درختچه ۳۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ دی ۱۳۹۴

معرفی درخت چنار

چنار ایرانی

نام انگلیسی

Sycamore tree-- Plane tree

نام علمی

Platanus sp

فارسی رایج

چنار

فارسی اصیل

چنار

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Platanaceae

خاستگاه

نیمکره ی شمالی
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

 

سلام و عرص ادب و احترام خدمت همه دوستان و بازدید کنندگان باغ شیشه ای ،سجادی هستم، کارشناس ارشد فضای سبز، با یه مقاله درباره درخت چنار در خدمت شما هستم.درخت چنار اولین بار در دوران کرتاسه تکامل پیدا میکنه و این درخت از قدیم ها درختی مقدس برای ما ایرانیا بوده،در کنار آتشکده ها همیشه یا درخت چناری میکاشتن یا کنار درختان چنار کهنسال آتشکده رو بنا میکردن بعد از اسلام هم در کنار اما زاده ها و مساجد همین داستان بود.در شاهنامه ی حضرف فردوسی هم درخت چنار وجود داره مثلا در نبرد رستم و شغاد داریم:

درختی بدید از برابر چنار/ بر او برگذشته بسی روزگار

میانش تهی بار و برگش بجای/  نهان شد پسش مرد ناپاک رای

چو رستم چنان دید بفراخت دست/ چنان خسته از تیر بگشاد شست

درخت و برادر بهم بر بدوخت/ به هنگام رفتن دلش برفروخت

. تهران قدیم معروف به شهر باغات انار و درختان چنار بوده، ولی اولین بار سال ۱۳۰۰ موقع ساخت خیابون ولیعصر درخت چنار رو حاشیه خیابون کاشتند، به دو دلیل، اول اینکه با مطالعه فراوون فهمیدند که این درخت در جوانی هیچ آفتی نداره و به همه شرایط اب و هوایی تهران مقاومه، دوم اینکه سایه این درخت خنک هستش و در تابستون هوا رو خنک میکنه .در پیری ممکنه قارچ بزنه و درخت رو سوراخ سوراخ کنه که همینم برای طبیعت مفیده و باعث لونه کردن و ایجاد اکوسیستم های جدید داخلش میشه .البته بعدا فهمیدن که کمی حساسیت زا هستش و واسه همین دیگه کمتر در شهر کشت و کار میشه.دارای ۱۱ گونه هستش که برخی رو در زیر معرفی کردیم.

گونه های مختلف:

 

 

Platanus orientalis:

چنار شرقی یا ایرانی خودمون هستش که هر روز میبینیمش ، برگهاش ۵ پر هستش و تا ۱۰۰۰ سال هم میتونه عمر کنه، به انواع افات و مرض مقاومه و به خاطر خنکی سایه تو تابستون هوا رو خنک میکنه

چنار ایرانی

چنار ایرانی

 

Platanus Ocidentallis:

چنار آمریکایی یا غربی که برگهاش ۳ تا پر داره و قدش نسبت به ایرانیه کوتاه تره و کلا چنار دارای توانایی تحمل آلودگی هوا و صوتی بالایی هستش واسه همین توی اکثر شهرهای آمریکا و اروپا ازین درخت هم به خاطر سایش و هم چوبش و هم مقاومتش استفاده میشه.

 

چنار غربی

چنار غربی

 

Platanus kerri:

درختی بومی مناطق استوایی آسیا، همیشه سبز و برگهاش پنجه ای نیست و تنها گونه ی همیشه سبز این جنس محسوب میشه

 

چنار همیشه سبز

چنار همیشه سبز

چنار همیشه سبز

چنار همیشه سبز

 

Platanus racemosa و Platanus wrightii:

هر دور بومی امریکای شمالی هستند.

 

چنار بومی امریکا

چنار بومی امریکا

چنار بومی امریکا

چنار بومی امریکا

 

نیازها:

 

آبیاری:

این درخت در نونهالی نیاز به آبیاری مرتب! و مناسب داره نباید خاکش خشک بشه البته بعد از چند سال با رشد ریشه ها به عمق میتونه خشکی رو هم تحمل کنه ولی در کل نیاز به خاکش مرطوب با زهکشی عالی داره میشه اون رو در رده ی درختان آبدوست متوسط قرار داد…البته اگه ریشه ها به عمق برن هم درخت پایدارتره و هم مقاوم تر میشه به کم آبی، نه مثل خابون ولیعصر جوب آب پاش جاری و ریشه ها همه سطحی شده و درخت همش چپه میشه….

نور:

آفتاب کامل میخواد درخت جوان رو باید در تابستون با شیدر محافظت کرد تا نسوزه ولی بعدا که بزرگ شد در تابستون میتونه تحمل کنه آفتاب رو البته سوختگی حاشیه برگهاش در تابستون رو دیگه نمیشه کاری کرد.

دما:

این درخت به جز گونه Kerri بومی مناطق معتدل دنیا هستش و به همه رنج دمایی مقاومه، خزان دار هستش و یه بازه ای در اندازه های ۴۰ -۵۰ درجه تلورانس رو میتونه تحمل کنه.سوختگی حاشیه برگها اکثرا به خاطر گرمی زیاد هوا در تهران هستش که در بهار زودتر جوانه زده و در اواخر پاییز هم زودتر خزان میکند.

خاک:

این درخت به خاک قلیایی بالا حساس هستش و کاشت با گیاهانی مثل ترون که خاک رو قلیایی میکنند باعث زردی و سوختگی حاشیه برگها میشه..نیاز به خاکهای قوی با زهکشی خوب داره و ریشه های قوی این درخت میتونه به پیاده رو ها و کاشی کاری ها اسیب بزنه، ترجیحا از خاکی استفاده بشه که ترکیب یاز کود و ماسه شسته و خاک باغچه داشته باشه و بتونه اب اضافی رو از خودش عبور بده ..

هرس:

درکل هرس خاصی نداره چون درخت مقاوم به الودگی هوا و صوتی هستش و هرچی بزرگتر و پر برگ تر بشه ازین نظر بهتره ولی داخل باغ یا حیاط فقط بریدن شاخه های خشک و نرک و کوچک و یا برش جوانه انتهایی برای چتری و گرد کردن تاج سایه انداز درخت و جلوگیری از رشد بیش از حد درخت…

تکثیر:

تکثیر با بذر:

این درخت یکپایه هستش یعنی گلهای نر و ماده روی یک درخت باهم ولی جدا هستند،بذرها در پاییز رسیده و پس از چیدن باید دو ماهی تااسفند ماه سرمای مرطوب ببیند در یخچال یا توی باغچه، بعد در بهار جوونه میزنه و سبز میشه. گیاه بذری سیستم ریشه قوی داره و چوبش زیادی تولید میکنه، که برای مصارف چوبی بسیار مورد توجه هستش.ولی طول دوره رشدش زیاده البته درخت پر رشدیه ولی نسبت به قلمه دیر تر رشد میکنه. بذرها رو توی یه گلدون ۱۰ با خاک استریل میکارند و کمی روی اونا خاک میریزن وقتی جوانه زد و رشد کرد و ریشه از زیر گلدون زد بیرون میتونید گلدون رو بزرگتر کنید و بهش کود بدید و برای سازگاری بزارید بیرون زیر افتاب…

 

بذر چنار

بذر چنار

نشا چنار

نشا چنار

تکثیر قلمه :

دوستان طبق آزمایشات مختلف بهترین زمان قلمه زنی این درخت پاییز ،ماه آذر هستش بهترین هورمون قلمه هم هورمون IBA هستش که بیشترین ریشه رو در بر داره.همینطور بهترین ریشه زایی از شاخه های یکساله و سفت شده هستش که از شاخه های بالای درخت گرفته میشه ، قلمه هایی که از نرک ها یا پاجوش ها میگیرن به خاطر جوان بودن اصلا مناسب نیست.قلمه ها رو در بستری ترکیب پیت ماس بزنید و صبر کنید تا با گرمی هوا اولین جوانه روش ایجاد بشه..بهریتن طول قلمه ها ۲۵ سانتی متر هستش.

 

قلمه چنار

قلمه چنار

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
دیدگاه های شما

30 پاسخ به "معرفی درخت چنار"

 1. aWrash گفت:

  آقا دمتون گرم، چه کردین. حال کردم کلی با سایتتون. ایشالله مستدام باشین و پر انرژی. چقدر سایت باحال و به درد بخور و قشنگی، اصلا فکرشو نمی کردم همچی سایتی با همچین کلاسی تو زمینه ی گل و گیاه باشه تو ایران. ایول ایول…

 2. خودی گفت:

  سلام. خروار خروار ارادت خدمت مهندس.
  جناب من میخام قلمه چنار در سینی نشا بکارم داخل گلخانه و بطور انبوه:
  _ آیا مه پاش لازمه؟
  – آیا داخل ماسه رودخانه به تنهایی کفایت میکنه؟
  -دیگه چه نکاتی را باید رعایت کنم؟
  ممنون از زحماتت.

 3. تهوري گفت:

  سلام آقای سجادی .ممنون از اطلاعات جامع و کامل و کاربردیتون .من میخوام توی کوچه روبروی خونمون دوتا درخت بکارم.کلی سایتو زیرو روکردم به این نتیجه رسیدم که چنار هم مقاومه و هم سایه دار ..فقط نمیدونم چه فصلی وقت کاشتشه و در چه عمقی باید بکارم .از راهنماییتون پیشاپیش سپاسگذارم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما/ درخت زیتون تلخ رو من به شما توصیه میکنم در کنار چنار از درختان مقاوم هستش.توی هوای خنک بکارید بهتره….

 4. امین گفت:

  با اهدا سلام خدمت شما.من میخواستم وارد تجارت چوب بشم به نظر شما چه نهالی بکارم و نهالم چند ساله باشه بهتره؟ (با تشکر از شما)

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما درخت پالونیا رو توصیه میکنم بهتون هم رشد سریعی داره هم مقرون ب صرفه هستش هم چوب محکم و خوبی داره

 5. یاور گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید اسم این درخت چیه ممنونم برگای بزرگی داره دانه های مانند لوبیا سبز داره

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببخشید دیرجواب دادم…اگه روی تنه تیغ هستش پس لیلکی هست ولی اگه نیست و برگای پهنی داره پس جوالدوزکه…

 6. فاطمه گفت:

  مهندس سلام و خسته نباشید، ممنون از سایت خیلی خوبتون
  یه سؤال داشتم در مورد درخت انجیلی یا آسوندرا، اول اینکه این درخت زیبارو از کجا میشه تهیه کرد؟ دوم اینکه اگر توی منطقه مهرآباد رودهن کاشته بشه رشد میکنه یا فقط برای منطقه ی شمال هستش؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید