گل های بیرونی بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲

معرفی نخودگل

نخودگل

نام انگلیسی

Sweet pea

نام علمی

Lathyrus spp

فارسی رایج

نخود گل

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Legominosae/ Fabaceae

خاستگاه

ایتالیا( سیسیل) و مناطق مدیترانه اروپا

    مبدأ آن ایـتالـیا اسـت. جنس Lathyrus حدود ۱۵۰ گـونه یک سـاله یا چندسـاله علـفی دارد که گـونه (L. odoratus(Sweet pea معروف ترین آن ها می باشد. به کمک پیچک های خود تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر رشد کرده و بالا می رود. گل ها و برگ ها شبیه نخود معمولی استدر گونه های مختلف تعداد برگچه در هر برگ مرکب متفاوت است. در گونه odoratus هر برگ یک زوج برگچه دارد و برگچه انتهایی آن پیچک تبدیل شده است. ساقه آن پهن و بالدار است.

    بیشتر رقم های این گونه برای گل بریدنی کشت و کار می شوند ولی برخی مناسـب کاشـت در حاشیه و سبد های آویزان هستند. به جز رنگ زرد و آبی تیره در بقیه رنگ ها موجود است.

گلدهی

    در حالت عادی گل ها در اواخر تیر و اوایل مرداد ظاهر می شوند و تا اوایل پائیز گلدهی ادامه دارد. اگر در گلخانه در مرداد ماه کشت شود، در دی وبهمن گل می دهد.

نیازها

    نخود گـل به ســرما مقاوم اسـت و می توان بذر آن را در پائیز نیز کشـت کرد که در بهار گل های خوبی می دهد. نور خورشید و باد را تحمل می کند به همین دلیل برای کشت در بالکن ها و همچنین گلدان های بزرگ جهت آویزان کردن در بالکن ها مناسب است. نور کافی از نیازهای ویژه آن می باشد، چون سایه باعث رشد ضعیف و کاهش گلدهی می شود. ریشه این گیاه عمیق بوده و موفقیت در پرورش آن، به مقدار زیادی یه آماده سازی خاک بستگی دارد. خاک آهکی را می پسندد و در خاک اسیدی خوب رشد نمی کند. برای گلدهی طولانی باید گل های پژمرده حذف شدوند و در دوره گلدهی هر دو هفته یک بار کود داده شود.

افزایش

    به راحتی با بذر افزایش می یابد. کاشت بذر هم در گلخانه جهت تولید گل در ماه های زمستان و هم در هوای آزاد، انجام می شود. بذر رقم های گلخانه ای در اواسط مرداد کشت می شوند و دو ماه بعد گیاهان در بستر مخصوص برای تولید گل بریدنی جا به جا شده و در دی و بهمن گل می دهند. برای تولید گل در هوای آزاد، در محل گلخانه در بهمن و یا در خارج گلخانه کشت و کار شده اند زودرس بوده و در اردیبهشت تا تیر ماه گل می دهند، ولی فصل گل در گیاهان نشاءکاری شده که در هوای آزاد پرورش یافته اند، به تأخیر می افتد.

نخودگل

نخودگل

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

کرد فارغ گل رویت ز گلستان ما را

کفر زلف تو برآورد ز ایمان ما را

تا خیال قد و بالای تو در دل بگذشت

خاطر آزاد شد از سرو خرامان ما را

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید