گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۵۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل ختمی چینی

ختمی

نام انگلیسی

گلسرخ چینی Chinese rose

نام علمی

Hibiscus rosa sinensis

فارسی رایج

ختمی چینی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Malvaceae

خاستگاه

شرق آسیا

 

گلی مورد توجه عامه،از خانواده ی پنیرکیان یا (مالواسه) گلها  درشت و قرمز وعمر انها کوتاه ولی با فراوانی وطول مدت  بازشدن خود تلافی مینمایند،مانند کلیه گیاهان خانواده پنیرکیان پرچم ها تولید لوله ای نموده  است که مادگی از وسط  آن ها عبور مینماید،مادگی دراز واز جام گل بیرون زده  و کاملا آشکار است،دوران گلدهی از اواسط بهار تا اواسط  پاییز است برگها سبز براق  و به صورت متناوب روی شاخه ها می رویند.در چین از گلهای قرمز آن رنگ کفش و رنگ چشم  میسازند.گلها همیشه یک روز بیشتر عمر نمیکنند، به همین دلیل به آن ختمی یکروزه هم گفته می شود.این گل زیبا در اصل مناسب برای گلخانه یا حیاط یا تراس و بالکن هستش که اگر  داخل منزل بیاید  گل نخواهد داد  و به مرور برگها زرد می شوند.
نیازها:
نور: به نور کافی وفراوان احتیاج دارد ولی اشعه ی مستقیم آفتاب در ظهر تابستان به برگ و گل صدمه وارد میکند.
دما: درطول بهار تابستان در درجه ۲۰ نگهداری کنید  گیاه تا درجه حرارت ۲۷ نیز مقاومت میکند و در زمستان درجه حرارت به ۱۳ سانتی گراد برسانید.
آبیاری :  اگر در باغچه نگهداری می کنید که باید روزانه آبیاری شود ولی در گلدان باید بین دو ابیاری خاک خشک شود.

رطوبت : دربهار و تابستان به غبارپاشی  روزانه  با آب ولرم  و بدون املاح احتیاج دارد جهت تامین رطوبت دایمی و پایدار به زیر گلدانی  حاوی  سنگریزه آب اضافه و دقت  نمایید که ته گلدان با  آب در ارتباط نباشد،در زمستان هفته ای  یکبار غبارپاشی  کافی است، جریان ملایم هوا را دوست دارد.

واریته  هایی از ختمی چینی با رنگ زرد ونارنجی به بازار عرضه شده است ،گلها دو روز بیشتر دوام ندارد  و چنانچه رطوبت  محیط  کاهش یابد غنچه ها بدون باز شدن می ریزند، غبار پاشی از این نارسایی جلوگیری می نمایید.
تغذیه : هردو هفته یکبار در بهار و تابستان (بخصوص با ظهور گلها)  با مواد غذایی مصنوعی مایع ویا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه نمایید.
خاک مناسب : خاک گلفروشی یا کمپوست بهترین خاک برای این گل است.
تعویض گلدان : هرساله دربهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید، با حجیم و بزرگ شدن گلدان و عدم  امکان  تعویض  خاکهای سطحی گلدان با خاک  نو و غنی اکتفا نمایید.
تمیز نمودن برگها : غبارپاشی کافی است ،در صورت لزوم میتوانید با پارچه  یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز نمایید از مواد براق کننده شیمیایی  استفاده نگردد.
تکثیر : ریشه دار نمودن قلمه های چوبی در تابستان
قلمه ختمی

قلمه ختمی

هرس :  ظهور گلهای زیاد و زیباتر در سال آینده ناشی از هرس است، در اواخر زمستان ارتفاع  شاخه ها  را به نصف کاهش داده  و محل قطع را به منظور  جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد  گوگرد ضد عفونی نموده و با وازلین سطح آن را بپوشانید.
عوارض و درمان :

 

ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است: در بهار شاخه ها ی اضافی را قطع نمایید
گیاه خود را انداخته و کلیه برگها  پژمرده شده اند : هوا گرم و خشک و گیاه شدیدا تشنه است ، فورا آبیاری . گلداننها را به محل خنک تری نمایید.
برگها شکل طبیعی خود را از دست داده و حشراتی با مواد چسبناک  روی  آنها مشاهده می گردند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی  هر دو هفته یک بار سمپاشی  نموده تا علایم برطرف گردند.
زخمهای سفید پنبه ای  شکل روی  برگها و در قاعده آنها مشاهده میگردند : حشره آفت عامل  آن است ، با پارچه  و پنبه  آغشته به سم  حشره کش نفوذی زخمها را خیس نموده  تا علایم  برطرف گردند.
برگها جلای خود را از دست داده و سطح زیرین انها پراز تار عنکبوت  است :  کنه ریز قرمز عامل آن است ، با پارچه  و یا اسفنج  آغشته به سم کنه کش  سطح زیرین برگها را تمیز نموده و در صورت لزوم هر چهارده روز یک بار تکرار کنید تا علایم برطرف گردند تامین رطوبت  در کاهش آفت موثر است.
گلها یکروز پس  از باز شدن  سقوتط مینمایند : کاملا طبیعی است عمر آنها یک روز است
برگهای جدید ریز باقی  مانده  و گلها ظاهر نمیشوند : کمبود عناصر  غذایی در خاک عامل آن است ، گیاه را هر دو هفته در بهار و تابستان طبق  دستور تغذیه مصنوعی نمایید.
غنچه ها قبل از باز شدن سقوط میکنند: هوا خشک  است، در تابستان غبارپاشی  روزانه را  با آب ولرم  و بدون املاح  فراموش نفرمایید در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی  نمایید تنظیم درجه حرارت  مطلوب  در تمام طول سال در بهتر شدن کیفیت گلها موثر است.
نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده میگردد : عامل آن استفاده  از مواد براق کننده شیمیایی است از انها استفاده ننموده و برگها را با غبارپاشی تمییز نمایید
برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست  گیاه را به محل روشنتری و خارج از اشعه  مستقیم آفتاب  قرار دهید.
درتابستان برگها ی  سبز سقوط میکنند : آبیاری   بیش از اندازه و احتمالا  ریشه درحال پوسیدن است ، زهکش را بازدید و اجازه دهید  که سطح خاک در فاصله ی دو آبیاری خشک سپس  آبیاری  نمایید، اگر این علایم  در زمستان مشاهده گردند  به علت سردی هوا است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.
ختمی چینی

ختمی چینی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ه عشق روی تو روزی که از جهان بروم

ز تربتم بدمد سرخ گل به جای گیاه

مده به خاطر نازک ملالت از من زود

که حافظ تو خود این لحظه گفت بسم الله....

دیدگاه های شما

156 پاسخ به "معرفی گل ختمی چینی"

 1. مجتبی گفت:

  سلام
  آقای مهندس عزیز
  مدتیاست که برگهای گل ختمی من حالت رنگ پریده و آویزان دارد و از محل اتصال دمبرگ به برگ شیره نباتی خارج میشود .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. علیرضا گفت:

  سلام روزبخیر
  من ساکن اراکم(آب وهوای سردوخشک)یه گلدون ختمی چینی ازمحلات خریدم می تونم توی باغچه بکارمش یه توی گلدون نگهش دارم.
  باسپاس ازمهربونی تون

 3. همایون گفت:

  با سلام به مهندس سجادی عزیز
  تبریک میگم سال نو وبهار دل انگیز رو
  جناب مهندس
  من دوتا گلدون ختمی دارم که با گرم شدن هوا ورویش گیاهان الان هردوش به شکوفه نشسته
  ولی متاسفانه برگ جدید در نمیاره
  برگهایی که از زمستون داشته هم دارن رنگ پریده وزرد میشن
  جالبه که این موضوع در مورد گلدونهای شاه پسند ویاس رازقی هم همینطوره
  شاه پسند سفیدم که گل هم داده ولی برگهای جدید در نمیاره
  شرایط نوریشون سه تا چهار ساعت آفتاب ملایم وآبیاری پس از خشک شدن پای گلدون هست
  پارسال از کود اسیدهیومیک وآهن تغذیه میشدن
  آفت خاص یا علائم مشخصه بیماری خاصی هم در اونها رویت نمیشه
  لطف میکنید اگر مثل همیشه راهنمایی بفرمایید

 4. همایون گفت:

  اقای مهندس
  اینجا هم راهنمایی ام کن لطفا

 5. پریسا گفت:

  سلام ببخشید مزاحمتون شدم گل ختمی من بهترین رشد وگل دهی روداره ولی اشتباه کردم هرس نکردم ماشالله زده سقف اگه ببرم و قلمه بزنم ایا خودش و میگیره چوبش سفته اخه خیلی دوستش دارم میخوام همیشه ازش داشته باشم امکانات خاکهای باکلاس هم ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه تیکه قلمه توی خرداد از جوبهای سفتش بزنید به طول ۱۲ سانت و بزنید توی ماسه یا پرلیت تا ریشه دار بشه. هنگام گلدهی و رشد فعالش ریشه نمیده باید یکم رشدش متوقف بشه بعد بزنید…

 6. مجتبی گفت:

  سلام
  من یک گل ختمی چینی رو یک ماه پیش خریدم و اون رو در باغچه کاشتم.ازون زمان تا الان هر چند روز یه بار گل داره،فقط سوالم اینجاس که از پایین هر چندروز یکبار ،یکی از برگهاش زرد میشن و راحت کنده میشه.میخواستم ببینم مشکلش چیه؟ضمنا برگهای جدید هم از بالا در می اورد کمکم….
  محلی که در باغچه هست طوریی هست که الان افتاب صبح تا ۱۲ ظهر بهش میرسه بعد از ظهر سایه است.جاش خوبه؟ضمنا مهندس جان من کرج هستم،ایا زمستان ختمی در باغچه می ماند؟یا باید کار دیگری براش کرد
  ضمنا قصد دارم با اهنو هیومیک و کود کامل گرین تغذیه اش کنم.هر دو هفته یه بار خوبه؟
  بسیار ممنونم از وقتی که می گذارید
  باتشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بهتره با اهن و اسید و ترکیب با کود تراس یا گرین تغذیهش کنید تا دیگه برگاش زرد نکنه از پایین. زردی برای کمبوده !

 7. مجتبی گفت:

  سلام
  من یک گل ختمی چینی دارم که در باغچه هست طوریی که الان افتاب صبح تا ۱۲ ظهر بهش میرسه بعد از ظهر سایه است.جاش خوبه؟ضمنا مهندس جان من کرج هستم،ایا زمستان ختمی در باغچه می ماند؟یا باید کار دیگری براش کرد

 8. مجتبی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  اهن و اسید هیومیک و ترکیب با کود تراس یا گرین هر دو هفته یه بار خوبه برای ختمی چینی؟
  باتشکر

 9. پریسا دامن افشان گفت:

  سلام حالتون خوبه گل ختمی من همه چیزش عالیه فقط کل برگهای یه شاخش آویزونه سرشون رو به پایینه جوریه که ساقه معلوم نیست انگار جاذبه زمین اونا رو به طرف خودش کشیده باشه ممنون

 10. پریسا دامن افشان گفت:

  Attachment

  اینم عکس گلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید