گل های بیرونی, گلهای گلدار آپارتمانی ۴۳۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل حنا

حنا

نام انگلیسی

Busy lizzie/ Balsam/ Touch me not

نام علمی

Impatiens spp

فارسی رایج

گل حنا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Balasminaceae

خاستگاه

جنوب آسیا

 

   گل حنا ، یکی از گیاهانی است که چندسالیست وارد کشور شه و به خاطر گل دار بودن بسیار مورد توجه مردم واقع شده ، ولی مشکل از آنجا شروع شد که به جای باغچه ، داخل منزل قرار گرفت و باعث سخت شدن نگهداری و خشک شدن به مرور این گل در منزل شد.در واقع این گیاه یه گیاه باغچه آن هم در سایه میباشد .  جنس Impatiensدارای گونه های یک ساله حساس یا نیمه مقاوم، مقاوم و حتی درختچه های همیشه سبز است. بوته این گل، علفی و ساقه های آن گوشتی، آبدار، شفاف و منشعب است. گل ها اغلب در محور برگ های بالایی ظاهر می شود. گل ها نامتقارن و مهمیزدار، گاهی کلاه خودی، بشقابی یا فنجانی و ۵ گلبرگی بوده به صورت منفرد یا خوشه ای به صورت کم پر یا پر پر در رنگ های سفید، قرمز، صورتی و ارغوانی دیده می شوند.

    افزون بر حاشیه مناسب کاشت گلدانی است. ارتفاع بوته ها از ۲۵ تا ۷۵ سانتی متر متغیر است.

    نام جنس گل حنا که به زبان فرانسوی به معنی بی حوصله است را به این دلیل به آن داده اند که در اثر لمس کردن کپسول میوه یک باره باز شده و بذرها پراکنده می شوند و نام Touch me notنیز به همین دلیل است.

 

گلدهی

 

    زمان گلدهی از خرداد تا اوایل پائیز است.انواع هیبرید شده در طول سال گل دارند.

 

نیازها

 

بین دو آبیاری باید خاک آن کاملا خشک شود و نباید محیط یا هوای محل نگهدرای بسته بماند باید دائما تهویه صورت بگیرد و هوا اصطلاحا تکان بخورد. در صورت عدم تهویه ساقه ها سیاه می شود. دو هفته یکبار باید با کودهای سه بیست تغذیه شود و حتما در منزل در کنار پنجره ی باز شمالی نگهداری شود. اشعه مستقیم آفتاب گیاه را اذیت کرده و برگها را خشک میکند.

 

افزایش

 

    با قلمه و بذر به راحتی افزایش می یابد. بذر را در اسفند ماه در جعبه کاشت یا گلدان های انفرادی کاشته و در دمای ۱۶ –۱۸ درجه سانتی گراد نگهداری کرده و پس از مقاوم سازی گیاهان حاصل، در اردیبهشت به زمین اصلی منتقل می کنند. برای تندش نیاز به نور دارد بنابراین بذر آن باید به صورت سطحی کشت شود. انواع چند ساله را می توان با قلمه افزود که قلمه آن در مدت کوتاهی در آب و یا پیت مرطوب ریشه می دهد.

گل حنا

گل حنا

گل حنا

گل حنا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ای پیک راستان خبر یار ما بگو

احوال گل به بلبل دستان سرا بگو

ما محرمان خلوت انسیم غم مخور

با یار آشنا سخن آشنا بگو....

دیدگاه های شما

433 پاسخ به "معرفی گل حنا"

 1. Mazaree گفت:

  Attachment

  سلام
  وقتتون بخیر. سال نو هم مبارک
  من شب عید دو تا گل حنا رو خریدم، توی راه پله هستش و هروقت خاکش خشک میشه آب میدم.
  روی برگ هاش هم آب نریختم. یکی شون که خیلی زود از بین رفت و خراب شد. ولی نمیدونم چرا این یکی هم سبز خشک شده چند تا برگاش و داره مثل اون خراب میشه.
  لطفا مثل همیشه زودتر جواب بدید که بتونم کاری کنم واسش 🙁

 2. Mazaree گفت:

  سلام
  می شه لطفا بگید من باید چه کار کنم؟ گلم با اینکه برگ هاش دارن خشک میشن ولی جوونه جدید هم میزنه، ولی غنچه هاش همشون حالت سوخته و خشک شدن و دیگه باز نشدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید