوب و لومی شنی و حاصلخیز رشد مناسبی دارد ژینکو درختی است نورپسند که به استرس هایی نظیر خشکی، آلودگی هوا و خاک و همچنین  در برابرحملات قارچی وحشره ای وآفات مقاوم. می باشد ا  و به دلیل مقاومت در برابر آلودگی هوا کاشت آن در شهر های آلوده بسیار مناسب می باشد.

دانشمندان سابقا این درخت را از بازدانگان می دانستند ولی اخیرا آنرا حد فاصل بین نهانزادان و پیدازادان محسوب می دارند     ژینکو درختی است دو پایه که  برگ های دولوبی آن به صورت متناوب بر روی شاخه ها قرار می گیرند. گل های زرد رنگ نر در این گیاه به فرم گل آذین شاتون و گل های ماده به صورت مجتمع در انتهای شاخه ها قرار دارند و ایام گلدهی آن در فصل بهار می باشد.عمل گرده افشانی توسط باد صورت می گیرد و میوه هایی شفت مانند بوجود می آیند که طعم میوه شیرین ولی نامطبوع می باشد. اين درخت وقتي که جوان است داراي شکل هرمي با شاخه‌هاي بلند قائم و قلمي است و هنگامي که مسن‌تر شد تاج آن پراکنده و نامنظم مي‌شود.اين درخت مي‌تواند تا 30 متر طول و ساقه  با قطر بالا داشته باشد. اين درخت خزان کننده‌ است و برگ‌هاي آن بر روي شاخه‌هاي بلند پراکنده هستند در حالي که در رأس شاخه‌هاي کوتاه تراکم يافته‌اند. حداقل دمای مورد تحمل : 28-  درجه سانتی گراد.درختGinkgo bilobaمقاومت نسبتا بالايي به عوامل جهش زا نظير تشعشعات دارد. پس از بمباران اتمي هيرو شيما در سال1945 كه تقريبا همه گياهان و جانوران در منطقه از بين رفتند،ژینكو ها از معدود موجودات زنده اي بودند كه در اين شرایط زنده ماندند!

نگهداری 

تا دمای -۲۸ درجه را تحمل کرده و به نور آفتاب کامل احتیاج دارد به خاکی سبک با زهکشی خوب نیاز داشته و باید خاک آن بین دو آبیاری حدودا مرطوب باشد.

برگ 

برگ‌هاي ژينکو به شکل ساده متناوب بادبزنی کامل خزان کننده  با دمبرگ بلند بوده و در شکل و اندازه‌هاي متنوع هستند. در کل برگ‌هاي جينکو داراي دو لب ، فاقد رگبرگ مياني و به طور غير عادي کنگره‌ دار هستند. درپاییزطلایی وتادی ماه برروی درخت میماند.

ژینکو

ژینکو

گل ها

گل آذین نر درخت ژینکو به صورت شاتون می باشد.

ژینکو

ژینکو

گل آذین ماده درخت ژینکو باساقه های کوتاه منتهی به تخمک برهنه

ژینکو

ژینکو

میوه 

ميوه‌ي ژينکو شفت مانند با گوشت نارنجي است که يک درون بر چوبي را مي‌پوشاند. جنين معمولا 2 تا 3 لپه است. ميوه‌هاي ژينکو در پاييز در هنگام افتادن مقادير زيادي بوتيريک اسيد توليد مي‌کنند که سبب ايجاد بوي نامطبوع و زننده‌اي مي‌شود.

میوه ژینکو

میوه ژینکو

ازدیاد

روشهای معمول ازدیاد این درخت از طریق بذر، پیوند و قلمه و کشت بافت ‌است. ازدیاد از طریق بذر در خاک سبک شنی، در شاسی سرد در پاییز و زمستان صورت می‌گیرد. ازدیاد این درخت بوسیله پیوند و کوپیوند نیزمی‌تواند صورت گیرد. روش قلمه زدن برای تولید گیاهانی با جنسیت مشخص استفاده می‌شود. استفاده از هورمون IBA و سیستم مه‌پاشی، ریشه‌زایی را تسهیل می‌کند. از ریزازدیادی نیز برای تکثیر ژینکو استفاده می‌شود.

مهمترین  منطقه تولید بذر ژینکو در چین است در این نهالستان ،کو ددهی  و آبیاری زیاد ،سرزنی ،حلقه برداری ،هرس ، بازجوانی درختان مسن ،گرده افشانی مصنوعی و پیوند شاخه های گل دهنده نر روی درخت ماده سبب ازدیاد بذر دهی می گردد.

میوه ژینکو

میوه ژینکو

کاربرد این درخت در فضای سبز

امروزه در بسیاری  از شهرها، از کاشت درخت ژینکو استقبال فراوان می شود علت آن به خاصیت منحصر به فرد این جنس گیاهی بر می گردد که توانایی مقاومت بسیار بالای آن به آلودگی هوا ست برگ های آن نسبت به آلودگی های هوا که برای بسیاری از گونه ها نابود کننده است  مقاومت می کند چرا که این درخت میلیون ها سال است در میان فعالیت  آتشفشان ها رشد کرده است .در فیلادلفیای  و واشنگتن و نیویورک در محل های بسیار آلوده دارای دود و مه از این درخت استفاده می شود علت دیگری که موجب گردیده این درخت در فضای سبز شهری بسیار مورد استفاده قرار بگیرد این است که مقاومت و پایداری خوبی نسبت به بیماریها و حشرات دارد و همچنین قابلیت رشد بالایی در خاک های غیر حاصلخیز دارد   از طرفی در فصل پاییز تغییر رنگ برگ های درخت  به طرز جالبی زیباست و مناظر رویایی ایجاد می کند به دلیل بو نامطبوع میوه در فضای سبز شهری از درختان نرکه فاقد میوه ان استفاده می شود.

ژینکو

ژینکو

بین درختانی که در پاییز رنگ زرد دارند این درخت روشن ترین  رنگ را دارد که یکی از دلایل شهرت آن است. برگ های بادبزنی آن به طور مشخص باعث متفاوت بودن از دیگر درختان می شود همیشه باید درخت نر را انتخاب نمود که میوه ندارد درخت می تواند روی چمن یا حاشیه باغ ها به کار رود ولی موقعیت آن باید بسیار خوب طراحی گردد زیرا در پاییز کانون جذابیت می شود

ژینکو

ژینکو

تهیه کننده : مهندس بهرام حدیدی کارشناس ارشد فضای سبز و گیاهان زینتی                                 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ساقی، میان ببند که هنگام عشرتست

می در پیالها کن و گل در کنارها

نتوان شکایت ستم روزگار کرد

گر من درین حدیث کنم روزگارها

دیدگاه های شما

69 پاسخ به "معرفی درخت ژینکو"

 1. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  خیلی مطلب جالبی بود ممنون
  من ساکن‌رشت هستم میشه‌ لطفا بگید چطور باید این درختو تهیه کنم؟

 2. مریم گفت:

  سلام روزتون بخیر
  خیلی مطلب جالبی بود
  من رشت ساکن هستم میشه لطفا بگید کجا میتونم این درختو تهیه کنم؟

 3. امیرمهدی گفت:

  سلام برای استان کرمان میتونه رشد کنه؟

 4. مهدی یزدی گفت:

  سلام میشه لطفا بهترین نوع درخت از همه لحاض برای کاشت در پیاده رو را معرفی فرمایید
  لطفا شماره تماس و آدرس برای تهیه درخت ژینکو را هم ارسال نمایید.
  با تشکر

 5. حسین گفت:

  سلام.از میوه درخت که زیر درخت میریزه هم میشه برای تکثیرش استفاده کرد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   با سلام و درود بله عزیزم ازین میوه برای بدست اوردن بذر استفاده میشه و بذرشو میکارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید