گیاهان پوششی و رونده ۴۴۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

جنگ نازی ها با ساقه ی ناز…

نام انگلیسی

گل یخی

نام علمی

Aptenia sp

فارسی رایج

گل یخی

فارسی اصیل

گل ناز

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Aizoacea

خاستگاه

اکثرابومی جنوب آفریقا

 

 

 گیاه یخی نامی عمومی است که برای چندین گیاه گوشتی بکار می‌رود. این گیاهان همگی دارای برگ‌های ضخیم و آبدار بوده که بیشتر دارای سطح خاکستری یا کریستالی هستند. اغلب گل‌های زیبا تولید کرده که برخی به تقریب درخشان بوده بطوریکه گل‌های مینا مانند با گلبرگ‌های ابریشمی را تداعی می‌کنند. این گل‌ها زنبورعسل را جلب می‌کنند.

نیازها: گیاهان یخی از نظر خاک حساسیت زیادی ندارند و برخی از آن‌ها در خاک‌هایی که به تقریب خاص هستند رشد می‌کنند. آب باید به قدری داده شود که از پژمردگی و خشک شدن برگ‌ها جلوگیری شود و آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه یا سرخشکیدگی، بویژه در خاک‌های سنگین در آب و هوای داغ شود. در اواسط پاییز و یک بار دیگر بعد از اتمام گلدهی باید مقدار کمی کود داده شود. برخی از این گیاهان به شرح زیر می‌باشد:

گلدهی: از اواسط بهار تا اوایل پاییز گل می‌دهد.

نیازها: در نور کامل و ترکیب خاکی تشکیل شده از ۲ قسمت خاک لوم، ۲ قسمت ماسه و ۱ قسمت خاک برگ برگ پوسیده رشد مطلوبی دارد اما از نظر خاک گیاه کم توقعی است و به تقریب در تمام خاک‌ها رشد می‌کند.

افزایش: از طریق کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه در بهار یا تابستان قابل افزایش است. قلمه آن به راحتی در ماسه مرطوب ریشه می‌دهد. در مناطق سرد می‌توان گیاهان را قبل از شروع سرما جمع‌آوری کرد و از آن‌ها قلمه تهیه و در گلخانه در بستر ماسه‌ای ریشه‌دار کرد.

گونه‌های مهم:

 

   Aptenia cordifolia: گیاهی گوشتی با برگ‌های سبز براق قلبی شکل تا تخم‌مرغی به طول ۵/۲ سانتی‌متر است که روی ساقه‌های سست به طول حدود ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. گل‌های قرمز ارغوانی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر در بهار و تابستان ظاهر می‌شوند. رقم ‘Variegata’ دارای برگ‌های حاشیه سفید است. برای فضاهای کوچک قابل استفاده است و گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند. با کاشت بذر و ریشه‌دار کردن قلمه قابل افزایش است.

گل نازآویز

گل نازآویز

  Kaffir fig, Hottentot fig) Carpobrotus spp).: بومی نواحی خشک آفریقای جنوبی، استرالیا، شیلی و مکزیک است. گیاهی چندساله گوشتی با عادت رشد خزنده است که برگ‌های آن گوشتی و متورم، سه‌گوش، متقابل، صاف و گاهی خالدار بوده و در پایین به صورت جفتی روی ساقه‌ متورم قرار دارند. گل‌های مینا مانند آن بدون دمگل با گلبرگ‌های فراوان بوده و از اواسط بهار تا اوایل پاییز ظاهر می‌شوند. در نواحی سرد در گلخانه سرد یا معتدل نگهداری شده و یا به صورت یک‌ساله حساس به سرما در هوای آزاد کشت و کار می‌شود. در نواحی گرم‌تر به عنوان گیاه پوششی در خاک‌های شنی و محل آفتابی در باغچه کشت می‌شوند. گیاه مناسبی برای حفظ خاک‌های شنی است. گیاهان سطح قابل ملاحظه‌ای را در زمین‌های مسطح و کمی شیب‌دار می‌پوشانند. از کاشت گیاهان در زمین‌های با شیب تند باید خودداری کرد چون وزن گیاهان در محل‌های خیس شده باعث جابجا شدن آن‌ها می‌شود. در تهران به مقدار زیاد در باغچه‌های سنگی کاشت شده و به طور معمول زمستان را بدون آسیب پشت سر می‌گذارد اما در سال‌هایی که هوا خیلی سرد شود تا حدودی آسیب می‌بیند اما با گرم شدن هوا رشد مجدد را از سر می‌گیرد.

  C. acinaciformis: ساقه‌ خزنده آن به طول ۵/۱ متر یا بیشتر با انشعابات جانبی کوتاه رشد می‌کند. برگ‌ها به طول ۹ سانتی‌متر به رنگ سبز خاکستری است که در سطح بالایی قسمت پایین دارای تاول‌هایی است. گل‌ها به رنگ ارغوانی مایل به قرمز کم رنگ به قطر ۱۲ سانتی‌متر است که در اواسط روز باز می‌شوند.

ناز خنجری

ناز خنجری

   C. edulis: ساقه‌ها پهن‌شونده به طول ۲ متر یا بیشتر بوده که در طول خود ریشه‌دار می‌شوند. گل‌های زرد رنگ و به قطر حدود ۱۲-۸ سانتی‌متر است که در بعد از ظهر باز شده و سپس در طول روز صورتی رنگ می‌شوند. میوه‌های آن خوراکی و انجیز مانند است.

گل ناز خنجری

گل ناز خنجری

   Red spike) Cephalopyllum): ارتفاع هر گیاه به ۵/۷ تا ۱۲ سانتی‌متر و گسترش عرضی آن به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌ها نوک‌تیز و به رنگ قرمز برنزی و انگشتی شکل است. روی گیاه پس از دو سال گل‌های قرمز در زمستان ظاهر می‌شود اما برخی می‌توانند در سراسر سال گل بدهند. با کاشت بذر در بهار و تابستان افزایش می‌یابد.

گل ناز

گل ناز

  Delosperma: از نظر مقاومت به سرما دارای تنوع هستند. D. ‘Alba’ حساس به سرما و دارای برگ‌های سبز درخشان و گوشتی استوانه‌ای روی ساقه‌هایی که به آرامی گسترش می‌یابند، می‌باشد. این ساقه‌ها همزمان با گسترش در سطح زمین ریشه‌دار می‌شوند. گل‌های سفید کوچک در تابستان افزایش می‌یابد.

گل ناز

گل ناز

 در نواحی سرد گیاهان در زمستان بوسیله برف یا مالچ زمستانه محافظت می‌شوند.
D. cooperi نسبت به سرما مقاوم‌تر بوده و تا ارتفاع حدود ۱۰ سانتی‌متر و گسترش عرضی ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های آن به‌تقریب استوانه‌ای و انگشتی شکل است. گل‌های ارغوانی درخشان به قطر حدود ۵ سانتی‌متر در طول تابستان ظاهر می‌شود.

گل ناز

گل ناز

   D. nubigenum: مقاومت به سرمای آن از دو گونه قبلی بیشتر است. گیاهان زمین را با تشکیل فرشی ضخیم از برگ‌های استوانه‌ای سبز روشن که در پاییز به رنگ قرمز در آمده و تا بهار به همین رنگ باقی می‌مانند، می‌پوشانند. گل‌های زرد رنگ آن به قطر ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر به‌تقریب یک ماه سطح گیاه را می‌پوشانند.

گل ناز

گل ناز

  Drosanthemum: به سرما حساس بوده و نقاط درخشان روی برگ‌های آن دلیل نامگذاری آن به نام گیاهی یخی است.

گل یخی

گل یخی

   D. floribundum: سطح بزرگی را با لایه‌ای به قطر ۱۵ سانتی‌متر از برگ‌های ریز می‌پوشاند. در بین گیاهان یخی این گیاه بهترین گیاه برای کنترل فرسایش در محل‌های شیب‌دار است. در اواخر بهار گیاه با گل‌های صورتی روشن پوشانده می‌شود.

گل یخی

گل یخی

  D. hispidum: گیاهی بوته‌ای شکل که به ارتفاع حدود۶۰ سانتی‌متر و پهنای ۹۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. دارای برگ‌های استوانه‌ای به طول ۵/۲ سانتی‌متر و گل‌های ارغوانی درخشان به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است که ظاهری یکدست را در اواخر بهار و اوایل تابستان ایجاد می‌کند.   برای پوشش سریع گیاهان باید به فاصله ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند.

گل ناز

گل ناز

  Lampranthus: گیاهانی پهن‌شونده و نیمه بوته‌ای با برگ‌های سبز خاکستری و انگشتی شکل هستند که از اواخر زمستان تا بهار گل‌های جالب توجهی را تولید می‌کنند که گلدهی آن‌ها تا پاییز ادامه دارد. گونه‌های محتلف آن با بذر و قلمه افزایش هستند. گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر کشت شوند.

 گل‌های نارنجی درخشان به قطر ۵ سانتی‌متر در L. aurantiacus روی گیاهان بوته‌ای فشرده که ارتفاع حدود ۴۰ سانتی‌متر دارند ظاهر می‌شود. رقم ‘Glaucus’ دارای گل‌های زرد شفاف و رقم ‘Sunman’ دارای گل‌های زرد طلایی است.

 L. productus: ارتفاعی مشابه گونه قبل داشته ولی گسترش آن بیشتر است و دارای برگ‌هایی با نوک برنزی و گل‌های ارغوانی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است.

گل نازگوشتی

گل نازگوشتی

  L. spectabilis: تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد کرده و گل‌هایی به قطر ۵/۲ سانتی‌متر تولید کرده که در رنگ‌های صورتی متمایل به یاسی،‌ صورتی مایل به قرمز، قرمز و ارغوانی مشاهده می‌شوند.

گل ناز گوشتی

گل ناز گوشتی

   Redondo creeper) L. filicaulis): از نظر اندازه و بافت از سه گونه دیگر متفاوت است. ساقه‌های خزنده و نازک، برگ‌های کوچک و گل‌های صورتی کوچکی تولید کرده و پوششی به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر ایجاد می‌کنند. گیاهان به آرامی گسترش یافته و برای سطوح کوچک مناسب هستند.

گل نازگوشتی

گل نازگوشتی

  Malephora: گیاهی حساس به سرما با برگ‌های انگشتی به رنگ سبز خاکستری است که پس زمین‌های فشرده ایجاد می‌کند. گلدهی اصلی آن در بهار است اما در سراسر سال گل‌هایی روی گیاه ظاهر می‌شود. با بذر و قلمه قابل افزایش است. گیاهان باید با فاصله ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری کشت شوند.

   M. crocea: گیاهی کند رشد با گل‌های زرد با سایه قرمز به قطر ۵/۲ سانتی‌متر است.

گل ناز

گل ناز

   M. c. ‘Purpureocrocea’: دارای گل‌های صورتی است که با برگ‌های سبز مایل به آبی آن هماهنگی دارد و می‌تواند برای کنترل فرسایش در زمین‌های با شیب متوسط بکار رود.

گل ناز

گل ناز

   M. lutea: گیاهی متراکم‌تر است که به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد کرده و دارای برگ‌های سبز خاکستری و گل‌های زرد کوچک است.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

441 پاسخ به "جنگ نازی ها با ساقه ی ناز…"

 1. م. ه. گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید،
  یک گل ناز رونده در باغچه داریم که در پایان زمستان به این شکل اومده، روی برگهاش حالت دون-دون داره که در محل اونا برگ نازک هم میشه، راه حل درست شدنش چیه؟ (درضمن در زمستون هم روش نایلون ننکشیده بودیم )

  خیلی ممنون

 2. JML گفت:

  Attachment

  با سلام خدمت جناب سجادی. تشکر میکنم از شما برا توضیحات خوبی که میدین و پاسخگویی سریعتون. گیاه ناز فرانسوی دارم که همونطور که تو عکسی که خدمتتون فرستادم پیداست ، برکاش لکه های سفید پیدا کرده. اصلاً آفتاب مستقیم بهش نمیخوره که بگیم آفتاب سوختگی باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ قارچ زده برادر یه سم قارچکش تهیه کنید بهش بزنید یکی دوباره تا درست بشه ! تغذیه هم یادتون نره … خوب خوب میشه با سمپاشی ، سم سبزو سفید توی فروشگاه دمبرگ براش خبه

 3. م. ه. گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید،
  نزدیک یک ماه پیش من از گل نازم قلمه گرفتم، ده روزی داخل آب بود و بعد چون ریشه ای ازش ندیدم داخل خاک زدمش، یک مقدار هورمون ریشه زایی هم بهش دادم و مرطوب نگهش داشتم
  نکته جالب اینجاست که این قلمه ها به تازگی گل هم دادن، ولی چه جوری میشه از ریشه زدنشون مطمئن شد؟ از اونجایی که از همون ابتدای کار حتی بدون ریشه هم رشد داشتند و همیشه خیس و مرطوب نگهشون داشتم تشخیصش برام سخته
  خیلی ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این الان ریشه زده ! ریشه نمیزد که گل نمیداد ! وقتی برگ بزنه و گل بده یعنی ریشه داده ، این گل توی خاک بهتر ریشه میزنه تا اب

 4. پیمان گفت:

  Attachment

  سلام.
  من Aptenia cordifolia دارم. توی گلدون حشرات ریزی هستند که اخیرا زیاد هم شدن. اندازه کک یا ارزن هست. خیلی راحت میشه انگشت گذاشت روشون و از بین بردشون. ولی تموم نمیشن.
  عکسش رو هم ارسال کردم.

  میخواستم ببینم سمی براشون وجود داره که به گیاه آسیب نزنه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ رطوبت بالای خاک و تهویه کم باعث میشه ، معمولا داخل خونه نگهداری بشه اینطوری میشه ،ببرید بیرون فضای باز تا اینا از بین برن و یه سم حشره کش روی خاک بزنید تا همشون از بین برن

   • پیمان گفت:

    سلام ممنون از پاسختون.

    همین که داخل سم بزنم کافی نیست؟ بیرون بردن گلدون برام مقدور نیست.

    چه سمی استفاده کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     چرا میشه داخل سم زد فقط رطوبت بالای خاک رو کنترل کنید ابیاری زیاد از حد نشه که باعث پوسیدگی و قارچ بشه خدا نکرده.

 5. فاطمه عابدی گفت:

  سلام، من گل ناز خنجری دارم الان چند ساله پرو پیمون و تپل و مپل ولی گل نمیده، بیرون هم تو میدان ها و پارک ها دیدم بعضی جاها گل میده دیدم ولی تو پارک نزدیک خونمون الان چند ساله هست انبوه و سرسبز ولی گل نمیده، یعنی نوع گل دار و بی گل داره؟ مک هر چی نگاه میکنم فرقشون رو متوجه نمیشم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ همشون گل میدن ولی خوب نور کامل نیاز داره و اینکه دوره گلدهیش اردیبهشته فقط عمر گلاش کمه ! ضمنا اب زیاد هم نباید بدید همین امر مانع گلدهیش میشه

 6. من گفت:

  Attachment

  سلام و وقت به خیر
  چندوقته یه چیزی برگا و غنچه های این گل ناز رو میخوره، یه جوری که انگار برگاش رو با قیچی چیدن،یه وقتایی حتی روی زمین هم تکه های برگش رو میبینم، گوشه راست عکس هم یه تکه از برگش روی زمین هست،
  چیزایی که بهش مشکوکم: دور و برش مورچه زیاد میبینم ولی خب خیلی ریزن، سوسکای سیاه ریز سیاه و قرمز، و پرنده ها .
  ببخشید برای درست شدنش چه کار باید کرد؟
  پ.ن. الان که دارم پیام میدم طفلک دیگه همین برگها رو هم نداره /:

  • ن گفت:

   سلام ناز من هم به همین شکل درومده لبه ی برگهاش رو انگار یکی گاز میزنه همش خورده شده.. تا که دیروز دیدم یه پرنده نشسته لب گلدون داره همه شو میخوره. خیلی ناراحت شدم. تازه خیلی از شاخه ها هم از خاک درومده بود بیرون امروز فهمیدم کار پرنده هاست 🙁
   کسی نمیدونه برای درست شدنش باید چیکار کرد؟ لبه ی همه ی برگهاش رفته 🙁

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام عزیزم خوبی شما؟ یه سی دی خام یا بدرد نخور با نخ آویزون کنیدنزدیک گلتون طوری که افتاب بهش بتابه و اشعه افتاب این پرنده رو دور میکنه..

 7. پیمان گفت:

  Attachment

  سلام.
  من هر چه گل ناز قلمه میزنم این جوری از داخل خاک میگنده و میاد بالا و کل گل گندیده میشه.
  ساقه های کلفت و گوشتی و قوی هم برای قلمه انتخاب میکنم. از نت هم خوندم چطور قلمه بزنم اما هیچ وقت نمیگیره و همیشه میگنده.

  مشکل کارم کجاست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید الان هوا گرمه و این گل علفی میگنده اگه بخاید قلمه کنید باید بذارید هوا خنک بشه بعد قلمه بزنید…وگرنه روش قلمه درسته.

 8. پیمان گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید.

  گل نازم لب برگ هاش حالت خردگی پیدا کرده و دندونه دندونه شده.
  آفت خاصی نمیبینم.

  تهران هستم و گلدون از صبح تا شب در فضای باز زیر آفتاب مستقیم هست.
  هر وقت خاکش تا چند سانت خشک بشه بهش آب میدم. تقریبا ۳ روز یک بار.

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید