گیاهان پوششی و رونده ۲۶۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲

معرفی پاپیتال

پاپیتال

نام انگلیسی

Canary Ivy

نام علمی

Hedera canariensis

فارسی رایج

عشقه،پیچک (داردوست)

فارسی اصیل

عشقه (بر عکس ظاهر کلمه فارسی اصیل است)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

جزایرقناری

 

از جمله گیاهان همیشه سبز با برگهای نسبتا کوچک و دارای بریدگی در اطراف انها،رنگ برگها سبز تیره یا ابلق با رنگ سبز و لبه سفید،همه انواع ان سریع الرشد به جز ابلق ها که رشد انها نسبتا کم است،بالارونده و در گلدان احتیاج به قیم دارد.از آن دسته گیاهانی است که اگر پشت حیاطی یا حیاط خلوتی یا خرابه ای را میخواهید سبز کنید تا زشت نباشد  یا اگر جای تاریک مثلا انباری یا غیره را میخواهید مزین کنید من به شما این گیاه را توصیه نمیکنم! نه به خاطر مسائل فنی اتفاقا این گیاه در این اماکن خیلی خوب میماند ولی گیاه پروانش یا پیچ تلگرافی با ان گلهای آبی زیای خود انتخاب بهتری است!!

 

نیاز:

 

نور:   نور فراوان و کافی احتیاج دارد،ولی اشعه مستقیم افتاب کلروفیل برگها را زایل و بیرنگ میکند.

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و حداکثر دما در تابستان ۱۶ درجه است.با بالا رفتن درجه حرارت غبارپاشی لازم است.

آبیاری:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار ابیاری لازم است.اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،در زیر گلدانی اب  و سنگریزه اضافه نمایید.توجه نمایید گلدان با اب در تماس نباشد.

تغذیه: در فصل رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و جامد محلول در ابهای مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه نمایید.

خاک مناسب:  خاک لیمونی یا پیت بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

نعویض گلدان: گیاه جوان و در حال رشد احتیاج به دوبار تعویض گلدان در دو سال اول دارد.پس از آن هر سال یکبار و در صورت عدم امکان ۵-۷ سانتیمتر خاک سطحی گلدان را با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:  غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگهای گیاه کافی است،در صورت لزوم از پارچه و اسفنج مرطوب و مواد براق کننده و هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:گرفتن قلمه در بهار یا تابستان  از شاخه ها.پیوند روی پایه های مقاوم خوابانیدن شاخه ها.

 

عوارض و درمان:

 

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی انها مشاهده میشود:عامل ان حشره آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها رنگ پریده و گرایش به سفیدی دارند:عوامل متضادی دارد،یا نور شدید است و یا هوا تاریک است،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را  رفع نمایید.کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود آورد.در صورت لزوم هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها چین و چروک دار و خشک میشوند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری برده و غبارپاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگها نمایان شده اند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم های سیاه آبکی روی برگها به چشم میخورد:با هر نوع مایع ضد عفونی کننده که در دسترس هستند با غلظت کم لکه ها را خیس کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای و زخمی به نظر میرسد:گیاه تشنه است و هوا هم خشک،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید و ان را غبارپاشی کنید.

برگها پیچیده و سبز تیره هستند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

برگهای گیاه سیاه رنگ می گردند: خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید کنید،اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:  عامل ان کنه ریز قرمز است،عشقه نسبت به این آفت حساس و به همین علت نباید در محیط گرم و خشک ننگهداری شود.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید.غبارپاشی در دفع آفت موثر است.

 

 

نحوه ی دقیق تکثیر نمودن:

 

گلدانها کوچک را تهیه و نزدیک گیاه مادری قرار دهید.قوی ترین شاخه را انتخاب کنید و ان را خم کنید و در داخل گلدان کوچک خوابانیده و روی انها خاک بریزید.مرتبا ابیاری نموده و پس از چند ماه با شروع رشد و ظهور برگهای جوان شاخه خوابانیده شده را از گیاه مادری جدا کنید.

 

 

یک اصل پذیرفته شده در کلیه گیاهان توسعه رنگ در واریته های ابلق در نور است،عشقه ابلق را هر چند وقت یکبار به روشنایی ببرید.

 
پاپیتال

پاپیتال

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

268 پاسخ به "معرفی پاپیتال"

 1. شیوا گفت:

  سلام.
  پاپیتال من داره شته میزنه .یکیش توی خاک گلدون و دیگری توی آب داره ریشه میده و هرد و همزمان دچار آفت شدن.نزدیک بهم دیگه هم نیستن اصلا. گفتین از سم نفوذی استفاده کنیم. منظورتون چه نوع سمی هست؟

 2. نرگس رحیمی گفت:

  سلام خسته نباشید.
  پاپیتال من رشد نمیکنه مشکل از کجاست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ توی گلدونه یا توی خونه ؟ جاش تنگ شده و در کل بهتره توی باغچه کاشته باشه یا گلدن بزرگ تر

 3. سعید گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر
  دو هفته پیش گیاه هدرا گرفتم. ولی برگهای گل از پایین بدون زرد شدن خشک میشن. کنار پنجره شمالی هست، نور داره ولی آفتاب نمیخوره.هر وقت خاک گلدون خشک میشه آب میدم و گاهی آب پاشی کردم.
  لطفاً راهنمایی کنید چیکارش کنم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این قارچ زده و پوسیده شده و بهتره که بیرون نگهداری بشه نه داخل ، وقتی بیاد داخل اینطوری مشکلدار میشه

 4. سعید گفت:

  Attachment

  عکس برگها

 5. محسن نظری گفت:

  سلام مهندس جان ارادت از خوندن مطالب سایت واقعا لذت میبرم ممنون. یه پاپیتال خریدم آوردم خونه تو راه پله نگه میدارم بعد چند وقت برگهایش سیاه وخشک شد. طبق دستور خاکشو بازدید کردم مردابی شده بود گیاه رو از گلدون در آوردم دور ریشه خاک رس بود. ریشه رو با آب شستم ودوباره گیاه رو تو خاک برگ و پرلیت و ماسه کاشتم. امیدی بهش هست.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید ببزنید توی اب یکم جون بگیره بعد توی خاک خوب بکارید و همون راه پله باشه و با خنکی هوا ببرید توی باغچه بکارید ، خاکش بد بوده واب زیاد خورده توی خاک خوب بکارید و با خشکی خاک اب بدید ….داخل اتاق هم نیارید…

 6. مهدی گفت:

  سلام . وقت بخیر . یک پاپیتال در باغچه کاشته ام ، آبیاری منظم انجام میدم . شته هم نزده . اما نمی‌دونم چرا برخی از شاخه هاش بی دلیل برگهاش چروکیده و خشک شدن ! میشه لطف کنید راهنماییم کنید . باتشکر

 7. نادر گفت:

  سلام
  برای یک باکس تو تراس طبقه ۴ با ارتفاع باکس حدود ۴۰ سانت و عرض ۳ متر با نورگیر خوب و فضای آزاد پاپیتال خوب جواب میده ؟
  قصدم اینه روی نرده تراس مثل دیوار سبز پوشش بده تراس رو

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نادر جان چطوری؟ ببینید بله خوبه ولی بعد از یکی دوسال جاش تنگ بشه باید گلدنش رو بزرگتر کنید…

 8. مینا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس گل پاپیتال رشد خیلی کم هر موقع خاکش خشک میشه آبیاری میشه قبلا داخل منزل بود الان تو بالکن (تو سایه) روی علائ بیماری داره؟

 9. نوروزی گفت:

  سلام جناب سجادی روزتون خوش
  سوالی داشتم از حضورتون:
  پاپیتال رو فقط به روش بالا میشه تکثیر کرد؟
  قلمه توی آب جواب نمیده ؟؟
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایید .ممنون از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   قلمه توی اب هم میشه ولی به صورت تجاری توی اب نمیزنن…

   • نوروزی گفت:

    سلام و اوقاتتون خوش.
    راستش من توی آب زدم قلمه اش رو . کمی رشد طولی داشت و برگ و بار جدید هم داد که کلی موجبات خوشنودی شد. اما ریشه دار که نشد هیچ پوسته سبز روی ساقه اش هم لیز شد.امیدی بهش هست جناب سجادی ؟؟؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام نوروزی جان ابش رو باید عوض کنید و یکم ازین هورمون های ریشه زایی باید توی ابش بزنید که ریشه ها سریعتر بیان بیرون…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید