گیاهان پوششی و رونده بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳

معرفی گیاه ازملک

ازملک

نام انگلیسی

Smilax

نام علمی

Smilax sp

فارسی رایج

ازملک

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Smilacaceae

خاستگاه

مناطق معتدل جهان

 

 

    جنس ازملک شامل بیش از 200 گونه خران‌دار یا همیشه‌سبز است که بیشتر آن‌ها بالارونده هستند و در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می‌شوند. ساقه‌های آن‌ها به صورت زیگزاگ رشد کرده و در محل گره‌ها تغییر جهت می‌دهند. ساقه‌های زاویه‌دار مجهز به تیغ‌های برگشته به پایین هستند که به بالا رفتن گیاه از قیم کمک می‌کنند. همچنین در پایین دمبرگ‌ها دو تندریل وجود دارد که گوشواره‌های تغییر یافته هستند و می‌توانند به تکیه‌گاه بپیچیند.

    از این گیاه به خاطر برگ‌های بیضوی سبز براق کوچک که به تعداد زیاد روی آن ظاهر می‌شوند، برای پوشاندن دیوار استفاده می‌شود. در ایران در جنگل‌های شمال به مقدار زیاد پراکنده وگسترش یافته است. از گونه‌های آن S. china است که درختچه‌ای دوپایه و خزان‌دار با ساقه‌های گرد تیغ‌دار و خزنده است. برگ‌ها چرمی و تخم‌مرغی شکل تا گرد با بخش پایینی قلبی شکل هستند که در پاییز قرمز رنگ می‌شوند. گل‌های زرد متتمایل به سبز آن در اواخر بهار ظاهر شده و گل‌های ماده به تشکیل میوه‌های قرمز روشن می‌انجامند. این گونه سرما را تا 5- درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند.

نیازها: نیمه‌مقاوم تتا مقاوم به سرما بوده و در محل آفتابی تا سایه-آفتاب و خاک با زهکشی مناسب، به خوبی رشد می‌کند. از نظر خاک حساسیت زیادی نداشته و در خاک معمول باغچه قادر به رشد است.

افزایش: از طریق کاشت بذر در بهار، ریشه‌دار کردن قلمه شاخه‌های نیمه‌رسیده در تابستان، خواباندن شاخه و یا تقسیم بوته‌هایی که به خوبی استقرار یافته‌اند، قابل افزایش است.

ازملک

ازملک

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید