گیاهان پوششی و رونده بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳ بهمن ۱۳۹۲

معرفی آرابیس

آرابیس

نام انگلیسی

Rock cress

نام علمی

Arabis caucasica

فارسی رایج

آرابیس

فارسی اصیل

سبد طلایی

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Brassicaceae(کلم سانان)

خاستگاه

اروپا ،آسیا،آمریکای شمالی

 

 جنس آرابیس دارای گونه‌های یک‌ساله ئ چندساله همیشه‌سبز و بومی نواحی کوهستانی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی است. گونه‌های آن برافراشته، یا به فرم فشرده و منشعب هستند. برگ‌ها سبز خاکستری و زبان مانند با حاشیه دندانه‌دار یا صاف هستند و پوششی ضخیمی به ارتفاع 15 سانتی‌متر ایجاد می‌کنند. گل‌های ریز و چهار گلبرگی به رنگ سفید، صورتی یا بنفش روی خوشه‌هایی به طول 3 تا 8 سانتی‌متر در اواخر اسفند و اوایل فروردین ظاهر می‌شوند. چندین رقم از آن از جمله ‘Variegata’ با برگ‌های با حاشیه سفید کرمی در زمینه خاکستری، ‘Floreplena’ با گل‌های پرپر و ‘Rosabella’ و ‘Pink charm’ با گل‌های صورتی وجود دارد. گیاه مناسبی برای تپه‌های خشک، باغ‌های صخره‌ای و حاشیه باغچه‌ است. بهترین کاربرد آن استفاده در سطوح کوچک است که پوشش مناسبی برای گیاهان سوخودار گل‌دهنده در بهار ایجاد می‌کند. در نواحی با تابستان خیلی گرم باید در سایه روشن کشت شود.

    A. caucasica  گیاهی چندساله همیشه‌سبز با برگ‌های طوقه‌ای دندانه‌دار و واژ تخم‌مرغی به رنگ سبز خاکستری یا ابلق به طول 5-3 سانتی‌متر است. خوشه‌های تنکی از گل‌های سفید به قطر 1 سانتی‌متر در اواخر بهار روی آن ظاهر می‌شوند. ارتفاع و گسترش جانبی آن حدود 15 سانتی‌متر است.

 

نیازها: به سرما مقاوم بوده و در خاک‌های با زهکشی خوب و نور کامل آفتاب رشد می‌کند. شرایط گرم و خشک و خاک‌های فقیر را تحمل می‌کند. بعد از گلدهی برای حفظ تراکم باید پیرایش شود. زمانی که گیاهان دچار کچلی شدند باید با استفاده از قطعات ریشه‌دار یا قلمه بازکاشت شوند.

افزایش: از طریق کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه قابل افزایش است. با کشت بذر آن در اوایل پاییز در گلخانه سرد در اواخر اسفند و اوایل فروردین به گل‌ خواهد رفت.

 

آرابیس

آرابیس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید