گل های بیرونی ۱۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲

معرفی گل زبان درقفا

زبان درقفا

نام انگلیسی

(Delphinium/ (Larkspur

نام علمی

(Delphinium spp. (Consolida spp

فارسی رایج

زبان در قفا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Ranunculaceae

خاستگاه

غرب اروپا،مدیترانه،مناطقی ازآسیا

    زبان در قفا دارای 250 گونه است که شامل گیاهان یک ساله مقاوم و نیز چندساله علفی است. به طور معمول در ایران نوعی زبان در قفا به صورت وحشی می روید که نام علمی آن D. consolida است.

زبان درقفا ایرانی

زبان درقفا ایرانی

    زبان در قفا به عنوان گل بریدنی استفاده می شود. عمر پس از برداشت گل آن در آب طولانی و گاهی به بیش از دو هفته می رسد. آنچه امروز بیشتر کاشت می شود نوعی است که به آن زبان در قفای باغی گویند و نام علمی آن D. ajacis است و در انگلیس به آن Rocket larkspur گویند. ریشه های زبان در قفا اغلب افشان و گاهی گوشتی است. رنگ گل های آن قرمز، صورتی، بنفش، آبی و سفید است. در گلکاری این گیاه به صورت یک ساله کشت می شود. دارای رقم های پاکوتاه (۱۵ سانتی متر) و پابلند (۱۷۰ سانتی متر) است. گل ها به صورت سنبله یا خوشه بوده و هرگل دارای یک مهمیز طویل است و علت نام گذاری آن در فارسی به همین خاطر است. در انگلیسی انواع چند ساله را Delphinium  و انواع یک ساله را Larkspur می نامند.

گلدهی

    در بهار و پاییز، زمانـی که هوا خنـک است گل می دهد ولی به مجـرد گرم شدن هوا گل دهی آن متوقف می شود. بنابراین در مکان های گرم فقط اوایل بهار یا پاییز گلدهی دارد. اگر شاخه های گل داده در بهار از پایین قطع شوند، پا جوش هایی حاصل می شود که پاییز گل خوبی می دهند.

نیازها

    زبان در قفا به خاکی با زه کشی خوب و پر از مواد هوموسی و آب زیاد نیاز دارد و مرتب باید آبیاری شود. با این وجود تا حدود زیادی به خشکی نیز مقاوم است. چنانچه خاک اسیدی باشد باید به آن آهک اضافه شود که باعث بهبود گلدهی آن می شود. این گیاه مخصوص نواحی سردسیری است و سرمای شدید زمستان را به خوبی تحمل می کند. مکان های آفتابی را ترجیح می دهد و بایددر محلی کشت شود که دست کم یک نیم روز آفتاب کامل باشد. به خاک سنگین حساس بوده در آن دچار پوسیدگی ریشه و طوقه می شود. در جاهایی که زمین یخ می زند در انواع چند ساله باید با ریختن کاه روی زمین، طوقه و ریشه ها را از خطر سرما محفوظ نگه داشت.

    دمای شبانه در دو ماه اول رشد نباید از 10 درجه سانتی گراد بالاتر رود ولی پس از این مدت تا حد 13 تا 18 درجه سانتی گراد نیز قابل تحمل است .

افزایش

    با تقسیم بوته، قلمه و بذر افزایش می یابد. دمای مناسب جهت تندش بذر آن 12 درجه سانتی گراد است. از زمان کاشت تا سبز شدن مدت زیادی (15 –30) روز بسته به گونه) طول می کشد. زمان کاشت بذر در انواع یک ساله اول بهار و در انواع چند ساله تیر، مرداد و یا شهریور ماه است. البته کاشت در اواخر تابستان بهتر از کاشت بهاره است. اگر بذرها در اول بهار در شاسی یا گلخانه کشت شود در همان سال گل می دهد ولی اگر در ماه های تیر و مرداد کاشت شود در سال بعد گل می دهد. در مناطق گرمسیری بذر آن در اوایل پاییز به محض خنک شدن هوا کاشته می شود. هم به صورت نشایی و هم به صورت مستقیم بذر کاری می شود. بهتر است رقم های چند ساله که رشد بیشتری دارند نشاء کاری و رقم های یک ساله که رشد کمتری دارند مستقیم کاشته شوند. خاک بستر بذر زبان در قفا گلخانه آمیخته ای از خاک باغچه، خاکبرگ پوسیده و ماسه یا شن ریز به مقدار مساوی است. در موقع نشاء کاری باید به دو نکته توجه کرد : الف) محل طوقه زیر خاک نرود، چون باعث پوسیدگی گیاه می شود. ب) قسمت انتهایی گیاه نباید بشکند، چون در این حالت انشعابات زیاد شده و گیاه حالت بوته ای پیدا می کند و خوشه های گل کوچک خواهند شد.

زبان درقفا

زبان درقفا

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

مجو درستی عهد از جهان سست نهاد

که این عجوز عروس هزاردامادست

نشان عهد و وفا نیست در تبسم گل

بنال بلبل بی دل که جای فریادست

دیدگاه های شما

11 پاسخ به "معرفی گل زبان درقفا"

 1. با سلام خدمت شما دوستان گرامی
  سایت فوق العاده ای را طراحی کرده اید و کمال تشکر را دارم و به نظر من تمام نیازهای گیاه دوستان را فراهم کرده اید.
  یک سوال هم دارم؟ اگه امکان دارد و یا مرکز یا جایی را میشناسید که توزیع بذر انواع گل و گیاه را دارند چه آپارتمانی چه فضای سبز را در تهران یا کرج بهم معرفی کنید حقیقتا جای مناسبی که تنوع در انواع بذر داشته باشد را پیدا نکردم.

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام ممنون شما لطف دارید سایت خودتونه. هر نهالستانی همه بذرها رو یکجا نداره ولی مرکز کشاورزی علمی ایران کرج هستش که خیابونه دانشکده و چهار راه دانشکده کرج . جاده محمد شهر کرج مرکز بیشتر بذور و نهاده های کشاورزی هستند.

 2. hamidrezajon گفت:

  بذر این گیاه را از کجا خریداری کنم

 3. نفیسه گفت:

  Attachment

  سلام. وقتتون بخیر
  نام این گل رو میخواستم بدونم. نتونستم توی سایت پیداش کنم.

 4. رها گفت:

  سلام گل دلفینیوم یا همون گل زبان درقفا یه گل سمیه؟؟

 5. اعتمادی گفت:

  سلام گل دلفینیوم که گفتین سمیه، با تماس هم ایجاد مسمومیت میکنه؟ یا فقط خوردنش خطرناکه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید