درختچه ۶۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳ مهر ۱۳۹۲

معرفی افوربیا

فرفیون زینتی

نام انگلیسی

Mediterranean Spurge

نام علمی

Euphorbia characias sp. wulfenii

فارسی رایج

افوربیا

فارسی اصیل

فرفیون(=فُربیون=ماذَریون)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

جنوب فرانسه تا آناتولی

گلهای کوچک اوفوربیا همان مراکز زرد رنگِ کوچک است در میان ِ گلبرگ های سبزِ لیمویی که در واقع کاسبرگ های گل اند.

رنگی نامتعارف برای حصار خانه ی روستایی-رنگ سبز لیمویی تر و تازه ی اوفوربیا، که فرفیون (=فُربیون=ماذَریون) نیز نامیده می شود، جالب است.

اوفوربیا به خاطر تشخص رنگ در باغ ارزش زیادی دارد.برگواره های سبز کم رنگ و گلهای لیموییِ آن زمینه ی درخشانی فراهم می آورد برای به نمایش گذاشتن سایرِ رنگهای باغ. اوفوربیا در شرایط مناسب تا ۱۰ سال یا بیشتر عمر می کند و بعد از۲ تا ۳سال به بلوغ می رسد. تقریباً تا ارتفاع ۱ متر و عرض همین مقدار رشد می کند.اگر مخلوط با دیگر بوته های زینتی کاشته شود یا در زمینه ی گلهای یکساله یا گیاهان همیشه سبز کشت شود منظره ی خوبی خواهد داشت.شیره ی نباتی اش بسیار سوزاننده است.هرگاه شاخه های آن را قطع می کنید مواظب باشید که شیره ی آن روی دست و صورتتان نریزد.

نیازها:

اقلیم:گیاهی است با مبدأ مدیترانه ای.با همه ی اقلیم ها،جز نواحی خیلی خیلی سرد،سازگار است.

میزان نور و دما:برای نتیجه دهی بهتر،به آفتاب کامل محتاج است.

خاک:اغلب بوته ها در خاکهای فقیر،تا ئقتی که زهکشی خوبی داشته باشند،تحمل نشان می دهند،اما خاک های تقویت شده با مواد آلی رشد بهتر و بنیه ی قوی تر گیاه را فراهم می آورد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:اوفوربیا خود با ریختن بذر خود تکثیر می شود،اما در زمانی که بوته ها هنوز خیلی کوچک اند،باید آنها را نشا کرد.استفاده از قلمه های نُک شاخه های راست و استوار در اواخر تابستان یا اوایل پاییز نیز مرسوم است.

آبیاری:اوفوربیاهای جااُفتاده،به خشکی بسیار مقاوم اند.آبیاری سنگین آنها در ماههای گرم،هر دو هفته یکبار،نشو ونمای طبیعی گیاه را تضمین خواهد کرد.

کوددهی:کوددهی چندان ضروری نیست،اما مقدار خیلی کمی آرد استخوان یا کود مرغیِ دانه بندی شده،در اواخر زمستان یا اواخر بهار و بعد از پایان گلدهی،می توان به کار برد.

مشکلات:مشکلات خاصی از لحاظ آفت و بیماری ندارد.

گل دهی:

 فصل:زمان گلدهی در نقاط سرد از اواخر زمستان تا اواخر بهار و کمی دیرتر است.گلها بسیار کوچک است،اما کاسبرگ های قشنگ و جذابِ سبزِ لیموییِ آن شگفت انگیز می نماید.

شاخه گل بریده:شاخه های بیده ی اوفوربیا در مجموعه دسته گلهای بریده جلوه ی بیشتری دارد.محل قیچی را در شاخه های بریده ی اوفوربیا چند ثانیه در آب جوش نگهدارید تا از خروج شیره ی نباتیِ گیاه جلوگیری شود.

هرس(پیرایش):

به طور کلی:اگرچه هرس این گیاه کار مشخصی نیست،با این حال بعد از پایان گلدهی همه ی شاخه های آن قطع شوند تا کمک به رشد شاخه های نورُسته برای گلدهی در سال بعد گردد.

افوربیا

افوربیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

67 پاسخ به "معرفی افوربیا"

 1. میترا گفت:

  سلام آقای مهندس
  چه گلی را برای کاشت ، کنار گل کلم زینتی تو گلدان داخل حیاط ؛ پیشنهاد می کنید که هم با هم سازگاری داشته باشن و هم مناسب فصل پاییز باشد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گل بنفشه و از نظر جثه هم جلوی دید کلم رو نمیگیره ! داوودی هم عالیه ، میمون هم خوبه

 2. دایانا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس
  اسم این گل چیه؟

 3. Soheil گفت:

  Attachment

  سلام
  ممنون از اینکه چنین سایت مرجعی رو درست کردید واقعا به همه سوالات میشه تو این سایت رسید ?
  خواستم بدونم اسم این گیاه من چیه متاسفانه هر چی میگردم نمیتونم پیدا کنم از کسی که خریده بودم گفته بود نوعی افوربیا
  با تشکر فراوان ?

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اسم این هست : Senecio longiflorus از خانواده ی آفتاب گردان هست

   • Soheil گفت:

    بی نهایت سپاس ?
    فقط جایی مقاله ای دربارش ننوشته که من بخونم ؟
    راجب ابدهی و خاک و کود و …
    چون من اطلاعاتی دربارش نداشتم مثل کاکتوس باهاش برخورد میکنم

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     بله ببینید نور زیاد ، تهویه زیاد اب متوسط نیاز داره خاک کاکتوس هم باید بهش بدید. توی راه پله روشن باید نگهداری بشه یا جایی که هوا تهویه داشته باشه

 4. امیر گفت:

  Attachment

  سلام اقای مهندس اسم این دو تا گیاه چیه

 5. فاطمه س گفت:

  سلام آقای مهندس .حالتون خوبه؟افوربیای من از خیلی وقته که برگ نمیده و برگاش ریخته و رشد نمیکنه.پایینشم یکمی خشک و لکه لکه قهوه ای شده.پشت پنجره است و دو روز در میون اب میدم.چکار کنم؟ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اب زیاذ میدید که اینطوری میشه دیگه بین دو اب باید خاک خشک بشه ، داخل اتاق هم بد میشه باید توی راه پله یا تراس و بالکن نگهداری کنید که تهویه باعث گلدهیش هم بشه داخل گل نمیده بهتون که ! با سم قارچکش کاپتان سم بزنید بهش و دور اب رو کمتر کنید انشالا درست بشه

 6. فاطمه گفت:

  سلام آقای مهندس. من افوربیا دارم از خیلی وقته که برگاش ریخته و نمیده. رشدم نمیکنه. پایینشم با لکه های قهوه ای پوشیده شده و یکم خشکه. پشت پنجره ی شرقی هستش و دوروز ی بار اب میدم. چکار کنم. ممنون

 7. کامیار گفت:

  سلام جناب مهندس
  ببخشید در مورد نگه داری گیاه فردوس و قلمه زدنش و اینا هم میتونین یه مطلبی بزارین؟ تو سایتتون پیدا نکردم. مال من مثل لوبیای سحرآمیز داره قد میکشه ماشالا چیکارش کنم؟ :))) ممنون از مطالب واقعا خوبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید برای شما شاید نورش کمه ! فاصله ی بین برگها زیاد شده؟میتونید تا نصف ببرید یکی دوروز یجا بمونه خشک شد قلمه بزنید توی ماسه یا پرلیت راحا ریشه دار میشه.

   • کامیار گفت:

    Attachment

    سلام
    نورش کمم نیست، این عکسشه، یعنی به خاطر نور کمه که دراز میشه؟؟ شما میگین این شاخه بزرگه رو از وسط بزنم یه جا دی گه بکارم؟؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ عزیزم این نورش کمه ! حتما نورشو کامل کنید بذارید زیر برق افتاب میتونید از اون بالا قلمه کنید تا گلتون دراز نره بالا و بجاش گرد بشه..

     • کامیار گفت:

      خیلی ممنون از راهنماییتون جناب مهندس، فقط ببخشید من یه سوال دیگه ای که داشتم، من یه انتریوم دارم که نزدیک ۲ ساله دارمش ولی دریغ از یک گل :دی کود سه بیست هم بهش میدم خاکش هم از این خاک هاییه که بیرون میفروشن ولی نمیدونم دیگه چیکار کنم گل بده. 🙂

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید کود سه بیست نباید بهش بدید کود مخصوص خودش رو باید بهش بدید کود انتوریوم بدید تا به گل بره 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید