گیاهان پوششی و رونده ۲۸۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲

معرفی پاپیتال

پاپیتال

نام انگلیسی

Canary Ivy

نام علمی

Hedera canariensis

فارسی رایج

عشقه،پیچک (داردوست)

فارسی اصیل

عشقه (بر عکس ظاهر کلمه فارسی اصیل است)

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

جزایرقناری

 

از جمله گیاهان همیشه سبز با برگهای نسبتا کوچک و دارای بریدگی در اطراف انها،رنگ برگها سبز تیره یا ابلق با رنگ سبز و لبه سفید،همه انواع ان سریع الرشد به جز ابلق ها که رشد انها نسبتا کم است،بالارونده و در گلدان احتیاج به قیم دارد.از آن دسته گیاهانی است که اگر پشت حیاطی یا حیاط خلوتی یا خرابه ای را میخواهید سبز کنید تا زشت نباشد  یا اگر جای تاریک مثلا انباری یا غیره را میخواهید مزین کنید من به شما این گیاه را توصیه نمیکنم! نه به خاطر مسائل فنی اتفاقا این گیاه در این اماکن خیلی خوب میماند ولی گیاه پروانش یا پیچ تلگرافی با ان گلهای آبی زیای خود انتخاب بهتری است!!

 

نیاز:

 

نور:   نور فراوان و کافی احتیاج دارد،ولی اشعه مستقیم افتاب کلروفیل برگها را زایل و بیرنگ میکند.

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و حداکثر دما در تابستان ۱۶ درجه است.با بالا رفتن درجه حرارت غبارپاشی لازم است.

آبیاری:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار ابیاری لازم است.اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت:در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،در زیر گلدانی اب  و سنگریزه اضافه نمایید.توجه نمایید گلدان با اب در تماس نباشد.

تغذیه:   در فصل رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و جامد محلول در ابهای مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه نمایید.

خاک مناسب:   خاک لیمونی یا پیت بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

نعویض گلدان:  گیاه جوان و در حال رشد احتیاج به دوبار تعویض گلدان در دو سال اول دارد.پس از آن هر سال یکبار و در صورت عدم امکان 5-7 سانتیمتر خاک سطحی گلدان را با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:   غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگهای گیاه کافی است،در صورت لزوم از پارچه و اسفنج مرطوب و مواد براق کننده و هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:گرفتن قلمه در بهار یا تابستان  از شاخه ها.پیوند روی پایه های مقاوم خوابانیدن شاخه ها.

 

عوارض و درمان:

 

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی انها مشاهده میشود:عامل ان حشره آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها رنگ پریده و گرایش به سفیدی دارند:عوامل متضادی دارد،یا نور شدید است و یا هوا تاریک است،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را  رفع نمایید.کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود آورد.در صورت لزوم هر 14 روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها چین و چروک دار و خشک میشوند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری برده و غبارپاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگها نمایان شده اند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم های سیاه آبکی روی برگها به چشم میخورد:با هر نوع مایع ضد عفونی کننده که در دسترس هستند با غلظت کم لکه ها را خیس کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای و زخمی به نظر میرسد:گیاه تشنه است و هوا هم خشک،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید و ان را غبارپاشی کنید.

برگها پیچیده و سبز تیره هستند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

برگهای گیاه سیاه رنگ می گردند:   خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید کنید،اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:   عامل ان کنه ریز قرمز است،عشقه نسبت به این آفت حساس و به همین علت نباید در محیط گرم و خشک ننگهداری شود.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید.غبارپاشی در دفع آفت موثر است.

 

 

نحوه ی دقیق تکثیر نمودن:

 

گلدانها کوچک را تهیه و نزدیک گیاه مادری قرار دهید.قوی ترین شاخه را انتخاب کنید و ان را خم کنید و در داخل گلدان کوچک خوابانیده و روی انها خاک بریزید.مرتبا ابیاری نموده و پس از چند ماه با شروع رشد و ظهور برگهای جوان شاخه خوابانیده شده را از گیاه مادری جدا کنید.

 

 

یک اصل پذیرفته شده در کلیه گیاهان توسعه رنگ در واریته های ابلق در نور است،عشقه ابلق را هر چند وقت یکبار به روشنایی ببرید.

 
پاپیتال

پاپیتال

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

281 پاسخ به "معرفی پاپیتال"

 1. سارا گفت:

  سلام مهندس. ممنونم از اینکه وقت باارزشتون رو میذارید برای جواب دادن به سوالاتمون.حقیقتا ما در استان هرمزگان زندگی میکنیم و شرایط هوای بیرون اصلا مناسب پاپیتال نیست حالا شما چه پیشنهادی دارید برای من؟ ضمن اینکه من گلهای خیلی زیادی در خونه دارم و برای هیچکدوم تا حالا مشکلی بوجود نیومده بود و این اولین باره.نور خونه ما بسیار زیاده و پاپیتال رو هم نزدیک پنجره نگهداری میکنم. دوستان زیادی رو دیدم که پاپیتال رو درون خانه نگهداری میکنند.بنظر شما بیماری گل من چیه؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببینید ریشه هاهم ظاهرا سالمن فقط شما تغذیه کردید ؟ باید کود بدید بهش حتما ! اگه توی اب میذارید بهتره قطره بامبو بدید بهش..

   • سارا گفت:

    سلام. بله تا قبل از اینکه بیمار بشه درون گلدان بود و کوددهی هم انجام میشد. به یکباره اینطور شد و کل این شش ماه هیچ بیماری نداشت و بسیار بسیار سرزنده و شاداب بود…

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     توصیه میکنم بذارید توی خاک و ببریدتوی راه پله روشن یا جایی با تهویه هوا تا دوباره زنده بشه ! تهویه کم خرابش میکنه..

 2. گلی گفت:

  سلام و وقت بخیر، در مورد خاک ها و شناختشون میشه توضیح بدین؟ یا منبعی معرفی کنید که اطلاعاتمونو افزایش بدیم؟ تو گل فروشی ها فقط کوکوپیت دارن و یه نوع خاک مخلوط (کوکوپیت+پرلیت+خاک برگ)، بقیه خاک هارو بهشون میگم نمیشناسن. ممنون ازتون و سایت خوبتون🌺🌺

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گلی جان بحث تخصصی هستش و بهتره از کتاب های زبان اصلی یا همین داخلی مربوط به خاکشناسی استفاده کنید. البته اونا هم تخصی هست و بهتره کتاب باغبانی بخونید

 3. پوریا گفت:

  سلام مهندس ممنون از مطلب خوب و کامل یه سوال باتوجه به شرایط نوری این گیاه رو میشه مستقیما داخل خاک باغچه کاشت و توقع داشت از دیوار سیمانی حالت رونده بگیره؟

 4. سودا گفت:

  سلام ما گلدون پاپیتال رو عوض کردیم بعد عوض کردن برگاش کلا خشک شد ریخت احتمال میدم ریشه هاش آسیب دیده چیکار کنیم دوباره درست شه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید