گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی ۱,۵۷۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

سلطان غم ها، گل بنجامین…

فیکوس بنجامین

نام انگلیسی

انجیر مجنون Weeping fig

نام علمی

ficus benjamina

فارسی رایج

فیکوس بنجامین

فارسی اصیل

انجیل(اشاره به خانواده ان انجیر)

معیار زیبایی

برگ و تنه

رنج قیمت

20000 الی 80000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

جنوب و جنوب شرق آسیا

 

سلام عرض میکنم دوستان بنده سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و باغ گیاه شناسی ملی ایران.مقاله ی پیش رو در واقع چکیده تجربه کار با این گل در طول ۵ سال هستش از پیوند و قلمه گرفته تا خشک کردن و زنده کردن گل مشتری و رییسمون (رییس اصفهانی داشتیم یروز گلشو داد دست من براش زنده کردم یدونه برگ روش نبود !!) :)))  بنده همرو لمس کردم به طور عملی و این مقاله رو طبق اون نوشتم.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه اپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است،در هوای ازاد ارتفاع ان به 5 متر میرسد،نسبت به کم ابی به خصوص در هوای سرد است حساس است و به خزان برگها مبتلا میشود،نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد،واریته های ابلق با برگهای سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد،کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی ان انجام میشود و زیبایی ان را دو چندان میکند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند،ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در انها کمتر از واریته سبز رنگ است،به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند میزنند.کلا بخوایم حساب کنیم یه گلیه که نیاز به  توجه داره! یعنی باید بدون استرس و شک ازش مراقبت کنی یعنی باید به کاری که میکنی اطمینان داشته باشی،به آبیاریش به خاکش به کود دهیش،یکی هست دو روزه خشکش میکنه یکی هم مثل یکی از مشتریام میزاره تو حیاط مثل آشغال هیچیشم نمیشه و تازه میاد میگه این گل چیه که اینقدر مقاومه !!!!!! یبار واسه مشتری گلدون اینو عوض کردم خیلی خشن از برگ های گل گرفتم کشیدم بیرون کردمش تو این یکی گلدون و خاک رو ریختم روش و خیلی لاتی دادم بهش. گفت (بیبین دادا اینطوری که شوما عوض کردیداا من چشمم آب نیمیخورِد این زنده بمونِد) با لهجه اصفانی بخونید 🙂 منم بهش گفتم نترس اگه به کاری که میکنی مطمئن باشی هیچیش نمیشه!! رفت یه ماه بعد اومد گفت (دادا دم شوما گرم، حرف خیلی خوبی زدی،گل ما الان حالش خیلی خوبستو من فهمیدم باید به کاری که موکونم موطمئن باشم)

نیازها:

 

نور :به نور بیشتری نیاز دارد،اما تابش مستقیم نور افتاب در تابستون به خصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد میکنند.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.در صورت آبیاری روزانه تا ۳۰ درجه هم میتواند تحمل کند!!(البته به جابجایی بیشتر حساسه تا دما)

آبیاری: اب باید فاقد املاح باشد،استفاده از اب ولرم برای گیاه مطلوب تر است،در تابستان حدااقل هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت روز یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: تجربه ی باغ شیشه ای نشان میدهد که در صورت غبارپاشی روزانه دوبار صبح و عصر ریزش برگها کاملا متوقف میشوددر صورت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ، غبارپاشی رو متوقف کنیدو یه جزیره همیشه زیرش باشه…

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست  است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است،هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد،زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است،تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :دوستان بهترین زمان قلمه گیری از بنجامین اواخر بهار هستش به خاطر اینکه چوب های تازه تولید شدده یکمی سفت تر بشن! یه قلمه اندازه یه مداد از چوب های سفت شده حاوی یه جفت برگ، اریب میزنی میکنیش تو ظرف پرلیت یا ماسه! از زیر هم ابش میدید. اگه هورمون هم دارید که چه بهتر. زودتر میگیره همینطور میتونید توی بهار یه جای ساقه رو زخم بزنید و دورش رو با خزه مرطوب ببندید و دورش یه لایه پلاستیک بکشید تا یه ماه روزانه این خزه رو مرطوب کنید همش تا ازونحا ریشه بزنه.بعد که دیدی  ریشه زده از پایین نقطه ی زخمی ببرید بزنید تو خاک

قلمه بنجامین

قلمه بنجامین

قلمه زنی بنجامین

قلمه زنی بنجامین

 

عوارض و درمان:

 

زخم های پنبه ای مانند روی ساقه و برگ مشاهده میشود: شپشک هستش و باید با سم کونفیدور سمپاشی بشه حتما.

 

شپش آردآلود

شپش آردآلود

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

نصب قیم:

 

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصا در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند،از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید،از خرید گیاهانی که قاعده ساقه انها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید،در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

بنجامین

بنجامین

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد

که تاب من به جهان طره فلانی داد

دلم خزانه اسرار بود و دست قضا

درش ببست و کلیدش به دلستانی داد......

دیدگاه های شما

1,579 پاسخ به "سلطان غم ها، گل بنجامین…"

 1. حسین گفت:

  Attachment

  سلام
  وقت بخیر
  گلدونی که توی تصویر مشخصه، به تازگی و به لطف دوستان به خونه ما اومده.
  در خصوص ریختن تدریجی برگ ها میخواستم راهنماییم کنید. با توجه به توضیحات متن، نفهمیدم دقیقا ایراد کار کجاست.

  سپاس

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام به به چه گل زیبایی مبارکه
   تغذیه با کود گرین ایتالیا دوهفته یبار خیلی مهمه براش و حتما این کارو بکنین تا ریزش متوقف بشه

 2. مرضیه گفت:

  سلام آقای مهندس
  این گلدان بنجامین یک هفته خریدیم. روز اول چون خاک و گلدان عوض شده بود کاملا سیراب کردم و‌آب از زیر گلدان خارج شد و زهکشی اش انجام شد بعد همون موقع قارچ کش کاربندازیم هم بهش زدم. الان هم از اینستا باغ شیشه ای کود کامل ۲۰۲۰۲۰ گرین به همراه اسید هیومیک خریدم. که به گیاه بدم.
  امروز بعد یک هفته متوجه برگهایی شدم که یک سوراخ قهوه ایی دارند شدم و‌ریزش شون. می شه بفرمایید چه کاری انجام بدم ؟

 3. علی گفت:

  سلام مهندس خسته نباشی خاک هلندی مناسب این گیاه هست؟

 4. علیرضا گفت:

  Attachment

  سلام
  آقای مهندس بنجامین که خریدکردیم هزارپا داخلش بود خاکشوعوض کردیم بازهم همینطوره خوشم خیلی بی حال هستش

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی ؟ یک تشت اب بیارید پر اب بشه و گلدون رو بذارین توش تا خرخره سیراب که شد درش بیارید و تا خشکی خاک اب ندید دیگه ! نباید خاکو عوض کنین به سادگی بهتر بود کمی سم میزدید توش

 5. پریسا گفت:

  سلام جناب مهندس من دو تا بنجامین کوچولو دارم تقریبا یکسال و نیمه کاملا سرحال بدون برگریزی حدودا یک ماهه روی بگها نقطه هایی مثل پانچ پیدا کرده پشت برگها هم هیچی نداره سه دوره کنفیدور زدم و ابیاری کردم بجز فیکوس که اونم یک کم مشکوکه به همین ضایعات (ولی خیلی ظریفتر احتمالا به خاطر صخامت برگش) بقیه گیاههای اطرافش هیچ مشکلی ندارن
  با صابون اجودان هم دوبار شستشو دادم هیچ حشره با عامل مشکوکی هم پیدا نکردم
  اول شک به تریپس داشتم ولی کنارش بنفشه افریقایی دارم ولی اونم مشکلی نداره و هیچ حشره و خزنده ای هم نیست
  لطف می کنین راهنمایی بفرمایید خیلی متشکرم متاسفانه نتونستم عکس رو اپلود کنم

 6. لیلا گفت:

  سلام وقت بخیر یکماهی میشه که درختچه بنجامینی به خونه آوردیم ولی برگاش زرد میشن ومیریزن تازگی بعضی برگا هم نوکشون زرد شده…با یه گلفروش مشاوره کردم گفتن قارچی شده سم کار بیندازیم ریختم ولی هنوز سر حال نیست بعضی برگاش نقطه های سفید افتاده به نظر شما چه کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ اول یه کود کامل گرین بهش بدید تا جلو ریزش رو بگیره و بعد لازم اره تهویه هوا باشه براش تا جلو ریزش رو بگیره !

 7. سمیرا گفت:

  سلام استاد. بنجامینم روی برگهاش عسلک هست و شدیدا چسبناک وقتی مطالب سایتتون را خوندم فهمیدم مدفوع شته هست. از فروشگاه شما سم کنفیدور آماده مصرف سفارش دادم و امروز سمپاشی کردم چند ساعت بعد از سمپاشی احساس میکنم عسلک روی برگها خیلی بیشتر شده این طبیعی هست؟ و چه مدت زمان میبره تا عسلک از بین بره و خوب بشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ یه عکس نشون میدید ببینم چی شده این عسلک ها

   • سمیرا گفت:

    Attachment

    سلام استاد چند روز بعد از سمپاشی اطراف گلدون پر از دونه های ریز قرمزی شد و برگهای جدید هم داره در میاره اما همون عسلک هنوز روی برگهای قدیمی هست.
    فقط یکبار سمپاشی کردم لازم هست یکبار دیگه هم سمپاشی کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی؟ شپشک سپردار زده گلتون و باید با سم کلروپیرفوس یا سم مخصوص شپشک از سایت دمبرگ تهیه کنین و بهش بزنین تا از بین ببره.

 8. امیر گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس
  چرا این بنجامین ابلق من برگهای جدیدش دیگه کلا سفیده و هیچ رنگ سبزی نداره؟
  پشت پنجره جنوبیه ولی آفتاب مستقیم روش نیست
  اوضاش هم کلا خوبه و ریزش برگ نداره
  فقط برگهای جدیدش این شکلی هستن

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ این بهترین حالت بنجامین هست و زمانی که نورش کافی باشه اینطوری ابلق میشه انگولکش نکنین همین فرمون برید جلو😂

 9. مینا گفت:

  Attachment

  سلام. بنجامین من انگار مهمترین کارش در زندگی آزار دادن منه. به نظرم لبه بلندی نشسته و مدام میگه الان می پرم. همه شرایطش خوبه. نور، تغذیه، آبیاری مرتب با آب ولرم جوشیده، بدون جابجایی، دمای محیط ۲۵ تا ۲۶، در بیمارستان هم اینقدر مراقب مریض نیستند. ریزش برگ نداره، بیماری هم. مدتی حشرات ریز سفید در خاکش بود که با آبیاری بیرون می زدند. با سوین سم پاشی کردم و تمام شد. با این حال، سرحال و شاداب نیست. برگهای قسمت داخلی شاخه ها همیشه کمتره. حالتش لب مرزه. چه کار دیگری انجام بدم که شبیه بنجامین شما بشه؟ بسیار لطف می کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببینین این باید پنجره باز کنین براش در روز تا چندساعتی هوای تازه تنفس کنه تا بتونه شاداب باشه ضمنا تغذیه نگفتین انجام دادید یا خیر‌! این گل عاشق تهویه هوا و تغذیه هست این دو مورد رو توی برنامه بذارید

   • مینا گفت:

    کولر رو طوری تنظیم کرده م که همیشه تهویه انجام میشه. تغذیه هم ماهی دو بار. البته با این گرما و هوای آلوده، فکر نمی کردم باز کردن پنجره لازم باشه. به جز اینها کار دیگری لازم نیست انجام بشه؟ ممنون.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی؟ احتمال اینکه سایز گلدان تنگ شده باشه زیاده و لازمه یک سایز بزرگتر بشه ! ضمنا نگین پنجره نیازی نیست باز بشه لزومش رو این گل بهتر میدونه که چقدر به تهویه نیاز داره لای پنجره رو باز بذارید این بتونه تنفس کنه ! تغذیه هم با جلبک و اسیدامینه انجام بدید تا استرسش رو بگیره

 10. Zohreh گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  من چند وقت پیش گلدان بنجامین و عوض کردم ولی خاکی که توی گلدان ریخته شده توش خرخاکی هست. بعد از هر آبیاری روی سطح خاک میبینم
  میخواستم بدونم وجودش برای گیاه ضرر داره؟ اگه ضرر داره چه نوع سمی باید استفاده کنم؟ پیشاپیش ممنون از راهنمایی شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ خرخاکی مشکلی نداره اگه هزارپا یا کرم دیدید باید از سم دیازینون استفاده کنید .همراه ابیاری توی خاک بدید تا جکو جونور ها از بین برن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید