گل های بیرونی ۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

معرفی شب بو خیری

شب بو خیری

نام انگلیسی

wall flower

نام علمی

(Erysimum spp (Cheirantus spp

فارسی رایج

شب بو خیری

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Brassicaceae

خاستگاه

آسیای جنوب غرب و مدیترانه

   گیاهی است که دارای گونه های یک ساله، دوساله و چندساله مقاوم به سرما بوده، به صورت دو ساله کشت و کار می شود و مقاومت به سرمای آن از شب بوی معمولی بیشتر است. بیشتر در باغ کشت و کار می شود و کشت آن به صورت مجتمع متداول است. برخی از آنها نیز برای تولید گل بریدنی مورد استفاده قرار می گیرد. گل های آن کم پر و در رنگ های زرد، نارنجی، قرمز و ارغوانی مشاهده می شود. هر گل از چهار گلبرگ پهن تشکیل شده است. انواع پاکوتاه و پابلند دارد. گل ها به صورت خوشه بوده که اغلب تنک و باز هستند. برگ ها باریک و کشیده و کمی کرکدار و به رنگ سبز روشن هستند.

نیازها

    در خاک ضعیف تا به نسبت حاصلخیز با زه کشی کافی و کمی قلیایی رشد می کند. برای از بین بردن قارچ عامل ریشه گرزی وجود مقداری آهک در خاک مفید است. نیاز به نور کامل آفتاب دارد. برای جلوگیری از پابلندی در انواع چندساله، کوتاه کردن گیاه پس از گلدهی لازم است.

گلدهی

    با کاشت بذر در مرداد، در اوایل بهار به گل می رود. رقم هایی از آن تولید شده که می توانند 2.5 – 3 ماه پس از کاشت گل بدهند.

افزایش

با بذر افزایش می یابد. اگر بذر آن در مرداد در خزانه کشت شود و در پائیز به محل اصلی منتقل شود، در فروردین و اردیبهشت گل می دهد. اگر بذر در بهار کشت شود، در تابستان گل خواهد داد ولی گل ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. گل هایی که از گیاهان سال پیش به وجود می آیند هم دوام بیشتری دارند و هم کیفیت آن ها بهتر است.

شب بو خیری

شب بو خیری

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

فصل گل و طرف جویبار و لب کشت

با یک دو سه اهل و لعبتی حور سرشت

پیش آر قدح که باده نوشان صبوح

آسوده ز مسجدند و فارغ ز کنشت

دیدگاه های شما

5 پاسخ به "معرفی شب بو خیری"

  1. BEHZAD گفت:

    سلام: خسته نباشی مهندس خیلی سایت خوبی دارین موفق باشی

  2. سارا گفت:

    سلام چقد این شب بوها نازن ٬ ادم دلش میخواد ببوسدشون و نوازششون کنه .اگه این شب بوها انقد دلربان پس خدایی که اونها رو افریده چه معرکه ای میتونه باشه ……!!!

  3. محمد علیمحمدی گفت:

    سلام به دوستانی که حیاط دارن و میخوان حتی توی زمستون زیر برف گل داشته باشه حیاطشون اینو پیشنهاد میکنم واقعا خوبه زیر برف باز سر حال بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید