گل های بیرونی, گلهای گلدار آپارتمانی ۴۶۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل حنا

حنا

نام انگلیسی

Busy lizzie/ Balsam/ Touch me not

نام علمی

Impatiens spp

فارسی رایج

گل حنا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Balasminaceae

خاستگاه

جنوب آسیا

 

   گل حنا ، یکی از گیاهانی است که چندسالیست وارد کشور شه و به خاطر گل دار بودن بسیار مورد توجه مردم واقع شده ، ولی مشکل از آنجا شروع شد که به جای باغچه ، داخل منزل قرار گرفت و باعث سخت شدن نگهداری و خشک شدن به مرور این گل در منزل شد.در واقع این گیاه یه گیاه باغچه آن هم در سایه میباشد .  جنس Impatiensدارای گونه های یک ساله حساس یا نیمه مقاوم، مقاوم و حتی درختچه های همیشه سبز است. بوته این گل، علفی و ساقه های آن گوشتی، آبدار، شفاف و منشعب است. گل ها اغلب در محور برگ های بالایی ظاهر می شود. گل ها نامتقارن و مهمیزدار، گاهی کلاه خودی، بشقابی یا فنجانی و ۵ گلبرگی بوده به صورت منفرد یا خوشه ای به صورت کم پر یا پر پر در رنگ های سفید، قرمز، صورتی و ارغوانی دیده می شوند.

    افزون بر حاشیه مناسب کاشت گلدانی است. ارتفاع بوته ها از ۲۵ تا ۷۵ سانتی متر متغیر است.

    نام جنس گل حنا که به زبان فرانسوی به معنی بی حوصله است را به این دلیل به آن داده اند که در اثر لمس کردن کپسول میوه یک باره باز شده و بذرها پراکنده می شوند و نام Touch me notنیز به همین دلیل است.

 

گلدهی

 

    زمان گلدهی از خرداد تا اوایل پائیز است.انواع هیبرید شده در طول سال گل دارند.

 

نیازها

 

بین دو آبیاری باید خاک آن کاملا خشک شود و نباید محیط یا هوای محل نگهدرای بسته بماند باید دائما تهویه صورت بگیرد و هوا اصطلاحا تکان بخورد. در صورت عدم تهویه ساقه ها سیاه می شود. دو هفته یکبار باید با کودهای سه بیست تغذیه شود و حتما در منزل در کنار پنجره ی باز شمالی نگهداری شود. اشعه مستقیم آفتاب گیاه را اذیت کرده و برگها را خشک میکند.

 

افزایش

 

    با قلمه و بذر به راحتی افزایش می یابد. بذر را در اسفند ماه در جعبه کاشت یا گلدان های انفرادی کاشته و در دمای ۱۶ –۱۸ درجه سانتی گراد نگهداری کرده و پس از مقاوم سازی گیاهان حاصل، در اردیبهشت به زمین اصلی منتقل می کنند. برای تندش نیاز به نور دارد بنابراین بذر آن باید به صورت سطحی کشت شود. انواع چند ساله را می توان با قلمه افزود که قلمه آن در مدت کوتاهی در آب و یا پیت مرطوب ریشه می دهد.

گل حنا

گل حنا

گل حنا

گل حنا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ای پیک راستان خبر یار ما بگو

احوال گل به بلبل دستان سرا بگو

ما محرمان خلوت انسیم غم مخور

با یار آشنا سخن آشنا بگو....

دیدگاه های شما

461 پاسخ به "معرفی گل حنا"

 1. علیرضا گفت:

  سلام جناب سجادی عزیز
  سپاس بابت زحمات شما
  من ۳هفته است ام پیشن گرفتم طبق فرمایشات شماتوی راهروکه شب به دما۱۴ودرروزحدود۲۰درجه میرسدکنارچندتاام پیشن دیگه هفته گذشته هیومیک اسیددادم از۲روزپیش ساقه های بلندوسبزشروع به خم شدن کردن میشه راهنمایی کنیدمشکل کجاست؟

 2. علیرضا گفت:

  Attachment

  هروقت یه مقدارخاک خشک شدآب میدم چون توی راهرو است ودما پایین زمان زیادی میکشه که خشک بشه

  • علیرضا گفت:

   جناب سجادی عزیز اگر ممکنه جواب من و بدید تا حال گلم بدتر نشده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید شاخه های بیحال رو هرس کنید نورش رو زیاد کنید ،، تا خاک خشک شد اب بدید ! تغذیه کنید و یه سم کاپتان محض پیشگیری توی خاک ریخته بشه حتما تا ریشه نپوسه !

 3. سجاد گفت:

  قربان سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم دلیل خشک شدن نوک برگای جوان گل حنام چیه ؟پنجره نورگیر جنوبی هستش هروز وقتی سطح خاک خشک میشه بهش آبم میدم یه جوری هستش که غنچه و برگ وقتی تازه دارن در میان .سربرگش خشک میشه و ازبین میره مرسی خیلی کمکم میکنید به همین دلیل گلاش هم تشکیل نمیشن 😢

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تهویه هوا کمه این گل به تهویه کم حساسه ! ببرید بذارید توی راه پله روشن تا درست بشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید